moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ekstremalny marsz śladami generała „Nila”

Już po raz siódmy odbył się ekstremalny marsz nocny „Śladami generała Nila – Od zmierzchu do świtu”. Trasę o długości około 50 km, wytyczoną po szlakach w Beskidzie Wyspowym i Makowskim, ukończyło 86 zawodników. Najszybciej do mety dotarli: st. szer. Kamil Murzyn z 6 Batalionu Dowodzenia i Izabela Osyszko z II Liceum Ogólnokształcącego w Bochni.

Ekstremalną wędrówkę po Beskidach organizuje Jednostka Wojskowa Nil przy pomocy Wojskowego Stowarzyszenia „Turystyka – Kultura – Obronność”, działającego przy Klubie Wojsk Specjalnych. Krakowscy specjalsi od 2012 roku zapraszają zawodników na rajd w przeddzień święta jednostki, której patronem jest gen. August Emil Fieldorf „Nil”. Dla uczczenia jego pamięci przygotowują dla uczestników zawodów trasę prowadzącą przez miejsca związane z działalnością Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej, którym kierował właśnie generał „Nil”.

Po ogólnodostępnych ścieżkach turystycznych Beskidu Wyspowego i Makowskiego biegli i maszerowali operatorzy z jednostek specjalnych, funkcjonariusze służb specjalnych, żołnierze oraz podchorążowie i cywile. W czwartek o zmierzchu, o godzinie 19.08, na starcie stanęło 110 zawodników. Na mecie, w piątek przed świtem, zameldowało się 86. W rywalizacji mężczyzn i kobiet pierwsze miejsca wywalczyli biegacze, którzy debiutowali na trasie imprezy organizowanej przez krakowskich specjalsów.

Najlepiej w nocy na wąskich ścieżkach i stromych podejściach radził sobie były lekkoatleta Wojskowych Klubów Sportowych Wawel Kraków i Śląsk Wrocław oraz Cracovii st. szer. Kamil Murzyn. Żołnierz z 6 Batalionu Dowodzenia 6 Brygady Powietrznodesantowej dystans 50 km pokonał w 5 godz. 32 min. Drugi, z czasem 5 godz. 51 min, był Tomasz Kowalczyk. Natomiast trzecie miejsce zajął Michał Tytko, który na mecie zameldował się po 5 godz. 52 min biegu i marszu.

Zwycięzca specjalnie nie przygotowywał się do startu w zawodach krakowskich specjalsów. – Na początku sierpnia powiedziałem sobie, że jeśli w cztery tygodnie pokonam na treningach 200 km to zdecyduję się na udział w ekstremalnym marszu nocnym. Udało mi się spełnić ten warunek i postanowiłem wystartować. Nie myślałem jednak o zwycięstwie. Założyłem, że potraktuję ten start jako rozpoznanie przed przyszłoroczną imprezą – mówi st. szer. Kamil Murzyn.

Bieg od samego początku ułożył się po myśli szeregowego z 6 Brygady Powietrznodesantowej. – Po starcie biegłem w czołówce, a potem oderwałem się od rywali z jednym z zawodników. Od 20. kilometra biegłem już samotnie do mety – przyznaje triumfator. Dodał, że chociaż nie miał mocnej latarki czołowej, na trasie trudno było się zgubić. – Tylko w jednym miejscu musiałem nadrobić około 100 metrów. Trasa była bardzo dobrze oznakowana i szybko zorientowałem się, że z niej zboczyłem. Jeśli ktoś się na trasie pomylił, to z powodu zmęczenia – podkreśla żołnierz.

W rywalizacji kobiet najlepszy wynik uzyskała Izabela Osyszko. Uczennica II LO w Bochni trasę pokonała w 6 godz. 36 min. Na mecie wyprzedziła o 10 min Justynę Kępę oraz o 34 min Natalię Papiewską. Zwyciężczyni samotne prowadzenie objęła na podejściu pod górę Szczebel (997 m). – Początkowo biegłam na trzeciej pozycji, potem na drugiej. Na zbiegu z Lubogoszczy kroku dotrzymywała mi już tylko jedna z rywalek. Ale na podejściu pod Szczebel udało mi się od niej oderwać – mówi licealistka, którą do startu w zawodach namówili znajomi oraz tata. – Tata startował przed dwoma laty w tej imprezie i bardzo mu się podobała – dodaje zwyciężczyni.

Zawodnicy i zawodniczki, którzy zajęli trzy czołowe miejsca w klasyfikacji ekstremalnego marszu nocnego, odebrali puchary i nagrody rzeczowe podczas uroczystości z okazji jubileuszu 10-lecia powstania Jednostki Wojskowej Nil. Osiągniętych wyników gratulowali im: gen. bryg. Wojciech Marchwica, dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych, i płk Mirosław Krupa, dowódca specjednostki Nil. 

SZUS

autor zdjęć: Michał Zieliński, Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Wrocław czeka na Amerykanów
 
Ostre strzelanie artylerzystów
Unwanted Treaty
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Ludzie niebezpiecznej profesji
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Klucz do dobrych relacji
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Razem się szkolą, razem walczą
Volhynian Lion Hearts
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Gorące obrady NATO w Londynie
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Leopardy na Podkarpaciu
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
Nowe maszyny w LAW
Długa droga do wolności – sensacyjny tunel na terenie Polski
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Kontenery dla Wisły
Holownik „Semko” stanął na wodzie
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Kto zostawia ślady w sieci
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Terytorialsi za oceanem
Dołącz do zawodowców
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Z archiwum „Szarego”
Trudna droga
Klasy wojskowe po nowemu
Szwedzki baypass przed „Orką”
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
Na ASzWoj ruszyły studia generalskie
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Wybory do gremiów przedstawicielskich
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Nowe laboratorium WAT
MON dofinansowuje budowę kolejnych strzelnic
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Los Polski naszym losem
Listopad, czas walki. „Za wolność naszą i waszą”
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Zbrojeniówka pod nowym nadzorem
Paczki dla kresowiaków
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO