moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Świdnik zaprasza na Air Festiwal

Podniebne show z udziałem Zespołu Akrobacyjnego „Orlik”, występy słynnych Biało-Czerwonych Iskier, formacji 3at3 czy Cellfast Flying Team – to tylko niektóre atrakcje Świdnik Air Festival. Lotniczy piknik odbędzie się 9 i 10 czerwca z udziałem najlepszych polskich pilotów. Organizatorzy spodziewają się kilkudziesięciu tysięcy widzów.

Historia Świdnika jest ściśle związana z dziejami polskiego lotnictwa. W mieście od niemal 70 lat działają zakłady produkujące śmigłowce. Stąd też pomysł, by właśnie tu zorganizować pokazy lotnicze wpisujące się w kalendarz „100 imprez na 100-lecie Polskiego Lotnictwa Wojskowego”. – Świdnik od zawsze rozwijał się przy dźwiękach latających śmigłowców. Mieszkańcy pielęgnują pamięć o wielkich świdnickich lotnikach, ale również o setkach, a może nawet tysiącach osób, które mają wkład w rozwój Polskiego Lotnictwa Wojskowego – mówi Waldemar Jakson, burmistrz miasta, które jest organizatorem imprezy. – Świdnik Air Festival ma być wyrazem szacunku dla podniebnej historii i próbą przybliżenia jej szerokiemu gronu miłośników awiacji – dodaje Jakson.

Pierwsza edycja świdnickiej imprezy zaplanowana jest na 9 i 10 czerwca. Udział w pikniku potwierdzili już najlepsi polscy piloci. Widzowie będą mogli podziwiać m.in. akrobacje w wykonaniu Biało-Czerwonych Iskier, Zespołu Akrobacyjnego „Orlik” czy formacji 3at3 i Cellfast Flying Team. Swoje umiejętności zaprezentuje również Artur Kielak, członek Akrobatycznej Kadry Narodowej i współtwórca pierwszego na świecie zespołu, w którego składzie są samolot akrobacyjny i bojowy samolot myśliwski MIG-29. W Świdniku pojawi się również najszybszy polski pilot Łukasz Czepiela. Pierwszy polski uczestnik Red Bull Air Race wystąpi w duecie z Marią Muś pilotującą śmigłowiec akrobacyjny. Natomiast Wojciech Gawroński i Janusz Gąsienica wykonają ewolucje na śmigłowcach CH-7.

Na niebie zaprezentują się także śmigłowce produkowane w PZL-Świdnik, czyli Mi-2, SW4 i Sokół. Z kolei na wystawie statycznej atrakcją będą zabytkowe maszyny ze Świdnika: SM-1 i SM-2. Zresztą PZL-Świdnik włączył się w organizację Air Festivalu i część pokazów odbędzie się na terenie tego zakładu. – Mamy swój heliport, wieżę kontroli lotów, hangar i bazę techniczną, którą udostępnimy. Przy okazji zaprezentujemy też naszą historię oraz produkty – przyznaje Mieczysław Majewski, prezes PZL-Świdnik. – Wielu mieszkańców Świdnika pracowało bądź pracuje w naszej firmie, dlatego takie inicjatywy bardzo nam się podobają i mocno je wspieramy – dodaje.

Oprócz prezentacji śmigłowców, które od lat są wizytówką Świdnika, organizatorzy zamierzają również przypomnieć o tej części historii polskiego lotnictwa, która pisała się w mieście położonym na Lubelszczyźnie. – Planujemy uczczenie setnych urodzin gen. bryg. pil. Tadeusza Góry, pierwszego na świecie zdobywcy medalu Lilienthala (to najważniejsze odznaczenie szybownicze – przyp. PR), uczestnika bitwy o Anglię i mieszkańca Świdnika. Chcemy również przypomnieć o 80. rocznicy rozpoczęcia działalności Szkoły Pilotów im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego w Świdniku – wylicza Waldemar Jakson.

Podczas pikniku lotniczego będzie też można obejrzeć wystawy m.in. zabytkowych pojazdów oraz prezentacje grup rekonstrukcyjnych. Organizatorzy zadbają również o strefę zabaw dla dzieci i część gastronomiczną. – To pierwsza organizowana przez nas impreza lotnicza na tak wielką skalę i trudno oszacować, jak duże grono widzów uda nam się przyciągnąć. Liczymy jednak, że pogoda nie zawiedzie widzów, a widzowie nas. Dlatego przygotowujemy się do obsługi nawet 30 tys. osób dziennie – szacuje burmistrz Świdnika.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: UM w Świdniku

dodaj komentarz

komentarze


Nowi generałowie w Wojsku Polskim
„Gra o tron”, sezon I – Dymitriada
201 maratonów w 201 krajach
Panie bez taryfy ulgowej
Podwyżki dla pracowników wojska
To był realny plan odbudowy Polski
MP5: pierwszy z NATO
Artylerzyści na „Dynamic Front ‘19”
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
A Biting and Tracking Commando
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
„Zoom na proobronność”
Fuzja w ramach PGZ
Urodziny „Zo”– napisz scenariusz o życiu generał Zawackiej
Trening na wieżowcu i nad wodą
Kampania wyborcza poza armią
Iceman Challenge. Do złota zabrakło niewiele
Jak uzdrowić zbrojeniówkę?
Trzecia Setka Komandosa
Okrętowa grupa zadaniowa ćwiczyła na Bałtyku
Wnioski z „Anakondy ‘18”
Żołnierze gotowi do misji „Sophia”
Niezwykłe spotkanie weteranów afgańskiej misji
Drugie życie Wilczego Szańca
Wybieramy mistrzów sportu powszechnego w 2018 roku
Cel – bezpieczna Europa
W Brukseli o bezpieczeństwie
Jastrzębie widzą w ciemności
General Anders Joins NATO
Brunssum, or welcome to the Netherlands
12 Brygada 20 lat w NATO
Pogromcy czołgów poszukiwani
Hunt for “the Butcher of Vukovar”
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
19 medali żołnierzy
Rusza program „cyber.mil z klasą”
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
Generała Andersa akces do NATO
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Step ahead in a different world
„Northern Sojourn ’19” z Polakami
Szczyt USA–Korea bez porozumienia
Brąz Rudyka w mistrzostwach świata w kolarstwie torowym
MON uspokaja: „Wisła” zgodnie z harmonogramem
Odwiedź „kuźnię generałów”
W poszukiwaniu fregat ekspedycyjnych
Polacy dzielą się doświadczeniem logistycznym
Co dalej w relacjach z Iranem po konferencji bliskowschodniej?
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
„Spirit of Ostra Brama” już na Cytadeli
„Dysk” – kobieca strona Armii Krajowej
Żołnierz poprowadził reprezentację lekkoatletów do triumfu w mistrzostwach Europy
Szef NATO w Warszawie
Mistrzynie z Glasgow w szeregach armii
PGZ wyremontuje ORP „Czernicki”
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Wizja marszałka prysła w Rydze
Jastrzębie dyscyplinują rosyjskie myśliwce
Pancerna walka w mieście

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO