moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polscy oficerowie na „Rapid Trident ’18”

Ćwiczenie dowódczo-sztabowe wspomagane komputerowo, a następnie taktyczne z wojskami – tak wygląda scenariusz tegorocznych ćwiczeń „Rapid Trident”. Niemal 2,3 tys. żołnierzy z kilkunastu państw bierze udział w dwutygodniowych manewrach w Jaworowie na Ukrainie. Pierwszoplanowym ćwiczącym jest ukraińska 54 Brygada, ale ważną rolę odegrają żołnierze LITPOLUKRBRIG.

– To jest dla nas jedno z trzech najważniejszych ćwiczeń w roku – przyznaje gen. bryg. Zenon Brzuszko, dowódca LITPOLUKRBRIG. Tylko w Lublinie przygotowania do „Rapid Trident” trwały dwa tygodnie. – Podczas specjalnego treningu sztabowego wraz z kolegami z US Army Europe przygotowaliśmy całą część operacyjną, czyli rozkaz operacyjny i plan podawania wiadomości – dodaje gen. bryg. Brzuszko.

Tegoroczna edycja „Rapid Trident” rozpoczęła się w poniedziałek. Żołnierze z Wielonarodowej Brygady pełnią funkcję dowództwa szczebla nadrzędnego (HICON) dla ćwiczących pododdziałów. – Jako HICON będziemy realizowali zadania organu dowodzenia. Tym razem jednak na szczeblu dywizji, a nie brygady – zaznacza gen. bryg. Zenon Brzuszko i dodaje: – Będziemy działać, stosując stałe procedury operacyjne, opracowane w naszej jednostce. Są one tożsame niezależnie od tego, czy jest to szczebel brygady, czy dywizyjny. Zmienia się jedynie wykaz sił, bo w skład dywizji wchodzi więcej jednostek wsparcia i zabezpieczenia. Sam proces dowodzenia jest jednak taki sam – zapewnia dowódca LITPOLUKRBRIG.

Oprócz żołnierzy z dowództwa LITPOLUKRBRIG, w skład HICON-u wchodzą żołnierze z siedmiu armii, m.in. Amerykanie, Turcy, Azerowie, Gruzini i Bułgarzy, w sumie 68 oficerów i podoficerów. – Na Ukrainie będziemy też korzystać z pomocy ekspertów z Gwardii Narodowej Stanu Illinois – mówił przed rozpoczęciem manewrów mjr Adam Pańczyk, szef sekcji operacyjnej S-3 LITPOLUKRBRIG. – Dzięki takim ćwiczeniom możemy nabrać sprawności w realizacji zadań w międzynarodowym środowisku – dodaje mjr Pańczyk.Pierwszoplanowym ćwiczącym w Jaworowie jest 54 Brygada z Ukrainy, a drugoplanowymi – batalion obrony narodowej Ukrainy, kompania ukraińskich sił specjalnych, kompania chemiczna oraz kompania saperów. Te dwa ostatnie pododdziały podczas ćwiczenia przechodzą certyfikację zgodnie z procedurami NATO. – Będziemy ćwiczyli działania bojowe i stabilizacyjne, przede wszystkim te kinetyczne. W pierwszym etapie będzie to obrona, później przejście do kontrataku i odtworzenie fikcyjnej granicy państwowej – wylicza mjr Adam Pańczyk.

Tegoroczny „Rapid Trident” został podzielony na dwa etapy. W pierwszym tygodniu jest realizowane ćwiczenie dowódczo-sztabowe wspomagane komputerowo. W czasie jego trwania dowództwa opracowują plany, wydają rozkazy, a następnie do systemu symulacji komputerowej są wprowadzane decyzje przez nich wypracowane. Kolejnym etapem będzie ćwiczenie taktyczne z wojskami. To klasyczna część bojowa ćwiczeń „Rapid Trident”, w której pododdziały będą już wykonywały rzeczywiste przemieszczenia i manewry w toku walki. Co ważne, czas operacyjny ćwiczenia będzie odzwierciedleniem czasu rzeczywistego. – Mamy działać 24 godziny na dobę. To oznacza, że ćwiczenia będą dwuzmianowe, bardziej zbliżone do realiów i wymagające więcej wysiłku od nas wszystkich, zarówno kierownictwa, ćwiczących, jak i od zespołu realnego zabezpieczania „Rapid Trident” – wyjaśnia mjr Pańczyk.

Oprócz 29 oficerów LITPOLUKRBRIG w „Rapid Trident” biorą udział żołnierze z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Współdziałają z pododdziałami kilkunastu armii z całego świata, m.in. z USA, Bułgarii, Mołdawii, Rumunii, Gruzji, Turcji i Azerbejdżanu. W sumie w manewrach w Jaworowie uczestniczy blisko 2,3 tys. żołnierzy. Ćwiczenie zakończy się 15 września.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: Sgt Anthony Jones, Sgt Timothy Massey/ US Army

dodaj komentarz

komentarze


Zwiadowcy wkroczyli do miast
Bliski Wschód. Region bez klucza
Jakie egzaminy dla kandydatów na podchorążych
Szef NATO w Warszawie
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Czołgi błota się nie boją
Tryumf w cieniu Jałty
Kurier podziemnego państwa
Wojna w świętym mieście, epilog
Prezydent Duda z wizytą na Bałkanach
Wilno w polskich rękach
„Marsz ’19”. Systemy rakietowe wyjechały na ulice
Podpułkownik „Sokole Oko”
Do Dęblina przylecą nowe Bieliki
„Bukowo” u brzegów Łotwy
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Remont „Piasta” na finiszu
Żołnierze z medalami w biegach przełajowych
Żołnierski dar serca
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
„Sophia” z nową zmianą
Kampania wyborcza poza armią
Jaki sprzęt zobaczymy na defiladzie?
Komandosi uczcili we Włoszech swoich poprzedników
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Premier złożył żołnierzom życzenia świąteczne
Panie bez taryfy ulgowej
Tarcza przeciwko agresji
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Selekcja do Agatu. Zobacz sam!
Polscy biatloniści wygrali wojskowe zawody
Wsparcie Państwa Podziemnego dla zrywu w getcie
Defilada 3 maja. Kogo zobaczymy na Wisłostradzie?
Żołnierze WOT-u na litewskich zawodach
Załoga „Kaszuba” zdała test z obsługi nowej armaty
Bieliki wystartowały. Za sterami podchorążowie
Życzenia od zwierzchnika sił zbrojnych i szefa MON
Leopardy w pułapce
Cel – bezpieczna Europa
Kontrola zbrojeń w polskich jednostkach
Leopards in a Trap
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Irackie zapiski gen. Bieńka
Żołnierskie podium mistrzostw Polski w maratonie
Defilada 3 maja: formacje mundurowe
Wodowanie „Artemisa”
Alarm dla Jastrzębi
Bohater Yoga
Zajrzyj do poniemieckich bunkrów
Region Without a Key
Błękitna Armia przybywa do Polski
Minister Błaszczak w Drawsku Pomorskim
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Sukcesy biegających żołnierzy
Natowscy żołnierze w Dolinie Rospudy
Okręty zespołu NATO ćwiczą z polską marynarką
Umowa offsetowa na śmigłowce ZOP/CSAR
Ducha nie wolno tracić

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO