moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Zoom na proobronność” rozstrzygnięty

Zdjęcia ze szkolenia chemicznego, nauka musztry, zajęcia taktyczne – to jedne z wielu tematów, jakie na swoich fotografiach uwiecznili uczestnicy  konkursu „Zoom na probronność”.  Do organizatorów wpłynęło w sumie ponad 130 zdjęć i kilkanaście filmów.  – Mieliśmy trudny wybór, bo prace były na bardzo wysokim poziomie – podsumowali członkowie jury.  


Kamil Andrzej Misiak - Jednostka Strzelecka 1006 Płońsk

Organizatorem konkursu było Biuro do Spraw Proobronnych MON. Tegoroczna edycja konkursu była trzecią z kolei. – Cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, ale to naturalne, bo coraz więcej osób angażuje się w szerzenie szeroko pojętej edukacji obronnej. Swoje prace przysłali do nas uczniowie klas wojskowych, członkowie organizacji proobronnych, ale też studenci biorący udział w szkoleniu Legii Akademickiej – mówi Magdalena Rochnowska, zastępca dyrektora biura, przewodnicząca kapituły.

Niestety, kilka z prac komisja musiała odrzucić już na samym początku. Głównie dlatego, że umundurowanie młodzieży przedstawionej na zdjęciu było niezgodne z obowiązującymi przepisami. – Konkurs promuje wychowanie proobronne i postawy patriotyczne, dlatego nie mogliśmy przymknąć oka na łamanie przepisów. Wielka szkoda, że autorzy zdjęć o tym nie pomyśleli, bo zdjęcia tematycznie i artystycznie były bardzo dobre – zauważa płk Mariusz Rutkowski, jeden z członków kapituły konkursowej.

REKLAMA

Ostatecznie do konkursu zostało zakwalifikowanych 116 fotografii. Ich tematyka dotyczyła najczęściej szkolenia wojskowego w terenie. Dużo mniej było prac prezentujących oficjalne uroczystości wojskowe, patriotyczne czy obchody świąt państwowych. – Poziom prac był bardzo wysoki i naprawdę mieliśmy ciężki orzech do zgryzienia. Pod uwagę braliśmy walory artystyczne, pomysł wykonania zdjęcia, ale też samo ujęcie tematu – dodaje Magdalena Rochnowska.

Karolina Ingarden - Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej - Sekcja Młodzieżowa Koła Myślenice

W kategorii fotografia pierwsze miejsce zdobył Kamil Andrzej Misiak z Jednostki Strzeleckiej 1006 z Płońska. Zrobione przez niego zdjęcie przedstawia sześciu młodych ludzi stojących przed pomnikiem „W hołdzie powstańcom 1863 roku”. „Serdecznie dziękuję wszystkim kolegom i koleżankom z Jednostki Strzeleckiej 1006 Płońsk. Sukces ten dedykuję ojcu i dziadkowi. Dziadek, starszy sierżant Piotr Misiak, walczył pod Monte Cassino” – napisał zwycięzca na jednym z portali społecznościowych.

Drugie miejsce zdobyło zdjęcie autorstwa Karoliny Ingarden ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Sekcji Młodzieżowej Koła z Myślenic (zajęcia chemiczne), a na trzeciej pozycji znalazła się fotografia Aleksandry Koń z Zespołu Szkół Technicznych w Rzeszowie (zajęcia z musztry). Jury przyznało też trzy wyróżnienia za zdjęcia wykonane podczas praktycznego szkolenia wojskowego. Otrzymali je: Aleksandra Wypych (Legia Akademicka w Lublinie), Tomasz Wieleby (Legia Akademicka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego) oraz Julia Dudek (Zespół Szkół Technicznych w Rzeszowie).

Pierwsze miejsce w kategorii filmowej zdobyło nagranie „W równym rzędzie” autorstwa Aleksandry Dziuli. Autorka w filmowym skrócie przedstawiła trzy dni z tegorocznego marcowego szkolenia unitarnego uczestników Legii Akademickiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. – Nagrywam filmy, ale był to mój debiut w temacie militarnym. Miałam doskonałą okazję, bo biorę udział w pilotażowym programie MON dla studentów. Sceny nagrywałam w Kampusie Wschodnim Uniwersytetu Lubelskiego przez trzy dni, a potem w wolnych chwilach, przez miesiąc, montowałam film. Nie było to łatwe zadanie, bo musiałam wybrać najlepsze ujęcia, które warto pokazać w filmie konkursowym – mówi Aleksandra Dziula. Trwający niewiele ponad trzy minuty obraz to krótkie wycinki ze szkolenia m.in. medycznego, taktycznego czy z obrony przeciwchemicznej. – Tym filmem chciałam pokazać, że młodych ludzi warto szkolić, że warto im pokazywać różne aspekty życia w organizacjach probronnych, bo takimi tematami są zainteresowani – mówi zwyciężczyni.

Aleksandra Koń - Zespół Szkół Technicznych w Rzeszowie

Wyróżnienie w tej kategorii zostało przyznane Zbigniewowi Skockiemu z Jednostki Strzeleckiej 1008 w Elblągu za film pt. „Dzień motywacyjny 2017”.

Wręczenie nagród i wyróżnień odbędzie się we wrześniu.

Konkurs „Zoom na proobronność” odbył się po raz trzeci. Jego ideą jest promowanie nowoczesnych form patriotyzmu oraz propagowanie działalności osób zaangażowanych w szerzenie edukacji obronnej. Prace biorące w nim udział muszą poruszać tematykę proobronną, edukacji obronnej lub wychowania patriotycznego.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Kamil Andrzej Misiak, Karolina Ingarden, Aleksandra Koń

dodaj komentarz

komentarze


Początek katyńskiej zbrodni
 
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
Rakiety w celu
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Wirtualny dzień otwarty
Nieoczekiwany test z gotowości
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Gen. Mika jest już zdrowy!
H.E.L.P. na pandemię
Trzy cele na ścieżce
Mobilne laboratoria do diagnozowania COVID-19
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Terytorialsi nie stracą dodatku
Sztuka szukania niedoskonałości
Poprad w kolejnej jednostce
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Rajd porucznika „Podkowy”
Defense Without Politics
Żandarmi z Oddziału Specjalnego wspierają lekarzy
Polka będzie pracować nad reformą NATO
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Obradowała Rada Gabinetowa
PKW Orlik na półmetku
Obniżamy ceny prenumerat o połowę
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Zgrupowanie „Wschód” na granicy
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Iran uderza w USA
USA nie zacznie wojny z Iranem
Szkoły zainteresowane szkoleniem wojskowym
Programiści w walce z koronawirusem
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Szkolenie przyszłych kaprali po nowemu
„Gwiezdne wojny” Reagana
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Lekarze dostaną wsparcie od wojskowych medyków
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Sukcesy sportowców w mundurach
Dziennik „Staszka”, żołnierza „Ponurego”
As w potrzasku
Ochotnik do Polski
Walka z niewidzialnym wrogiem
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Żadnej kapitulacji
Nowa misja polskich żołnierzy
Następca RPG-7
Wojskowi chemicy kontra COVID-19
Aplikacja WIM w walce z koranowirusem
Certyfikacja na „Tarczowni”
SP-GIL, czyli polski pionier na niebie
Gracze rywalizują o puchar dowódcy 56 BL
Sześć dekad pod wirnikiem
Nowy wiceminister w MON
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO