moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Zoom na proobronność” rozstrzygnięty

Zdjęcia ze szkolenia chemicznego, nauka musztry, zajęcia taktyczne – to jedne z wielu tematów, jakie na swoich fotografiach uwiecznili uczestnicy  konkursu „Zoom na probronność”.  Do organizatorów wpłynęło w sumie ponad 130 zdjęć i kilkanaście filmów.  – Mieliśmy trudny wybór, bo prace były na bardzo wysokim poziomie – podsumowali członkowie jury.  


Kamil Andrzej Misiak - Jednostka Strzelecka 1006 Płońsk

Organizatorem konkursu było Biuro do Spraw Proobronnych MON. Tegoroczna edycja konkursu była trzecią z kolei. – Cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, ale to naturalne, bo coraz więcej osób angażuje się w szerzenie szeroko pojętej edukacji obronnej. Swoje prace przysłali do nas uczniowie klas wojskowych, członkowie organizacji proobronnych, ale też studenci biorący udział w szkoleniu Legii Akademickiej – mówi Magdalena Rochnowska, zastępca dyrektora biura, przewodnicząca kapituły.

Niestety, kilka z prac komisja musiała odrzucić już na samym początku. Głównie dlatego, że umundurowanie młodzieży przedstawionej na zdjęciu było niezgodne z obowiązującymi przepisami. – Konkurs promuje wychowanie proobronne i postawy patriotyczne, dlatego nie mogliśmy przymknąć oka na łamanie przepisów. Wielka szkoda, że autorzy zdjęć o tym nie pomyśleli, bo zdjęcia tematycznie i artystycznie były bardzo dobre – zauważa płk Mariusz Rutkowski, jeden z członków kapituły konkursowej.

Ostatecznie do konkursu zostało zakwalifikowanych 116 fotografii. Ich tematyka dotyczyła najczęściej szkolenia wojskowego w terenie. Dużo mniej było prac prezentujących oficjalne uroczystości wojskowe, patriotyczne czy obchody świąt państwowych. – Poziom prac był bardzo wysoki i naprawdę mieliśmy ciężki orzech do zgryzienia. Pod uwagę braliśmy walory artystyczne, pomysł wykonania zdjęcia, ale też samo ujęcie tematu – dodaje Magdalena Rochnowska.

Karolina Ingarden - Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej - Sekcja Młodzieżowa Koła Myślenice

W kategorii fotografia pierwsze miejsce zdobył Kamil Andrzej Misiak z Jednostki Strzeleckiej 1006 z Płońska. Zrobione przez niego zdjęcie przedstawia sześciu młodych ludzi stojących przed pomnikiem „W hołdzie powstańcom 1863 roku”. „Serdecznie dziękuję wszystkim kolegom i koleżankom z Jednostki Strzeleckiej 1006 Płońsk. Sukces ten dedykuję ojcu i dziadkowi. Dziadek, starszy sierżant Piotr Misiak, walczył pod Monte Cassino” – napisał zwycięzca na jednym z portali społecznościowych.

Drugie miejsce zdobyło zdjęcie autorstwa Karoliny Ingarden ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Sekcji Młodzieżowej Koła z Myślenic (zajęcia chemiczne), a na trzeciej pozycji znalazła się fotografia Aleksandry Koń z Zespołu Szkół Technicznych w Rzeszowie (zajęcia z musztry). Jury przyznało też trzy wyróżnienia za zdjęcia wykonane podczas praktycznego szkolenia wojskowego. Otrzymali je: Aleksandra Wypych (Legia Akademicka w Lublinie), Tomasz Wieleby (Legia Akademicka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego) oraz Julia Dudek (Zespół Szkół Technicznych w Rzeszowie).

Pierwsze miejsce w kategorii filmowej zdobyło nagranie „W równym rzędzie” autorstwa Aleksandry Dziuli. Autorka w filmowym skrócie przedstawiła trzy dni z tegorocznego marcowego szkolenia unitarnego uczestników Legii Akademickiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. – Nagrywam filmy, ale był to mój debiut w temacie militarnym. Miałam doskonałą okazję, bo biorę udział w pilotażowym programie MON dla studentów. Sceny nagrywałam w Kampusie Wschodnim Uniwersytetu Lubelskiego przez trzy dni, a potem w wolnych chwilach, przez miesiąc, montowałam film. Nie było to łatwe zadanie, bo musiałam wybrać najlepsze ujęcia, które warto pokazać w filmie konkursowym – mówi Aleksandra Dziula. Trwający niewiele ponad trzy minuty obraz to krótkie wycinki ze szkolenia m.in. medycznego, taktycznego czy z obrony przeciwchemicznej. – Tym filmem chciałam pokazać, że młodych ludzi warto szkolić, że warto im pokazywać różne aspekty życia w organizacjach probronnych, bo takimi tematami są zainteresowani – mówi zwyciężczyni.

Aleksandra Koń - Zespół Szkół Technicznych w Rzeszowie

Wyróżnienie w tej kategorii zostało przyznane Zbigniewowi Skockiemu z Jednostki Strzeleckiej 1008 w Elblągu za film pt. „Dzień motywacyjny 2017”.

Wręczenie nagród i wyróżnień odbędzie się we wrześniu.

Konkurs „Zoom na proobronność” odbył się po raz trzeci. Jego ideą jest promowanie nowoczesnych form patriotyzmu oraz propagowanie działalności osób zaangażowanych w szerzenie edukacji obronnej. Prace biorące w nim udział muszą poruszać tematykę proobronną, edukacji obronnej lub wychowania patriotycznego.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Kamil Andrzej Misiak, Karolina Ingarden, Aleksandra Koń

dodaj komentarz

komentarze


Przysięga śląskich terytorialsów
 
Cienka niebieska linia
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Warszawa walczy, wracamy
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Czarny odchodzi do cywila
A Wave of Alliances
Wielofunkcyjny scyzoryk
Spełniliśmy swój obowiązek
Desant z transportowca-giganta
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Najpierw „Sonda”, później promocja
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Rivalry on Closed Sea
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Preselekcja u komandosów
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Jedna misja, jeden zespół
Śladami Pierwszej Pancernej
Wojna wywiadów
Rozpoczynamy nową erę
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Sprawdzają Brutusa
High Confidence Operations
Obrady Rady Unii Europejskiej
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Amerykańska przyszłość WZL
Irańskie szachy
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
A Torn Subcontinent
Przez krew zdobyty Śląsk
Od sojusznika do kata
Wozy amunicyjne do Raków
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Piknik ze smakiem
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Zielonka dla Patriotów
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
„Pułaski” wrócił do kraju
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO