moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City

Protest przeciwko usunięciu pomnika katyńskiego w Jersey City zaczyna przynosić efekty. Do koalicji broniącej monumentu dołączyli m.in. radni miejscy oraz lokalne organizacje weteranów i mniejszości etnicznych. W obliczu coraz głośniejszego sprzeciwu burmistrz Steven Fulop zadeklarował, że decyzję o ostatecznej lokalizacji pomnika skonsultuje z Polonią.

„Jestem w gronie osób, które od dzisiaj rana są w kontakcie z merem Fulopem, który zadeklarował wolę dialogu” – napisał w środę na Twitterze Maciej Golubiewski, konsul generalny RP w Nowym Jorku. Polskie Radio cytuje z kolei pismo, które Steven Fulop wysłał do organizacji polonijnych: „Wokół sprawy pomnika katyńskiego narosło wiele nieporozumień i sprawa potoczyła się w sposób, jakiego nikt nie oczekiwał”. Burmistrz zapewnia w piśmie, że nie zapadła jeszcze żadna wiążąca decyzja co do lokalizacji pomnika po zakończeniu rewitalizacji Exchange Place i zapowiada, że zostanie to w odpowiednim czasie skonsultowane ze środowiskami polonijnymi. Zmiana postawy burmistrza Jersey City to efekt działań środowisk polonijnych, które od początku były przeciwne planom przeniesienia pomnika katyńskiego z Exchange Place, jednego z najbardziej reprezentacyjnych placów w Jersey City.

8 maja do dwóch amerykańskich sądów trafiły niezależnie od siebie dwa pozwy przeciwko decyzji władz Jersey City. Wniosek o wstrzymanie postępowania w sprawie pomnika do sądu stanowego skierował Krzysztof Nowak w imieniu Komitetu Obrony Pomnika Katyńskiego. Podobny pozew w sądzie federalnym złożył Sławomir Platta, prawnik i działacz polonijny z Nowego Jorku. – Ten dokument to nasze polskie „nie”. „Nie” dla bezczeszczenia pomnika. „Nie” dla niszczenia polskiej racji stanu w Stanach Zjednoczonych. To jest bardzo silny głos Polonii – powiedział Platta na antenie TVP. Do czasu wydania wyroku przez sąd federalny, co ma nastąpić 29 maja, wszelkie decyzje dotyczące pomnika katyńskiego w Jersey City zostały wstrzymane.

REKLAMA

Wczoraj w siedzibie Rady Miejskiej Jersey City odbyła się także konferencja w tej sprawie zorganizowana przez Polonię. Starania o zmianę planów władz miejskich zostały wsparte przez kilku radnych oraz lokalne organizacje Afroamerykanów i weteranów wojny koreańskiej. – Ten pomnik należy nie tylko do społeczności polskiej, ale też do mieszkańców Jersey City – powiedział na konferencji Michael Yun, jeden z miejskich radnych. – Rada miejska i ja będziemy opowiadali się za tym, aby lokalizacja pomnika nie została zmieniona – dodał.

Decyzja o usunięciu pomnika z Exchange Place ma związek z planowaną przebudową placu. Władze miasta poinformowały kilka tygodni temu, że zamierzają przenieść pomnik na czas prac budowlanych, ale nigdy nie zadeklarowały, że po ich zakończeniu wróci on na swoje dotychczasowe miejsce. Powodem usunięcia pomnika ma być także drastyczna wymowa rzeźby oraz nieczytelny dla przeciętnego Amerykanina przekaz. Takim planom i uzasadniającej je argumentacji sprzeciwiają się zarówno organizacje polonijne, jak i opinia publiczna oraz instytucje odpowiedzialne za politykę historyczną i relacje polsko-amerykańskie w kraju. Oświadczenia krytykujące zamiary władz Jersey City wydały m.in. Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum II Wojny Światowej i Polonijna Rada Konsultacyjna.

Maciej Chilczuk

autor zdjęć: Associated Press/ East News

dodaj komentarz

komentarze


Zadbają o groby polskich żołnierzy na Wschodzie
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Pokonać strach przed ogniem
Więcej miejsc dla przyszłych cyberżołnierzy
Polowanie na zbrodniarzy
Neptuny wchodzą do służby
W Brukseli o bezpieczeństwie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Polska i Litwa wzmacnia współpracę
Akcja antynarkotykowa żandarmów
IPN zidentyfikował ofiary UPA
Jubileuszowy Półmaraton Komandosa z rekordami
Kontrakt na HIMARS-y podpisany
Mike Pompeo spotkał się z żołnierzami NATO
Sukces kaprala Marcina Lewandowskiego
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Posłowie podsumowali ostatnie trzy lata działalności MON
Obrady NATO w Brukseli
„Pułaski” wraca do zespołu NATO
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Cel – bezpieczna Europa
Panie bez taryfy ulgowej
Diabły po Żelaznych Koniach
Nurkowie ćwiczą pod lodem
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Breakdown? Do not panic
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Podchorążowie na zimowym survivalu
Dowództwo wielonarodowej dywizji w nowej siedzibie
HIMARS: broń dalekiego zasięgu
WOT na szklanym ekranie
The holy mission
Prof. Odziemkowski: Polska była skazana na wojnę z bolszewicką Rosją
Rozejm w Trewirze zakończył wielkopolski zryw
W środę kontrakt na dostawę HIMARS-ów
O honor Polski walczącej
Peaceful Pretexts of Putin
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Na wyciągnięcie ręki
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Krew na śniegu – początek bitwy o Monte Cassino
Kampania wyborcza poza armią
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
Zgrupowanie bojowe pancerniaków
Macedonia Północna w drodze do NATO
Interoperacyjność Jaśmina
Pożegnanie żołnierzy przed wyjazdem do Iraku
Deputowani z USA murem za NATO
Ramię w ramię z pogranicznikami
Harcerz zwany Flo
Szer. rez. Kamila Żuk wicemistrzynią świata juniorek w biatlonie
Podwójne zamrożenie
Więcej Polski w Eurokorpusie
19 medali żołnierzy
„Jastrzębie” przechwyciły rosyjski samolot
Zwiad w miejskiej dżungli
Triumf szpadzistek w zawodach o Puchar Świata
Polscy nurkowie ćwiczyli w Pakistanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO