moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Prezydencki Medal Stulecia

Jego awers zdobi ukoronowany orzeł i napis „POLONIA REDIVIVA”, na rewersie znalazły się inicjały Rzeczypospolitej Polskiej „RP” i daty „1918” i „2018”. To Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości, który został ustanowiony z inicjatywy prezydenta Dudy. Pamiątkowe odznaczenie wyglądem i nazwą nawiązuje do Medalu Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości z 1928 roku.

Prezydencki projekt ustawy o ustanowieniu Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości został skierowany do Sejmu w maju tego roku. Jak napisano w uzasadnieniu, intencją prezydenta było, aby przedstawiciele różnych grup społecznych i zawodowych, bez względu na pełnioną funkcję, wykonywany zawód, miejsce zamieszkania czy wiek, mogli odczuć, że budowanie wspólnoty państwa i umacnianie suwerenności jest także ich udziałem.

15 czerwca dokument uchwalił Sejm, a wczoraj w Muzeum Narodowym w Krakowie ustawę podpisał prezydent Andrzej Duda. – Chcemy, aby tym medalem mogły być dekorowane osoby zasłużone dla Rzeczypospolitej, dla budowania jej potencjału, dla odbudowania jej i tworzenia dzisiaj tego, co tak bardzo nam jest potrzebne: silnego, sprawnego, nowoczesnego polskiego państwa, które będzie się dalej mogło dobrze rozwijać i wzmacniać w naszej części Europy – mówił prezydent.

Tradycja na medal

Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości ma średnicę 35 mm, jest okrągły, srebrzony i oksydowany. Na jego awersie, stylizowanym na falującą flagę, znajduje się wznoszący skrzydła orzeł w koronie, wsparty na wstędze z napisem „POLONIA REDIVIVA” (Polska odrodzona). Rewers medalu zdobią wypukłe inicjały Rzeczypospolitej Polskiej „RP”, daty „1918” i „2018” oraz stylizowane liście wawrzynu i dębiny z owocami. Medal zawieszony jest na niebieskiej wstążce.

Odznaczenie nawiązuje do Medalu Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości, ustanowionego rozporządzeniem Rady Ministrów z 27 września 1928 roku na pamiątkę dziesięciolecia odrodzenia państwa polskiego. Wtedy dekorowano nim obywateli zasłużonych w odbudowie państwa. Medal był bity w brązie i przedstawiał m.in. wizerunek głowy Józefa Piłsudskiego, naczelnika państwa w roku odradzania się Polski. Po drugiej stronie medalu, nad datami rocznicowymi 1918–1928 umieszczono polskiego oracza.  Symbolika medalu odnosiła się do sytuacji odbudowującego się kraju.

Dla kogo Medal Stulecia?

Medal Stulecia będzie odznaczeniem o charakterze pamiątkowym, nadawanym w okresie trwania Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej do 2021 roku. Medalem będą odznaczane wszystkie osoby, które przyczyniły się do odzyskania lub umacniania suwerenności Polski i które wykazały się nienaganną służbą publiczno-cywilną lub wojskową, walczyły o niepodległość Polski, działały na rzecz przemian demokratycznych, wykazały się aktywną działalnością zawodową i społeczną, a także na polu nauki, literatury i sztuki.  Zgodnie z podpisaną ustawą odznaczenie będzie mogło być nadawane zarówno kombatantom i osobom działającym na rzecz przemian demokratycznych, jak i przedstawicielom młodego pokolenia. Medal będą mogli otrzymać też posłowie i senatorowie, urzędnicy państwowi i samorządowi, przedstawiciele organizacji pożytku publicznego, stowarzyszeń, przedsiębiorcy i pracownicy różnych branż.

Nowe wyróżnienie będzie nadawane przez prezydenta z własnej inicjatywy lub na wniosek premiera, ministrów, kierowników urzędów centralnych oraz wojewodów.

Projekt ustawy o ustanowieniu Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości to kolejna inicjatywa ustawodawcza prezydenta RP, mająca na celu uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W ubiegłym roku została uchwalona ustawa z 7 kwietnia  o Narodowych Obchodach Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2017–2021.

Paulina Glińska

autor zdjęć: grafika PZ

dodaj komentarz

komentarze


MON dofinansowuje budowę kolejnych strzelnic
 
T-72 strzelają na poligonie
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
Nowe laboratorium WAT
Trudna droga
Gorące obrady NATO w Londynie
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Kto zostawia ślady w sieci
Klasy wojskowe po nowemu
Na ASzWoj ruszyły studia generalskie
Dzień Podchorążego w rocznicę wybuchu powstania
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Ludzie niebezpiecznej profesji
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
... że moja ofiara nie pójdzie na marne
Volhynian Lion Hearts
Kontenery dla Wisły
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Długa droga do wolności – sensacyjny tunel na terenie Polski
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Obrona bez polityki
Dołącz do zawodowców
Szwedzki baypass przed „Orką”
Z archiwum „Szarego”
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Razem się szkolą, razem walczą
Szanse i zagrożenia rodzimej radiolokacji
Wrocław czeka na Amerykanów
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Klucz do dobrych relacji
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Holownik „Semko” stanął na wodzie
Leopardy na Podkarpaciu
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Nowe maszyny w LAW
Unwanted Treaty
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Ostre strzelanie artylerzystów
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Listopad, czas walki. „Za wolność naszą i waszą”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO