moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Lepsza amunicja dla Leopardów

Zmodyfikowano układ zapłonowy, zmieniono geometrię i układ prochów, czarny proch zastąpiono nowym typem prochu zapłonnikowego. Firma Mesko dostarczyła polskiej armii pierwszą partię zmodernizowanych 120 mm pocisków odłamkowo-burzących do czołgów. Bezpieczniejsza w stosowaniu i skuteczniejsza amunicja do Leopardów 2 powstała we współpracy z wojskowymi inżynierami.

Spółka Mesko, wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, dostarczyła polskiej armii pierwszą partię zmodernizowanych 120 mm pocisków czołgowych z ładunkiem odłamkowo-burzącym (oznaczonych jako 120 mm HE). Jak podkreślają przedstawiciele PGZ, specjaliści z oddziału Meska w Pionkach (dawny Zakład Produkcji Specjalnej sp. z o.o.) oraz Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia podjęli się ich modernizacji na prośbę polskiej armii. Wojsku zależało, aby poprawić bezpieczeństwo oraz skuteczność amunicji używanej przez załogi czołgów Leopard 2A4 oraz Leopard 2A5.

Co zostało zmodernizowane? W największym uproszczeniu mówiąc, ładunek miotający, jak wyjaśniają inżynierowie. – Zmieniono jego konstrukcję przez wprowadzenie zmodyfikowanego układu zapłonowego. Zupełnie inne są geometria i układ prochów, a zamiast prochu czarnego zastosowano nowy typ prochu zapłonnikowego. Dzięki temu całkowicie wyeliminowano siarkowodór z produktów spalania – poinformował nas Departament Komunikacji i Marketingu Polskiej Grupy Zbrojeniowej SA. Przedstawiciele Departamentu podkreślają, że zarówno nowy ładunek miotający, jak i nowy typ prochu zapłonnikowego zostały opatentowane.

Poza nabojami odłamkowo-burzącymi kalibru 120 mm nowy ładunek miotający zostanie – po przejściu odpowiednich badań – zastosowany w pociskach szkolno-treningowych. Specjaliści z PGZ podkreślają, że doświadczenia zdobyte w czasie modernizacji amunicji do czołgów Leopardów 2 oraz wyciągnięte na ich podstawie wnioski zostaną wykorzystane w ramach kolejnego programu – unowocześniania amunicji kalibru 125 mm, która jest stosowana do strzelania z uzbrojenia m.in. czołgów T-72 i PT-91.

Mesko to największy w Polsce producent amunicji oraz systemów rakietowych, w tym przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike oraz przeciwlotniczych rakiet Grom i Piorun. Firma dostarcza polskiej armii kilka typów nabojów do czołgów Leopard 2.

W 2014 roku spółka zawarła dwa duże kontrakty. Pierwszy na dostawę 14 tys. pocisków podkalibrowych APFSDS-T o wartości 114 mln zł, drugi – wyceniony na ponad 240 mln zł – na dostawę 13 tys. pocisków podkalibrowych APFSDS-T. Natomiast w ubiegłym roku Mesko podpisało umowę na dostawę 2 tys. sztuk 120 mm nabojów szkolno-treningowych z pociskiem odłamkowo-burzącym, opiewającą na prawie 25 mln zł.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. chor. sztab. mar. Arkadiusz Dwulatek/CC DORSZ

dodaj komentarz

komentarze

~Szaman365
1568144340
Mareczku1 tą twoją dziurkę balistyczną ma Hinduski Arjun daj spokój może tym biednym Leopardom pozatym w 21wieku czołgi nie walczą na dystsnsach 50m więc mało kto trafi w ten tunel opytki tyle w temacie.
BA-59-47-45
~Marek1
1546080420
Niestety, ale standard 2PL, to klasyczna dla WP tzw. bieda modernizacja. W zasadzie WSZYSTKIE kraje użytkujące jeszcze model Leopard A4 zdecydowały się na pełną modernizację do najwyższego obecnie standardu A7. Tylko nasi "fachowcy" musieli oczywiście znaleźć "unikalne" i wyłącznie polskie rozwiązanie "po taniości". W efekcie za i tak potężną kasę będziemy mieli za parę lat MBT z wielką "dziurą balistyczną" po prawej stronie jarzma armaty we frontowym pancerzy wieży(odkryty tunel optyki SKO), czyli w najczęściej trafianym miejscu wałczącego czołgu. Dodatkowo MON w projekcie 2PL nawet słowem nie wspomina o jakimkolwiek syst. aktywnej osłony czołgu(ASOP), a nawet o wzmocnieniu najsłabszych fragmentów pancerza Leopoarda 2PL polskim pancerzem reaktywnym klasy ERAWA -1/2. Można sie tylko obawiać jaką kolejną bieda modernizację "fachowcy" z IU wymyślą dla wozów modelu A5 ...
C3-56-02-02

Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
 
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Afganistan. Czas wracać do domu
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Time for Miecznik
B-1B znów na polskim niebie. W eskorcie Jastrzębi
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Advantages of Efficient Organization
Legia Akademicka po raz piąty
Course on Diplomacy
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Wzmocnione siły na granicy
AZOR – podwodny specjalista
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Emerytura wypłacana w … karmie
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Wilk na poligonie
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Polityka nie znosi próżni
Duch Invictus jest, czas na formę
Drzwi do JWK otwiera selekcja
O bezpieczeństwie państw NATO
Star Army
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
W jedynym słusznym kierunku
Żołnierze bez testów z WF-u
Saper robi przejście
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
Wybierz się na wojskowe studia
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Raki dla podhalańczyków
KFOR: wyższy stopień gotowości
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Ciemne strony Facebooka
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Ogień na alpejskich szczytach
Dron z LAW-u
Szef MON odwiedził USA
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Test mobilności 12 Dywizji
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Kraby dla podhalańczyków
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Czy będą podwyżki?
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Kobiety a pokój
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Dron dla hydrografów
Eto, pies na misje
Inwestycje Stoczni Wojennej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO