moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kotwica Polski Walczącej dla WOT

Znak Polski Walczącej zostanie umieszczony na orle wojskowym i fladze wojsk obrony terytorialnej. Terytorialsi będą mogli nosić słynną kotwicę dzięki nowelizacji ustawy o znakach Sił Zbrojnych RP. Dokument został podpisany wczoraj przez prezydenta Andrzeja Dudę. WOT przejął tradycje Armii Krajowej w ubiegłym roku.

– Nad dowództwem wojsk obrony terytorialnej będzie powiewać flaga ze znakiem Polski Walczącej. Jesteśmy z tego dumni – mówią terytorialsi.

Znak WOT będzie nawiązywać do wizerunku orła wojskowego przyjętego w 1815 roku. Jest to orzeł siedzący na tarczy amazonek, w koronie zamkniętej, ze wzniesionymi skrzydłami i głową zwróconą w prawo. Wyróżniające dla WOT będzie natomiast to, że na tarczy amazonek został umieszczony złoty znak Polski Walczącej – kotwica. Flaga, która będzie podnoszona w rejonach stacjonowania jednostek WOT, nie będzie odbiegała od flag pozostałych rodzajów sił zbrojnych. – Prostokątny płat tkaniny czerwonej o barwie Rzeczypospolitej Polskiej, zakończony dwoma trójkątnymi językami na wolnym liku. Pośrodku płata flagi będzie umieszczony wizerunek orła wojsk obrony terytorialnej – informuje kancelaria prezydenta.

REKLAMA

Wojska obrony terytorialnej przejmują tradycje Armii Krajowej od chwili powołania nowego rodzaju sił zbrojnych. Terytorialsi zwrócili się do Prezydium Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK o zgodę na umieszczenie na tarczy orła WOT znaku Polski Walczącej. Weterani zaakceptowali wniosek jednogłośnie. Dlatego w czerwcu 2017 roku ówczesny minister obrony, Antoni Macierewicz, zdecydował, że dowództwo WOT przejmie tradycje Komendy Głównej Armii Krajowej. W trakcie uroczystości gen. bryg. Wiesław Kukuła, dowódca WOT, odebrał przygotowany przez AK-owców projekt flagi i orła wojsk obrony terytorialnej.

Wzory flagi i orła dla terytorialsów jeszcze musiały zostać wpisane do ustawy o znakach, jakimi mogą posługiwać się poszczególne rodzaje sił zbrojnych. Parlament przegłosował nowelizację ustawy i dokument trafił na biurko prezydenta Andrzeja Dudy. Wczoraj zwierzchnik sił zbrojnych podpisał znowelizowaną ustawę. Przepisy dotyczące znaków WOT wejdą w życie za dwa tygodnie.

– Wojska obrony terytorialnej jako nowa formacja dopiero budują swoją tożsamość, dlatego potrzebują wzorców osobowych, ludzi, których młodzi żołnierze chcieliby naśladować. Cieszymy się, że ci, którzy tworzyli AK, są jeszcze wśród nas i chcą przekazać swoją spuściznę młodemu pokoleniu żołnierzy WOT – mówił polsce-zbrojnej.pl dowódca WOT, gen. bryg. Wiesław Kukuła.

Pierwszy podoficer WOT st. chor. sztab. Andrzej Wojtusik podkreśla, że terytorialsi są dumni z tego, że mogą czerpać wzorce z Armii Krajowej. – To hołd dla wszystkich, którzy zginęli za ten znak. Przez tę symbolikę będziemy pamiętać o bohaterach i jednocześnie dbać o ich dziedzictwo, które nam symbolicznie przekazują, czyniąc nas spadkobiercami Polski wolnej i Polski niepodległej. To wielki honor – mówi st. chor. sztab. Wojtusik. – Nad dowództwem wojsk obrony terytorialnej codziennie będzie powiewać flaga ze znakiem Polski Walczącej – dodaje.

Wszystkie rodzaje sił zbrojnych mają swoją symbolikę: orła wojskowego i flagę. Każdy orzeł – niezależnie od RSZ – nawiązuje do wzoru z 1815 roku. Orzeł wojsk lądowych siedzi na tarczy amazonek, ma koronę zamkniętą, wniesione skrzydła i głowę zwróconą w prawo. Orzeł lotnictwa ma dodatkowo skrzydła husarskie, marynarki wojennej – niebieską tarczę z kotwicą i liną zwiniętą w kształcie litery „S”, a orzeł wojsk specjalnych siedzi na czarnej tarczy amazonek.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


Jak zostać żołnierzem? Dowiesz się w górach
Album na urodziny „Łuka”
Jakie zmiany w programie „Legii Akademickiej”?
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Tysiące osób pożegnały prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Trwa żałoba narodowa
Antoś, symbol Lwowa
Cel – bezpieczna Europa
Polscy generałowie w strukturach NATO
See You On The Mat
ORP „Drużno” po nowemu
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
Polskie święta na misjach
W Brukseli o bezpieczeństwie
Granice są po to, by je przekraczać
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
Technologiczne inwestycje HSW
Zostań żołnierzem Żelaznej Dywizji
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
Zrobiłem to, co do mnie należało
Klątwa czarnego złota
Żołnierze zdominowali mistrzostwa Polski w biatlonie
Curse of the Black Gold
Pielęgniarka spod Monte Cassino
Panie bez taryfy ulgowej
13 Desperadoes
„Sophia” do końca marca
Powrót lekkich czołgów w US Army
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Polsko-niemieckie strzelanie w Jägerbrück
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Widzimy się na macie
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
„Snipy” to oczy...
Pilot z precyzją chirurga
Playing the World
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
Komandosi z Agatu na Kaukazie
Wspólny konkurs resortów obrony i edukacji
Programy NATO dla ukraińskich saperów
Militaria z morskiego dna
Więcej pieniędzy dla kombatantów
Bal na rzecz weteranów
Czarter samolotów dla VIP-ów
Franciszek Jach – pilot z fantazją
Morze niezgody
Poszukiwana Harpia
Testament geopolityczny prezydenta
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
Lotnisko Chopina zyska tereny od wojska
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Cybernetyczna foka lustruje dno
Centrum w zawieszeniu
Proobronna „Anakonda”
Lekcja zimowego przetrwania

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO