Blisko 5 tysięcy studentów z całej Polski skończyło pierwszy etap szkolenia w ramach programu „Legia Akademicka”. Do 30 kwietnia mają czas, by zgłosić swój akces do udziału w ochotniczych ćwiczeniach wojskowych. Po ich pozytywnym zaliczeniu otrzymają status rezerwisty. – Szacujemy, że do praktycznej części programu przystąpi około 4–4,5 tysiąca ochotników – mówi Grzegorz Matyasik, koordynator MON do spraw „Legii Akademickiej”.
Pilotażowy program MON „Legia Akademicka” jest adresowany do studentów-ochotników, którzy w trakcie studiów chcą zdobyć nowe umiejętności w ramach podstawowego szkolenia wojskowego. Uczestniczy w nim 59 szkół wyższych, w tym pięć wojskowych, z całego kraju.
Pierwsze zajęcia „Legii” ruszyły w ubiegłym roku. W trakcie 30 godzin wykładów w uczelniach studenci poznawali m.in. strukturę i wyposażenie armii, wojskowe regulaminy, a także podstawy taktyki i strzelania. – Choć wykłady odbywały się według określonego przez MON minimum programowego, to wykładowcy wielu uczelni wykazali się inicjatywą prezentując na zajęciach oporządzenie wojskowe, karabinki czy odzież ochronną OP1. A studenci uniwersytetu w Krakowie na przykład kilka godzin zajęć spędzili w jednostce wojskowej. Bardzo nas to cieszy, gdyż zależało nam, by uświadomić i pokazać studentom, zwłaszcza tym, którzy wiążą przyszłość z mundurem, jak wojsko wygląda od kuchni – mówi Grzegorz Matyasik, koordynator MON do spraw „Legii Akademickiej” i ekspert z Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego MON.
Teoretyczny etap zakończyły już wszystkie uczelnie biorące udział w programie. Ostanie zajęcia odbyły się 21 kwietnia.
Mundur nie dla każdego
Spośród pięciu tysięcy studentów, którzy zapisali się do „Legii”, nie wszyscy będą jednak kontynuować udział w programie. Część z nich bowiem już trakcie szkolenia teoretycznego postanowiło z niego zrezygnować.
We wrocławskiej Akademii Wojsk Lądowych szkolenie odbywało w sumie 165 osób. – To przede wszystkim studenci naszej Akademii. Ale mieliśmy też studentów z Politechniki Wrocławskiej i z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Ostatecznie do egzaminu podeszły 123 osoby, a 122 z nich zaliczyły go pozytywnie – mówi kpt. Marcin Jasnowski, oficer prasowy AWL.
Na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie z kolei z 300 osób, które przystąpiły do programu, szkolenie teoretyczne ukończyło 210. – Ci, którzy zrezygnowali, stwierdzili, że to nie dla nich – przyznaje dr Przemysław Wywiał z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
Podobna sytuacja miała miejsce w Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Uczelnia ta była jedyną realizującą program w województwie wielkopolskim. Do programu zapisały się 263 osoby, szkolenie ukończyło 206 osób.
– Rezygnacje to normalna sprawa, braliśmy je pod uwagę – podkreśla Matyasik. I dodaje, że dla wojska to lepsza sytuacja, gdy ochotnik zrezygnuje na tak wczesnym etapie. – Pozwala to uniknąć dodatkowych kosztów ponoszonych przez armię. Dlatego też od samego początku kładliśmy nacisk, by wykładowcy i instruktorzy uświadamiali studentów, że wojsko to nie zabawa, że to dyscyplina, odpowiedzialność, poświęcenie i że nie każdy się tu sprawdzi. Zdecydowanie bardziej wolimy mieć mniej kandydatów, ale jakościowo lepiej przygotowanych, zmotywowanych i pewnych swojego wyboru – mówi Matyasik.
Ćwiczenia już w wakacje
Studenci, którzy przeszli szkolenie i pozytywnie zdali egzaminy, do 30 kwietnia mogą składać wnioski o powołanie w trybie ochotniczym do odbycia ćwiczeń wojskowych. – W naszej Akademii procedura ta już się zakończyła. Wiemy, że szkolenie praktyczne chcą odbyć 202 osoby. To najlepsi, którzy, moim zdaniem, nie trafili tu przypadkowo – mówi dr hab. Marek Sokołowski z Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu.
Dokumenty wciąż mogą składać studenci krakowskiego Uniwersytetu Pedagogicznego. – Większość z nich deklaruje, że chce kontynuować szkolenie. Ale nie brak i takich, którzy zakończą na etapie szkolenia teoretycznego. Jestem zaskoczony, bo myślałem, że gros z nich to kandydaci do zawodowej służby wojskowej, którzy udział w „Legii” traktują jako pierwszy etap drogi do munduru. Tymczasem sporo jest osób, które wzięły udział w programie, bo chciały zrobić coś dla kraju albo uważają, że obowiązkiem każdego mężczyzny jest przejście służby wojskowej – mówi dr Przemysław Wywiał.
Podobnie do sprawy podeszło wielu studentów AWL. – Część studentów chciała po prostu się sprawdzić i nie planują kontynuacji. Zdecydowana większość zadeklarowała jednak chęć udziału w drugiej, praktycznej części szkolenia – mówi kpt. Jasnowski.
Dla ochotników, którzy chcą się szkolić dalej, ćwiczenia zostaną zorganizowane już w wakacje. Będę prowadzone w 12 jednostkach i centrach szkoleń na terenie całego kraju.
Moduł szkolenia podstawowego, trwający 21 dni, zakończy się złożeniem przysięgi i nadaniem studentowi stopnia szeregowego rezerwy oraz przydziału mobilizacyjnego. Na tym ochotnik będzie mógł zakończyć swój udział w programie „Legii”. Aspirujący wyżej będą mieli natomiast możliwość przejścia dodatkowego, trwającego także 21 dni, szkolenia w ramach modułu podoficerskiego.
Plany takie ma Mateusz Szwaczkiewicz, student V roku Bezpieczeństwa Narodowego na AWL. – Gdy tylko dowiedziałem się o możliwości przeszkolenia, długo się nie zastanawiałem. Część teoretyczna spełniła moje oczekiwania i teraz chcę dalej rozwijać się w tym kierunku, myślę o ukończeniu modułu podoficerskiego. Wojsko to coś, co mnie bardzo interesuje, dlatego nie ukrywam, że swoją przyszłość wiążę z mundurem – mówi student wrocławskiej Akademii.
Szkolenie praktyczne obejmujące dwa moduły potrwa w sumie sześć tygodni. – Planujemy zorganizować dwa takie turnusy. Szacujemy, że ochotników może być od 4 do 4,5 tysiąca. Ale ostateczną liczbę osób, które zgłosiły się do udziału w ćwiczeniach, poznamy po 10 maja – mówi Grzegorz Matyasik.
Porozumienie w sprawie uruchomienia pilotażowej edycji programu zostało podpisane przez MON iMinisterstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod koniec sierpnia 2017 roku.
autor zdjęć: st. chor. szt. Marek Kańtoch
komentarze