moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polscy oficerowie na „Rapid Trident ’18”

Ćwiczenie dowódczo-sztabowe wspomagane komputerowo, a następnie taktyczne z wojskami – tak wygląda scenariusz tegorocznych ćwiczeń „Rapid Trident”. Niemal 2,3 tys. żołnierzy z kilkunastu państw bierze udział w dwutygodniowych manewrach w Jaworowie na Ukrainie. Pierwszoplanowym ćwiczącym jest ukraińska 54 Brygada, ale ważną rolę odegrają żołnierze LITPOLUKRBRIG.

– To jest dla nas jedno z trzech najważniejszych ćwiczeń w roku – przyznaje gen. bryg. Zenon Brzuszko, dowódca LITPOLUKRBRIG. Tylko w Lublinie przygotowania do „Rapid Trident” trwały dwa tygodnie. – Podczas specjalnego treningu sztabowego wraz z kolegami z US Army Europe przygotowaliśmy całą część operacyjną, czyli rozkaz operacyjny i plan podawania wiadomości – dodaje gen. bryg. Brzuszko.

Tegoroczna edycja „Rapid Trident” rozpoczęła się w poniedziałek. Żołnierze z Wielonarodowej Brygady pełnią funkcję dowództwa szczebla nadrzędnego (HICON) dla ćwiczących pododdziałów. – Jako HICON będziemy realizowali zadania organu dowodzenia. Tym razem jednak na szczeblu dywizji, a nie brygady – zaznacza gen. bryg. Zenon Brzuszko i dodaje: – Będziemy działać, stosując stałe procedury operacyjne, opracowane w naszej jednostce. Są one tożsame niezależnie od tego, czy jest to szczebel brygady, czy dywizyjny. Zmienia się jedynie wykaz sił, bo w skład dywizji wchodzi więcej jednostek wsparcia i zabezpieczenia. Sam proces dowodzenia jest jednak taki sam – zapewnia dowódca LITPOLUKRBRIG.

REKLAMA

Oprócz żołnierzy z dowództwa LITPOLUKRBRIG, w skład HICON-u wchodzą żołnierze z siedmiu armii, m.in. Amerykanie, Turcy, Azerowie, Gruzini i Bułgarzy, w sumie 68 oficerów i podoficerów. – Na Ukrainie będziemy też korzystać z pomocy ekspertów z Gwardii Narodowej Stanu Illinois – mówił przed rozpoczęciem manewrów mjr Adam Pańczyk, szef sekcji operacyjnej S-3 LITPOLUKRBRIG. – Dzięki takim ćwiczeniom możemy nabrać sprawności w realizacji zadań w międzynarodowym środowisku – dodaje mjr Pańczyk.Pierwszoplanowym ćwiczącym w Jaworowie jest 54 Brygada z Ukrainy, a drugoplanowymi – batalion obrony narodowej Ukrainy, kompania ukraińskich sił specjalnych, kompania chemiczna oraz kompania saperów. Te dwa ostatnie pododdziały podczas ćwiczenia przechodzą certyfikację zgodnie z procedurami NATO. – Będziemy ćwiczyli działania bojowe i stabilizacyjne, przede wszystkim te kinetyczne. W pierwszym etapie będzie to obrona, później przejście do kontrataku i odtworzenie fikcyjnej granicy państwowej – wylicza mjr Adam Pańczyk.

Tegoroczny „Rapid Trident” został podzielony na dwa etapy. W pierwszym tygodniu jest realizowane ćwiczenie dowódczo-sztabowe wspomagane komputerowo. W czasie jego trwania dowództwa opracowują plany, wydają rozkazy, a następnie do systemu symulacji komputerowej są wprowadzane decyzje przez nich wypracowane. Kolejnym etapem będzie ćwiczenie taktyczne z wojskami. To klasyczna część bojowa ćwiczeń „Rapid Trident”, w której pododdziały będą już wykonywały rzeczywiste przemieszczenia i manewry w toku walki. Co ważne, czas operacyjny ćwiczenia będzie odzwierciedleniem czasu rzeczywistego. – Mamy działać 24 godziny na dobę. To oznacza, że ćwiczenia będą dwuzmianowe, bardziej zbliżone do realiów i wymagające więcej wysiłku od nas wszystkich, zarówno kierownictwa, ćwiczących, jak i od zespołu realnego zabezpieczania „Rapid Trident” – wyjaśnia mjr Pańczyk.

Oprócz 29 oficerów LITPOLUKRBRIG w „Rapid Trident” biorą udział żołnierze z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Współdziałają z pododdziałami kilkunastu armii z całego świata, m.in. z USA, Bułgarii, Mołdawii, Rumunii, Gruzji, Turcji i Azerbejdżanu. W sumie w manewrach w Jaworowie uczestniczy blisko 2,3 tys. żołnierzy. Ćwiczenie zakończy się 15 września.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: Sgt Anthony Jones, Sgt Timothy Massey/ US Army

dodaj komentarz

komentarze


Poszukiwana Harpia
ORP „Drużno” po nowemu
Więcej pieniędzy dla kombatantów
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Cybernetyczna foka lustruje dno
Morze niezgody
Lotnisko Chopina zyska tereny od wojska
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
Centrum w zawieszeniu
Bal na rzecz weteranów
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
Cel – bezpieczna Europa
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
Album na urodziny „Łuka”
„Snipy” to oczy...
Antoś, symbol Lwowa
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
Jak zostać żołnierzem? Dowiesz się w górach
Widzimy się na macie
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Tysiące osób pożegnały prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Trwa żałoba narodowa
„Sophia” do końca marca
Polscy generałowie w strukturach NATO
Technologiczne inwestycje HSW
Żołnierze zdominowali mistrzostwa Polski w biatlonie
See You On The Mat
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Jakie zmiany w programie „Legii Akademickiej”?
W Brukseli o bezpieczeństwie
Zostań żołnierzem Żelaznej Dywizji
Playing the World
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Panie bez taryfy ulgowej
Testament geopolityczny prezydenta
Militaria z morskiego dna
Klątwa czarnego złota
Pilot z precyzją chirurga
Polskie święta na misjach
Proobronna „Anakonda”
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
Zrobiłem to, co do mnie należało
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Pielęgniarka spod Monte Cassino
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
Curse of the Black Gold
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Wspólny konkurs resortów obrony i edukacji
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
Komandosi z Agatu na Kaukazie
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
Franciszek Jach – pilot z fantazją
Granice są po to, by je przekraczać
Powrót lekkich czołgów w US Army
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
Programy NATO dla ukraińskich saperów
Czarter samolotów dla VIP-ów
13 Desperadoes
Polsko-niemieckie strzelanie w Jägerbrück
Lekcja zimowego przetrwania

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO