moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polscy piloci wracają z Kuwejtu

Pokazaliście, że dbamy nie tylko o bezpieczeństwo własne i najbliższego sąsiedztwa, lecz także angażujemy się w innych regionach – mówił wiceminister Tomasz Szatkowski podczas pożegnania czwartej i ostatniej zmiany PKW OIR w Kuwejcie. Głównym zadaniem polskich żołnierzy było wykonywanie lotów rozpoznawczych nad terytorium Iraku.  

– Na samym początku naszej misji wiele rzeczy było nieznanych, ale jedno możemy powiedzieć – udowodniliśmy, że jesteśmy w stanie współpracować z koalicją, jesteśmy do tego przygotowani i znamy swoje mocne strony – mówił ppłk pil. Przemysław Struj, dowódca czwartej zmiany PKW OIR. Uroczyste pożegnanie ostatniej zmiany odbyło się 17 czerwca w bazie lotniczej w Al-Jaber z udziałem m.in. wiceministra obrony Tomasza Szatkowskiego i gen. bryg. pil. Tadeusza Mikutela, zastępcy dowódcy DORSZ.

Wiceszef MON podkreślał, że służba polskich żołnierzy w Kuwejcie przyczyniła się do pokonania tzw. Państwa Islamskiego. – Wasz udział w międzynarodowej misji był ważny z kilku powodów. Przede wszystkim ze względu na interesy Polski. Pokazaliście, że dbamy nie tylko o bezpieczeństwo własne i najbliższego sąsiedztwa, lecz także angażujemy się w innych strategicznych regionach – podkreślał wiceminister Szatkowski. Dodał, że udział w międzynarodowej misji był szansą na rozwój polskich sił powietrznych. – Dziękuję za wasze poświęcenie. Chcę podziękować także waszym rodzinom za wielką wyrozumiałość – mówił wiceminister obrony.

Polskim lotnikom podziękował także przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, poseł Michał Jach (PiS). – Jako były żołnierz doskonale rozumiem trudy tej służby, szczególnie w takich warunkach bojowych oraz klimatycznych – mówił. – Wasza grupa, choć stosunkowo nieliczna, wykonała zadanie niezwykle ważne dla pokoju światowego oraz dla Polski. Jest z was dumna cała Polska. Mogę zagwarantować, że wasze poświęcenie wykorzystamy dla dobra Rzeczypospolitej i wzmocnienia jej bezpieczeństwa – zapewniał Michał Jach.

REKLAMA

W Kuwejcie był również obecny zastępca dowódcy DORSZ, gen. bryg. pil. Tadeusz Mikutel. Podczas swojego przemówienia zwrócił uwagę na fakt, że jest to pierwsza misja zagraniczna lotnictwa taktycznego od czasów drugiej wojny światowej. – Oczywiście żołnierze służą swojej ojczyźnie, ale to służba dla wszystkich Polaków i wszyscy powinniśmy być wam wdzięczni. Jest ona dowodem na to, że jesteśmy w stanie bronić nie tylko granic naszego kraju – zauważył gen. Tadeusz Mikutel. Podziękował także koalicjantom z Kuwejtu, Stanów Zjednoczonych oraz Włoch za gościnność oraz wkład w funkcjonowanie misji.

Polacy przystąpili do międzynarodowej operacji „Inherent Resolve”, której celem jest walka z bojownikami tzw. Państwa Islamskiego, w czerwcu 2016 roku. Misje prowadzone przez polskich pilotów polegały na fotografowaniu celów wyznaczonych przez koalicjantów. W ten sposób określano pozycję bojowników tzw. Państwa Islamskiego, a następnie weryfikowano skuteczność przeprowadzanych nalotów. Zadania te wykonywano za pomocą nowoczesnych zasobników rozpoznawczych DB-110 oraz Sniper XR. Polacy brali udział w najważniejszych operacjach prowadzonych w Iraku m.in. w czasie bitwy o Mosul oraz Tal Afar. Przez cztery zmiany PKW OIR Polacy spędzili w powietrzu około 3600 godzin.

Na przebieg misji nieoceniony wpływ mieli także polscy analitycy. To właśnie oni opracowywali zebrane przez lotników materiały. W bazie lotniczej Al-Jaber służyli także mechanicy oraz logistycy

Na czwartej zmianie PKW OIR w Kuwejcie służy 132 żołnierzy dysponujących czterema wielozadaniowymi F-16. Trzon tych sił wydzielono z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Przez cztery zmiany PKW OIR Polacy spędzili w powietrzu około 3600 godzin. Ostatni lot bojowy wykonali 16 czerwca. Misja zakończy się 30 czerwca 2018 roku.

Michał Zieliński

autor zdjęć: Michał Zieliński, st. chor. szt. Waldemar Młynarczyk / Combat Camera

dodaj komentarz

komentarze

~kasamisiu
1529428800
Kto fundował?
32-C8-B5-AB

Panie bez taryfy ulgowej
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Polsko-niemieckie strzelanie w Jägerbrück
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
Militaria z morskiego dna
Lekcja zimowego przetrwania
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
Proobronna „Anakonda”
Programy NATO dla ukraińskich saperów
Cybernetyczna foka lustruje dno
Technologiczne inwestycje HSW
Pilot z precyzją chirurga
Klątwa czarnego złota
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
Album na urodziny „Łuka”
Tysiące osób pożegnały prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Trwa żałoba narodowa
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
Znana wysokość podwyżek dla żołnierzy
„Sophia” do końca marca
Jakie zmiany w programie „Legii Akademickiej”?
W Brukseli o bezpieczeństwie
Powrót lekkich czołgów w US Army
Węzły dla wojska
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Cel – bezpieczna Europa
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
Zostań żołnierzem Żelaznej Dywizji
Testament geopolityczny prezydenta
Polskie święta na misjach
Śmigłowiec marynarki szukał rozbitka
Żołnierze zdominowali mistrzostwa Polski w biatlonie
Jak zostać żołnierzem? Dowiesz się w górach
Curse of the Black Gold
Lotnisko Chopina zyska tereny od wojska
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
See You On The Mat
Poszukiwana Harpia
Więcej pieniędzy dla kombatantów
Zrobiłem to, co do mnie należało
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
Widzimy się na macie
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Bal na rzecz weteranów
13 Desperadoes
ORP „Drużno” po nowemu
Franciszek Jach – pilot z fantazją
Czarter samolotów dla VIP-ów
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Granice są po to, by je przekraczać
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
Komandosi z Agatu na Kaukazie
II edycja „Legii Akademickiej” dla studentów
Antoś, symbol Lwowa
Morze niezgody
Polscy generałowie w strukturach NATO
Playing the World
Pielęgniarka spod Monte Cassino
Centrum w zawieszeniu
Wspólny konkurs resortów obrony i edukacji
„Snipy” to oczy...
Dzieląc się tym, co najcenniejsze

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO