moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kevlar w polskiej armii

Na mocy trzyletniej umowy o wartości prawie 50 mln złotych, zawartej w 2016 roku z firmą Maskopol, wojsko otrzyma w tym roku 19 tysięcy hełmów kevlarowych, a w przyszłym 22 tysiące sztuk. Trafią one do jednostek operacyjnych oraz wojsk obrony terytorialnej. Poza tym w 2018 roku wojsko wyremontuje – przede wszystkim na potrzeby rezerwistów – 14 tysięcy sztuk hełmów stalowych wz. 67.

Polscy żołnierze używają hełmów kevlarowych od 1994 roku. Na potrzeby naszej armii model wz. 93 produkowało kilka firm, m.in. Resal, Bella oraz PZL Mielec. W 2001 roku do służby wszedł nowy model hełmu, wz. 2000. Od 2006 roku obie konstrukcje zastąpił opracowany przez WITU oraz spółkę Maskpol model wz. 2005.

Wadą wszystkich używanych na świecie hełmów kevlarowych (nie tylko polskich) jest stosunkowo krótki czas ich użytkowania. – Okres gwarancji hełmów kompozytowych wynosi 10 lat – wyjaśnia Oddział Mediów Ministerstwa Obrony Narodowej. Niestety po upływie tego czasu hełmom nie można, jak na przykład w przypadku pojazdów, statków powietrznych, broni, a nawet masek przeciwgazowych, przedłużyć resursów. Ze względu na utratę części właściwości ochronnych materiału, z którego je wykonano, muszą być one wycofane z użytkowania bojowego. Na szczęście po odpowiednim oznaczeniu można ich używać do ćwiczeń i szkoleń poza strzelnicami czy poligonami.

REKLAMA

Ubytki w magazynach trzeba jednak zastąpić i dlatego polska armia musi co roku dokupywać nowe hełmy. W 2016 roku podpisano z firmą Maskpol wartą 50 mln złotych umowę dotyczącą dostawy kilkudziesięciu tysięcy sztuk hełmów. Zgodnie z jej zapisami w tym roku armia na potrzeby wojsk obrony terytorialnej oraz jednostek operacyjnych odbierze 19 tysięcy hełmów, a w przyszłym 22 tysiące.

W 2018 roku wojsko chce również, siłami własnych jednostek remontowych, odnowić 14 tysięcy hełmów stalowych wz. 67. Dlaczego? – Stanowią one głównie wyposażenie żołnierzy rezerwy. Są także zamiennikami hełmów kompozytowych w razie niemożności ich zapewnienia, szczególnie w procesie szkolenia rezerw osobowych w ośrodkach szkolenia – wyjaśnia Oddział Mediów MON. W przeciwieństwie do hełmów kevlarowych konstrukcje stalowe mogą być przechowywane w magazynach bez ograniczeń czasowych.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: arch. 2 BZ

dodaj komentarz

komentarze

~franek
1526568660
śmiech na sali będą remontować hełmy stalowe z 1967 roku chyba zaraz pęknę, a może z drewna wystrugać. Profesjonalna i dobrze wyszkolona rezerwa gwarantuje poprawne działanie armii a w Polsce zawsze jest na opak.
6C-C8-87-82
~nylon
1526022780
"Wadą wszystkich używanych na świecie hełmów kevlarowych (nie tylko polskich) jest stosunkowo krótki czas ich użytkowania." Prawda ale nie całkiem. Bowiem Wlk Brytania używa hełmów z nylonu balistycznego, które mają praktycznie nielimitowany okres żywotności. Przykładowo w 2014 roku Brytyjczycy wyremontowali tysiące hełmów MK6, produkowanych od lat 80 tych , wraz z nowszymi MK6a Enabling Contract for the Refurbishment of the Mk6, 6a and 7 General Service Combat Helmets, contract no SSP/00092. Czyli nowoczesny hełm kompozytowy, ale na dłużej. No ale Polska to bogaty kraj, można wywalać hełmy bo kończy się im gwarancja.
DB-A5-5B-3A
~Laikowy
1525974300
Kolejne 30 tysięcy kevlarów o przestarzałym kształcie czerepu (PASGT) i fasunku. Mogliby w końcu wprowadzić nowe hełmy, tym bardziej, że Maskpol ma ich sporo w swojej ofercie.
95-D9-5B-A8
~gegroza
1525958280
po pierwsze kompromitujecie się pisząc o maskach GAZOWYCH, a po drugie lepsze sa nawet stare kewlary niż stalowe po przemalowaniu
B2-1C-C6-8D

Spadochroniarze skakali po medale
Polityka fałszywego uśmiechu
System dowodzenia dla wojsk lądowych
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Terytorialsi na kursie dla ratowników wodnych
„Walka czołgów” – kolejne starcie
Trump: „Polska nie jest zakładnikiem”
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Polak znaczy skazaniec
Dwa medale kajakarki na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy
Piłkarze z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
16–31 lipca – polskie oddziały na rosyjskiej ziemi
MON na lato dla dzieci żołnierzy
Szkolenie Legii Akademickiej we Wrocławiu
Unitarka terytorialsów
Cel: bezpieczne lotnisko
Posłowie o „Wiśle” i PGZ
„Kościuszko” na oceanie
Polskie Bryzy nad Afryką
Prezydent i szef MON-u na Łotwie
Jak nas widzą, czyli Polska w oczach żołnierzy US Army
Frontowe miasta Legionów Polskich
Szkoła Orląt będzie Akademią
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
Pierwszy nowoczesny okręt II Rzeczypospolitej
Powitanie kuwejckiego kontyngentu
„Sophia”: druga zmiana po certyfikacji
Kawaleryjskie święto w Hrubieszowie
Pożegnanie pilota MiG-a-29
„Milion zza oceanu”, czyli Polacy w armii USA
„Kormoran” opuścił Bałtyk
Armia zyskała 323 nowych oficerów
Terytorialsi w urzędach
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Powietrzny pokaz Orlików i Harvardów
34 medale żołnierzy na mistrzostwach Polski
Francja inwestuje w obronność
Płonący tor przeszkód
Inwestycje w Pionki
Groty na rynku cywilnym
Sojusz jak wspólna pięść
Polska delegacja w drodze do Brukseli
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Eastern Flank Pillar
PGZ i Leonardo chcą zbudować Kruka
Sukcesy lekkoatletów w Pucharze Świata i Diamentowej Lidze
Pamięci Polaków pomordowanych na Wołyniu
WOT zmodyfikuje zasady organizacji ćwiczeń poza poligonami
Pancerne starcie w Orzyszu
Sukces Trumpa czy Kima?
Czarna Dywizja najlepsza na spartakiadzie
Wojownicy nad morzem

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO