moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
MON na lato dla dzieci żołnierzy

Dzieci z rodzin wojskowych o najniższych dochodach mogą wyjechać na kolonie i obozy finansowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Resort opłaci wakacje 450 dzieciom w wieku od 7 do 17 lat. Turnusy będą organizowane przez całe lato, wypoczywać można w Rogowie, Waplewie czy nad Soliną.

Ministerstwo Obrony Narodowej co roku decyduje o sfinansowaniu wakacji dla grupy dzieci żołnierzy zawodowych. W tym roku uczniowie będą mogli wyjechać nad morze, w góry lub nad jezioro. – Tradycyjnie oferujemy nasze wojskowe ośrodki wypoczynkowe spółki AMW Rewita. Na letni wypoczynek najmłodszych przygotowaliśmy miejsca w ośrodkach w Waplewie, Rogowie i Solinie – mówi Małgorzata Weber, rzecznik prasowy Agencji Mienia Wojskowego (Rewita to jedna ze spółek AMW).

Oferta nie jest jednak skierowana do wszystkich. Na finansowane przez MON wakacje mogą wyjechać dzieci żołnierzy, których dochód na osobę w rodzinie, za okres 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku, nie przekracza 40% najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego (obecnie to 1280 zł).

REKLAMA

Każdemu dziecku wojsko opłaci 14-dniowy pobyt wraz z wyżywieniem i transportem. W przypadku kolonii koszt nie może przekroczyć 1450 zł, a obozów tematycznych z poszerzonym programem pobytu – 1800 zł. Pierwszy turnus rozpocznie się już 7 lipca, ostatni zakończy 31 sierpnia. W sumie z wakacyjnej oferty MON-u będzie mogło skorzystać 450 dzieci wojskowych.

W Waplewie, miejscowości położonej w województwie warmińsko-mazurskim, będzie mogło wypocząć 60 dzieci w wieku 7–15 lat. Tu nad jeziorem Maróz odbędą się kolonie sportowo-rekreacyjne. Organizatorzy zapewnią gry terenowe, zabawy z nagrodami, turnieje i zawody sportowe, a także wycieczki rowerowe.

W samym sercu Bieszczad, w położonym nad Zalewem Solińskim ośrodku Rewita Solina, będzie mogło wypocząć 150 dzieci. 100 z nich, w wieku od 7 do 13 lat weźmie udział w koloniach sportowo-rekreacyjnych w lipcu i sierpniu. Dzieci będą mogły tu poszerzyć wiedzę ekologiczną i rozwinąć umiejętności sportowe. Program obozu przewiduje też atrakcyjne wycieczki oraz programy interaktywne. Nieco starsi, w wieku 14–17 lat mogą wybrać obóz jeździecki „Wakacje w siodle”, również organizowany przez ośrodek w Bieszczadach. Zajęcia pod okiem kadry jeździeckiej będą się odbywać zarówno dla grup średniozaawansowanych, jak i początkujących.

Najwięcej, bo aż 240 miejsc przygotował na letnie wakacje ośrodek w Rogowie. Ta mała miejscowość położona jest nad samym morzem, między Mrzeżynem a Dźwirzynem, z dala od zatłoczonych kurortów. 160 dzieci w wieku 7–13 lat będzie mogło wyjechać na jeden z dwóch turnusów kolonii sportowo-rekreacyjnych. W programie – poza grami terenowymi, zawodami sportowymi czy plażowaniem – są piesze wycieczki do Mrzeżyna i Dźwirzyna oraz całodniowa wyprawa do Parku Rozrywki w Zieleniewie.

Nad Bałtyk można się wybrać także na obóz językowo-sportowy. Z tej propozycji skorzysta 80 nastolatków. Poza nauką organizatorzy przygotowali wycieczkę do parku linowego, zawody sportowe, wycieczkę do Kołobrzegu, gdzie będzie można zwiedzić latarnię morską i popływać statkiem.

Żołnierze, którzy chcieliby wysłać dziecko na finansowane prze z MON wakacje, powinni w swojej jednostce złożyć wniosek. Szczegółowe informacje o programach wyjazdów można znaleźć na stronach internetowych ośrodków.

W ubiegłym roku MON sfinansowało wakacje 267 dzieci z 175 rodzin żołnierzy zawodowych. Przygotowano jednak znacznie więcej, bo 600 miejsc, w trzech ośrodkach (Waplewo, Solina i Mielno). W 2016 roku na obozy i kolonie finansowane przez MON mogło wyjechać ponad 700 dzieci. Z oferty skorzystało 308.

Paulina Glińska

autor zdjęć: tpd.org.pl

dodaj komentarz

komentarze


Zrobiłem to, co do mnie należało
Więcej pieniędzy dla kombatantów
Technologiczne inwestycje HSW
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
Bal na rzecz weteranów
Żołnierze zdominowali mistrzostwa Polski w biatlonie
Jak zostać żołnierzem? Dowiesz się w górach
ORP „Drużno” po nowemu
Polscy generałowie w strukturach NATO
Komandosi z Agatu na Kaukazie
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
See You On The Mat
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Programy NATO dla ukraińskich saperów
Zostań żołnierzem Żelaznej Dywizji
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
13 Desperadoes
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
Jakie zmiany w programie „Legii Akademickiej”?
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Cel – bezpieczna Europa
Granice są po to, by je przekraczać
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
Lotnisko Chopina zyska tereny od wojska
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
Militaria z morskiego dna
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Lekcja zimowego przetrwania
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Album na urodziny „Łuka”
Pielęgniarka spod Monte Cassino
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
Klątwa czarnego złota
Franciszek Jach – pilot z fantazją
Proobronna „Anakonda”
Czarter samolotów dla VIP-ów
Morze niezgody
Powrót lekkich czołgów w US Army
Wspólny konkurs resortów obrony i edukacji
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
Pilot z precyzją chirurga
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
„Sophia” do końca marca
„Snipy” to oczy...
Panie bez taryfy ulgowej
Playing the World
Antoś, symbol Lwowa
Poszukiwana Harpia
Curse of the Black Gold
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
Testament geopolityczny prezydenta
Cybernetyczna foka lustruje dno
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
Polskie święta na misjach
Tysiące osób pożegnały prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Trwa żałoba narodowa
Widzimy się na macie
Centrum w zawieszeniu
Polsko-niemieckie strzelanie w Jägerbrück
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
W Brukseli o bezpieczeństwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO