Prace na karabinami SKW308 i SKW338 są już na finiszu. Jesienią inżynierowie z Zakładów Mechanicznych „Tarnów” – producenta broni – przetestują ją na poligonie. Następnym krokiem będą testy, które w jednostkach wojskowych przeprowadzą żołnierze. Jednak SKW stworzono nie tylko z myślą o armii, ale też o funkcjonariuszach służb mundurowych i sportowcach, którzy uprawiają strzelectwo.
Samopowtarzalne karabiny wyborowe SKW 308 i 338 mają się sprawdzać szczególnie w sytuacjach, w których liczy się szybkość. Do ich zalet konstruktorzy Roman Uznański i Rafał Szela z Zakładów Mechanicznych „Tarnów” zaliczają między innymi ergonomiczność. – Proponowane przez nas rozwiązania pozwalają na indywidualne dopasowanie broni – wyjaśnia Uznański. Karabinu mogą więc używać zarówno prawo- jak i leworęczni strzelcy. – Charakterystyczna dla tej broni jest też lufa, którą można łatwo wymienić, oraz składana kolba – tłumaczą konstruktorzy. Poza tym karabin wyposażono w grzbietową szynę montażową (NATO Accessory Rail – NAR) i łoże skonstruowane w taki sposób, by łatwo można było zamontować na nim dodatkowe wyposażenie. – Broń ma jeszcze jedną zaletę, uważamy, że jest po prostu ładna, bardzo estetycznie wykonana – mówią jej twórcy.
Historia karabinu sięga kilku lat wstecz. Koncepcję SKW 308 i 338 opracowano na podstawie projektu broni bezkolbowej kalibru .338, nad którym wcześniej pracowano w ZMT „Tarnów”. – Jednak zmieniła się ona dwa lata temu. Wówczas zarząd firmy zdecydował o zaprojektowaniu broni w układzie klasycznym, czyli z kolbą właściwą. Pod koniec 2016 roku ruszyliśmy więc z pracą nad modelami SKW308 i SKW338 – wyjaśnia Roman Uznański. Prace przyspieszyły dzięki technologii wydruku 3D. – Co innego narysować karabin na komputerze, a co innego wziąć go do ręki i osobiście sprawdzić, czy wszystkie zaprojektowane przez nas elementy są takie, jak oczekiwaliśmy – mówi konstruktor.
Broń SKW została stworzona z myślą o żołnierzach, a także o funkcjonariuszach innych służb mundurowych oraz sportowcach, którzy uprawiają strzelectwo. – Chcemy SKW 308 i 338 oferować również na rynku cywilnym – mówi Uznański. Zanim to jednak nastąpi, producenci muszą dokładnie przetestować broń. Wiadomo już, że pierwsze testy poligonowe odbędą się jesienią. Wcześniej broń będzie sprawdzana w Zakładach Mechanicznych „Tarnów” w 100-metrowym tunelu testowym. – Na poligonie przetestujemy, jak strzela z 400 metrów, 600 i więcej – wyjaśnia Uznański. Na koniec broń sprawdzą żołnierze w jednostkach wojskowych. – To potencjalni użytkownicy, chcemy więc od nich usłyszeć jak najwięcej uwag, dzięki którym będziemy mogli poprawić pewne rozwiązania – mówią konstruktorzy.
SKW308 strzela amunicją 7,62 mm x 51 (.308 Winchester), natomiast SKW338 – 8,6x70 mm Lapua Magnum. Lżejszy – SKW308 – ma masę około 6 kilogramów, w zależności od używanej lufy, natomiast SKW338 – niemal 8 kg. Pierwszy może zwalczać cele z odległości maksymalnie 900 metrów, drugi – 1500 metrów.
Wymiary broni zależą od jej wariantów. SKW308 można używać z lufą 16-calową lub 20-calową. Długość karabinu z krótszą lufą to 995 mm z rozłożoną kolbą, gdy ją złożymy – 738 mm. Z dłuższą lufą to odpowiednio 1100 oraz 843 mm. SKW338 ma lufę długości 660 mm. Ze złożoną kolbą długość karabinu wynosi 1045 mm, z rozłożoną – 1300 mm.
Na razie istnieją tylko prototypy karabinów, ich produkcja seryjna ruszy prawdopodobnie w połowie 2019 roku.
Z okazji tegorocznej edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego wydaliśmy specjalny 140-stronicowy numer „Polski Zbrojnej” zawierający artykuły o żywotnych problemach naszych sił zbrojnych. Piszemy m.in. o tym, jak bardzo potrzebne są naszym siłom zbrojnym nowe śmigłowce i gruntownie analizujemy koncepcję modernizacji czołgu Twardy.
autor zdjęć: Zakłady Mechaniczne Tarnów
komentarze