moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
MON na lato dla dzieci żołnierzy

Dzieci z rodzin wojskowych o najniższych dochodach mogą wyjechać na kolonie i obozy finansowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Resort opłaci wakacje 450 dzieciom w wieku od 7 do 17 lat. Turnusy będą organizowane przez całe lato, wypoczywać można w Rogowie, Waplewie czy nad Soliną.

Ministerstwo Obrony Narodowej co roku decyduje o sfinansowaniu wakacji dla grupy dzieci żołnierzy zawodowych. W tym roku uczniowie będą mogli wyjechać nad morze, w góry lub nad jezioro. – Tradycyjnie oferujemy nasze wojskowe ośrodki wypoczynkowe spółki AMW Rewita. Na letni wypoczynek najmłodszych przygotowaliśmy miejsca w ośrodkach w Waplewie, Rogowie i Solinie – mówi Małgorzata Weber, rzecznik prasowy Agencji Mienia Wojskowego (Rewita to jedna ze spółek AMW).

Oferta nie jest jednak skierowana do wszystkich. Na finansowane przez MON wakacje mogą wyjechać dzieci żołnierzy, których dochód na osobę w rodzinie, za okres 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku, nie przekracza 40% najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego (obecnie to 1280 zł).

Każdemu dziecku wojsko opłaci 14-dniowy pobyt wraz z wyżywieniem i transportem. W przypadku kolonii koszt nie może przekroczyć 1450 zł, a obozów tematycznych z poszerzonym programem pobytu – 1800 zł. Pierwszy turnus rozpocznie się już 7 lipca, ostatni zakończy 31 sierpnia. W sumie z wakacyjnej oferty MON-u będzie mogło skorzystać 450 dzieci wojskowych.

W Waplewie, miejscowości położonej w województwie warmińsko-mazurskim, będzie mogło wypocząć 60 dzieci w wieku 7–15 lat. Tu nad jeziorem Maróz odbędą się kolonie sportowo-rekreacyjne. Organizatorzy zapewnią gry terenowe, zabawy z nagrodami, turnieje i zawody sportowe, a także wycieczki rowerowe.

W samym sercu Bieszczad, w położonym nad Zalewem Solińskim ośrodku Rewita Solina, będzie mogło wypocząć 150 dzieci. 100 z nich, w wieku od 7 do 13 lat weźmie udział w koloniach sportowo-rekreacyjnych w lipcu i sierpniu. Dzieci będą mogły tu poszerzyć wiedzę ekologiczną i rozwinąć umiejętności sportowe. Program obozu przewiduje też atrakcyjne wycieczki oraz programy interaktywne. Nieco starsi, w wieku 14–17 lat mogą wybrać obóz jeździecki „Wakacje w siodle”, również organizowany przez ośrodek w Bieszczadach. Zajęcia pod okiem kadry jeździeckiej będą się odbywać zarówno dla grup średniozaawansowanych, jak i początkujących.

Najwięcej, bo aż 240 miejsc przygotował na letnie wakacje ośrodek w Rogowie. Ta mała miejscowość położona jest nad samym morzem, między Mrzeżynem a Dźwirzynem, z dala od zatłoczonych kurortów. 160 dzieci w wieku 7–13 lat będzie mogło wyjechać na jeden z dwóch turnusów kolonii sportowo-rekreacyjnych. W programie – poza grami terenowymi, zawodami sportowymi czy plażowaniem – są piesze wycieczki do Mrzeżyna i Dźwirzyna oraz całodniowa wyprawa do Parku Rozrywki w Zieleniewie.

Nad Bałtyk można się wybrać także na obóz językowo-sportowy. Z tej propozycji skorzysta 80 nastolatków. Poza nauką organizatorzy przygotowali wycieczkę do parku linowego, zawody sportowe, wycieczkę do Kołobrzegu, gdzie będzie można zwiedzić latarnię morską i popływać statkiem.

Żołnierze, którzy chcieliby wysłać dziecko na finansowane prze z MON wakacje, powinni w swojej jednostce złożyć wniosek. Szczegółowe informacje o programach wyjazdów można znaleźć na stronach internetowych ośrodków.

W ubiegłym roku MON sfinansowało wakacje 267 dzieci z 175 rodzin żołnierzy zawodowych. Przygotowano jednak znacznie więcej, bo 600 miejsc, w trzech ośrodkach (Waplewo, Solina i Mielno). W 2016 roku na obozy i kolonie finansowane przez MON mogło wyjechać ponad 700 dzieci. Z oferty skorzystało 308.

Paulina Glińska

autor zdjęć: tpd.org.pl

dodaj komentarz

komentarze


Nadzieja sportu wojskowego mistrzynią Europy
75 lat od wielkiej ucieczki
Trzecia Setka Komandosa
General Anders Joins NATO
Herculesem dookoła świata
Trening na wieżowcu i nad wodą
Premier odwiedził GROM
Jastrzębie widzą w ciemności
Szczyt USA–Korea bez porozumienia
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Urodziny „Zo”– napisz scenariusz o życiu generał Zawackiej
Pogromcy czołgów poszukiwani
Żołnierz poprowadził reprezentację lekkoatletów do triumfu w mistrzostwach Europy
US Army od kuchni
Mistrzynie z Glasgow w szeregach armii
„Gra o tron”, sezon I – Dymitriada
100 km w podziękowaniu za uratowanie wzroku
Kraby dla artylerzystów z Sulechowa
Podniebny trening transportowców
Gra o tron – sezon II: Polacy na Kremlu
Okrętowa grupa zadaniowa ćwiczyła na Bałtyku
Błękitna Brygada na misji ONZ w Libanie
Żołnierze gotowi do misji „Sophia”
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Jastrzębie dyscyplinują rosyjskie myśliwce
Podwyżki dla pracowników wojska
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Spędź sobotę w WAT
PGZ wyremontuje ORP „Czernicki”
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Kpr. Jakub Tynka uhonorowany „Nagrodą specjalną”
Będą testy pocisków zakazanych traktatem INF
Chemicy z Polski i USA przygotowują się do wspólnych ćwiczeń
Szef NATO w Warszawie
Brąz Rudyka w mistrzostwach świata w kolarstwie torowym
Rok intensywnych ćwiczeń
Wnioski z „Anakondy ‘18”
Polacy dzielą się doświadczeniem logistycznym
Wizja marszałka prysła w Rydze
Wolność, odwaga, pomysłowość. 75 lat od Wielkiej Ucieczki
Dodatkowe szkolenie pilotów Gulfstreamów
To był realny plan odbudowy Polski
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Panie bez taryfy ulgowej
Kampania wyborcza poza armią
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Niezwykłe spotkanie weteranów afgańskiej misji
Wybieramy mistrzów sportu powszechnego w 2018 roku
NATO i kosowska łamigłówka
Artylerzyści na „Dynamic Front ‘19”
Co dalej w relacjach z Iranem po konferencji bliskowschodniej?
Kraby na służbie w Sulechowie
Step ahead in a different world
Cel – bezpieczna Europa
W poszukiwaniu fregat ekspedycyjnych
Kościuszko na czele insurekcji
Najważniejsze jest rażenie
Spotkanie ministrów obrony państw NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO