moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pomnik katyński w Jersey City

Mimo upływu prawie 80 lat od zbrodni katyńskiej nadal wzbudza ona kontrowersje. Jest to kolejny dowód na to, że historia się jeszcze nie zakończyła i nadal należy pamiętać, aby tzw. poprawność polityczna nie przekreśliła faktów.

Pomnik katyński w Jersey City został odsłonięty 19 maja w 1991 roku. Jego autorem jest rzeźbiarz Andrzej Pityński. Pomnik o wysokości 12 m przedstawia postać zakneblowanego polskiego oficera ze związanymi z tyłu rękami i wbitym w plecy czworograniastym sztykiem nałożonym na karabin Mosin wz. 91/30. Wymowa pomnika jest jasna. To prosty i przemawiający do wyobraźni przekaz bez żadnych półcieni czy dyskretnych niedomówień. Przedstawia najkrótszy z możliwych opisów stosunków polsko-sowieckich od 1939 roku. „Cios w plecy”. Autor pomnika urodził się i wychował w Polsce. Do końca lat 50. był zaangażowany w pomoc dla ostatnich żołnierzy niepodległościowego podziemia. Wspomniana fraza „Cios w plecy”, opisująca wrzesień 1939 roku, była znana kolejnym pokoleniom w wielu rodzinach. Artysta dosłownie wyrzeźbił ją ze wszystkimi detalami w brązie.

Monument, który stoi na Exchange Place w Jersey City, jest dziś najbardziej znanym w Polsce pomnikiem katyńskim znajdującym się poza granicami kraju. A wszystko w wyniku burzy medialnej, jaka rozpętała się po kuriozalnej decyzji burmistrza miasta o zdemontowaniu go i przeniesieniu w bliżej nieokreślone miejsce. Drugim kuriozum był wywiad, jakiego udzielił dla „Jersey Journal” jeden z inicjatorów przeniesienia pomnika – developer Mike DeMarco. W rozmowie z dziennikarzem stwierdził on, że „pojmowanie Rosjan jako tych, którzy dźgają w plecy, nie jest dzisiaj poprawnym politycznie pomysłem”. Z taką narracją mieliśmy już do czynienia. Stwierdzenie, że za Katyń odpowiadają Niemcy, a nie Rosjanie, było od ujawnienia zbrodni w 1943 roku spoiwem koalicji antyhitlerowskiej oraz podstawą wszelkich ustaleń dokonywanych przez sojuszników podczas kolejnych konferencji w: Teheranie, Jałcie i Poczdamie. Kto drążył sprawę Katynia, ten występował przeciwko koalicji. Przez długie lata po zakończeniu wojny po obu stronach żelaznej kurtyny uznawano wersję niemieckiej odpowiedzialności za Katyń. Było to fundamentem pojałtańskiego porządku świata.

W pewnych kręgach zachodnich społeczeństw, mających wpływ na definiowanie „poprawności politycznej”, Sowieci mieli zawsze tzw. dobrą prasę. Wydawałoby się jednak, że po oficjalnym przyznaniu się ZSRR do sprawstwa zbrodni na polskich oficerach przynajmniej fakty nie będą podlegały dyskusji. Z wywiadu DeMarco wynika jednak, że w tej sprawie wracamy do punktu wyjścia, czyli do 1943 roku.

REKLAMA

Na enuncjacje przedsiębiorcy nałożyły się oświadczenia burmistrza miasta Stevena Fulopa o Polsce, która chce na nowo opisać swój udział jako państwa w Holokauście. Amerykanin żydowskiego pochodzenia nie sprecyzował jednak, czy ma na myśli państwo, którego premierem był gen. Władysław Sikorski, czy twór państwowy, którego premierem był dr Hans Frank. W obronie pomnika, oprócz środowisk polonijnych oraz władz państwowych, wystąpiły m.in. Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie oraz Amerykański Komitet Żydowski (American Jewish Commitee). Polscy Żydzi przypomnieli mało znany fakt, że wśród zamordowanych przez ZSRR 22 tysięcy oficerów i urzędników 5–10% było narodowości żydowskiej. Burmistrz i developer, atakując ten pomnik, uderzyli nie tylko w Polonię i Polaków, ale przy okazji i w społeczność żydowską.

ppłk Andrzej Łydka z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, pasjonat historii

dodaj komentarz

komentarze


Płk Molenda: Mamy cyberplan dla polskiej armii!
Zgrupowanie bojowe pancerniaków
Wypływamy na prostą
Rozbiegany podporucznik z Krakowa
Podwójne zamrożenie
Macedonia Północna w drodze do NATO
Na wyciągnięcie ręki
Ramię w ramię z pogranicznikami
Szer. rez. Kamila Żuk wicemistrzynią świata juniorek w biatlonie
Sukces kaprala Marcina Lewandowskiego
Patagonia Does not Forgive Mistakes
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
The holy mission
Zimowe szkolenie spadochroniarzy
77 lat temu powstała Armia Krajowa
IPN zidentyfikował ofiary UPA
19 medali żołnierzy
Prezydenckie odznaczenia da pracowników WIM
Zadbają o groby polskich żołnierzy na Wschodzie
Interoperacyjność Jaśmina
Więcej Polski w Eurokorpusie
Jubileuszowy Półmaraton Komandosa z rekordami
Więcej miejsc dla przyszłych cyberżołnierzy
Kontrakt na HIMARS-y podpisany
Podchorążowie na zimowym survivalu
Obrady NATO w Brukseli
Mike Pompeo spotkał się z żołnierzami NATO
Krew na śniegu – początek bitwy o Monte Cassino
Cel – bezpieczna Europa
Peaceful Pretexts of Putin
Rozejm w Trewirze zakończył wielkopolski zryw
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
O honor Polski walczącej
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
Zwiad w miejskiej dżungli
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Prof. Odziemkowski: Polska była skazana na wojnę z bolszewicką Rosją
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
„Jastrzębie” przechwyciły rosyjski samolot
Deputowani z USA murem za NATO
W środę kontrakt na dostawę HIMARS-ów
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Diabły po Żelaznych Koniach
HIMARS: broń dalekiego zasięgu
Neptuny wchodzą do służby
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
W Brukseli o bezpieczeństwie
Pokonać strach przed ogniem
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Zwiadowcy w głębokim śniegu
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Breakdown? Do not panic
WOT na szklanym ekranie
Nurkowie ćwiczą pod lodem
Panie bez taryfy ulgowej
„Pułaski” wraca do zespołu NATO
Pożegnanie żołnierzy przed wyjazdem do Iraku
Triumf szpadzistek w zawodach o Puchar Świata

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO