moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Inwestycje w Pionki

Około 300 mln zł chce zainwestować Polska Grupa Zbrojeniowa w unowocześnienie oddziału Meska w Pionkach. W byłym Zakładzie Produkcji Specjalnej powstaną nowe hale produkcyjne i magazyny, zostanie ulepszona infrastruktura drogowa i energetyczna oraz będą modernizowane instalacje do produkcji składników chemicznych niezbędnych do wytwarzania prochu.

Polska Grupa Zbrojeniowa ma już plan realizacji koniecznych inwestycji. I zapewnienie premiera Mateusza Morawieckiego, że zakład zostanie gruntownie zmodernizowany. – Zainwestujemy co najmniej 250–300 mln zł w linię do produkcji nitrocelulozy oraz innych czynników, co będzie ważnym ogniwem samodzielności i suwerenności naszego przemysłu obronnego – zadeklarował szef rządu podczas majowej wizyty w Pionkach.

Oddział Meska w Pionkach, bo tak dokładnie nazywa się firma, wywodzi się w prostej linii z założonej w 1922 roku (wówczas nie było miasta Pionki, lecz jedynie wieś o nazwie Zagożdżon) Państwowej Wytwórni Prochu i Materiałów Kruszących (PWPiMK). Wytwórnia ta dzięki dużym inwestycjom państwowym stała się kluczową firmą z punktu widzenia polskiej obronności. Przed wybuchem II wojny światowej był to również największy w Europie zakład produkujący materiały wybuchowe. Pracowało w nim ponad 3,5 tys. osób. Obecnie Pionki są oddziałem terenowym firmy Mesko, należącej do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Zajmują się wytwarzaniem amunicji czołgowej oraz prochu do innych typów amunicji.

REKLAMA

Niestety, zakładom znajdującym się na terenie Puszczy Kozienickiej daleko do przedwojennej świetności. Ich infrastruktura nie pozwala na produkcję nowoczesnego prochu wielobazowego, stosowanego m.in. w nabojach czołgowych, lecz jedynie prochu jednobazowego, i to tylko częściowo. Na miejscu powstaje bowiem część składników do jego wytworzenia, natomiast kluczowa dla całego procesu nitroceluloza musi być importowana. Szef rządu zapowiedział, że to się zmieni i polski przemysł uniezależni wytwarzanie amunicji od zagranicznych dostawców. W Pionkach ma zostać uruchomiona nie tylko produkcja nitrocelulozy, lecz również prochu wielobazowego.

W ciągu najbliższych pięciu lat PGZ wyłoży około 300 mln zł na nowe hale i magazyny oraz na modernizację linii produkcyjnych. W pierwszej kolejności na infrastrukturę drogową i energetyczną oraz na budynki. – Obecnie funkcjonujący oddział Mesko w Pionkach w znacznej mierze wykorzystuje infrastrukturę i budynki powstałe przed II wojną światową oraz w latach PRL. Większość obiektów wymaga modernizacji oraz wprowadzenia nowoczesnych rozwiązań zwiększających zarówno bezpieczeństwo, jak i komfort pracy zatrudnionych – wyjaśniają przedstawiciele Departamentu Komunikacji i Marketingu PGZ. Inwestycje nie ograniczą się tylko do remontów. Powstaną również nowe hale produkcyjne oraz magazyny. Do tych pierwszych mają trafić wszystkie nowoczesne maszyny zakładowe oraz nowe, które zostaną zakupione.

Jeśli chodzi o drogi oraz sieć energetyczną, to przedstawiciele PGZ przekonują, że inwestycje w tej dziedzinie są niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa transportu surowców, półproduktów i wyrobów finalnych. Ze względu na profil zakładu ulokowanego w puszczy oraz duże ryzyko skażenia środowiska ma to kolosalne znaczenie.

Podczas swojej wizyty w Pionkach premier Morawiecki zapowiedział również, że po procesie modernizacji i unowocześnienia zakład prochowy, będący obecnie oddziałem Meska, odzyska niezależność i znów stanie się osobną firmą.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: mesko.com.pl

dodaj komentarz

komentarze


Wojsko pomogło komunistom utrzymać monopol władzy
Judocy z 16 Dywizji zdobyli Puchar Wojska Polskiego
Natowska dywizja na straży wschodniej flanki
Stępka pod „Albatrosa”
Polska Casa nad Irakiem
Pokazy od kuchni
Okręty NATO w polskich portach
Przetrwać na wrogim terenie
One step ahead of the enemy
Lekkie moździerze dla wojska
Nothing Can Stop Our Tanks
Cel – bezpieczna Europa
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
Kawalerzyści na górskich trasach
Srebro Moniki Hojnisz w Pucharze Świata
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Orliki kupione
Krew na wagę zwycięstwa
W Brukseli o bezpieczeństwie
Curse of the Black Gold
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Wojna zaczyna się w czwartek
Żołnierze najlepsi w sportach walki
Świąteczna paczka dla powstańca
Klątwa czarnego złota
WOT szuka zaginionego
Centrum Szkolenia WOT stawia na mobilność
Głosujcie na sportowców w mundurach!
Not Without My Sister
Playing the World
Opłatek u kombatantów
Ocalejemy tylko razem
Pływacy z 12 Dywizji Zmechanizowanej na medal
Ekspresowa przeprawa przez Wisłę
Europejski Fundusz Obronny, czyli pieniądze (nie) do wzięcia?
Rząd za kluczowymi zmianami
„Projekt Wojownik”: przystanek Kraków
Our efforts passed muster
Projekt Afgan w Zabrzu
Zmiany w ustawie o weteranach
Testament geopolityczny prezydenta
Tułacza droga Franciszka Ślusarza
Pancerniacy na symulowanym polu walki
Wyślij paczkę do PKW
Betar, Hagana i Irgun w polskiej szkole
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Vis 100 nowy pistolet dla żołnierzy
Jakie zmiany w kształceniu podoficerów?
Fly Eye dla terytorialsów
Kompania pełna braci
Wyjątkowy Vis
Centrum w zawieszeniu
Rosjanie zaatakowali ukraińskie okręty wojenne
Ważka. Drugie podejście

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO