moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Groty na rynku cywilnym

Fabryka Broni „Łucznik” rozpocznie niebawem sprzedaż cywilnej wersji karabinków Grot.  To pierwszy po II wojnie światowej karabinek zaprojektowany i wyprodukowany w Polsce.   Pierwsza partia będzie szczególna także z innego powodu.   – Broń o numerach od 1 do 100 będzie w pewien sposób nawiązywać do 100-lecia odzyskania niepodległości – mówi Małgorzata Pirosz, rzecznik Łucznika.

Plan modernizacji polskiej armii zakłada, że już wkrótce podstawowym uzbrojeniem żołnierzy nie będą karabiny z rodziny AK-47, lecz karabinki Grot zaprojektowane przez naszych inżynierów.

Grot to konstrukcja modułowa, umożliwiająca żołnierzowi m.in. wymianę lufy na dłuższą, zmianę kalibru z 5,56 mm na 7,62 mm, doczepienie granatnika, zamontowanie dodatkowego uchwytu, celownika czy zmianę układu kolbowego. Eksperci podkreślają, że Grot jest jedną z nielicznych konstrukcji na świecie, którą szybko i bez problemu można dostosować do strzelca prawo- lub leworęcznego (m.in. dzięki przestawnemu zamkowi i umieszczeniu po obu stronach przełącznika rodzaju ognia).

REKLAMA

Pierwsze Groty trafiły w ręce żołnierzy jesienią ubiegłego roku. Obecnie w karabinki wyposażeni są już żołnierze wojsk obrony terytorialnej (do których trafiają w pierwszej kolejności) oraz żołnierze z jednostek operacyjnych.

Już wkrótce jednak nie tylko wojskowi będą korzystać z Grotów. Ich producent, radomska Fabryka Broni „Łucznik”, chce bowiem swoim produktem zainteresować kolekcjonerów, pasjonatów militariów i strzelców sportowych

Cywilna wersja oznaczona jako Grot S16 FB-M1 jest gotowa i pierwsze egzemplarze zostały już przekazane m.in. przedstawicielom mediów branżowych. Firma zapowiada, że w najbliższym czasie karabinki trafią do otwartej sprzedaży. Pierwsze sto sztuk będzie prawdziwym rarytasem dla kolekcjonerów. – Partia o numerach od 1 do 100 będzie edycją specjalną nawiązującą do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości – informuje Małgorzata Pirosz, rzecznik prasowy Fabryki Broni „Łucznik”. Szczegółów jednak nie zdradza.

Czym różni się cywilna wersja Grota od karabinków używanych przez żołnierzy? – Jest to konstrukcja samopowtarzalna, specjalnie opracowana pod kątem rynku, i można z niej strzelać wyłącznie ogniem pojedynczymwyjaśnia Małgorzata Pirosz. Do Grota S16 FB-M1 nie można podpiąć bagnetu. Broń ma również inne niż wojskowa wersja urządzenie wylotowe, czyli tłumik płomienia. Ponadto ma łoże w standardzie M-LOK, dzięki czemu można do niego mocować dodatkowe akcesoria wykonane w tym standardzie. Lufa jest opracowana w technologii kucia na zimno, a jej przewód jest chromowany, aby zwiększyć jego żywotność. Zaletą cywilnego Grota jest niewątpliwie również to, iż użytkownik może wymienić fabryczną rękojeść na każdą inną z mocowaniem typu AR15/M16.

Grot S16 FB-M1 waży 3,7 kg. Broń ma długość 681 mm (z kolbą złożoną) i 903 mm z wysuniętą stopką. W standardowej wersji wyposażono ją w lufę o długości 406 mm. Prędkość wylotowa pocisku wynosi około 870 m/s.

Na razie nie jest znana cena detaliczna broni, ale nieoficjalnie wiadomo, że będzie się kształtowała w przedziale od 7 do 8 tys. zł.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Frag Out

dodaj komentarz

komentarze


Pokazy Air Show coraz bliżej
Treningowy zamach
Obchody 1 września na Westerplatte jednak z udziałem wojska
Terytorialsi w urzędach
Święto Wojska Polskiego z warszawiakami
Świętowanie i szkolenie
Homar od nowa
Strzały z Procy
Szkoła Orląt będzie Akademią
Serbskie Homary i Kryle
Menak spiskuje, czyli manewry na Morzu Czarnym
Lisowczycy – jeźdźcy apokalipsy ze wschodu
Cisi bohaterowie
Polscy weterani już częścią rodziny Invictus Games
Powitanie kuwejckiego kontyngentu
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Armia dostała kolejną partię nowych mundurów
Gwardziści z USA w Krzesinach
Konkurs dla pasjonatów wojska
Fantastyczny finisz kaprala Lewandowskiego
Misja na południowej flance NATO
Wielka Defilada Niepodległości
Żołnierze na podium mistrzostw Europy
Jastrzębie w walce radioelektronicznej
Wojsko pamięta o lotnikach
Himarsy na polskim poligonie
Saperskie Dni Dobrosąsiedztwa
MON na lato dla dzieci żołnierzy
Polscy żołnierze jadą na Łotwę
Robert Korzeniowski: kocham sport, jest on treścią mojego życia
Armia Ochotnicza ostatniej szansy
16–31 sierpnia 1918 – Pierwsze sukcesy ofensywy stu dni
Pogrom w błocie
Spadochroniarze ćwiczą skoki na wodę
Szef MON odwiedził polskie kontyngenty
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Wirtualny lot M-346
Nowe stare śmigłowce dla US Army
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Pierwszy lot pamiętam stale…
Trump: „Polska nie jest zakładnikiem”
Dywizjon 303 na ekranie – odsłona pierwsza
Powietrzne szkolenie zwiadowców
PKW „Sophia” zaczyna II zmianę
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Armia Krajowa na pomoc płonącej Warszawie
Francuski żołnierz przyszłości 2.0
Mustang po raz trzeci
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
Na Bałtyku tonął jacht. Z pomocą ruszyli żołnierze
Military Doctor 2018
Burza wokół rocznicowych uroczystości na Westerplatte
Cywile z szansą na kaprala
Praktyczny wymiar Legii Akademickiej
Życzenia Polaków dla Ojczyzny

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO