moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Groty na rynku cywilnym

Fabryka Broni „Łucznik” rozpocznie niebawem sprzedaż cywilnej wersji karabinków Grot.  To pierwszy po II wojnie światowej karabinek zaprojektowany i wyprodukowany w Polsce.   Pierwsza partia będzie szczególna także z innego powodu.   – Broń o numerach od 1 do 100 będzie w pewien sposób nawiązywać do 100-lecia odzyskania niepodległości – mówi Małgorzata Pirosz, rzecznik Łucznika.

Plan modernizacji polskiej armii zakłada, że już wkrótce podstawowym uzbrojeniem żołnierzy nie będą karabiny z rodziny AK-47, lecz karabinki Grot zaprojektowane przez naszych inżynierów.

Grot to konstrukcja modułowa, umożliwiająca żołnierzowi m.in. wymianę lufy na dłuższą, zmianę kalibru z 5,56 mm na 7,62 mm, doczepienie granatnika, zamontowanie dodatkowego uchwytu, celownika czy zmianę układu kolbowego. Eksperci podkreślają, że Grot jest jedną z nielicznych konstrukcji na świecie, którą szybko i bez problemu można dostosować do strzelca prawo- lub leworęcznego (m.in. dzięki przestawnemu zamkowi i umieszczeniu po obu stronach przełącznika rodzaju ognia).

REKLAMA

Pierwsze Groty trafiły w ręce żołnierzy jesienią ubiegłego roku. Obecnie w karabinki wyposażeni są już żołnierze wojsk obrony terytorialnej (do których trafiają w pierwszej kolejności) oraz żołnierze z jednostek operacyjnych.

Już wkrótce jednak nie tylko wojskowi będą korzystać z Grotów. Ich producent, radomska Fabryka Broni „Łucznik”, chce bowiem swoim produktem zainteresować kolekcjonerów, pasjonatów militariów i strzelców sportowych

Cywilna wersja oznaczona jako Grot S16 FB-M1 jest gotowa i pierwsze egzemplarze zostały już przekazane m.in. przedstawicielom mediów branżowych. Firma zapowiada, że w najbliższym czasie karabinki trafią do otwartej sprzedaży. Pierwsze sto sztuk będzie prawdziwym rarytasem dla kolekcjonerów. – Partia o numerach od 1 do 100 będzie edycją specjalną nawiązującą do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości – informuje Małgorzata Pirosz, rzecznik prasowy Fabryki Broni „Łucznik”. Szczegółów jednak nie zdradza.

Czym różni się cywilna wersja Grota od karabinków używanych przez żołnierzy? – Jest to konstrukcja samopowtarzalna, specjalnie opracowana pod kątem rynku, i można z niej strzelać wyłącznie ogniem pojedynczymwyjaśnia Małgorzata Pirosz. Do Grota S16 FB-M1 nie można podpiąć bagnetu. Broń ma również inne niż wojskowa wersja urządzenie wylotowe, czyli tłumik płomienia. Ponadto ma łoże w standardzie M-LOK, dzięki czemu można do niego mocować dodatkowe akcesoria wykonane w tym standardzie. Lufa jest opracowana w technologii kucia na zimno, a jej przewód jest chromowany, aby zwiększyć jego żywotność. Zaletą cywilnego Grota jest niewątpliwie również to, iż użytkownik może wymienić fabryczną rękojeść na każdą inną z mocowaniem typu AR15/M16.

Grot S16 FB-M1 waży 3,7 kg. Broń ma długość 681 mm (z kolbą złożoną) i 903 mm z wysuniętą stopką. W standardowej wersji wyposażono ją w lufę o długości 406 mm. Prędkość wylotowa pocisku wynosi około 870 m/s.

Na razie nie jest znana cena detaliczna broni, ale nieoficjalnie wiadomo, że będzie się kształtowała w przedziale od 7 do 8 tys. zł.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Frag Out

dodaj komentarz

komentarze


Medycyna taktyczna na specjalnym poziomie
Po Bieszczadach dla Berdychowskiego
„Patrol” walczy ze skażeniami
Kleszcze zamiast BRDM-ów
Afgańska zmiana gotowa do misji
Razem dla bezpieczeństwa
Prezydent Duda w Białym Domu
USA w hołdzie gen. Pułaskiemu
Nothing Can Stop Our Tanks
Wyślij paczkę do PKW
Na macie z mistrzem
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
Stalowa nowoczesność
Optoelektronika dla Leopardów
„Wostok”, czyli pokaz sztuczek wojennych
Terytorialsi w urzędach
MON sfinansuje budowę szpitala w Legionowie
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Prezydent w ONZ: wszyscy musimy przestrzegać prawa międzynarodowego
Jastrzębie w Albacete
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Więcej pieniędzy dla armii!
Weterani w drodze do Sydney
W cyberprzestrzeni trwa wojna
Podhalańczycy przed dyżurem w NATO
Our efforts passed muster
Plut. Włodzimierz Wysocki
The United States of America Have It Their Way
Warto być żołnierzem
Premier symbolicznie rozpoczął budowę Muzeum Historii Polski
Kpr. Dariusz Liszka
Rząd za kluczowymi zmianami
Drugie życie BWR-ów
Polska Casa nad Irakiem
Serce admirała biło dla Polski
Komitet Wojskowy NATO w Warszawie
St. kpr. Tomasz Rożniatowski
Pole by choice
Broń nie tylko dla mundurowych
Zmiany w dodatkach służbowych
JTAC wie najwięcej
Zmiany w ustawie o weteranach
Program Legii Akademickiej będzie kontynuowany
16–31 października 1918 roku – Polacy tworzą regularną armię
Sierż. Janusz Raczy
Szer. rez. Jarosław Kurowski
Niebezpieczne zadanie nurków minerów
Inspektorat wrócił nad Bałtyk
Płk Drumowicz objął dowodzenie specjalsami
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Kawalerzyści na górskich trasach
„Niepodległą mamy we krwi”
„Bolko” na wodzie
Saperzy na start, czyli łotewskie ćwiczenia „Detonator”
„Patrol ‘18”: atak na lotnisku

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO