moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne

Nadszedł czas, aby utworzyć siły kosmiczne Stanów Zjednoczonych – zapowiedział Mike Pence, wiceprezydent USA. Szósty rodzaj wojsk ma powstać do 2020 roku, a jego utworzenie będzie kosztować 8 mld dolarów. Jednym z najważniejszych zadań żołnierzy ma być ochrona amerykańskich instalacji kosmicznych, między innymi sztucznych satelitów. A w przyszłości także baz, na przykład na Księżycu.

– Każda z poprzednich administracji zaniedbywała wzrastające zagrożenie bezpieczeństwa pojawiające się w kosmosie. Nasi przeciwnicy zmienili już przestrzeń kosmiczną w domenę wojenną. Stany Zjednoczone nie mogą zatem cofnąć się przed tym wyzwaniem – ogłosił tydzień temu Mike Pence, wiceprezydent USA. Deklaracja padła podczas spotkania w Pentagonie z przedstawicielami personelu Departamentu Obrony odpowiedzialnego za operacje kosmiczne.

Mike Pence zapowiedział, że amerykański rząd chce utworzyć szósty rodzaj wojsk, obok wojsk lądowych i powietrznych, marynarki wojennej, piechoty morskiej i straży przybrzeżnej. – Nadszedł czas, aby utworzyć siły kosmiczne Stanów Zjednoczonych – podkreślił Pence. Już w czerwcu sygnalizował to zamierzenie prezydent Donald Trump na posiedzeniu reaktywowanej Rady Przestrzeni Kosmicznej przy Białym Domu. Wiceprezydent podał więcej szczegółów: nowy rodzaj sił zbrojnych ma powstać do 2020 roku i będzie kosztować 8 mld dolarów.

Generał Paul Selva, zastępca przewodniczącego Kolegium Połączonych Szefów Sztabów (najwyższego organu władzy wykonawczej w amerykańskich siłach zbrojnych), wyjaśniał mediom, że pod komendą nowych wojsk znajdzie się 18 tys. żołnierzy i cywilów, zajmujących się obecnie operacjami kosmicznymi w Departamencie Obrony oraz w US Air Force Space Command (Dowództwo Kosmiczne Sił Powietrznych), zlokalizowanym w bazie Peterson w Kolorado. Podlega mu obecnie 30 tys. wojskowych i cywilów.

Na potrzeby wojsk kosmicznych ma powstać również nowy departament w Pentagonie – jego robocza nazwa to Department of the Space Force, nowe dowództwo szczebla operacyjnego – US Space Command (właściwie będzie ono reaktywowane, bo taka instytucja istniała w latach 1985–2002), a także specjalna agencja rządowa zajmująca się opracowywaniem nowych konstrukcji i uzbrojenia – Space Development Agency.

Do najważniejszych zadań nowego rodzaju sił zbrojnych będzie należeć ochrona amerykańskich instalacji kosmicznych, czyli przede wszystkim różnego rodzaju sztucznych satelitów – nie tylko wojskowych, lecz również cywilnych. A w przyszłości, gdy na przykład na Księżycu czy Marsie powstaną amerykańskie bazy, ich zabezpieczeniem zajmą się właśnie siły kosmiczne. Za opracowanie taktyki walki w kosmosie, a także określenie niezbędnego sprzętu i uzbrojenia odpowiedzialne będzie US Space Command.

Eksperci podkreślają, że wojska kosmiczne będą pierwszym nowym rodzajem sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych po 1947 roku, kiedy to wydzielono lotnictwo z US Army.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Fotolia.com

dodaj komentarz

komentarze


Niechciany traktat
 
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Fort zagłady
Ostatni bój wojny obronnej
Cienka niebieska linia
Wypadek saperów
Nowy wiceminister w MON
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
„Operacja Wuhan”: Badminton, łucznictwo, tenis
Nowe spojrzenie na 1939 rok – debata historyków
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Gavia na Atlantyku
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
Snajper walczy także z wiatrem
Iranian Chess Game
„Operacja Wuhan”: Strzelectwo
68W Means Lifesaver
„Albatros” już na wodzie
Wojskowe szkolenie dla studentów
Życie po zdjęciu munduru
Jani, cudem ocalony
Nowe odrzutowce dla pogotowia lotniczego
Sosnkowski przywrócony
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Lotem przeciw bolszewikom
Groty i VIS-y dla armii
Bożeny do modyfikacji
Nowy rok akademicki w szpitalu na Szaserów
Rescue Like You Would in a War
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Nowa misja i nowy sprzęt
Thin Blue Line
Trening medyczny przed misją
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Klasy wojskowe po nowemu
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Rozpoczynamy nową erę
Stan poszkodowanych saperów jest poważny
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
„Operacja Wuhan”: Pływanie
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
68W znaczy ratownik
Nóż komandosa zdobyty
JWK i podchorążowie, czyli trening przed misją
„Operacja Wuhan”: Lekka atletyka
„Operacja Wuhan”: Kolarstwo i triatlon
Maraton po bieszczadzkich szlakach
Niezwyciężeni znowu trenują
Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
Raki strzelały na Bałkanach
„Operacja Wuhan”: Boks, judo kobiet i zapasy
„Operacja Wuhan”: Pięciobój nowoczesny i szermierka
Kolejne Raki dla wojska
Silesian Life Pictures
Rusza budowa szpitala w Legionowie
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO