moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowy program MON: Wdzięczni bohaterom

Dziękujemy za to, że nigdy nie zwątpiliście, za odwagę i wiarę w Polskę. Pamięć jest najważniejsza, ale pomoc też potrzebna – mówi minister Mariusz Błaszczak w spocie informującym o projekcie „Wdzięczni Bohaterom”. Resort obrony ogłosił konkurs na realizację programu, którego celem jest wsparcie żołnierzy II wojny światowej, polskiego podziemia niepodległościowego, szczególnie powstańców warszawskich. 

– Bohaterowie żyją obok nas, walczyli o Polskę, marzyli o przyszłości (…) Dziękujemy Wam za to, że nigdy nie zwątpiliście, za odwagę i wiarę w Polskę – mówi minister obrony Mariusz Błaszczak w spocie informacyjnym na temat programu. – Pamięć jest najważniejsza, ale pomoc też potrzebna. Jesteśmy wdzięczni bohaterom – dodaje. Minister obrony informując o akcji podkreślił, że dzisiejsze wojsko powinno być kształtowane na bazie dokonań Armii Krajowej.

Ministerstwo obrony narodowej ogłosiło konkurs ofert na realizację ogólnopolskiego programu „Wdzięczni Bohaterom”. Projekt skierowany jest do różnego rodzaju organizacji pozarządowych i instytucji (na podst. art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie). Na wykonanie programu przeznaczono 3 mln zł.

REKLAMA

Resort obrony chce upamiętnić żołnierzy II wojny światowej, podziemia niepodległościowego, a w szczególności uczestników przeprowadzonej przez Armię Krajową akcji „Burza” oraz powstańców warszawskich. Program „Wdzięczni Bohaterom” ma także zapewnić realną pomoc kombatantom, np. w zapewnieniu transportu na uroczystości państwowe czy groby współtowarzyszy broni. Ma to być także wsparcie w codziennym życiu, np. podczas zakupów, wizyt u lekarza, pomocy w gospodarstwie domowym czy w zakresie opieki pielęgnacyjnej.

Intencją kampanii jest to, by w program zaangażowała się młodzież, wolontariusze, harcerze oraz uczniowie klas mundurowych. – Ma to zachęcić do budowania więzi pomiędzy pokoleniami, do pielęgnowania tradycji oręża polskiego i do poznawania osobistych relacji bohaterów. Program ma zapewnić otaczanie opieką miejsc pamięci Powstania Warszawskiego i grobów Powstańców Warszawskich, także ich „zapomnianych mogił” – informuje resort obrony. 

W ogłoszonym przez MON konkursie oferty można składać na trzy różne projekty. Pierwszy, „Młodzież wspiera Powstańców Warszawskich”, skierowany jest do organizacji pozarządowych i instytucji współpracujących z mundurową młodzieżą i harcerzami. Drugi, „Uczniowie poznają bohaterów Powstania Warszawskiego” przeznaczony jest dla organizacji współpracujących z uczniami, szczególnie ze szkół, których patronami są powstańcy warszawscy. I trzeci, „Wszyscy pomagamy bohaterom” skierowany jest do wszystkich organizacji pozarządowych i podmiotów, które pomagają żołnierzom II wojny światowej oraz żołnierzom polskiego podziemia niepodległościowego, w szczególności uczestnikom przeprowadzonej przez Armię Krajową akcji „Burza”. Na każdy z trzech projektów kwota dofinansowania wynosi 1 milion złotych.

Oferty można składać do 26 czerwca 2018 roku, a program będzie realizowany od połowy lipca 2018 roku do końca grudnia. – Realne wsparcie dla powstańców będzie możliwe już przed 1 sierpnia – informuje w komunikacie Centrum Operacyjne MON.

Regulamin konkursu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej MON.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Źródło: MON

dodaj komentarz

komentarze


St. szer. Łukasz Wojciechowski
Po Bieszczadach dla Berdychowskiego
Nowy inspektor sił powietrznych
Our efforts passed muster
Komitet Wojskowy NATO w Warszawie
Saperzy na start, czyli łotewskie ćwiczenia „Detonator”
Sierż. Andrzej Skrajny
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Broń nie tylko dla mundurowych
Afgańska zmiana gotowa do misji
Na macie z mistrzem
Prezydent w ONZ: wszyscy musimy przestrzegać prawa międzynarodowego
16–31 października 1918 roku – Polacy tworzą regularną armię
Kawalerzyści na górskich trasach
Drużyna Biało-Czerwonych już w Sydney!
„Bolko” na wodzie
Odkryto kolejne miejsce pochówku na Rakowieckiej
Prezydent Duda w Białym Domu
USA w hołdzie gen. Pułaskiemu
Pole by choice
Wyślij paczkę do PKW
„Patrol ‘18”: atak na lotnisku
„Wostok”, czyli pokaz sztuczek wojennych
Kleszcze zamiast BRDM-ów
MON sfinansuje budowę szpitala w Legionowie
Sierż. Janusz Raczy
Minister zaprasza w szeregi armii
Zmiany w dodatkach służbowych
Kpr. Jakub Tynka
Zmiany w ustawie o weteranach
Jastrzębie w Albacete
Niebezpieczne zadanie nurków minerów
Rząd za kluczowymi zmianami
Inspektorat wrócił nad Bałtyk
Plut. Włodzimierz Wysocki
Nothing Can Stop Our Tanks
„Niepodległą mamy we krwi”
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Premier symbolicznie rozpoczął budowę Muzeum Historii Polski
Warto być żołnierzem
JTAC wie najwięcej
The United States of America Have It Their Way
„Patrol” walczy ze skażeniami
Stalowa nowoczesność
St. kpr. Tomasz Rożniatowski
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Współpraca terytorialsów z pogranicznikami
Więcej pieniędzy dla armii!
Drugie życie BWR-ów
Polska Casa nad Irakiem
Optoelektronika dla Leopardów
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
Razem dla bezpieczeństwa
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Program Legii Akademickiej będzie kontynuowany

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO