moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Puma ’18” w natarciu

Przeciwnik atakuje! Do akcji wkraczają pododdziały zmechanizowane, czołgi i artyleria. Rozkaz brzmi – zająć rubież i wykonać kontratak. Tak wyglądało jedno z zadań, które podczas ćwiczeń „Puma ’18” musieli wykonać żołnierze 15 Brygady Zmechanizowanej i Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Czy udało im się rozbić siły nieprzyjaciela?

Scenariusz zakładał atak ze strony fikcyjnego państwa Froland. Konieczne było jak najszybsze zmobilizowanie 15 Brygady Zmechanizowanej i powstrzymanie natarcia. Z pomocą przyszli także sojusznicy.

Na poligon w Bemowie Piskim wyjechało w sumie kilkadziesiąt pojazdów. W pierwszej kolejności do działania przystąpiła kompania zmechanizowana – bojowe wozy piechoty i amerykańskie Strykery zajęły rubież. Kiedy przeciwnik został zatrzymany, czołgi PT-91 Twardy i samobieżne moździerze Rak rozpoczęły kontratak.

REKLAMA

„Puma ’18” to pierwsze tak duże ćwiczenia, w których biorą udział Raki. – Używamy ich od pół roku, ale żołnierze są doświadczeni, dlatego też mimo zmiany sprzętu (Raki w 15BZ zastąpiły moździerze ciągnione 120 mm – przyp. red.), która zawsze jest wyzwaniem, świetnie sobie z nim radzą – zapewnia ppor. Krzysztof Spychała, dowódca kompanii wsparcia z 15 Brygady. – Do tej pory, aby użyć moździerzy, musieliśmy się przemieszczać Starami, przeskok technologiczny jest więc ogromny. Nie bez znaczenia jest też komfort służby żołnierzy – dodaje.

Działania zawiszaków wspierali wojskowi ze stacjonującej w Bemowie Piskim Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Oprócz opancerzonych wozów Stryker US Army na poligon wyjechały samobieżne wyrzutnie rakiet M92 Volcano z Chorwacji, a o osłonę przeciwlotniczą zadbali Rumuni wyposażeni w działa przeciwlotnicze Oerlikon. Ale zanim wojsko zajęło swoje pozycje, do działania przystąpili Brytyjczycy. To oni przeprowadzili rozpoznanie i dostarczyli sojusznikom informacji o sile i pozycji wroga.

– Zadanie zostało wykonane, wojska przeciwnika zostały rozbite – mówi ppłk Adam Krysiak, dowódca 2 Batalionu Zmechanizowanego 15 Brygady. To ten pododdział od kwietnia szkoli się i współpracuje z Batalionową Grupą Bojową NATO. W sytuacji zagrożenia to właśnie te jednostki w pierwszej kolejności zostałyby zaangażowane do działania. Dlatego podczas ćwiczeń „Puma ’18”, które koncentrują się na budowaniu interoperacyjności, żołnierze szkolą się razem. – Uzupełniamy się. Tam, gdzie nie jest taktycznie uzasadnione użycie bojowych wozów piechoty, tam wysyłamy amerykańskie Strykery – opowiada ppłk Krysiak. – Podobna sytuacja ma miejsce, gdy przeprawiamy się przez przeszkody wodne. Sojusznicy nie mają odpowiedniego sprzętu, aby wykonać to zadanie samodzielnie, wówczas sytuację ratują nasze mosty BLG i amfibie PTS – dodaje dowódca.

Zatrzymanie sił Frolandu to tylko jedno z zadań przygotowanych dla żołnierzy. Program „Pumy” jest bardzo napięty. Wojska przez cały czas szkolą się z działań taktycznych, takich jak prowadzenie obrony, kontrataku czy działań opóźniających. W planie mają także zajęcia związane z przeciwdziałaniem zagrożeniom hybrydowym. – Prowadzimy patrole, organizujemy pracę posterunków obserwacyjnych, a także ćwiczymy umiejętności związane z udzielaniem pomocy rannym. Szkolimy się też na wypadek wystąpienia ataków chemicznych oraz neutralizacji improwizowanych urządzeń wybuchowych – mówi ppłk Krysiak. – Podczas tych zajęć korzystamy między innymi z doświadczenia zdobytego na misjach. Batalion, którym dowodzę, służył w Afganistanie podczas dziesiątej zmiany PKW – przypomina oficer.

Ćwiczenia „Puma ’18” to część odbywających się w Polsce i państwach bałtyckich manewrów „Saber Strike ’18”. To jedne z największych ćwiczeń organizowanych przez dowództwo US Army w tej części Europy. Na poligonach w Polsce, Estonii, a także na Litwie i Łotwie ćwiczy wspólnie 18 tysięcy żołnierzy z 19 państw. Ich zmagania zakończą się 15 czerwca.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: ppor. Maciej Wrotniak/15 BZ

dodaj komentarz

komentarze


Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
 
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Wystawa ku pamięci bohaterów 1920 roku
F-16 kończą misję w Estonii
Online z mistrzami sportu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Strzelnice dla terytorialsów
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Trwała odporność terytorialsów
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
Szarża „Hallerczyka”
Super Warrior w GROM-ie
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Więcej celowników z PCO dla wojska
Wojsko przeciw wirusowi
Artylerzyści z USA na poligonie, czyli manewr i ogień
Awanse na Święto Wojska Polskiego
Jeźdźcy apokalipsy w Płocku
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Ukraiński kurs na Zachód
Amerykanie znów w Drawsku
Muzeum Józefa Piłsudskiego czeka na gości
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Na misjach święta inne niż zwykle
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Amerykanie odmładzają F-16
Dla odważnych i walecznych
Laserowa artyleria US Army
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Odznaczenia z okazji Święta Wojska Polskiego
Polsko-amerykańska współpraca
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Sprawdzony sojusznik
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Awanse w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Apel Pamięci ku czci bohaterów wojny z bolszewikami
Polskie porty bardziej otwarte
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Kierunek: misja
Bon turystyczny także w wojsku
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Biblią w bolszewików
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Świętuj z żołnierzami
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO