moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kotwica Polski Walczącej dla WOT

Znak Polski Walczącej zostanie umieszczony na orle wojskowym i fladze wojsk obrony terytorialnej. Terytorialsi będą mogli nosić słynną kotwicę dzięki nowelizacji ustawy o znakach Sił Zbrojnych RP. Dokument został podpisany wczoraj przez prezydenta Andrzeja Dudę. WOT przejął tradycje Armii Krajowej w ubiegłym roku.

– Nad dowództwem wojsk obrony terytorialnej będzie powiewać flaga ze znakiem Polski Walczącej. Jesteśmy z tego dumni – mówią terytorialsi.

Znak WOT będzie nawiązywać do wizerunku orła wojskowego przyjętego w 1815 roku. Jest to orzeł siedzący na tarczy amazonek, w koronie zamkniętej, ze wzniesionymi skrzydłami i głową zwróconą w prawo. Wyróżniające dla WOT będzie natomiast to, że na tarczy amazonek został umieszczony złoty znak Polski Walczącej – kotwica. Flaga, która będzie podnoszona w rejonach stacjonowania jednostek WOT, nie będzie odbiegała od flag pozostałych rodzajów sił zbrojnych. – Prostokątny płat tkaniny czerwonej o barwie Rzeczypospolitej Polskiej, zakończony dwoma trójkątnymi językami na wolnym liku. Pośrodku płata flagi będzie umieszczony wizerunek orła wojsk obrony terytorialnej – informuje kancelaria prezydenta.

REKLAMA

Wojska obrony terytorialnej przejmują tradycje Armii Krajowej od chwili powołania nowego rodzaju sił zbrojnych. Terytorialsi zwrócili się do Prezydium Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK o zgodę na umieszczenie na tarczy orła WOT znaku Polski Walczącej. Weterani zaakceptowali wniosek jednogłośnie. Dlatego w czerwcu 2017 roku ówczesny minister obrony, Antoni Macierewicz, zdecydował, że dowództwo WOT przejmie tradycje Komendy Głównej Armii Krajowej. W trakcie uroczystości gen. bryg. Wiesław Kukuła, dowódca WOT, odebrał przygotowany przez AK-owców projekt flagi i orła wojsk obrony terytorialnej.

Wzory flagi i orła dla terytorialsów jeszcze musiały zostać wpisane do ustawy o znakach, jakimi mogą posługiwać się poszczególne rodzaje sił zbrojnych. Parlament przegłosował nowelizację ustawy i dokument trafił na biurko prezydenta Andrzeja Dudy. Wczoraj zwierzchnik sił zbrojnych podpisał znowelizowaną ustawę. Przepisy dotyczące znaków WOT wejdą w życie za dwa tygodnie.

– Wojska obrony terytorialnej jako nowa formacja dopiero budują swoją tożsamość, dlatego potrzebują wzorców osobowych, ludzi, których młodzi żołnierze chcieliby naśladować. Cieszymy się, że ci, którzy tworzyli AK, są jeszcze wśród nas i chcą przekazać swoją spuściznę młodemu pokoleniu żołnierzy WOT – mówił polsce-zbrojnej.pl dowódca WOT, gen. bryg. Wiesław Kukuła.

Pierwszy podoficer WOT st. chor. sztab. Andrzej Wojtusik podkreśla, że terytorialsi są dumni z tego, że mogą czerpać wzorce z Armii Krajowej. – To hołd dla wszystkich, którzy zginęli za ten znak. Przez tę symbolikę będziemy pamiętać o bohaterach i jednocześnie dbać o ich dziedzictwo, które nam symbolicznie przekazują, czyniąc nas spadkobiercami Polski wolnej i Polski niepodległej. To wielki honor – mówi st. chor. sztab. Wojtusik. – Nad dowództwem wojsk obrony terytorialnej codziennie będzie powiewać flaga ze znakiem Polski Walczącej – dodaje.

Wszystkie rodzaje sił zbrojnych mają swoją symbolikę: orła wojskowego i flagę. Każdy orzeł – niezależnie od RSZ – nawiązuje do wzoru z 1815 roku. Orzeł wojsk lądowych siedzi na tarczy amazonek, ma koronę zamkniętą, wniesione skrzydła i głowę zwróconą w prawo. Orzeł lotnictwa ma dodatkowo skrzydła husarskie, marynarki wojennej – niebieską tarczę z kotwicą i liną zwiniętą w kształcie litery „S”, a orzeł wojsk specjalnych siedzi na czarnej tarczy amazonek.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
Gen. Sokołowski: Służba na misjach procentuje
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Testament geopolityczny prezydenta
Zmiany w ustawie o weteranach
Morskie kły na „Anakondzie”
Liceum im. Milewicza wyróżnione Medalem „Pro Patria”
Polska Casa nad Irakiem
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Celowniki holograficzne dla terytorialsów
Prezydent złożył podpis pod reformą dowodzenia
Konwój idzie przez Bałtyk
He Who Awaken Poles to Arms
„Anakonda” w Orzyszu
WIW częścią obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości
Wojsko szuka pielęgniarek
Europejski Fundusz Obronny, czyli pieniądze (nie) do wzięcia?
Invictus Games Sydney 2018 zakończone!
„Niepodległą mamy we krwi”: czas na nagrody
Inwestycje w wewnętrzne bezpieczeństwo
„Ślązak” na morskiej próbie
Finał „Anakondy” na drawskim poligonie
Więcej miejsc na studiach wojskowych
Luzowanie na „Anakondzie”
Rząd za kluczowymi zmianami
Kolejne Jelcze dla armii
Bezpieczny powrót myśliwców
Film Frames from the War Front
Holendrzy w hołdzie maczkowcom
Kto zbiera burzę
„Pułaski” wrócił do Gdyni
Kawalerzyści na górskich trasach
Wybitni Polacy odznaczeni Orderem Orła Białego
Our efforts passed muster
Sto lat niepodległości
Obronne wyzwania fotoniki
Polki mistrzyniami świata w maratonie
Gorzki finisz wielkiej wojny
Bądźmy razem dla niepodległej Polski
The United States of America Have It Their Way
Wyślij paczkę do PKW
Przełajowcy z 12 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Wyjątkowe Święto Niepodległości
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Polsko-amerykańskie negocjacje
Wolna Polska na gruzach starego świata
Konwój dotarł do celu
Sarex na Mazurach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
We Build the World of Details
Generalskie gwiazdki na 11 listopada
Trzy medale dżudoczek na wojskowych mistrzostwach świata
Żołnierz zwyciężył w tegorocznym Biegu Niepodległości
Rakiety Homara
Mistrz sztangi
Nothing Can Stop Our Tanks
„Wostok”, czyli pokaz sztuczek wojennych
Cel – Fort Trump

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO