moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pomnik katyński w Jersey City

Mimo upływu prawie 80 lat od zbrodni katyńskiej nadal wzbudza ona kontrowersje. Jest to kolejny dowód na to, że historia się jeszcze nie zakończyła i nadal należy pamiętać, aby tzw. poprawność polityczna nie przekreśliła faktów.

Pomnik katyński w Jersey City został odsłonięty 19 maja w 1991 roku. Jego autorem jest rzeźbiarz Andrzej Pityński. Pomnik o wysokości 12 m przedstawia postać zakneblowanego polskiego oficera ze związanymi z tyłu rękami i wbitym w plecy czworograniastym sztykiem nałożonym na karabin Mosin wz. 91/30. Wymowa pomnika jest jasna. To prosty i przemawiający do wyobraźni przekaz bez żadnych półcieni czy dyskretnych niedomówień. Przedstawia najkrótszy z możliwych opisów stosunków polsko-sowieckich od 1939 roku. „Cios w plecy”. Autor pomnika urodził się i wychował w Polsce. Do końca lat 50. był zaangażowany w pomoc dla ostatnich żołnierzy niepodległościowego podziemia. Wspomniana fraza „Cios w plecy”, opisująca wrzesień 1939 roku, była znana kolejnym pokoleniom w wielu rodzinach. Artysta dosłownie wyrzeźbił ją ze wszystkimi detalami w brązie.

Monument, który stoi na Exchange Place w Jersey City, jest dziś najbardziej znanym w Polsce pomnikiem katyńskim znajdującym się poza granicami kraju. A wszystko w wyniku burzy medialnej, jaka rozpętała się po kuriozalnej decyzji burmistrza miasta o zdemontowaniu go i przeniesieniu w bliżej nieokreślone miejsce. Drugim kuriozum był wywiad, jakiego udzielił dla „Jersey Journal” jeden z inicjatorów przeniesienia pomnika – developer Mike DeMarco. W rozmowie z dziennikarzem stwierdził on, że „pojmowanie Rosjan jako tych, którzy dźgają w plecy, nie jest dzisiaj poprawnym politycznie pomysłem”. Z taką narracją mieliśmy już do czynienia. Stwierdzenie, że za Katyń odpowiadają Niemcy, a nie Rosjanie, było od ujawnienia zbrodni w 1943 roku spoiwem koalicji antyhitlerowskiej oraz podstawą wszelkich ustaleń dokonywanych przez sojuszników podczas kolejnych konferencji w: Teheranie, Jałcie i Poczdamie. Kto drążył sprawę Katynia, ten występował przeciwko koalicji. Przez długie lata po zakończeniu wojny po obu stronach żelaznej kurtyny uznawano wersję niemieckiej odpowiedzialności za Katyń. Było to fundamentem pojałtańskiego porządku świata.

W pewnych kręgach zachodnich społeczeństw, mających wpływ na definiowanie „poprawności politycznej”, Sowieci mieli zawsze tzw. dobrą prasę. Wydawałoby się jednak, że po oficjalnym przyznaniu się ZSRR do sprawstwa zbrodni na polskich oficerach przynajmniej fakty nie będą podlegały dyskusji. Z wywiadu DeMarco wynika jednak, że w tej sprawie wracamy do punktu wyjścia, czyli do 1943 roku.

REKLAMA

Na enuncjacje przedsiębiorcy nałożyły się oświadczenia burmistrza miasta Stevena Fulopa o Polsce, która chce na nowo opisać swój udział jako państwa w Holokauście. Amerykanin żydowskiego pochodzenia nie sprecyzował jednak, czy ma na myśli państwo, którego premierem był gen. Władysław Sikorski, czy twór państwowy, którego premierem był dr Hans Frank. W obronie pomnika, oprócz środowisk polonijnych oraz władz państwowych, wystąpiły m.in. Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie oraz Amerykański Komitet Żydowski (American Jewish Commitee). Polscy Żydzi przypomnieli mało znany fakt, że wśród zamordowanych przez ZSRR 22 tysięcy oficerów i urzędników 5–10% było narodowości żydowskiej. Burmistrz i developer, atakując ten pomnik, uderzyli nie tylko w Polonię i Polaków, ale przy okazji i w społeczność żydowską.

ppłk Andrzej Łydka z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, pasjonat historii

dodaj komentarz

komentarze


Inwestycje w Pionki
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
„Kormoran” opuścił Bałtyk
Koszykarskie zgrupowanie
WOT zmodyfikuje zasady organizacji ćwiczeń poza poligonami
Polak znaczy skazaniec
WOT: zacieśniamy współpracę z Estonią
Sukces Trumpa czy Kima?
Czarna Dywizja najlepsza na spartakiadzie
Pożegnanie pilota MiG-a-29
Bohaterowie wciąż inspirują! Finał konkursu literackiego „Polski Zbrojnej”
Strzał ze śmigłowca
Trump: „Polska nie jest zakładnikiem”
Unitarka terytorialsów
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Sukcesy lekkoatletów w Pucharze Świata i Diamentowej Lidze
Armia zyskała 323 nowych oficerów
Ankona – samodzielna operacja 2 Korpusu
Pierwszy nowoczesny okręt II Rzeczypospolitej
Powitanie kuwejckiego kontyngentu
Homar od nowa
Francja inwestuje w obronność
Cel – wybrać najlepszych
Prezydent i szef MON-u na Łotwie
34 medale żołnierzy na mistrzostwach Polski
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Płonący tor przeszkód
Z Danii po „Orła”
Dwa medale kajakarki na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy
Szkoła Orląt będzie Akademią
Spadochroniarze skakali po medale
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Sojusz jak wspólna pięść
75 lat temu powstał 2 Korpus Polski
PGZ i Leonardo chcą zbudować Kruka
Znamy patronów 2019 roku
Cel: bezpieczne lotnisko
16–31 lipca – polskie oddziały na rosyjskiej ziemi
Eastern Flank Pillar
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
Motywacja przez sport
Polityka fałszywego uśmiechu
„Milion zza oceanu”, czyli Polacy w armii USA
Powietrzny pokaz Orlików i Harvardów
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Pomnik nagrobny „Gryfa” odsłonięty
Terytorialsi w urzędach
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
Groty na rynku cywilnym
Wojskowi lotnicy będą świętować w Dęblinie
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Polska delegacja w drodze do Brukseli
MON na lato dla dzieci żołnierzy
Serbskie Homary i Kryle
Polscy bohaterowie Ankony
„Kościuszko” na oceanie
„Sophia”: druga zmiana po certyfikacji

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO