moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Bez pustych przebiegów

Dwa tygodnie poza macierzystym portem. Na trasie Tallin, Helsinki, Sztokholm. Rozmowy z przedstawicielami sojuszniczych marynarek, spotkania w ambasadach, wizyty w miejscach związanych z wojennymi losami polskich okrętów. W sobotni ranek okręt dowodzenia ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” zakończył rejs, który miał uczcić stulecie Marynarki Wojennej RP i setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ktoś mógłby zapytać: po co nam jeszcze jeden projekt rocznicowy, skoro ostatnie miesiące upływają pod znakiem wysypu tego rodzaju przedsięwzięć. Jednak nawet na tle tak mocnej konkurencji, wyprawa „Czernickiego” zdecydowanie się wyróżnia. Dlaczego? Bo przez dwa tygodnie marynarze (choć nie tylko oni) załatwili więcej niż mogłoby się wydawać.

Rejs po Bałtyku, a przede wszystkim wizyty w zagranicznych portach stanowiły doskonałą okazję do zaprezentowania biało-czerwonej bandery. Do pokazania, że choć polska marynarka tkwi w głębokim kryzysie, nadal istnieje, działa i ma sojusznikom coś do zaoferowania. W końcu w podróż wybrał się okręt, który dopiero co pływał po Morzu Śródziemnym i Czarnym jako jednostka flagowa natowskiego zespołu przeciwminowego, a za dwa lata wyruszy w kolejną, podobną misję, tyle że na północy Europy. Oczywiście nasi sojusznicy i partnerzy doskonale o tym wiedzą. Ale co innego słyszeć o okręcie i jego zadaniach, co innego zaś zobaczyć go na własne oczy.

Na tym jednak nie koniec. Każde bez wyjątku wyjście staje się bowiem dla załogi okazją, by ćwiczyć, zgrywać się, doskonalić umiejętności. Okręt nie ma „pustych przebiegów”. Tak było i tym razem. Marynarze walczyli na Bałtyku z symulowanym atakiem terrorystycznym i pożarem, mieli też okazję prowadzić jednostkę m.in. pośród szkierów, czyli niezliczonych wysepek, którymi usiane są okolice Sztokholmu, w gęstej mgle u wybrzeży Szwecji, czy pośród regularnie kursujących po Zatoce Fińskiej promów.

I rzecz ostatnia, być może najważniejsza. Podczas rejsu na pokładzie „Czernickiego” przeprowadzony został kurs metodyczny. Niby nic niezwykłego – takie zajęcia organizowane są co roku. Chodzi o to, by dowódcy mniejszych jednostek, które wchodzą w skład flotylli, dowiedzieli się, w jaki sposób szkolić swoich ludzi. Na co położyć nacisk, jaką wiedzę przekazać, do jakich celów dążyć. W tym roku jednak 8 Flotylla Obrony Wybrzeża, do której należy „Czernicki” zaprosiła na jego pokład nie tylko swoich oficerów, ale też przedstawicieli innych jednostek marynarki, wojsk powietrznych oraz lądowych. Żołnierze spoza sił morskich zaliczyli pierwszy w swoim życiu tak długi rejs. Dokładnie obejrzeli okręt, na własnej skórze poczuli, na czym polega specyfika służby na jego pokładzie. Już to stanowiło niemałą wartość. A przecież do tego doszły jeszcze wykłady, podczas których prelegenci przedstawiali swoje jednostki oraz dyskusja. O tyle ważna, że choć żołnierze poszczególnych rodzajów wojsk na co dzień ze sobą współpracują, to – jak powtarzali uczestnicy kursu – jedni o drugich nadal nie wiedzą zbyt dużo. A przecież taka wiedza pomaga w budowaniu nowoczesnej armii.

W tym kontekście świętowanie setnej rocznicy odzyskania niepodległości nabiera dodatkowego wymiaru.

Łukasz Zalesiński , dziennikarz portalu polska-zbrojna.pl

dodaj komentarz

komentarze


Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Polski sukces w Duńskim Marszu
Na pierwszej linii wojny i pokoju
Od cyberkursu po mundurówkę
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Bliski Wschód: wojna bez wyjścia, stawka rośnie
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi
Logistyczna rewolucja w Opolu
Adaptacja i realizm
Misja zdrowie, czyli lepiej zapobiegać niż leczyć
Były żołnierz WOT-u z zarzutami szpiegostwa
Bądź bezpieczny w sieci
54 sekundy próby
NATO i USA o Iranie
Nie udostępniamy nieba do ataków na Rosję
„Kryzys” na AWL-u
Polska i Norwegia zacieśniają współpracę
Antydronowa DIANA w Polsce
Marynarz w koreańskim tyglu
Francuzi zbudują satelitę dla MON-u
Groźny incydent w Libanie
Alert gotowości dla żołnierzy WOT-u
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Syndrom Karbali
Finansowanie szkolenia wojskowych medyków
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Debata o bezpieczeństwie
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
Fińska armia luzuje rygory
Wypadek w PKW UNIFIL
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Architekci pola walki
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Pierwsze szkolenie Legionu Medycznego
Ochrona w gotowości
Nowy BWP potrafi onieśmielić
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Nieszczęśliwy wypadek na strzelnicy
Wielkie serce K9
Ruszyły Wojskowe Targi Służby i Pracy
Judoczka Wojska Polskiego znów na podium
Tusk: Francja to wiarygodny sojusznik
Zmiany kadrowe na szczycie PGZ-etu
Grzmoty zamiast Goździków
Rosomaki na lądzie i morzu
Jelcz coraz silniejszy
Zbrodnia bez kary
Zbrodnia i kłamstwo
Pirania zdała egzamin
Mała Orka?
Początek wielkiej historii
Pasja i fart
Miecz w ręku NATO
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
Kolejne SSR dla Wojska Polskiego
Pierwsze loty
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Apache w polskich rękach
Większe możliwości Nitro-Chemu
Wzmocnienie polskiej tarczy powietrznej
Moja Karbala
Psiakrew, harmata!
Twarde na poligonie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO