moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Armia dostała kolejną partię nowych mundurów

Należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółka Maskpol dostarczyła do wojskowych magazynów ponad 62 tys. mundurów polowych oraz mundurów polowych letnich – wzór 2010. To część zamówienia, jakie w marcu złożyła 2 Regionalna Baza Logistyczna z Warszawy. Nowy mundur jest uszyty z bardziej odpornych na zniszczenie tkanin, ma też bardziej funkcjonalny krój.

Wojskowe przepisy zakładają, że żołnierze otrzymują cztery mundury polowe na dwa lata. Armia musi więc co roku kupować kilkadziesiąt tysięcy nowych. Ponieważ w 2017 roku regionalne bazy logistyczne, odpowiedzialne za to zadanie w imieniu Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, nie zrobiły zakupów, w tym roku trzeba było zamówić znacznie więcej.

W marcu 2 Regionalna Baza Logistyczna zawarła więc z firmą Maskpol, należącą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, umowę wartą prawie 40 mln zł. Kontrakt zakłada, że do 14 września wojsko otrzyma 40 tys. mundurów polowych wzór 2010 oraz 60 tys. mundurów polowych letnich wzór 2010.

REKLAMA

Jak wynika z informacji przesłanych przez 2 RBLog, dostawa mundurów polowych letnich jest realizowana zgodnie z planem. – Do końca lipca dostarczono w sumie 49 600 takich kompletów – informuje płk Piotr Calak, komendant 2 Regionalnej Bazy Logistycznej z Warszawy. Nieznaczne opóźnienia dotyczą jednak drugiej części zamówienia. Maskpol przekazał bowiem 12,5 tys. mundurów polowych (przeznaczonych na chłodniejsze pory roku), tymczasem żołnierze powinni ich już mieć 30 tys. Opóźnienia mają jednak zostać nadrobione w najbliższych tygodniach.

Mundur polowy wzór 2010 i jego lżejsza wersja – polowy letni wzór 2010 – to obecnie podstawowy typ umundurowania polskich żołnierzy. Decyzja o jego opracowaniu zapadła w 2007 roku na podstawie wniosków z misji w Iraku i Afganistanie. Okazało się bowiem, że używane wówczas mundury (wzór 93) nie tylko nie sprawdzały się w trudnych warunkach klimatycznych, ale przede wszystkim były mało funkcjonalne w warunkach bojowych. Nie miały m.in. miejsc na wkłady ochronne na kolana i łokcie, z kolei w pozycji leżącej trudno było się dostać do kieszeni na bluzie i spodniach. W modelu wz. 2010 wprowadzono odpowiednie poprawki rozwiązujące te problemy.

Misję opracowania nowego wzoru powierzono wówczas Wojskowemu Ośrodkowi Badawczo-Wdrożeniowemu Służby Mundurowej w Łodzi, a w pracach oraz w testowaniu prototypów brali udział żołnierze, m.in. z 6 Brygady Desantowo-Szturmowej, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, 10 Brygady Kawalerii Pancernej oraz 10 Brygady Logistycznej. Pierwsze mundury dostarczono wojsku w 2012 roku i od tego momentu trwa ich wymiana w całej armii.

Aby Maskpol mógł zrealizować zamówienie, firma musiała zdobyć Certyfikaty Zgodności Wyrobu na Mundur Polowy wzór 2010 oraz na Mundur Polowy Letni wzór 2010. Oba dokumenty spółka uzyskała z Wojskowego Ośrodka Badawczo-Wdrożeniowego Służby Mundurowej na początku lipca.

Śląska spółka podczas realizacji kolejnych transzy zamówienia skorzysta z pomocy przedsiębiorstw dostarczających do tej pory – w mniejszej ilości – różnego typu mundury dla Sił Zbrojnych RP. „Zgodnie z zapisami umowy, Maskpol korzysta z krajowych podwykonawców, w tym zakładów pracy chronionej „Elremet” i „Wybrzeże”. Maskpol finansuje całe przedsięwzięcie i organizuje w całości proces produkcji i dostaw” – zapewniają przedstawiciele Departamentu Komunikacji i Marketingu PGZ. Materiały, z których zostaną wykonane mundury dostarczy firma Adropol.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: fot. Maskpol

dodaj komentarz

komentarze

~fala85
1535356500
Tyko te rzepy, w nocy słychać na kilometr !!!!
7F-16-FA-7A

Army of Medics
 
Online z mistrzami sportu
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Partyzanci rozgromili ubeków
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Pracowity tydzień flotylli
Na zakupy do sklepu AMW
Agent w generalskich szlifach
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Obradowała Rada Gabinetowa
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Amerykanie odmładzają F-16
Widzieć i nie być widzianym
Białe noce podhalańczyków
F-16 kończą misję w Estonii
Pilot F-16 oślepiony laserem
Przeciwlotnicza Sona
Rubiny w walce z epidemią
Sukcesy sportowców w mundurach
Prawdziwi wojownicy
Ćwiczenia z torpedą
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Wojsko przeciw wirusowi
Na misjach święta inne niż zwykle
Nowy wiceminister w MON
Patrioty z polskimi przyczepami
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Podchorążowie za sterami Bielików
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
MBDA w walce o „Narew”
„Spartan” znów na Mazurach
Terytorialsi nie stracą dodatku
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Co z tegorocznym MSPO?
Specjalsi świętują
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Poszukiwania Magneto
Polskie porty bardziej otwarte
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Gotowi na „Defendera”
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
NATO walczy z koronawirusem
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO