moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ultramistrzyni

Kiedy myślisz, że nie masz już sił to znaczy, że musisz zacząć robić więcej. Niemożliwe? Nie dla niej - mistrzyni Polski w biegu na 100 km.

W miniony weekend w Chorwacji odbyły się 30. Mistrzostwa Świata w Biegu na 100 km. Polskie barwy reprezentowała między innymi szer. Wioletta Paduszyńska. Biegacze rywalizowali na 7,5-kilometrowej pętli, którą trzeba było pokonać 13 razy. Dotychczas uczestnicy 100-kilometrowych mistrzostw rywalizowali przeważnie na trasach płaskich lub względnie płaskich. Tym razem przewyższenie wynosiło łącznie aż 800 metrów. Najlepiej wśród Polaków spisała się debiutująca Wioletta Paduszyńska, która w klasyfikacji zajęła 20. miejsce wśród pań z czasem 8:07:34, tym samym ustanawiając nowy rekord Polski na 100-km dystansie. Rekord poprawiła o 24 minuty, co jest nie lada wyczynem. - Propozycja udziału w Mistrzostwach Świata na dystansie 100 km była dla mnie dużym zaskoczeniem. Reprezentowanie Polski to duże wyzwanie, a co za tym idzie bardzo ciężka praca, aby się przygotować do tak długiego wysiłku. Na przygotowanie się miałam zaledwie 2 miesiące, więc niewiele czasu. Treningi były ciężkie, bardzo duża ilość km każdego dnia. Tygodniowo dochodziło nawet do 170 km. Mogę powiedzieć, że cały bieg zniosłam bardzo dobrze, miewałam małe kryzysy, ale szybko je zwalczałam i biegłam dalej. Uważam, że najważniejszą rzeczą w takim biegu jest ułożenie dobrego planu w głowie, ja starałam się nie myśleć o ilości km tylko liczyłam okrążenia – opisuje ultramistrzyni szer. Wioletta Paduszyńska.

Tegoroczne mistrzostwa świata na długim dystansie to z pewnością największe osiągnięcie biegaczki, ale nie jedyne. Wioletta, w tym roku wygrała charytatywny bieg Wings For Life World Run w Poznaniu z wynikiem 48,13 km.

REKLAMA

Sport od dziecka był obecny w jej życiu, jednak zawsze słyszała „i tak nie będzie z Ciebie sportowca”, „bieganie nie jest dla Ciebie”. Wiolka to wulkan energii, którą musi spożytkować. Przygoda z bieganiem „na poważnie” rozpoczęła się 8 lat temu. - Kiedy urodziłam syna, wiedziałam że muszę zrobić też coś dla siebie. Miałam o tyle szczęście, że mój maluch uwielbiał spać. I to właśnie był czas dla mnie. Ubrałam buty i poszła pobiegać. Pierwszy dystans 1,5 kilometra i uczucie, że zaraz dostanę zawału – opowiada. Nie od dziś wiadomo, że kluczem do sukcesu jest dyscyplina, systematyczność i wola walki. Wszystkie te cechy posiada Wiolka i pierwszy dystans nie pozwolił jej się poddać. Był wręcz motywacją. Z treningu na trening, z dnia na dzień przebiegnięte metry się zwiększały, a zawodnicza łapała coraz większy wiatr w żagle.

Czy trenując 6-7 dni w tygodniu, biegając ponad 100 km tygodniowo można mieć czas na inne zajęcia? - Oczywiście, że tak. Im więcej masz do zrobienia tym lepiej organizujesz swój czas. Poza tym jeśli na czymś Ci bardzo zależy, jesteś w stanie pokonać każdą przeciwność. Motywacja to kwestia naszego podejścia. Marzenia i sukcesy nie przychodzą same, musimy po nie sięgnąć, po prostu je zrealizować – mówi z uśmiechem mistrzyni.

Prawdziwy sportowiec nie spoczywa na laurach, tylko stawia sobie kolejne cele. Tak też jest z Wiolettą Paduszyńską. Kolejny cel to bieg w Australii. Co jednak najważniejsze to wsparcie najbliższych, którzy zawsze w nią wierzą i są najwierniejszymi kibicami. „Moja rodzina to moja siła. Chciałabym jednak też bardzo podziękować Sekcji Wychowania Fizycznego i Sportu 17 Brygady za możliwość rozwoju i umożliwienie mi warunków do treningu, a przede wszystkim za wsparcie” – podsumowuje szeregowy Paduszyńska.

Tekst: por. Weronika Milczarczyk

red. PZ

autor zdjęć: archiwum prywatne

dodaj komentarz

komentarze


Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
13 Desperadoes
Jakie zmiany w programie „Legii Akademickiej”?
Polsko-niemieckie strzelanie w Jägerbrück
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
Powrót lekkich czołgów w US Army
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Poszukiwana Harpia
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
Technologiczne inwestycje HSW
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Militaria z morskiego dna
Granice są po to, by je przekraczać
Zabytkowe czołgi w nowej siedzibie
See You On The Mat
Morze niezgody
Proobronna „Anakonda”
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
„Snipy” to oczy...
Antoś, symbol Lwowa
Curse of the Black Gold
Testament geopolityczny prezydenta
Klątwa czarnego złota
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Bal na rzecz weteranów
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Czarter samolotów dla VIP-ów
Jak zostać żołnierzem? Dowiesz się w górach
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
Widzimy się na macie
W Brukseli o bezpieczeństwie
Franciszek Jach – pilot z fantazją
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
Polskie święta na misjach
Żołnierze zdominowali mistrzostwa Polski w biatlonie
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
Więcej pieniędzy dla kombatantów
Centrum w zawieszeniu
Playing the World
Zrobiłem to, co do mnie należało
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Cel – bezpieczna Europa
Album na urodziny „Łuka”
„Sophia” do końca marca
Pilot z precyzją chirurga
Pielęgniarka spod Monte Cassino
Zostań żołnierzem Żelaznej Dywizji
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
Programy NATO dla ukraińskich saperów
Lekcja zimowego przetrwania
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
Panie bez taryfy ulgowej
ORP „Drużno” po nowemu
Polscy generałowie w strukturach NATO
Wspólny konkurs resortów obrony i edukacji
Cybernetyczna foka lustruje dno
Komandosi z Agatu na Kaukazie
Szturmani pojadą na zawody w Kanadzie
Tysiące osób pożegnały prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO