moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żandarmeria świętuje

Dziękuję Wam za to, że sumiennie, niezmiennie i z wielkim oddaniem dbacie o bezpieczeństwo Polski – mówił prezydent Andrzej Duda  do żołnierzy zebranych na uroczystym apelu z okazji Święta Żandarmerii Wojskowej. Wasza służba nie należy do łatwych. Misje wojskowe, ale także akcje antyterrorystyczne to Wasz dzień powszedni   – dodał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Uroczystości z okazji Święta Żandarmerii Wojskowej obyły się dziś w Mińsku Mazowieckim. – Bardzo dziękuję z zaproszenie. W tym szczególnym dla nas wszystkich roku 100-lecia odzyskania niepodległości mam okazję spotkać się z formacją Wojska Polskiego, która pełni służbę dla Rzeczypospolitej od ponad 200 lat – mówił prezydent Andrzej Duda. Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP podkreślał, że razem z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem przyjechał do Mińska Mazowieckiego, by pochylić się nisko wszystkim żołnierzom Żandarmerii Wojskowej i ich rodzinom. – Rzeczpospolita może być dumna ze swoich dziejów także dzięki Waszej służbie. Dziękuję, że z wielkim oddaniem dbacie o bezpieczeństwo Polski, o porządek, o przestrzeganie prawa – mówił Andrzej Duda.

Żołnierzom ŻW za świetne wyszkolenie i ofiarną służbę dziękował również minister obrony narodowej. – Pełniąc urząd ministra obrony narodowej, mam osobistą satysfakcję, gdy słyszę słowa, żeŻandarmeria Wojskowa należy do najlepszych służb policji wojskowej w NATO – mówił Mariusz Błaszczak. Minister przypomniał, że żołnierze ŻW uczestniczą w misjach wojskowych i akcjach antyterrorystycznych. – Można was spotkać również wtedy, gdy wspieracie służby porządkowe przed świętami. Można powiedzieć, że Polska jest bezpieczna także dzięki Waszemu zaangażowaniu – mówił szef MON.

REKLAMA


Film: MON

Komendant główny Żandarmerii Wojskowej gen. bryg. Tomasza Połuch przypomniał, że historia tej formacji sięga 1812 roku, kiedy na Litwie została utworzona pierwsza jednostka Żandarmerii, a następnie powołano korpusy działające w strukturach Księstwa Warszawskiego. – Żołnierze formacji udowadniali wiele razy swoją odwagę, męstwo i poświęcenie. W setną rocznicę odzyskania niepodległości, gdy po latach odrodziło się państwo polskie, pamiętajmy, że żołnierze Żandarmerii uczestniczyli w walkach o niepodległość w powstaniu styczniowym i listopadowym, brali udział w działaniach podczas I wojny światowej, byli uczestnikami tragicznych bojów we wrześniu i październiku 1939 roku, a także walk Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, Podziemnego Państwa Polskiego i powojennego podziemia niepodległościowego – mówił generał.

Z okazji święta zasłużeni żandarmi zostali uhonorowani odznaczeniami. Złoty, Srebrne i Brązowe Medale za Długoletnią Służbę wręczał żołnierzom prezydent Andrzej Duda wraz z ministrem Mariuszem Błaszczakiem. Szef MON w asyście gen. bryg. Tomasza Połucha wręczył z kolei odznaczenia resortowe oraz wyróżnienia. Podczas uroczystości tytuł Przodujący Pododdział otrzymał 1 Batalion Manewrowy Oddziału Specjalnego ŻW w Mińsku Mazowieckim.

Żandarmów z okazji ich święta odwiedzili dziś także Paweł Soloch – szef BBN, gen. bryg. Jarosław Kraszewski – dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi oraz gen. dyw. Michał Sikora – I zastępca szefa Sztabu Generalnego WP.

Uroczystość zakończyła się defiladą pododdziałów. Przy okazji święta można było obejrzeć także wystawę sprzętu i uzbrojenia ŻW oraz pokazy wyszkolenia żandarmów z oddziałów specjalnych w Mińsku Mazowieckim i Warszawie.

Żandarmeria Wojskowa powstała 1 września 1990 roku. Jest wyspecjalizowaną służbą sił zbrojnych, do której głównych zadań należy zapewnienie przestrzegania dyscypliny wojskowej, ochrona porządku publicznego oraz zapobieganie popełnianiu przestępstw na terenach jednostek wojskowych i w miejscach publicznych.

Siedziba Komendy Głównej ŻW znajduje się w Warszawie. Podlegają jej: Mazowiecki Oddział ŻW, Oddział Zabezpieczenia ŻW, Centrum Szkolenia ŻW w Mińsku Mazowieckim, dwa oddziały specjalne (Warszawa, Mińsk Mazowiecki) oraz pięć terenowych (Bydgoszcz, Elbląg, Kraków, Szczecin, Żagań).

Paulina Glińska

autor zdjęć: Krzysztof Sitkowski / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Cybernetyczna foka lustruje dno
Powrót lekkich czołgów w US Army
Granice są po to, by je przekraczać
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Widzimy się na macie
Więcej ochotników zasili szeregi WOT-u
Panie bez taryfy ulgowej
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
Testament geopolityczny prezydenta
Centrum w zawieszeniu
Curse of the Black Gold
Patagonia Does not Forgive Mistakes
W Brukseli o bezpieczeństwie
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
Militaria z morskiego dna
Czarter samolotów dla VIP-ów
Zrobiłem to, co do mnie należało
Zabytkowe czołgi w nowej siedzibie
Wojsko pomaga w gaszeniu pożaru
Pilot z precyzją chirurga
Ogień przez 48 godzin
Programy NATO dla ukraińskich saperów
Franciszek Jach – pilot z fantazją
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Pamięć o powstańcach styczniowych jest elementem polskiej tożsamości
Proobronna „Anakonda”
Antoś, symbol Lwowa
Komandosi z Agatu na Kaukazie
Playing the World
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
ORP „Drużno” po nowemu
„Sophia” do końca marca
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
Szturmani pojadą na zawody w Kanadzie
Tysiące osób pożegnały prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza
Poszukiwana Harpia
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Cel – bezpieczna Europa
Album na urodziny „Łuka”
Polskie święta na misjach
Pożegnanie generała Surawskiego
Niemcy i Brytyjczycy połączyli siły. Powstał zbrojeniowy gigant
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Wojownik w Kłodzku
„Strzelnica w powiecie” po raz drugi
„Jastrzębie” przechwyciły rosyjski samolot
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Plutony podhalańczyków gotowe do szpicy
Morze niezgody
Klątwa czarnego złota
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
Formowanie Żelaznej Dywizji
See You On The Mat
„Poszli nasi w bój bez broni”
Gdynia gościła polsko-szwedzkie forum
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
13 Desperadoes
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
Jedenaście lat od katastrofy pod Mirosławcem

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO