moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Radzieckie AP-y do lamusa

Wojsko chce wymienić wszystkie używane obecnie postsowieckie lotniskowe agregaty rozruchowe APA-4 i APA-5, które zainstalowane są na leciwych, często ponadpięćdziesięcioletnich Uralach 375. Zastąpią je polskie urządzenia linii Luzes. Pierwszy zasilacz umieszczony na Jelczu 442.32 trafi do bazy w Powidzu za dwa tygodnie.

Wojsko do technicznej obsługi samolotów i śmigłowców, czyli przede wszystkim dostarczenia im prądu – niezbędnego m.in. do startu – a także tlenu, azotu i powietrza, używa różnego typu urządzeń lotniskowych. Można je podzielić na mniej mobilne – różnego typu wózki i przyczepki – lub bardziej mobilne – systemy umieszczone na ciężarówkach. Obsługa techniczna sił powietrznych musi umieć działać zarówno z dobrze przygotowanych i zabezpieczonych technicznie stacjonarnych baz, jak i lotnisk polowych, szczególnie często wykorzystywanych przez śmigłowce.

Niestety w naszych siłach zbrojnych ich stopień nowoczesności jest bardzo różny. O ile te mniej mobilne to rozwiązania albo kupione wraz z myśliwcami wielozadaniowymi F-16, albo wprowadzone do służby w ostatnich kilku latach – w ramach polonizacji urządzeń zabezpieczających rodzime Jastrzębie oraz transportowe Herculesy C-130. W przypadku zaś urządzeń mobilnych możemy na lotniskach spotkać prawdziwe zabytki techniki, czyli liczące ponad pół wieku samochody Ural 375, produkowane w latach sześćdziesiątych. Zainstalowane są na nich agregaty rozruchowe APA-4G i APA-5D.

REKLAMA

Czemu armia nie wymieni Urali na nowe pojazdy? Przyczyna jest prozaiczna. – Wojsko korzysta z produkowanych przez nas lotniskowych urządzeń zasilania elektroenergetycznego z linii Luzes, które są umieszczone na ciężarówkach Star. Jednak siły powietrzne chcą mieć do dyspozycji również pojazdy o lepszych właściwościach terenowych i dlatego nadal utrzymują w służbie leciwe AP-y na Uralach 375– wyjaśnia Piotr Kisiel, prezes Wojskowego Centralnego Biura Konstrukcyjno-Technologicznego, spółki należącej do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

To się jednak wkrótce zmieni. Na wniosek armii spółka opracowała pojazd, który zastąpi w służbie APA-4G i APA-5D, czyli Luzesa na podwoziu Jelcza 442.32. – Pierwszy zostanie przekazany wojsku, a dokładniej do bazy w Powidzu, za mniej więcej dwa tygodnie – deklaruje Piotr Kisiel.

Kiedy do wojska trafią kolejne? Być może jeszcze w tym roku. – Negocjujemy kontrakt na dostawę pierwszej partii, ośmiu sztuk– wyjaśnia prezes Kisiel. WCBKT realizuje obecnie umowę na modyfikację 16 lotniskowych urządzeń zasilania elektro-energetycznego samolotów Luzes V/D, które z leciwych Starów 266 trafiają na ich zmodernizowaną wersję Stara 266M2.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne SA

dodaj komentarz

komentarze

~Janek
1526327340
Cała prawda o tych urządzeniach jest w artykule ITWL o nazwie "NAZIEMNE ELEKTROENERGETYCZNE UKŁADY ZASILANIA SAMOLOTÓW I ICH DIAGNOSTYKA". Cytat: "Rys. 3 przedstawia dwa przebiegi napięcia stałego 28V. Wykres (b) przedstawia przebieg napięcia z zasilacza LZE-6/M, który generuje napi6cie o parametrach właściwych. Na wykresie (a) oznaczono urządzenie LUZES II/M, które generuje napięcie o parametrach niespełniających kryteriów prawidłowej pracy urządzeń tego typu. Widoczne jest znaczne przekroczenie składowej zmiennej prądu stałego. Ma to bezpośredni wplyw na pracę agregatów np. ww. przetwornicy. " Te urządzenia to złom, niespełniający kryteriów technicznych
0F-BB-62-B4

„Camp Pozzi” – nowa książka byłego żołnierza jednostki GROM
Ruszyła budowa ORP „Albatros”
Sopka do liftingu
Całe podium MP w półmaratonie dla żołnierzy
Namejs ’18 – łotewskie manewry z międzynarodową obsadą
PW Inka z WITU
Prezydent Duda w Białym Domu
Bezzałogowce w programie „Orlik”
Rząd za kluczowymi zmianami
Szef MON odwiedził polskie kontyngenty
Pretorianin
Reprezentanci Wojska Polskiego 15 razy na podium
F-16 na pokazie, czyli co myśliwiec może pokazać publiczności
Będę walczył z czerwonymi aż do ostatniego tchnienia
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Gwardziści z USA w Krzesinach
„Kościuszko” wyruszył po szczątki admirała
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Terytorialsi w urzędach
Su-22 znowu w powietrzu
Zmiany w zarządzie PGZ
Polscy spadochroniarze z kawalerii na najwyższym podium
Podchorążowie z Dęblina z odznakami „Combat Swimmer”
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Strzały z Procy
Zamknięte niebo nad Warszawą
Zmiany w ustawie o weteranach
Nowa strzelnica dla wrocławskiej AWL
Cisi bohaterowie
Obchody 1 września na Westerplatte jednak z udziałem wojska
Cyfrowa brygada testuje nowe rozwiązania
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Dragoni ruszyli do boju
Mieliśmy oko nad Irakiem
Kapral Marcin Lewandowski o krok od diamentów
Pobiegną dla „Czarnego”
Sukcesy żołnierzy z bydgoskiego Wojskowego Zespołu Sportowego
Tu liczył się zgrany team i autorytet
Szkoła Orląt będzie Akademią
16–30 września 1918 – rozstrzygająca operacja na zachodnim froncie
Poznaj dzieje wojskowego Szpitala Ujazdowskiego
Zmiana dowództwa w LITPOLUKRBRIG
Poligonowy test zwiadowców
MMA w Sokołowie Podlaskim
Burza wokół rocznicowych uroczystości na Westerplatte
Abramsy i Bradleye w Polsce
Sokoły pola walki
Odprawa w Valburgu, czyli oskarżony gen. Sosabowski
Cios w domu wroga
Zmiany w dodatkach służbowych
The United States of America Have It Their Way
W Sejmie o systemie obronnym Polski
PKW Orlik od nowego roku z F-16
„Sophia”: powrót do domu
Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO