moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Inwestycje w Pionki

Około 300 mln zł chce zainwestować Polska Grupa Zbrojeniowa w unowocześnienie oddziału Meska w Pionkach. W byłym Zakładzie Produkcji Specjalnej powstaną nowe hale produkcyjne i magazyny, zostanie ulepszona infrastruktura drogowa i energetyczna oraz będą modernizowane instalacje do produkcji składników chemicznych niezbędnych do wytwarzania prochu.

Polska Grupa Zbrojeniowa ma już plan realizacji koniecznych inwestycji. I zapewnienie premiera Mateusza Morawieckiego, że zakład zostanie gruntownie zmodernizowany. – Zainwestujemy co najmniej 250–300 mln zł w linię do produkcji nitrocelulozy oraz innych czynników, co będzie ważnym ogniwem samodzielności i suwerenności naszego przemysłu obronnego – zadeklarował szef rządu podczas majowej wizyty w Pionkach.

Oddział Meska w Pionkach, bo tak dokładnie nazywa się firma, wywodzi się w prostej linii z założonej w 1922 roku (wówczas nie było miasta Pionki, lecz jedynie wieś o nazwie Zagożdżon) Państwowej Wytwórni Prochu i Materiałów Kruszących (PWPiMK). Wytwórnia ta dzięki dużym inwestycjom państwowym stała się kluczową firmą z punktu widzenia polskiej obronności. Przed wybuchem II wojny światowej był to również największy w Europie zakład produkujący materiały wybuchowe. Pracowało w nim ponad 3,5 tys. osób. Obecnie Pionki są oddziałem terenowym firmy Mesko, należącej do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Zajmują się wytwarzaniem amunicji czołgowej oraz prochu do innych typów amunicji.

REKLAMA

Niestety, zakładom znajdującym się na terenie Puszczy Kozienickiej daleko do przedwojennej świetności. Ich infrastruktura nie pozwala na produkcję nowoczesnego prochu wielobazowego, stosowanego m.in. w nabojach czołgowych, lecz jedynie prochu jednobazowego, i to tylko częściowo. Na miejscu powstaje bowiem część składników do jego wytworzenia, natomiast kluczowa dla całego procesu nitroceluloza musi być importowana. Szef rządu zapowiedział, że to się zmieni i polski przemysł uniezależni wytwarzanie amunicji od zagranicznych dostawców. W Pionkach ma zostać uruchomiona nie tylko produkcja nitrocelulozy, lecz również prochu wielobazowego.

W ciągu najbliższych pięciu lat PGZ wyłoży około 300 mln zł na nowe hale i magazyny oraz na modernizację linii produkcyjnych. W pierwszej kolejności na infrastrukturę drogową i energetyczną oraz na budynki. – Obecnie funkcjonujący oddział Mesko w Pionkach w znacznej mierze wykorzystuje infrastrukturę i budynki powstałe przed II wojną światową oraz w latach PRL. Większość obiektów wymaga modernizacji oraz wprowadzenia nowoczesnych rozwiązań zwiększających zarówno bezpieczeństwo, jak i komfort pracy zatrudnionych – wyjaśniają przedstawiciele Departamentu Komunikacji i Marketingu PGZ. Inwestycje nie ograniczą się tylko do remontów. Powstaną również nowe hale produkcyjne oraz magazyny. Do tych pierwszych mają trafić wszystkie nowoczesne maszyny zakładowe oraz nowe, które zostaną zakupione.

Jeśli chodzi o drogi oraz sieć energetyczną, to przedstawiciele PGZ przekonują, że inwestycje w tej dziedzinie są niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa transportu surowców, półproduktów i wyrobów finalnych. Ze względu na profil zakładu ulokowanego w puszczy oraz duże ryzyko skażenia środowiska ma to kolosalne znaczenie.

Podczas swojej wizyty w Pionkach premier Morawiecki zapowiedział również, że po procesie modernizacji i unowocześnienia zakład prochowy, będący obecnie oddziałem Meska, odzyska niezależność i znów stanie się osobną firmą.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: mesko.com.pl

dodaj komentarz

komentarze


Fantastyczny finisz kaprala Lewandowskiego
Military Doctor 2018
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Terytorialsi w urzędach
Gwardziści z USA w Krzesinach
Pokazy Air Show coraz bliżej
Jastrzębie w walce radioelektronicznej
Armia Krajowa na pomoc płonącej Warszawie
Spadochroniarze ćwiczą skoki na wodę
Himarsy na polskim poligonie
16–31 sierpnia 1918 – Pierwsze sukcesy ofensywy stu dni
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
Cywile z szansą na kaprala
Wojsko pamięta o lotnikach
Trump: „Polska nie jest zakładnikiem”
PKW „Sophia” zaczyna II zmianę
Wielka Defilada Niepodległości
Misja na południowej flance NATO
Święto Wojska Polskiego z warszawiakami
Armia dostała kolejną partię nowych mundurów
Armia Ochotnicza ostatniej szansy
Burza wokół rocznicowych uroczystości na Westerplatte
Pogrom w błocie
Obchody 1 września na Westerplatte jednak z udziałem wojska
Strzały z Procy
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Polscy weterani już częścią rodziny Invictus Games
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Polscy żołnierze jadą na Łotwę
Homar od nowa
Serbskie Homary i Kryle
Robert Korzeniowski: kocham sport, jest on treścią mojego życia
Wirtualny lot M-346
Praktyczny wymiar Legii Akademickiej
Lisowczycy – jeźdźcy apokalipsy ze wschodu
Francuski żołnierz przyszłości 2.0
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
MON na lato dla dzieci żołnierzy
Cisi bohaterowie
Żołnierze na podium mistrzostw Europy
Treningowy zamach
Szkoła Orląt będzie Akademią
Pierwszy lot pamiętam stale…
Powietrzne szkolenie zwiadowców
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Szef MON odwiedził polskie kontyngenty
Powitanie kuwejckiego kontyngentu
Życzenia Polaków dla Ojczyzny
Menak spiskuje, czyli manewry na Morzu Czarnym
Saperskie Dni Dobrosąsiedztwa
Świętowanie i szkolenie
Konkurs dla pasjonatów wojska
Dywizjon 303 na ekranie – odsłona pierwsza
Na Bałtyku tonął jacht. Z pomocą ruszyli żołnierze
Mustang po raz trzeci
Nowe stare śmigłowce dla US Army

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO