moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zlot ku czci zdobywców Monte Cassino

To jedno z miejsc, które powinien odwiedzić każdy Polak – powiedział o Monte Cassino Norbert Petrich, jeden z uczestników zlotu organizacji prooobronnych i wojskowych, który zorganizowano w 74. rocznicę zdobycia klasztoru na strategicznym wzgórzu. Do Włoch pojechało 110 osób z różnych miast w Polsce, aby oddać hołd żołnierzom 2 Korpusu Polskiego.

Z ziemi polskiej do włoskiej – to hasło przyświecało idei zorganizowania wyjazdu na Monte Cassino grupy polskich weteranów, rezerwistów, żołnierzy oraz przedstawicieli organizacji proobronnych i wojskowych. – Na cztery dni przyjechała do Włoch 110-osobowa grupa. W zlocie brały udział organizacje: Stowarzyszenie Ułanów Karpackich w Polsce, Klub Byłych Żołnierzy Wojsk Powietrznodesantowych „Czerwone Berety”, Fundacja Byłych Żołnierzy i Funkcjonariuszy Sił Specjalnych „Szturman”, Zrzeszenie Weteranów Działań poza Granicami Państwa, Krwiodawstwo Wojskowe, Związek Strzelecki „Strzelec”, Związek Strzelecki „Strzelec” Organizacja Społeczno-Wychowawcza oraz słuchacze Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni i żołnierze 12 Batalionu Dowodzenia Ułanów Podolskich ze Szczecina – wylicza mł. chor. rez. Waldemar Zientara. – Podczas uroczystości na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino te organizacje wystawiły poczty sztandarowe, a ich przedstawiciele składali wieńce i wiązanki kwiatów – dodaje chorąży.

Inicjatorem i organizatorem zlotu było Koło Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich na terytorium Republiki Włoskiej i San Marino. Patronat honorowy nad tym przedsięwzięciem objęło Ministerstwo Obrony Narodowej i Anna Maria Anders, pełnomocnik prezesa rady ministrów ds. dialogu międzynarodowego. – Naszym głównym celem było uczczenie pamięci żołnierzy 2 Korpusu Polskiego. Uczestnicy zlotu wzięli udział w uroczystościach zorganizowanych z okazji 74. rocznicy bitwy pod Monte Cassino. – mówi mł. chor. rez. Waldemar Zientara, przedstawiciel Koła Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich.

Uczestnicy zlotu mieli także okazję spotkać się z weteranami, którzy na uroczystości na Monte Cassino przybyli z całego świata. Podniosłym momentem dla strzelców ze Związku Strzeleckiego „Strzelec” było złożenie przyrzeczenia, które odebrał 96-letni mjr Otton Hulacki. Major jako kapral podchorąży brał udział w walkach na froncie włoskim w szeregach 4 Pułku Pancernego „Skorpion” i 2 Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa. Mieszka w Wielkiej Brytanii, gdzie jest przewodniczącym Stowarzyszenia Przyjaciół ORP „Błyskawica” w Cowes i prezesem Komitetu Odbudowy Pomnika Powstańców Listopadowych w Portsmouth.

– Spotkanie z weteranami było dla nas bardzo ważne. Niewielu z nich pozostało i jest w stanie przyjechać na uroczystości na Monte Cassino. Gdy wręczyłem im odznaki naszego stowarzyszenia byli bardzo wzruszeni. Popłakali się – mówi Norbert Kalasiński z Fundacji Byłych Żołnierzy i Funkcjonariuszy Sił Specjalnych „Szturman”, który dzięki zaproszeniu na zlot po raz pierwszy odwiedził Monte Cassino. – Cieszę się, że wreszcie udało mi się tam pojechać. Zwiedziliśmy wszystkie ważne miejsca w rejonie walk na wzgórzu. Zrobiłem setki zdjęć, poznałem wielu ciekawych ludzi – dodaje przedstawiciel „Szturmana”.

Również po raz pierwszy na Monte Cassino pojechali st. szer. rez. Remigiusz Klauz i Norbert Petrich z Klubu Byłych Żołnierzy Wojsk Powietrznodesantowych „Czerwone Berety”. Ten drugi jest dowódcą klubowej kancelarii. Jeszcze przed wyjazdem twierdził, że Monte Cassino jest miejscem, które powinien odwiedzić każdy Polak. – Monte Cassino jednoczy ludzi w patriotyzmie i kultywowaniu pamięci o bohaterskich żołnierzach. Jest nie tylko symbolem walki, ale i zjednoczenia Polaków – podkreśla Norbert Petrich. Kancelista był pod wrażeniem atmosfery, jaka towarzyszyła rocznicowym uroczystościom. – Mile będę wspominał polską delegację rządową. Po oficjalnych uroczystościach ministrowie i pani senator Anders zmieszali się z tłumem. Bez problemów można było stanąć z nimi do wspólnej fotografii – dodaje kancelista. Dowódca klubowej kancelarii obiecał sobie, że musi jeszcze powrócić na Monte Cassino. – Warto tam pojechać ponownie, niekoniecznie na uroczystości rocznicowe. Chciałbym w ciszy i spokoju poddać się kontemplacji nad grobami polskich żołnierzy – podkreśla kancelista.

Przedstawiciele Klubu Byłych Żołnierzy Wojsk Powietrznodesantowych „Czerwone Berety” tworzyli jedną z najbardziej licznych grup biorących udział w zlocie. Z Łodzi pojechało do Włoch 12 członków tego stowarzyszenia. Dowódcą grupy był st. szer. rez. Remigiusz Klauz. – Chętnych na wyjazd było więcej. Chcieliśmy uczcić pamięć poległych żołnierzy. Wszyscy walczyli w jednej sprawie – podkreśla dowódca. Warto dodać, że Remigiusz Klauz podczas centralnych uroczystości z udziałem przedstawicieli władz państwowych RP i weteranów 2 Korpusu Polskiego stał w poczcie sztandarowym ze sztandarem Klubu Byłych Żołnierzy Wojsk Powietrznodesantowych „Czerwone Berety”. – Było to dla mnie ogromne wyzwanie. Trudno to opisać słowami. Trzeba to przeżyć, by wiedzieć, jakie emocje temu towarzyszyły – przyznaje.

Marszobieg po „drodze polskich saperów”

18 maja 25 uczestników zlotu startowało w marszobiegu wojskowym o Puchar Ułanów Karpackich i Podolskich, którego trasę wytyczono po tak zwanej drodze polskich saperów. – Zawodnicy wyruszyli na trasę w umundurowaniu polowym. W rywalizacji uczestniczyło też pięciu żołnierzy z 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Pierwsze miejsce zajął st. kpr. Andrzej Smogór z 12 Batalionu Dowodzenia Ułanów Podolskich ze Szczecina – mówi mł. chor. rez. Waldemar Zientara. Zwycięzca biegu otrzymał puchar, a jego pozostali uczestnicy pamiątkowe dyplomy i upominki ufundowane przez Akademię Marynarki Wojennej.

Marszobieg zorganizowało Koło Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich na terytorium Republiki Włoskiej i San Marino. Mł. chor. rez. Waldemar Zientara przyznaje również, że jego Koło pomagało sztafecie biegowej i rowerowej, które 10 maja wyruszyły pod Monte Cassino z Łodzi. – Pomagaliśmy sztafetom podczas ich przemieszczania się po terytorium Republiki Włoskiej. Wszystkie inicjatywy, których ideą jest oddawanie czci poległym rodakom na Monte Cassino są godne wsparcia – podkreśla chorąży. Biegacze i kolarze spotkali się zresztą z uczestnikami zlotu. – Żegnaliśmy ich, kiedy odjeżdżali i wybiegali z Łodzi. Spotkaliśmy się też na Monte Cassino, gdzie umówiliśmy się na kolejne spotkanie po powrocie do kraju – mówi Norbert Petrich.

Cześć i chwała bohaterom! – taki okrzyk wznieśli biegacze ze sztafety biegowej po dotarciu na wzgórze na Monte Cassino. 20 zawodników pokonało trasę o długości 1920 km. Sztafetę zorganizowano z inicjatywy strażników miejskich z Łodzi i Bełchatowa, kapelana Straży Miejskiej w Łodzi ks. kanonika dr. Piotra Turka i Związku Oficerów Rezerwy RP. Bieg odbył się pod honorowym patronatem Anny Marii Anders. W sztafecie oprócz strażników miejskich z Łodzi i Bełchatowa biegła przedstawicielka Urzędu Miasta w Bełchatowie oraz m.in. mjr rez. Tadeusz Ruta. – Pokonałem 22 odcinki. Każdy liczył 10 km – przyznaje major. Z kolei w sztafecie rowerowej udział wzięło sześciu mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego i Sieradza. Kolarze, zmieniając się, przejechali, około 1900 km.

Jacek Szustakowski

autor zdjęć: por. Robert Suchy / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
 
Desant z transportowca-giganta
Rozpoczynamy nową erę
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Obrady Rady Unii Europejskiej
Piknik ze smakiem
Najpierw czekanie, potem pośpiech
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Od sojusznika do kata
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Spełniliśmy swój obowiązek
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
„Pułaski” wrócił do kraju
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Zielonka dla Patriotów
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Preselekcja u komandosów
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Brunatno-czerwona zmowa
Rivalry on Closed Sea
Czarny odchodzi do cywila
Szukamy następcy Herculesa
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Wojsko wróciło do Lublina
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Cienka niebieska linia
Śladami Pierwszej Pancernej
Najpierw „Sonda”, później promocja
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Wozy amunicyjne do Raków
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Sprawdzają Brutusa
High Confidence Operations
Przysięga śląskich terytorialsów
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
A Torn Subcontinent
Wielofunkcyjny scyzoryk
Strzelać nauczyłem się sam
Irańskie szachy
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
A Wave of Alliances
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Jedna misja, jeden zespół
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Wojna wywiadów
Przez krew zdobyty Śląsk
Amerykańska przyszłość WZL

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO