moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Inwestycje w Pionki

Około 300 mln zł chce zainwestować Polska Grupa Zbrojeniowa w unowocześnienie oddziału Meska w Pionkach. W byłym Zakładzie Produkcji Specjalnej powstaną nowe hale produkcyjne i magazyny, zostanie ulepszona infrastruktura drogowa i energetyczna oraz będą modernizowane instalacje do produkcji składników chemicznych niezbędnych do wytwarzania prochu.

Polska Grupa Zbrojeniowa ma już plan realizacji koniecznych inwestycji. I zapewnienie premiera Mateusza Morawieckiego, że zakład zostanie gruntownie zmodernizowany. – Zainwestujemy co najmniej 250–300 mln zł w linię do produkcji nitrocelulozy oraz innych czynników, co będzie ważnym ogniwem samodzielności i suwerenności naszego przemysłu obronnego – zadeklarował szef rządu podczas majowej wizyty w Pionkach.

Oddział Meska w Pionkach, bo tak dokładnie nazywa się firma, wywodzi się w prostej linii z założonej w 1922 roku (wówczas nie było miasta Pionki, lecz jedynie wieś o nazwie Zagożdżon) Państwowej Wytwórni Prochu i Materiałów Kruszących (PWPiMK). Wytwórnia ta dzięki dużym inwestycjom państwowym stała się kluczową firmą z punktu widzenia polskiej obronności. Przed wybuchem II wojny światowej był to również największy w Europie zakład produkujący materiały wybuchowe. Pracowało w nim ponad 3,5 tys. osób. Obecnie Pionki są oddziałem terenowym firmy Mesko, należącej do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Zajmują się wytwarzaniem amunicji czołgowej oraz prochu do innych typów amunicji.

REKLAMA

Niestety, zakładom znajdującym się na terenie Puszczy Kozienickiej daleko do przedwojennej świetności. Ich infrastruktura nie pozwala na produkcję nowoczesnego prochu wielobazowego, stosowanego m.in. w nabojach czołgowych, lecz jedynie prochu jednobazowego, i to tylko częściowo. Na miejscu powstaje bowiem część składników do jego wytworzenia, natomiast kluczowa dla całego procesu nitroceluloza musi być importowana. Szef rządu zapowiedział, że to się zmieni i polski przemysł uniezależni wytwarzanie amunicji od zagranicznych dostawców. W Pionkach ma zostać uruchomiona nie tylko produkcja nitrocelulozy, lecz również prochu wielobazowego.

W ciągu najbliższych pięciu lat PGZ wyłoży około 300 mln zł na nowe hale i magazyny oraz na modernizację linii produkcyjnych. W pierwszej kolejności na infrastrukturę drogową i energetyczną oraz na budynki. – Obecnie funkcjonujący oddział Mesko w Pionkach w znacznej mierze wykorzystuje infrastrukturę i budynki powstałe przed II wojną światową oraz w latach PRL. Większość obiektów wymaga modernizacji oraz wprowadzenia nowoczesnych rozwiązań zwiększających zarówno bezpieczeństwo, jak i komfort pracy zatrudnionych – wyjaśniają przedstawiciele Departamentu Komunikacji i Marketingu PGZ. Inwestycje nie ograniczą się tylko do remontów. Powstaną również nowe hale produkcyjne oraz magazyny. Do tych pierwszych mają trafić wszystkie nowoczesne maszyny zakładowe oraz nowe, które zostaną zakupione.

Jeśli chodzi o drogi oraz sieć energetyczną, to przedstawiciele PGZ przekonują, że inwestycje w tej dziedzinie są niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa transportu surowców, półproduktów i wyrobów finalnych. Ze względu na profil zakładu ulokowanego w puszczy oraz duże ryzyko skażenia środowiska ma to kolosalne znaczenie.

Podczas swojej wizyty w Pionkach premier Morawiecki zapowiedział również, że po procesie modernizacji i unowocześnienia zakład prochowy, będący obecnie oddziałem Meska, odzyska niezależność i znów stanie się osobną firmą.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: mesko.com.pl

dodaj komentarz

komentarze


The United States of America Have It Their Way
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Pole by choice
Kpr. Dariusz Liszka
Drugie życie BWR-ów
„Patrol” walczy ze skażeniami
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Broń nie tylko dla mundurowych
Zmiany w dodatkach służbowych
Sierż. Janusz Raczy
Saperzy na start, czyli łotewskie ćwiczenia „Detonator”
Inspektorat wrócił nad Bałtyk
„Wostok”, czyli pokaz sztuczek wojennych
Serce admirała biło dla Polski
Rząd za kluczowymi zmianami
Warto być żołnierzem
W cyberprzestrzeni trwa wojna
Polska Casa nad Irakiem
Kleszcze zamiast BRDM-ów
Weterani w drodze do Sydney
St. kpr. Tomasz Rożniatowski
„Patrol ‘18”: atak na lotnisku
Więcej pieniędzy dla armii!
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Kawalerzyści na górskich trasach
Nothing Can Stop Our Tanks
„Bolko” na wodzie
Razem dla bezpieczeństwa
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Płk Drumowicz objął dowodzenie specjalsami
Medycyna taktyczna na specjalnym poziomie
Na macie z mistrzem
Komitet Wojskowy NATO w Warszawie
Afgańska zmiana gotowa do misji
Prezydent Duda w Białym Domu
Premier symbolicznie rozpoczął budowę Muzeum Historii Polski
„Niepodległą mamy we krwi”
Podhalańczycy przed dyżurem w NATO
Szer. rez. Jarosław Kurowski
Po Bieszczadach dla Berdychowskiego
Stalowa nowoczesność
16–31 października 1918 roku – Polacy tworzą regularną armię
MON sfinansuje budowę szpitala w Legionowie
USA w hołdzie gen. Pułaskiemu
Zmiany w ustawie o weteranach
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
Niebezpieczne zadanie nurków minerów
Program Legii Akademickiej będzie kontynuowany
Optoelektronika dla Leopardów
Jastrzębie w Albacete
JTAC wie najwięcej
Terytorialsi w urzędach
Wyślij paczkę do PKW
Plut. Włodzimierz Wysocki
Prezydent w ONZ: wszyscy musimy przestrzegać prawa międzynarodowego
Our efforts passed muster

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO