moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polscy piloci wracają z Kuwejtu

Pokazaliście, że dbamy nie tylko o bezpieczeństwo własne i najbliższego sąsiedztwa, lecz także angażujemy się w innych regionach – mówił wiceminister Tomasz Szatkowski podczas pożegnania czwartej i ostatniej zmiany PKW OIR w Kuwejcie. Głównym zadaniem polskich żołnierzy było wykonywanie lotów rozpoznawczych nad terytorium Iraku.  

– Na samym początku naszej misji wiele rzeczy było nieznanych, ale jedno możemy powiedzieć – udowodniliśmy, że jesteśmy w stanie współpracować z koalicją, jesteśmy do tego przygotowani i znamy swoje mocne strony – mówił ppłk pil. Przemysław Struj, dowódca czwartej zmiany PKW OIR. Uroczyste pożegnanie ostatniej zmiany odbyło się 17 czerwca w bazie lotniczej w Al-Jaber z udziałem m.in. wiceministra obrony Tomasza Szatkowskiego i gen. bryg. pil. Tadeusza Mikutela, zastępcy dowódcy DORSZ.

Wiceszef MON podkreślał, że służba polskich żołnierzy w Kuwejcie przyczyniła się do pokonania tzw. Państwa Islamskiego. – Wasz udział w międzynarodowej misji był ważny z kilku powodów. Przede wszystkim ze względu na interesy Polski. Pokazaliście, że dbamy nie tylko o bezpieczeństwo własne i najbliższego sąsiedztwa, lecz także angażujemy się w innych strategicznych regionach – podkreślał wiceminister Szatkowski. Dodał, że udział w międzynarodowej misji był szansą na rozwój polskich sił powietrznych. – Dziękuję za wasze poświęcenie. Chcę podziękować także waszym rodzinom za wielką wyrozumiałość – mówił wiceminister obrony.

Polskim lotnikom podziękował także przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, poseł Michał Jach (PiS). – Jako były żołnierz doskonale rozumiem trudy tej służby, szczególnie w takich warunkach bojowych oraz klimatycznych – mówił. – Wasza grupa, choć stosunkowo nieliczna, wykonała zadanie niezwykle ważne dla pokoju światowego oraz dla Polski. Jest z was dumna cała Polska. Mogę zagwarantować, że wasze poświęcenie wykorzystamy dla dobra Rzeczypospolitej i wzmocnienia jej bezpieczeństwa – zapewniał Michał Jach.

REKLAMA

W Kuwejcie był również obecny zastępca dowódcy DORSZ, gen. bryg. pil. Tadeusz Mikutel. Podczas swojego przemówienia zwrócił uwagę na fakt, że jest to pierwsza misja zagraniczna lotnictwa taktycznego od czasów drugiej wojny światowej. – Oczywiście żołnierze służą swojej ojczyźnie, ale to służba dla wszystkich Polaków i wszyscy powinniśmy być wam wdzięczni. Jest ona dowodem na to, że jesteśmy w stanie bronić nie tylko granic naszego kraju – zauważył gen. Tadeusz Mikutel. Podziękował także koalicjantom z Kuwejtu, Stanów Zjednoczonych oraz Włoch za gościnność oraz wkład w funkcjonowanie misji.

Polacy przystąpili do międzynarodowej operacji „Inherent Resolve”, której celem jest walka z bojownikami tzw. Państwa Islamskiego, w czerwcu 2016 roku. Misje prowadzone przez polskich pilotów polegały na fotografowaniu celów wyznaczonych przez koalicjantów. W ten sposób określano pozycję bojowników tzw. Państwa Islamskiego, a następnie weryfikowano skuteczność przeprowadzanych nalotów. Zadania te wykonywano za pomocą nowoczesnych zasobników rozpoznawczych DB-110 oraz Sniper XR. Polacy brali udział w najważniejszych operacjach prowadzonych w Iraku m.in. w czasie bitwy o Mosul oraz Tal Afar. Przez cztery zmiany PKW OIR Polacy spędzili w powietrzu około 3600 godzin.

Na przebieg misji nieoceniony wpływ mieli także polscy analitycy. To właśnie oni opracowywali zebrane przez lotników materiały. W bazie lotniczej Al-Jaber służyli także mechanicy oraz logistycy

Na czwartej zmianie PKW OIR w Kuwejcie służy 132 żołnierzy dysponujących czterema wielozadaniowymi F-16. Trzon tych sił wydzielono z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Przez cztery zmiany PKW OIR Polacy spędzili w powietrzu około 3600 godzin. Ostatni lot bojowy wykonali 16 czerwca. Misja zakończy się 30 czerwca 2018 roku.

Michał Zieliński

autor zdjęć: Michał Zieliński, st. chor. szt. Waldemar Młynarczyk / Combat Camera

dodaj komentarz

komentarze

~kasamisiu
1529428800
Kto fundował?
32-C8-B5-AB

Zostań krwiodawcą w stulecie niepodległości
Kaper ’18, czyli jak ocalić zakładników
Invictus Games Sydney 2018 zakończone!
Selekcja JWK, czyli oddzielanie mężczyzn od chłopców
Europejski Fundusz Obronny, czyli pieniądze (nie) do wzięcia?
Posłowie z komisji obrony o planowaniu w armii
100 lat Polsko!
Komandosi oddają krew w akcji „Polski Zbrojnej” i Legionu
Mistrz sztangi
Żołnierz zwyciężył w tegorocznym Biegu Niepodległości
Kawalerzyści na górskich trasach
Radary dla programu „Wisła”
Zabytkowe kartusze powróciły na swoje miejsce
Bezpieczny powrót myśliwców
„Drogi do niepodległości” – specjalny serwis na 100-lecie odzyskania niepodległości
Nowi generałowie w Wojsku Polskim
The United States of America Have It Their Way
Sto lat niepodległości
Polska Casa nad Irakiem
12 Dywizja ruszyła z odsieczą
Pierwszy kontrakt Huty
Cel – Fort Trump
Wyślij paczkę do PKW
Bądźmy razem dla niepodległej Polski
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
„Wostok”, czyli pokaz sztuczek wojennych
Testament geopolityczny prezydenta
Gorzki finisz wielkiej wojny
Z armii Berlinga do korpusu Andersa
Wybitni Polacy odznaczeni Orderem Orła Białego
Polscy weterani razem z Kanadyjczykami w rugby
„Anakonda” na Bałtyku
Czas na „Anakondę”
Generalskie gwiazdki na 11 listopada
Rakiety Homara
Our efforts passed muster
Polska świętuje na piknikach „Służymy Niepodległej”
Pododdziały 12 Dywizji w drodze na wschodnią flankę
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
Tak działa magia Invictusa
Prezydent złożył podpis pod reformą dowodzenia
Nothing Can Stop Our Tanks
Zmiany w ustawie o weteranach
Przełajowcy z 12 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi
„Niepodległą mamy we krwi”: czas na nagrody
Bądź dzielny i prawy
Polsko-amerykańskie negocjacje
Reduta historii
Wyjątkowe Święto Niepodległości
Wolna Polska na gruzach starego świata
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Chętni na dostawę Mustanga
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Szczecińska dywizja na morzu
Wszystkie wyskoki „Mikiego”
Selekcja JWK: siła jest w grupie
Powrót Komendanta
Oddawali krew dla Niepodległej
Kto zbiera burzę
„Tyś nas zbudził do oręża”…
Rząd za kluczowymi zmianami
Nasza Niepodległa – serwis na rocznicę odzyskania niepodległości

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO