moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Europejska Harpia?

Ministerstwo Obrony Narodowej nie wyklucza, że Polska dołączy do państw biorących udział w programie budowy samolotu wielozadaniowego nowej generacji. Na razie w projekt zaangażowały się Niemcy i Francja, które chcą, by nowa maszyna zastąpiła używane przez ich armie myśliwce, czyli Eurofightery Typhoon oraz myśliwce Dassault Rafale.


Eurofightery Typhoon mają zostać zastąpione przez samoloty nowej generacji.

Organizowane od ponad stu lat lotnicze targi w Berlinie ILA to, oprócz francuskich Le Bourget oraz angielskich Farnborough, jedna z największych imprez branżowych na świecie. Co dwa lata można na niej nie tylko przyjrzeć się najnowszym statkom powietrznym i być świadkiem zawierania wielomilionowych kontraktów, lecz przede wszystkim zobaczyć, w jakim kierunku zmierza lotnicza branża. Nie tylko cywilna, lecz również – a może przede wszystkim – wojskowa.

Właśnie dlatego w tym roku najważniejszym wydarzeniem kwietniowej imprezy było podpisanie w obecności ministrów obrony Niemiec Ursuli von der Leyen i Francji Florence Parly umowy o rozpoczęciu prac badawczo-rozwojowych nad nowym, wielozadaniowym samolotem V generacji. Nowa maszyna miałaby zastąpić używane przez Niemców Eurofightery Typhoon oraz samoloty Dassault Rafale, które są w wyposażeniu francuskiej armii.

Podpisany w ubiegłym miesiącu dokument zawiera m.in. listę wymagań taktyczno-technicznych, jakie musi spełnić nowa maszyna. Na razie jednak niewiele wiadomo o szczegółach technicznych samolotu. Plany są jednak ambitne. – To ma być coś więcej, niż tylko nowy samolot – zapowiadał Dirk Hoke, członek zarządu Airbusa, czyli firmy, która ma ze strony Francuzów pracować nad projektem.  

Zarówno Francja, jak i Niemcy zapraszają do udziału w projekcie inne państwa. Czy Polska może wziąć w nim udział i co by to oznaczało dla naszej armii? Na pewno wojsko zyskałoby większe możliwości w programie Harpia, którego celem jest wyposażenie wojska w nowy samolot wielozadaniowy. Maszyna ma zastąpić wysłużone Su-22, a w perspektywie także myśliwce MiG-29. Sprawa jest pilna, gdyż w ciągu dekady większość uderzeniowych Su-22 będzie (z przyczyn technicznych) wycofana ze służby. Z tego samego powodu wojsko szuka następców MiG-29.

– Polska analizuje wszystkie możliwe formy współpracy oraz inicjatywy, szczególnie w kontekście planowanego pozyskania samolotu nowej generacji. Wobec tego w przyszłości nie wyklucza się również możliwości współpracy z Niemcami i Francją – deklarują przedstawicie Oddziału Mediów Ministerstwa Obrony Narodowej.

Projekt niemiecko-francuskiego samolotu V generacji byłby dla Polski bardzo interesujący, tym bardziej że wejście do służby tych maszyn – planowane pod koniec przyszłej dekady – zbiegnie się z  wycofywaniem ze służby Su-22 oraz MiG-29. W programie Harpia kontrkandydatem dla nieopracowanej jeszcze niemiecko-francuskiej maszyny może być na przykład amerykański samolot V generacji F-35 (już będący w służbie kilku armii).

Podstawowymi i najnowocześniejszymi samolotami polskich sił zbrojnych są amerykańskie wielozadaniowe F-16, których mamy 48. Oprócz tego w wyposażeniu sił powietrznych znajduje się także ponad trzydzieści myśliwców MiG-29 oraz podobna liczba szturmowych Su-22M4.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: eurofighter.com

dodaj komentarz

komentarze

~gru
1527345180
Wystarczy 12 F-35 i dokupic F-16. Brac przyklad z Izraela.
6D-0F-B3-16
~admirał czeskiej floty podwodnej
1526925000
nie ma co 10 lat bedą projektować 5 lat oblatywać plus nastepne 5 choroby wieku dzieciecego i dostawy ten samolot bedzie dobry na zastapienie f16 a my musimy miec juz na stanie w pełni sprawdzony produkt
43-90-91-DB
~kubek
1526828640
po co się wysilać ,lepiej kupić używane będzie taniej ,dokupić F 16 będzie szybciej ,ponoć Amerykańce mają na zbyciu duzo sprzętu, na nasze warunki dosyć dobrego np. Tomcaty
11-20-29-7E

Skytrucki dla Niemiec
Celne oko, spokój i wytrzymałość – znamy najlepszych strzelców wyborowych wśród terytorialsów
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Czwarta dostawa Abramsów
AW149 made in Poland
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Mundurowi z benefitami
Plan na WAM
Polska i Francja na rzecz bezpieczeństwa Europy
Gotowi na zagrożenia cyfrowe
Nowe Kraby w Sulechowie
Nietypowy awans u terytorialsów. Pierwszy taki w kraju
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Rządy Polski i Niemiec wyznaczają kierunki współpracy
Nitro-Chem stawia na budowanie mocy
Pociski rakietowe dla Husarzy
Wojsko na Horyzoncie
The Darker, the Better
Żołnierze z „armii mistrzów” czekają na głosy
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
Wojsko przetestuje nowe technologie
AW149 – moc kawalerii powietrznej!
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Komplet medali wojskowych na ringu
Szeremeta niepokonana na ringu w Budapeszcie
Uczelnie łączą siły
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Najlepsi w XXII Maratonie Komandosa
PKO Bank Polski z ofertą specjalną dla służb mundurowych
Zmierzyli się z własnymi słabościami
Gdy ucichnie artyleria
Wojskowy bus do szczęścia
W krainie Świętego Mikołaja
Dzień wart stu lat
Noc Dnia Podchorążego
NATO ćwiczy wśród fińskich wysp
Ograniczenia lotów na wschodzie Polski
Więcej Herculesów dla Abramsów
107 lat polskiej Marynarki Wojennej
Zwrot na Bałtyk
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Militarne Schengen
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
Po co wojsku satelity?
Nowe zasady dla kobiet w armii
Niebo pod osłoną
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Razem na ratunek
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
wGotowości do reakcji
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Polski „Wiking” dla Danii
Najdłuższa noc
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
Kapral Bartnik mistrzem świata
Pancerniacy jadą na misję
Wojsko ma swojego satelitę!
Polscy marynarze na misjach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO