moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Inwestycje w Pionki

Około 300 mln zł chce zainwestować Polska Grupa Zbrojeniowa w unowocześnienie oddziału Meska w Pionkach. W byłym Zakładzie Produkcji Specjalnej powstaną nowe hale produkcyjne i magazyny, zostanie ulepszona infrastruktura drogowa i energetyczna oraz będą modernizowane instalacje do produkcji składników chemicznych niezbędnych do wytwarzania prochu.

Polska Grupa Zbrojeniowa ma już plan realizacji koniecznych inwestycji. I zapewnienie premiera Mateusza Morawieckiego, że zakład zostanie gruntownie zmodernizowany. – Zainwestujemy co najmniej 250–300 mln zł w linię do produkcji nitrocelulozy oraz innych czynników, co będzie ważnym ogniwem samodzielności i suwerenności naszego przemysłu obronnego – zadeklarował szef rządu podczas majowej wizyty w Pionkach.

Oddział Meska w Pionkach, bo tak dokładnie nazywa się firma, wywodzi się w prostej linii z założonej w 1922 roku (wówczas nie było miasta Pionki, lecz jedynie wieś o nazwie Zagożdżon) Państwowej Wytwórni Prochu i Materiałów Kruszących (PWPiMK). Wytwórnia ta dzięki dużym inwestycjom państwowym stała się kluczową firmą z punktu widzenia polskiej obronności. Przed wybuchem II wojny światowej był to również największy w Europie zakład produkujący materiały wybuchowe. Pracowało w nim ponad 3,5 tys. osób. Obecnie Pionki są oddziałem terenowym firmy Mesko, należącej do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Zajmują się wytwarzaniem amunicji czołgowej oraz prochu do innych typów amunicji.

Niestety, zakładom znajdującym się na terenie Puszczy Kozienickiej daleko do przedwojennej świetności. Ich infrastruktura nie pozwala na produkcję nowoczesnego prochu wielobazowego, stosowanego m.in. w nabojach czołgowych, lecz jedynie prochu jednobazowego, i to tylko częściowo. Na miejscu powstaje bowiem część składników do jego wytworzenia, natomiast kluczowa dla całego procesu nitroceluloza musi być importowana. Szef rządu zapowiedział, że to się zmieni i polski przemysł uniezależni wytwarzanie amunicji od zagranicznych dostawców. W Pionkach ma zostać uruchomiona nie tylko produkcja nitrocelulozy, lecz również prochu wielobazowego.

W ciągu najbliższych pięciu lat PGZ wyłoży około 300 mln zł na nowe hale i magazyny oraz na modernizację linii produkcyjnych. W pierwszej kolejności na infrastrukturę drogową i energetyczną oraz na budynki. – Obecnie funkcjonujący oddział Mesko w Pionkach w znacznej mierze wykorzystuje infrastrukturę i budynki powstałe przed II wojną światową oraz w latach PRL. Większość obiektów wymaga modernizacji oraz wprowadzenia nowoczesnych rozwiązań zwiększających zarówno bezpieczeństwo, jak i komfort pracy zatrudnionych – wyjaśniają przedstawiciele Departamentu Komunikacji i Marketingu PGZ. Inwestycje nie ograniczą się tylko do remontów. Powstaną również nowe hale produkcyjne oraz magazyny. Do tych pierwszych mają trafić wszystkie nowoczesne maszyny zakładowe oraz nowe, które zostaną zakupione.

Jeśli chodzi o drogi oraz sieć energetyczną, to przedstawiciele PGZ przekonują, że inwestycje w tej dziedzinie są niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa transportu surowców, półproduktów i wyrobów finalnych. Ze względu na profil zakładu ulokowanego w puszczy oraz duże ryzyko skażenia środowiska ma to kolosalne znaczenie.

Podczas swojej wizyty w Pionkach premier Morawiecki zapowiedział również, że po procesie modernizacji i unowocześnienia zakład prochowy, będący obecnie oddziałem Meska, odzyska niezależność i znów stanie się osobną firmą.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: mesko.com.pl

dodaj komentarz

komentarze


MP5: pierwszy z NATO
Żołnierze gotowi do misji „Sophia”
Śmierć „Zapory”
Wizja marszałka prysła w Rydze
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Otwarte drzwi
Cel – bezpieczna Europa
Rusza program „cyber.mil z klasą”
Jak ORP „Piorun” walczył o Clydebank
Generała Andersa akces do NATO
Co dalej w relacjach z Iranem po konferencji bliskowschodniej?
Trzecia Setka Komandosa
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
„Northern Sojourn ’19” z Polakami
MON uspokaja: „Wisła” zgodnie z harmonogramem
W poszukiwaniu fregat ekspedycyjnych
Jak uzdrowić zbrojeniówkę?
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
Brąz Rudyka w mistrzostwach świata w kolarstwie torowym
Okrętowa grupa zadaniowa ćwiczyła na Bałtyku
Hunt for “the Butcher of Vukovar”
„Zoom na proobronność”
Grupa V4 uczciła rocznicę wejścia do Paktu
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Polacy dzielą się doświadczeniem logistycznym
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Szef NATO w Warszawie
PGZ wyremontuje ORP „Czernicki”
Panie bez taryfy ulgowej
201 maratonów w 201 krajach
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Artylerzyści na „Dynamic Front ‘19”
Nowi generałowie w Wojsku Polskim
Żołnierz poprowadził reprezentację lekkoatletów do triumfu w mistrzostwach Europy
Getting on an Even Keel
Pogromcy czołgów poszukiwani
Pokonać strach przed ogniem
Mistrzynie z Glasgow w szeregach armii
W Brukseli o bezpieczeństwie
„Dysk” – kobieca strona Armii Krajowej
„Gra o tron”, sezon I – Dymitriada
12 Brygada 20 lat w NATO
19 medali żołnierzy
Jastrzębie dyscyplinują rosyjskie myśliwce
Szczyt USA–Korea bez porozumienia
Kampania wyborcza poza armią
Wybieramy mistrzów sportu powszechnego w 2018 roku
Iceman Challenge. Do złota zabrakło niewiele
Pancerna walka w mieście
Trening na wieżowcu i nad wodą
Drugie życie Wilczego Szańca
Niezwykłe spotkanie weteranów afgańskiej misji
To był realny plan odbudowy Polski
„Spirit of Ostra Brama” już na Cytadeli
Fuzja w ramach PGZ
Odwiedź „kuźnię generałów”
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO