moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Certyfikacja XVI zmiany PKW EUFOR ALTHEA

W pierwszym tygodniu lipca br. żołnierze XVI zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego EUFOR ALTHEA przystąpili do ostatniego, najważniejszego sprawdzianu jakim jest certyfikacja narodowa. Rozkaz o sformowaniu tej zmiany otrzymał 8 Pułk Przeciwlotniczy z Koszalina. Działania żołnierzy oceniał Zespół Certyfikujący z Dowództwa Operacyjnego RSZ. Egzamin podzielony był na dwie części: statyczną i dynamiczną. W ramach sprawdzenia statycznego odbył się apel ewidencyjny, sprawdzenie dokumentów żołnierzy oraz indywidualnego wyposażenia. Następnie żołnierze przystąpili do części dynamicznej w ramach ćwiczenia epizodycznego, które pozwoliło wykazać doświadczenie, wyszkolenie i zgranie zarówno poszczególnych elementów PKW jak i całości Kontyngentu.

Certyfikacja obejmowała również zagadnienia współpracy z organizacjami cywilnymi, działalność dochodzeniowo-śledczą Żandarmerii Wojskowej oraz kontakt z mediami. Całości przyglądała się delegacja z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, która otrzymała zadanie sformowania kolejnej, XVII zmiany PKW EUFOR. Certyfikacja narodowa została podsumowana przez Zespół Certyfikujący, czego rezultatem jest wystawiona ocena bardzo dobra dla XVI zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego EUFOR ALTHEA.

Żołnierze szkolili się i przygotowywali do realizacji zadań od kilku miesięcy. Doskonalili swoje umiejętności na Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie, gdzie zrealizowali m.in. rzuty granatami bojowymi oraz kurs C-IED prowadzony przez doświadczonych instruktorów z Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych z Wrocławia. Szkolenie na symulatorze pola walki „Śnieżnik”, tor psychologiczny oraz ośrodek zurbanizowany „Nowy Mur” pozwoliły na sprawdzenie się i doskonalenie indywidualnych umiejętności. Dzięki wsparciu 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego żołnierze mogli przećwiczyć technikę naprowadzania śmigłowca. Przećwiczono również działania ratunkowe, polegające na transporcie rannych z pola walki lub miejsca katastrofy – MEDEVAC. Ponadto w oparciu o Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim żołnierze PKW realizowali zadania praktyczne w dzień i w nocy z użyciem sprzętu noktowizyjnego. Dodatkowo żołnierze realizowali szkolenie indywidualne uczestnicząc w licznych kursach i szkoleniach.

REKLAMA

W skład Kontyngentu wchodzą żołnierze wydzielani ze struktur 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej oraz Inspektoratu Wsparcia RSZ. Głównym zadaniem stojącym przed polskimi żołnierzami XVI zmiany PKW EUFOR w operacji Unii Europejskiej ALTHEA w Bośni i Hercegowinie jest monitorowanie przestrzegania porozumień i traktatów międzynarodowych w przydzielonym rejonie odpowiedzialności oraz budowa wybranych zdolności bojowych Sił Zbrojnych Bośni i Hercegowiny zgodnie ze standardami NATO i UE. Ponadto żołnierze realizują szereg przedsięwzięć związanych ze wspieraniem władz lokalnych w utrzymaniu bezpiecznych warunków  do wdrażania ustaleń zawartych w porozumieniach pokojowych.

Tekst: kpt. Małgorzata Stefańska

red. PZ

autor zdjęć: PKW EUFOR

dodaj komentarz

komentarze


Menak spiskuje, czyli manewry na Morzu Czarnym
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Sojusz jak wspólna pięść
75 lat temu powstał 2 Korpus Polski
„Kormoran” opuścił Bałtyk
Koszykarskie zgrupowanie
WOT: zacieśniamy współpracę z Estonią
Homar od nowa
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
„Kościuszko” na oceanie
Pożegnanie pilota MiG-a-29
Francja inwestuje w obronność
Szkoła Orląt będzie Akademią
Dwa medale kajakarki na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Pierwszy nowoczesny okręt II Rzeczypospolitej
Płonący tor przeszkód
WOT zmodyfikuje zasady organizacji ćwiczeń poza poligonami
Znamy patronów 2019 roku
Wielki mecz
16 medali żołnierzy w mistrzostwach kraju w lekkiej atletyce
„Sophia”: druga zmiana po certyfikacji
Polska delegacja w drodze do Brukseli
34 medale żołnierzy na mistrzostwach Polski
Spadochroniarze skakali po medale
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Inwestycje w Pionki
Polityka fałszywego uśmiechu
Bohaterowie wciąż inspirują! Finał konkursu literackiego „Polski Zbrojnej”
Wojskowi lotnicy będą świętować w Dęblinie
MON na lato dla dzieci żołnierzy
Z Danii po „Orła”
Polak znaczy skazaniec
Unitarka terytorialsów
Cel – wybrać najlepszych
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Terytorialsi w urzędach
Sukces Trumpa czy Kima?
Serbskie Homary i Kryle
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
Trofea spod Monte Cassino
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
Trump: „Polska nie jest zakładnikiem”
Ankona – samodzielna operacja 2 Korpusu
Prezydent i szef MON-u na Łotwie
Wakacje na poligonie w Wędrzynie
Strzał ze śmigłowca
Groty na rynku cywilnym
Powitanie kuwejckiego kontyngentu
Sukcesy lekkoatletów w Pucharze Świata i Diamentowej Lidze
16–31 lipca – polskie oddziały na rosyjskiej ziemi
Cel: bezpieczne lotnisko
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Pomnik nagrobny „Gryfa” odsłonięty
Armia zyskała 323 nowych oficerów

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO