moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Lepsza amunicja dla Leopardów

Zmodyfikowano układ zapłonowy, zmieniono geometrię i układ prochów, czarny proch zastąpiono nowym typem prochu zapłonnikowego. Firma Mesko dostarczyła polskiej armii pierwszą partię zmodernizowanych 120 mm pocisków odłamkowo-burzących do czołgów. Bezpieczniejsza w stosowaniu i skuteczniejsza amunicja do Leopardów 2 powstała we współpracy z wojskowymi inżynierami.

Spółka Mesko, wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, dostarczyła polskiej armii pierwszą partię zmodernizowanych 120 mm pocisków czołgowych z ładunkiem odłamkowo-burzącym (oznaczonych jako 120 mm HE). Jak podkreślają przedstawiciele PGZ, specjaliści z oddziału Meska w Pionkach (dawny Zakład Produkcji Specjalnej sp. z o.o.) oraz Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia podjęli się ich modernizacji na prośbę polskiej armii. Wojsku zależało, aby poprawić bezpieczeństwo oraz skuteczność amunicji używanej przez załogi czołgów Leopard 2A4 oraz Leopard 2A5.

Co zostało zmodernizowane? W największym uproszczeniu mówiąc, ładunek miotający, jak wyjaśniają inżynierowie. – Zmieniono jego konstrukcję przez wprowadzenie zmodyfikowanego układu zapłonowego. Zupełnie inne są geometria i układ prochów, a zamiast prochu czarnego zastosowano nowy typ prochu zapłonnikowego. Dzięki temu całkowicie wyeliminowano siarkowodór z produktów spalania – poinformował nas Departament Komunikacji i Marketingu Polskiej Grupy Zbrojeniowej SA. Przedstawiciele Departamentu podkreślają, że zarówno nowy ładunek miotający, jak i nowy typ prochu zapłonnikowego zostały opatentowane.

Poza nabojami odłamkowo-burzącymi kalibru 120 mm nowy ładunek miotający zostanie – po przejściu odpowiednich badań – zastosowany w pociskach szkolno-treningowych. Specjaliści z PGZ podkreślają, że doświadczenia zdobyte w czasie modernizacji amunicji do czołgów Leopardów 2 oraz wyciągnięte na ich podstawie wnioski zostaną wykorzystane w ramach kolejnego programu – unowocześniania amunicji kalibru 125 mm, która jest stosowana do strzelania z uzbrojenia m.in. czołgów T-72 i PT-91.

Mesko to największy w Polsce producent amunicji oraz systemów rakietowych, w tym przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike oraz przeciwlotniczych rakiet Grom i Piorun. Firma dostarcza polskiej armii kilka typów nabojów do czołgów Leopard 2.

W 2014 roku spółka zawarła dwa duże kontrakty. Pierwszy na dostawę 14 tys. pocisków podkalibrowych APFSDS-T o wartości 114 mln zł, drugi – wyceniony na ponad 240 mln zł – na dostawę 13 tys. pocisków podkalibrowych APFSDS-T. Natomiast w ubiegłym roku Mesko podpisało umowę na dostawę 2 tys. sztuk 120 mm nabojów szkolno-treningowych z pociskiem odłamkowo-burzącym, opiewającą na prawie 25 mln zł.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. chor. sztab. mar. Arkadiusz Dwulatek/CC DORSZ

dodaj komentarz

komentarze

~Marek1
1546080420
Niestety, ale standard 2PL, to klasyczna dla WP tzw. bieda modernizacja. W zasadzie WSZYSTKIE kraje użytkujące jeszcze model Leopard A4 zdecydowały się na pełną modernizację do najwyższego obecnie standardu A7. Tylko nasi "fachowcy" musieli oczywiście znaleźć "unikalne" i wyłącznie polskie rozwiązanie "po taniości". W efekcie za i tak potężną kasę będziemy mieli za parę lat MBT z wielką "dziurą balistyczną" po prawej stronie jarzma armaty we frontowym pancerzy wieży(odkryty tunel optyki SKO), czyli w najczęściej trafianym miejscu wałczącego czołgu. Dodatkowo MON w projekcie 2PL nawet słowem nie wspomina o jakimkolwiek syst. aktywnej osłony czołgu(ASOP), a nawet o wzmocnieniu najsłabszych fragmentów pancerza Leopoarda 2PL polskim pancerzem reaktywnym klasy ERAWA -1/2. Można sie tylko obawiać jaką kolejną bieda modernizację "fachowcy" z IU wymyślą dla wozów modelu A5 ...
C3-56-02-02

Cel – bezpieczna Europa
MP5: pierwszy z NATO
Hunt for “the Butcher of Vukovar”
Jastrzębie dyscyplinują rosyjskie myśliwce
Pancerna walka w mieście
Szef NATO w Warszawie
„Spirit of Ostra Brama” już na Cytadeli
„Dysk” – kobieca strona Armii Krajowej
Generała Andersa akces do NATO
19 medali żołnierzy
„Northern Sojourn ’19” z Polakami
Trening na wieżowcu i nad wodą
Jak ORP „Piorun” walczył o Clydebank
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Panie bez taryfy ulgowej
Nowi generałowie w Wojsku Polskim
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
12 Brygada 20 lat w NATO
„Gra o tron”, sezon I – Dymitriada
To był realny plan odbudowy Polski
Odwiedź „kuźnię generałów”
Okrętowa grupa zadaniowa ćwiczyła na Bałtyku
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Niezwykłe spotkanie weteranów afgańskiej misji
Drugie życie Wilczego Szańca
Żołnierz poprowadził reprezentację lekkoatletów do triumfu w mistrzostwach Europy
„Zoom na proobronność”
201 maratonów w 201 krajach
Żołnierze gotowi do misji „Sophia”
PGZ wyremontuje ORP „Czernicki”
Mistrzynie z Glasgow w szeregach armii
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Co dalej w relacjach z Iranem po konferencji bliskowschodniej?
Grupa V4 uczciła rocznicę wejścia do Paktu
Wybieramy mistrzów sportu powszechnego w 2018 roku
Szczyt USA–Korea bez porozumienia
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Fuzja w ramach PGZ
Otwarte drzwi
Jastrzębie widzą w ciemności
Kampania wyborcza poza armią
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Jak uzdrowić zbrojeniówkę?
W poszukiwaniu fregat ekspedycyjnych
Pokonać strach przed ogniem
MON uspokaja: „Wisła” zgodnie z harmonogramem
Wizja marszałka prysła w Rydze
Śmierć „Zapory”
Brąz Rudyka w mistrzostwach świata w kolarstwie torowym
Artylerzyści na „Dynamic Front ‘19”
Rusza program „cyber.mil z klasą”
Pogromcy czołgów poszukiwani
W Brukseli o bezpieczeństwie
Polacy dzielą się doświadczeniem logistycznym
Trzecia Setka Komandosa
Getting on an Even Keel
Iceman Challenge. Do złota zabrakło niewiele

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO