moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dziesiąte święto stołecznego garnizonu

Dziękuję, że stoicie na straży Warszawy. Dziękuję, że wykonujecie tak wiele różnych i ważnych zadań. Służycie pięknie, prezentując absolutnie najwyższe standardy i profesjonalizm – mówił dziś prezydent Andrzej Duda podczas obchodów Święta Dowództwa Garnizonu Warszawa. W uroczystości wziął udział także Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Święto Dowództwa Garnizonu Warszawa jest obchodzone w rocznicę powołania w kwietniu 1794 roku pierwszej polskiej władzy wojskowej w stolicy. Dziś było obchodzone po raz dziesiąty. Na placu Piłsudskiego stawili się m.in. przedstawiciele parlamentu, dowództw wojskowych i władz samorządowych oraz żołnierze DGW i podległych Dowództwu jednostek.

– To dzień wsparty wielką tradycją, wywodzoną z 1794 roku, z dni, w których miała miejsce insurekcja kościuszkowska, a podczas niej bitwa o Warszawę, która podniosła do powstania cały kraj. To, obok zwycięskiej bitwy pod Racławicami, największy sukces insurekcji kościuszkowskiej. Wtedy ustanowiono pierwszego dowódcę wojskowego Warszawy – mówił prezydent Duda do zgromadzonych na placu Piłsudskiego. Andrzej Duda nawiązał też do miejsca, w którym odbywała się uroczystość. – Grób Nieznanego Żołnierza to miejsce dla Polaków święte. Miejsce, gdzie oddawany jest hołd wszystkim polskim patriotom, żołnierzom i bohaterom, którzy walczyli o niepodległość Polski – przemawiał. – Nie wszystkie polskie formacje mają zaszczyt obchodzić swoje święto w tym właśnie miejscu, przy Grobie Nieznanego Żołnierza – dodał prezydent.

Prezydent Andrzej Duda złożył gratulacje i życzenia żołnierzom Dowództwa. – Dziękuję, że stoicie na straży Warszawy. Dziękuję za to, że wykonujecie tak wiele zadań, spośród których najbardziej widoczne jest to związane z funkcją Pułku Reprezentacyjnego. Jesteście zawsze, kiedy potrzeba, służycie pięknie, prezentując absolutnie najwyższe standardy musztry i wyszkolenia, ale przede wszystkim profesjonalizm. Za to oddanie służbie wszystkim żołnierzom Dowództwa z całego serca dziękuje – mówił prezydent.

Do żołnierzy i pracowników Dowództwa zwrócił się też Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. – Dziękuję Wam za waszą służbę i pracę. Dziękuję też Waszym bliskim za wsparcie, którego udzielają wam na co dzień – mówił szef resortu.

Film: MON

Słowa podziękowania do zebranych skierował też gen. bryg. Robert Głąb, dowódca DGW. – To dzięki Wam, drodzy żołnierze i pracownicy, dzięki Waszemu profesjonalizmowi, jak również wysokim kwalifikacjom i kompetencjom, te zadania, które musimy realizować, wykonywane są z tak dobrym skutkiem – mówił generał. Podkreślił, że zdaje sobie sprawę, iż Dowództwo Garnizonu jest kojarzone przede wszystkim z organizowaniem i zapewnianiem wojskowej asysty honorowej. – Mając świadomość, jak ważny jest ten obszar naszej działalności, nie walczymy z tym, przemiłym tak naprawdę, stereotypowym postrzeganiem. Ale chcę podkreślić, że jesteśmy niezwykle dumni z tego, jakie miejsce zajmuje nasze Dowództwo w strukturach obronnych państwa, a także w systemie kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi. Cieszy nas, że otrzymujemy coraz trudniejsze zadania, bo świadczy to o zaufaniu, jakim jesteśmy darzeni przez przełożonych – mówił dowódca DGW.

Podczas uroczystości wręczono proporzec honorowy najlepszemu pododdziałowi. Gen. bryg. Głąb wyróżnił 3 kompanię ochrony z Pułku Ochrony. Proporzec z rąk dowódcy odebrała kpt. Jolanta Milewska, dowódca wyróżnionej kompanii. Szef MON wraz z dowódcą Garnizonu Warszawa wręczyli też złote, srebrne i brązowe medale za zasługi dla obronności kraju. Uroczystość na placu Piłsudskiego zakończyła się złożeniem wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz defiladą pododdziałów.

Dowództwo Garnizonu Warszawa powstało 1 sierpnia 1995 roku. Podlega bezpośrednio ministrowi obrony narodowej. Jednostka odpowiada przede wszystkim za ceremoniał podczas obchodów uroczystości państwowych i wojskowych, a także zapewnia transport żołnierzom i pracownikom wojska oraz ochronę instytucjom MON, Sztabowi Generalnego WP oraz Dowództwu Generalnemu i Dowództwu Operacyjnemu.

W skład DGW wchodzi ponad 30 jednostek wojskowych – głównie dowodzenia i łączności, zabezpieczenia, ochrony oraz reprezentacyjnych z 19 orkiestrami wojskowymi włącznie. Dowództwu podlega m.in., istniejący od 31 marca 2018 roku, Pułk Reprezentacyjny Wojska Polskiego. Jego żołnierze pełnią np. warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza i Pałacem Prezydenckim, a wspólnie z orkiestrą i szwadronem kawalerii uczestniczą też w najważniejszych uroczystościach państwowych, wojskowych i patriotycznych.

W strukturach DGW znajdują się także m.in. 15 Sieradzka Brygada Wsparcia Dowodzenia, 10 Wrocławski Pułk Dowodzenia i 24 Polowa Baza Techniczna Wojsk Łączności w Opolu. Jednostki te dbają o funkcjonowanie systemu kierowania i dowodzenia armią, łączność satelitarną, radiową i sieć komputerową.

Co roku, 19 kwietnia, Dowództwo Garnizonu Warszawa obchodzi swoje święto ustanowione przez ministra obrony narodowej na mocy decyzji z 31 grudnia 2007 roku.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Jakub Szymczuk/ KPRP, st. szer. Michał Wójcik, chor. Piotr Ziętka

dodaj komentarz

komentarze


Zmiany emerytalne dla żołnierzy
 
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Przysięga śląskich terytorialsów
Jeśli pomagać, to bezinteresownie
Piknik ze smakiem
Desant z transportowca-giganta
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Wędrówka dla Dwóch Serc
Rivalry on Closed Sea
Jedna misja, jeden zespół
A Torn Subcontinent
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Spełniliśmy swój obowiązek
Czarny odchodzi do cywila
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Preselekcja u komandosów
Irańskie szachy
Brunatno-czerwona zmowa
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Cienka niebieska linia
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Obrady Rady Unii Europejskiej
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
A Wave of Alliances
Śladami Pierwszej Pancernej
High Confidence Operations
Sprawdzają Brutusa
Amerykańska przyszłość WZL
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Od sojusznika do kata
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Bohaterowie jadą na wakacje
Białorusini odnowili pomnik Polaków
Wozy amunicyjne do Raków
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Najpierw „Sonda”, później promocja
„Pułaski” wrócił do kraju
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Wojsko wróciło do Lublina
Nowa misja i nowy sprzęt
Przez krew zdobyty Śląsk
Wojna wywiadów
Wielofunkcyjny scyzoryk
Strzelać nauczyłem się sam
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Zielonka dla Patriotów
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Szukamy następcy Herculesa
Najpierw czekanie, potem pośpiech
Rozpoczynamy nową erę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO