moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City

Protest przeciwko usunięciu pomnika katyńskiego w Jersey City zaczyna przynosić efekty. Do koalicji broniącej monumentu dołączyli m.in. radni miejscy oraz lokalne organizacje weteranów i mniejszości etnicznych. W obliczu coraz głośniejszego sprzeciwu burmistrz Steven Fulop zadeklarował, że decyzję o ostatecznej lokalizacji pomnika skonsultuje z Polonią.

„Jestem w gronie osób, które od dzisiaj rana są w kontakcie z merem Fulopem, który zadeklarował wolę dialogu” – napisał w środę na Twitterze Maciej Golubiewski, konsul generalny RP w Nowym Jorku. Polskie Radio cytuje z kolei pismo, które Steven Fulop wysłał do organizacji polonijnych: „Wokół sprawy pomnika katyńskiego narosło wiele nieporozumień i sprawa potoczyła się w sposób, jakiego nikt nie oczekiwał”. Burmistrz zapewnia w piśmie, że nie zapadła jeszcze żadna wiążąca decyzja co do lokalizacji pomnika po zakończeniu rewitalizacji Exchange Place i zapowiada, że zostanie to w odpowiednim czasie skonsultowane ze środowiskami polonijnymi. Zmiana postawy burmistrza Jersey City to efekt działań środowisk polonijnych, które od początku były przeciwne planom przeniesienia pomnika katyńskiego z Exchange Place, jednego z najbardziej reprezentacyjnych placów w Jersey City.

8 maja do dwóch amerykańskich sądów trafiły niezależnie od siebie dwa pozwy przeciwko decyzji władz Jersey City. Wniosek o wstrzymanie postępowania w sprawie pomnika do sądu stanowego skierował Krzysztof Nowak w imieniu Komitetu Obrony Pomnika Katyńskiego. Podobny pozew w sądzie federalnym złożył Sławomir Platta, prawnik i działacz polonijny z Nowego Jorku. – Ten dokument to nasze polskie „nie”. „Nie” dla bezczeszczenia pomnika. „Nie” dla niszczenia polskiej racji stanu w Stanach Zjednoczonych. To jest bardzo silny głos Polonii – powiedział Platta na antenie TVP. Do czasu wydania wyroku przez sąd federalny, co ma nastąpić 29 maja, wszelkie decyzje dotyczące pomnika katyńskiego w Jersey City zostały wstrzymane.

REKLAMA

Wczoraj w siedzibie Rady Miejskiej Jersey City odbyła się także konferencja w tej sprawie zorganizowana przez Polonię. Starania o zmianę planów władz miejskich zostały wsparte przez kilku radnych oraz lokalne organizacje Afroamerykanów i weteranów wojny koreańskiej. – Ten pomnik należy nie tylko do społeczności polskiej, ale też do mieszkańców Jersey City – powiedział na konferencji Michael Yun, jeden z miejskich radnych. – Rada miejska i ja będziemy opowiadali się za tym, aby lokalizacja pomnika nie została zmieniona – dodał.

Decyzja o usunięciu pomnika z Exchange Place ma związek z planowaną przebudową placu. Władze miasta poinformowały kilka tygodni temu, że zamierzają przenieść pomnik na czas prac budowlanych, ale nigdy nie zadeklarowały, że po ich zakończeniu wróci on na swoje dotychczasowe miejsce. Powodem usunięcia pomnika ma być także drastyczna wymowa rzeźby oraz nieczytelny dla przeciętnego Amerykanina przekaz. Takim planom i uzasadniającej je argumentacji sprzeciwiają się zarówno organizacje polonijne, jak i opinia publiczna oraz instytucje odpowiedzialne za politykę historyczną i relacje polsko-amerykańskie w kraju. Oświadczenia krytykujące zamiary władz Jersey City wydały m.in. Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum II Wojny Światowej i Polonijna Rada Konsultacyjna.

Maciej Chilczuk

autor zdjęć: Associated Press/ East News

dodaj komentarz

komentarze


Rozbicie obozu NKWD w Rembertowie
 
NATO walczy z koronawirusem
Amerykanie odmładzają F-16
Online z mistrzami sportu
Partyzanci rozgromili ubeków
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Podchorążowie za sterami Bielików
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Odpowiedz na alarm
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Gotowi na „Defendera”
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
MBDA w walce o „Narew”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Nowy wiceminister w MON
Pilot F-16 oślepiony laserem
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Sztandar na gruzach, wśród chmur
Patrioty z polskimi przyczepami
Nowy tor przeszkód zawiszaków
F-16 kończą misję w Estonii
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Na misjach święta inne niż zwykle
Obradowała Rada Gabinetowa
ORP „Orzeł”. Jak zaginął?
Zwiadowcy trenują na Mazurach
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Na zakupy do sklepu AMW
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Pracowity tydzień flotylli
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Woda z Odry zdatna do picia
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Sukcesy sportowców w mundurach
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Terytorialsi nie stracą dodatku
Wojsko przeciw wirusowi
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Armia medyków
Rubiny w walce z epidemią
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Polskie porty bardziej otwarte
Specjalsi świętują
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Army of Medics
Poszukiwania Magneto
Płk Górka zadba o piątą domenę operacyjną
Pomnik gen. Andersa stanął w Międzyzdrojach
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Trening przed misją
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO