moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polscy oficerowie na „Rapid Trident ’18”

Ćwiczenie dowódczo-sztabowe wspomagane komputerowo, a następnie taktyczne z wojskami – tak wygląda scenariusz tegorocznych ćwiczeń „Rapid Trident”. Niemal 2,3 tys. żołnierzy z kilkunastu państw bierze udział w dwutygodniowych manewrach w Jaworowie na Ukrainie. Pierwszoplanowym ćwiczącym jest ukraińska 54 Brygada, ale ważną rolę odegrają żołnierze LITPOLUKRBRIG.

– To jest dla nas jedno z trzech najważniejszych ćwiczeń w roku – przyznaje gen. bryg. Zenon Brzuszko, dowódca LITPOLUKRBRIG. Tylko w Lublinie przygotowania do „Rapid Trident” trwały dwa tygodnie. – Podczas specjalnego treningu sztabowego wraz z kolegami z US Army Europe przygotowaliśmy całą część operacyjną, czyli rozkaz operacyjny i plan podawania wiadomości – dodaje gen. bryg. Brzuszko.

Tegoroczna edycja „Rapid Trident” rozpoczęła się w poniedziałek. Żołnierze z Wielonarodowej Brygady pełnią funkcję dowództwa szczebla nadrzędnego (HICON) dla ćwiczących pododdziałów. – Jako HICON będziemy realizowali zadania organu dowodzenia. Tym razem jednak na szczeblu dywizji, a nie brygady – zaznacza gen. bryg. Zenon Brzuszko i dodaje: – Będziemy działać, stosując stałe procedury operacyjne, opracowane w naszej jednostce. Są one tożsame niezależnie od tego, czy jest to szczebel brygady, czy dywizyjny. Zmienia się jedynie wykaz sił, bo w skład dywizji wchodzi więcej jednostek wsparcia i zabezpieczenia. Sam proces dowodzenia jest jednak taki sam – zapewnia dowódca LITPOLUKRBRIG.

Oprócz żołnierzy z dowództwa LITPOLUKRBRIG, w skład HICON-u wchodzą żołnierze z siedmiu armii, m.in. Amerykanie, Turcy, Azerowie, Gruzini i Bułgarzy, w sumie 68 oficerów i podoficerów. – Na Ukrainie będziemy też korzystać z pomocy ekspertów z Gwardii Narodowej Stanu Illinois – mówił przed rozpoczęciem manewrów mjr Adam Pańczyk, szef sekcji operacyjnej S-3 LITPOLUKRBRIG. – Dzięki takim ćwiczeniom możemy nabrać sprawności w realizacji zadań w międzynarodowym środowisku – dodaje mjr Pańczyk.Pierwszoplanowym ćwiczącym w Jaworowie jest 54 Brygada z Ukrainy, a drugoplanowymi – batalion obrony narodowej Ukrainy, kompania ukraińskich sił specjalnych, kompania chemiczna oraz kompania saperów. Te dwa ostatnie pododdziały podczas ćwiczenia przechodzą certyfikację zgodnie z procedurami NATO. – Będziemy ćwiczyli działania bojowe i stabilizacyjne, przede wszystkim te kinetyczne. W pierwszym etapie będzie to obrona, później przejście do kontrataku i odtworzenie fikcyjnej granicy państwowej – wylicza mjr Adam Pańczyk.

Tegoroczny „Rapid Trident” został podzielony na dwa etapy. W pierwszym tygodniu jest realizowane ćwiczenie dowódczo-sztabowe wspomagane komputerowo. W czasie jego trwania dowództwa opracowują plany, wydają rozkazy, a następnie do systemu symulacji komputerowej są wprowadzane decyzje przez nich wypracowane. Kolejnym etapem będzie ćwiczenie taktyczne z wojskami. To klasyczna część bojowa ćwiczeń „Rapid Trident”, w której pododdziały będą już wykonywały rzeczywiste przemieszczenia i manewry w toku walki. Co ważne, czas operacyjny ćwiczenia będzie odzwierciedleniem czasu rzeczywistego. – Mamy działać 24 godziny na dobę. To oznacza, że ćwiczenia będą dwuzmianowe, bardziej zbliżone do realiów i wymagające więcej wysiłku od nas wszystkich, zarówno kierownictwa, ćwiczących, jak i od zespołu realnego zabezpieczania „Rapid Trident” – wyjaśnia mjr Pańczyk.

Oprócz 29 oficerów LITPOLUKRBRIG w „Rapid Trident” biorą udział żołnierze z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Współdziałają z pododdziałami kilkunastu armii z całego świata, m.in. z USA, Bułgarii, Mołdawii, Rumunii, Gruzji, Turcji i Azerbejdżanu. W sumie w manewrach w Jaworowie uczestniczy blisko 2,3 tys. żołnierzy. Ćwiczenie zakończy się 15 września.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: Sgt Anthony Jones, Sgt Timothy Massey/ US Army

dodaj komentarz

komentarze


Szwedzki baypass przed „Orką”
 
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Nowe maszyny w LAW
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Wrocław czeka na Amerykanów
Na ASzWoj ruszyły studia generalskie
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Szanse i zagrożenia rodzimej radiolokacji
Kto zostawia ślady w sieci
T-72 strzelają na poligonie
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Dzień Podchorążego w rocznicę wybuchu powstania
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Obrona bez polityki
... że moja ofiara nie pójdzie na marne
Leopardy na Podkarpaciu
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Ostre strzelanie artylerzystów
Nowe laboratorium WAT
Długa droga do wolności – sensacyjny tunel na terenie Polski
Listopad, czas walki. „Za wolność naszą i waszą”
Trudna droga
Dołącz do zawodowców
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Unwanted Treaty
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
MON dofinansowuje budowę kolejnych strzelnic
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Ludzie niebezpiecznej profesji
Gorące obrady NATO w Londynie
Kontenery dla Wisły
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Volhynian Lion Hearts
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Klasy wojskowe po nowemu
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Razem się szkolą, razem walczą
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Klucz do dobrych relacji
Z archiwum „Szarego”
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Holownik „Semko” stanął na wodzie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO