moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W Toruniu powstaną mieszkania dla żołnierzy

Agencja Mienia Wojskowego podpisała z władzami Torunia umowę o zamianie gruntów. Na terenach uzyskanych od miasta AMW będzie mogła wybudować mieszkania dla żołnierzy, a na gruntach przekazanych przez wojsko powstanie kompleks szkolno-przedszkolny. W ramach umowy na konto AMW trafiło też pół miliona zł, pieniądze będą przeznaczone na inwestycje mieszkaniowe dla armii.

Negocjacje dotyczące zamiany gruntów między Agencją Mienia Wojskowego a Urzędem Miasta Torunia trwały kilka miesięcy. – Cieszymy się, że starania przyniosły efekt i zamiana nieruchomości stała się faktem – mówił Krzysztof Falkowski, prezes AMW podczas podpisania aktu notarialnego w toruńskim magistracie. W ramach zamiany Agencja Mienia Wojskowego zyskała działki o łącznej powierzchni ponad 1,6 ha (o wartości 4,2 mln zł). To m.in. tereny przy ulicy Wapiennej, które Agencja planuje sprzedać, a pieniądze przeznaczyć na realizację inwestycji mieszkaniowych dla żołnierzy.

– Do naszych zasobów trafiły też działki położone przy ulicy Trzcinowej. Tu mamy większe możliwości, bo miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego pozwala na zabudowę mieszkaniową wielorodzinną – mówi Małgorzata Weber, rzecznik AMW. Na tych gruntach Agencja będzie mogła wybudować osiedle dla wojskowych rodzin. Obecnie na mieszkania w Toruniu czeka około 30 żołnierzy. Jak zapowiadają przedstawiciele AMW, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsi wojskowi otrzymają klucze do nowych mieszkań za trzy lata.

REKLAMA

Także toruński magistrat ma już plany dotyczące uzyskanych terenów. – Miasto było szczególnie zainteresowane naszymi działkami, bo w planie zagospodarowania były one przeznaczone na cele edukacyjne – mówi Małgorzata Weber. Agencja Mienia Wojskowego przekazała miastu dwie działki o powierzchni ponad 3,3 ha (wartość 5,1 mln zł), położone na lewym brzegu Wisły. Na jednej z nich, zlokalizowanej przy ulicy Strzałowej, władze Torunia planują wybudować szkołę z oddziałami przedszkolnymi. Druga działka, znajdująca się w okolicach Wałów gen. Sikorskiego, ma zostać wykorzystana pod budowę drogi oraz między innymi na miejsca parkingowe zlokalizowane niedaleko toruńskiej starówki.

Zamiana działek odbyła się na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami. Według przepisów, jeśli grunty mają różną wartość, to druga strona nie ma obowiązku dopłaty. – W przypadku tej transakcji różnica w wartości zamienionych działek wynosiła około 900 tys. zł. Udało nam się jednak wynegocjować dopłatę pół miliona złotych – mówi Weber. Uzyskane przez AMW pieniądze zostaną przeznaczone na kolejne inwestycje mieszkaniowe dla żołnierzy

To nie pierwsza taka zamiana. W listopadzie ubiegłego roku AMW, miasto Kraków oraz Małopolski Urząd Wojewódzki wymienili się kilkoma hektarami gruntów. Na terenach przekazanych samorządowi przez wojsko ma powstać centrum muzyki. Z kolei grunty, które armia otrzymała od miasta (3 ha w dzielnicy Podgórze oraz 7,7 ha w Nowej Hucie) zostaną przeznaczone pod nowe osiedla dla żołnierzy. Budowa pierwszych 120 mieszkań ruszy w 2019 roku.

Zdarza się też, że AMW nieodpłatnie przekazuje zbędne armii nieruchomości. W 2016 roku MON, za pośrednictwem AMW, przekazała gminie Czarne (woj. pomorskie) dwa lokale znajdujące się przy ul. Świerczewskiego 1. Dzięki współpracy resortu obrony, Agencji Mienia Wojskowego oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, powstał tam żłobek.

Agencja Mienia Wojskowego działa w oparciu o przepisy z 2015 roku, kiedy to powstała z połączenia z Wojskową Agencją Mieszkaniową. Do zadań AMW należy m.in. zakwaterowanie żołnierzy, sprzedaż nieruchomości oraz uzbrojenia i sprzętu zbędnego armii.

Paulina Glińska

autor zdjęć: arch. AMW

dodaj komentarz

komentarze


„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
 
By nie zostawić bohaterów w potrzebie
Wsparcie żandarmerii w czasie pandemii
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Prąd od wojska dla szpitala tymczasowego we Wrocławiu
Stał prosto, o łaskę nie prosił
„Orca” na Atlantyku
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Kolejny dzień walki z pandemią
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Polowe fortyfikacje
Start w nieznane
Dominatorzy biegów na orientację
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
Gepardy już na Mazurach
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Żołnierze – gdzie i komu pomagają podczas epidemii
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Kolejne wozy Aero trafiły do spadochroniarzy
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Żołnierze pomagają w domu dziecka
Tymczasowy szpital na Okęciu szuka pracowników
F-16 kończą misję w Estonii
Uwaga, lot kontrolowany
Amerykanie odmładzają F-16
Komisje sejmowe o umowie z USA
Święto sportowców w mundurach
Anna Leska – niezwykły pilot w burzliwych czasach
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
Podchorążowie – studenci medycyny szykują się do pracy w szpitalach
Świąteczne prezenty od AMW
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
NATO broni cyberprzestrzeni
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
Płk Korpowski pokieruje Rządowym Centrum Bezpieczeństwa
„Brilliant Jump 2020” – skok na miarę szpicy
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Poznań z dowództwem amerykańskiego korpusu
Obrady ministrów obrony NATO
Bitwa zwana „maszynką do mielenia mięsa”
A17 – następcy Kobbenów?
Sąd nad systemem
Będą zmiany w opiniowaniu zawodowców
Wymagający sprawdzian podoficerów
Laserowa artyleria US Army
EkstraKLASA dla uczniów
„Sonderfahndungsbuch Polen” – lista śmierci
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
Walka z COVID-19 trwa
Ukraiński kurs na Zachód
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO