moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ekstremalny marsz śladami generała „Nila”

Już po raz siódmy odbył się ekstremalny marsz nocny „Śladami generała Nila – Od zmierzchu do świtu”. Trasę o długości około 50 km, wytyczoną po szlakach w Beskidzie Wyspowym i Makowskim, ukończyło 86 zawodników. Najszybciej do mety dotarli: st. szer. Kamil Murzyn z 6 Batalionu Dowodzenia i Izabela Osyszko z II Liceum Ogólnokształcącego w Bochni.

Ekstremalną wędrówkę po Beskidach organizuje Jednostka Wojskowa Nil przy pomocy Wojskowego Stowarzyszenia „Turystyka – Kultura – Obronność”, działającego przy Klubie Wojsk Specjalnych. Krakowscy specjalsi od 2012 roku zapraszają zawodników na rajd w przeddzień święta jednostki, której patronem jest gen. August Emil Fieldorf „Nil”. Dla uczczenia jego pamięci przygotowują dla uczestników zawodów trasę prowadzącą przez miejsca związane z działalnością Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej, którym kierował właśnie generał „Nil”.

Po ogólnodostępnych ścieżkach turystycznych Beskidu Wyspowego i Makowskiego biegli i maszerowali operatorzy z jednostek specjalnych, funkcjonariusze służb specjalnych, żołnierze oraz podchorążowie i cywile. W czwartek o zmierzchu, o godzinie 19.08, na starcie stanęło 110 zawodników. Na mecie, w piątek przed świtem, zameldowało się 86. W rywalizacji mężczyzn i kobiet pierwsze miejsca wywalczyli biegacze, którzy debiutowali na trasie imprezy organizowanej przez krakowskich specjalsów.

REKLAMA

Najlepiej w nocy na wąskich ścieżkach i stromych podejściach radził sobie były lekkoatleta Wojskowych Klubów Sportowych Wawel Kraków i Śląsk Wrocław oraz Cracovii st. szer. Kamil Murzyn. Żołnierz z 6 Batalionu Dowodzenia 6 Brygady Powietrznodesantowej dystans 50 km pokonał w 5 godz. 32 min. Drugi, z czasem 5 godz. 51 min, był Tomasz Kowalczyk. Natomiast trzecie miejsce zajął Michał Tytko, który na mecie zameldował się po 5 godz. 52 min biegu i marszu.

Zwycięzca specjalnie nie przygotowywał się do startu w zawodach krakowskich specjalsów. – Na początku sierpnia powiedziałem sobie, że jeśli w cztery tygodnie pokonam na treningach 200 km to zdecyduję się na udział w ekstremalnym marszu nocnym. Udało mi się spełnić ten warunek i postanowiłem wystartować. Nie myślałem jednak o zwycięstwie. Założyłem, że potraktuję ten start jako rozpoznanie przed przyszłoroczną imprezą – mówi st. szer. Kamil Murzyn.

Bieg od samego początku ułożył się po myśli szeregowego z 6 Brygady Powietrznodesantowej. – Po starcie biegłem w czołówce, a potem oderwałem się od rywali z jednym z zawodników. Od 20. kilometra biegłem już samotnie do mety – przyznaje triumfator. Dodał, że chociaż nie miał mocnej latarki czołowej, na trasie trudno było się zgubić. – Tylko w jednym miejscu musiałem nadrobić około 100 metrów. Trasa była bardzo dobrze oznakowana i szybko zorientowałem się, że z niej zboczyłem. Jeśli ktoś się na trasie pomylił, to z powodu zmęczenia – podkreśla żołnierz.

W rywalizacji kobiet najlepszy wynik uzyskała Izabela Osyszko. Uczennica II LO w Bochni trasę pokonała w 6 godz. 36 min. Na mecie wyprzedziła o 10 min Justynę Kępę oraz o 34 min Natalię Papiewską. Zwyciężczyni samotne prowadzenie objęła na podejściu pod górę Szczebel (997 m). – Początkowo biegłam na trzeciej pozycji, potem na drugiej. Na zbiegu z Lubogoszczy kroku dotrzymywała mi już tylko jedna z rywalek. Ale na podejściu pod Szczebel udało mi się od niej oderwać – mówi licealistka, którą do startu w zawodach namówili znajomi oraz tata. – Tata startował przed dwoma laty w tej imprezie i bardzo mu się podobała – dodaje zwyciężczyni.

Zawodnicy i zawodniczki, którzy zajęli trzy czołowe miejsca w klasyfikacji ekstremalnego marszu nocnego, odebrali puchary i nagrody rzeczowe podczas uroczystości z okazji jubileuszu 10-lecia powstania Jednostki Wojskowej Nil. Osiągniętych wyników gratulowali im: gen. bryg. Wojciech Marchwica, dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych, i płk Mirosław Krupa, dowódca specjednostki Nil. 

SZUS

autor zdjęć: Michał Zieliński, Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
 
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Amerykanie odmładzają F-16
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Strzelnice dla terytorialsów
Polsko-amerykańska współpraca
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Online z mistrzami sportu
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Tak się zostaje prymusem
F-16 kończą misję w Estonii
Szarża „Hallerczyka”
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Druga kadencja prezydenta Dudy
Laserowa artyleria US Army
Chemicy do zadań specjalnych
Skok na głęboką wodę
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Sprawdzony sojusznik
Bon turystyczny także w wojsku
Kierunek: misja
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Ukraiński kurs na Zachód
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
Dla odważnych i walecznych
Trwała odporność terytorialsów
Wojsko przeciw wirusowi
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Polskie porty bardziej otwarte
Super Warrior w GROM-ie
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Więcej celowników z PCO dla wojska
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Na misjach święta inne niż zwykle
Amerykanie znów w Drawsku
Komuniści przeciwko legendzie Generała
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Świętuj z żołnierzami
Komitet Wojskowy NATO o pandemii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO