moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rosomaki dla Bułgarii?

Bułgarski rząd zamierza do 2029 roku wydać na zakupy nowej broni prawie 2 mld euro. Około 600 mln euro ma kosztować 150 kołowych transporterów opancerzonych. Kontraktem tym interesuje się Polska Grupa Zbrojeniowa, producent KTO Rosomak. Konkurentem rodzimego transportera będą m.in. szwajcarska Pirania, niemiecki Boxer oraz bliźniak z Finlandii, czyli Patria AMV.

Bułgarska armia liczy obecnie około 35 tys. żołnierzy zawodowych, a jej wyposażenie jest typowe dla armii państw Europy Wschodniej – w dużej mierze to sprzęt poradziecki. Podstawowymi pojazdami bojowymi tamtejszych wojsk lądowych są wysłużone czołgi T-72 oraz transportery BTR-60PB (część zmodernizowano do standardu BTR-60PB-MD), a trzon sił powietrznych stanowią myśliwce MiG-29 i MiG-21 oraz maszyny szturmowe Su-25.

Trzy lata temu rząd w Sofii przyjął wieloletni – nakreślony aż do 2029 roku – plan modernizacji sił zbrojnych. Zakłada on zwiększenie nakładów na armię do ponad 2% PKB, dzięki czemu ma być możliwy zakup nowych samolotów wielozadaniowych, modułowych okrętów patrolowych oraz kołowych transporterów opancerzonych. Łącznie na unowocześnienie uzbrojenia Bułgaria chce przeznaczyć około 2 mld euro.

Jednym z zaplanowanych programów modernizacyjnych, drugim co do wartości po pozyskaniu samolotów wielozadaniowych, jest zakup nowych transporterów opancerzonych. Za 150 pojazdów kołowych Bułgaria jest skłonna zapłacić ok. 600 mln euro. Z naszych informacji wynika, że Polska Grupa Zbrojeniowa jest zainteresowana ubieganiem się o ten kontrakt. – Obecnie oczekujemy dokumentacji przetargowej, której analiza umożliwi nam poczynienie dalszych kroków – wyjaśnia pracownik departamentu komunikacji i marketingu PGZ.

Produkowany przez należącą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółkę Rosomak S.A. pojazd o takiej samej nazwie znany jest bułgarskim wojskowym. Sześć lat temu KTO Rosomak był prezentowany na targach zbrojeniowych w Sofii i wzbudził duże zainteresowanie przedstawicieli tamtejszej armii. Niestety nie przełożyło się ono wówczas na żadne decyzje. Bułgarski rząd nie podjął bowiem wtedy jeszcze decyzji kiedy i w jakiej liczbie będzie kupował nowe transportery.

Sytuacja zmieniła się na początku kwietnia, gdy Krasimir Karakaczanow, minister obrony Bułgarii, złożył na ręce premiera wniosek o zgodę na zakup 150 nowych transporterów opancerzonych. Szef resortu obrony podkreślał w wypowiedziach prasowych, że celem jest jednak nie tylko zakup pojazdów, lecz także „bułgaryzacja” ich produkcji w stopniu umożliwiającym serwis i naprawy.

Czy PGZ i Rosomak mają szanse w zbrojeniowych wyścigu? W stawce będzie prawdopodobnie cała światowa konkurencja, m.in.: szwajcarska Pirania, austriacki Pandur, niemiecki Boxer, francuski VBCI oraz bliźniak z Finlandii, czyli Patria AMV, a także koncerny zbrojeniowe z USA czy Turcji. W ocenie ekspertów, największym atutem polskiego koncernu jest oferta głębokiej i daleko idącej współpracy z bułgarskim przemysłem obronnym nie tylko przy KTO, ale także modernizacji poradzieckich czołgów i samolotów MiG-29.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. chor. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze

~Waclaw
1525713000
TAK TRZYMAC. Niestety na produkci i handlu bronia robi sie bardzo dobre interesy i dopuki nie zmieniSortuj według Najnowsze sie mentalnosc czlowieka -- a zmian pozytywnych na horyzoncie nie widac ,bedzie to swietny interes. Mamy zreszta w tym tradycje i niezla opinie na swiecie. Poniewaz ,nie mozemy wszystkiego produkowac najlepiej,byloby to nieosiagalne,powinnismy sie wyspecjalizowac w tym w czym jestesmy najlepsi i ewentualnie dolaczac nowinki z najwyzszej polki. Mysla przewodnia powinno byc zaspokojenie obronnych potrzeb Polski z wlasnej produkcji ,teraz poki nie ma stosunkowo bliskich czasowo zagrozen.Na to powinny byc przeznaczone pieniadze ,ktore decydenci planuja wydac na zakup obcego sprzetu.Sa to olbrzymie pieniadze ,jak dla nas.Nie bylyby to stacone pienadze.Wyobrazmy sobie ,jakby to popchnelo nasz rozwoj gospodarczy i nasze mozliwosci eksportowe Poddaje to pod dyskusje,szczegolnie fachowcom i decydentom. Waclaw ADAMSKI
1B-89-17-9E

„Spirit of Ostra Brama” już na Cytadeli
„Dysk” – kobieca strona Armii Krajowej
Jastrzębie widzą w ciemności
Pancerna walka w mieście
Wnioski z „Anakondy ‘18”
Pogromcy czołgów poszukiwani
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Urodziny „Zo”– napisz scenariusz o życiu generał Zawackiej
Rusza program „cyber.mil z klasą”
Brąz Rudyka w mistrzostwach świata w kolarstwie torowym
To był realny plan odbudowy Polski
201 maratonów w 201 krajach
Hunt for “the Butcher of Vukovar”
MON uspokaja: „Wisła” zgodnie z harmonogramem
Trening na wieżowcu i nad wodą
A Biting and Tracking Commando
Co dalej w relacjach z Iranem po konferencji bliskowschodniej?
Iceman Challenge. Do złota zabrakło niewiele
Żołnierze gotowi do misji „Sophia”
Panie bez taryfy ulgowej
Trzecia Setka Komandosa
„Zoom na proobronność”
Cel – bezpieczna Europa
MP5: pierwszy z NATO
Szczyt USA–Korea bez porozumienia
W poszukiwaniu fregat ekspedycyjnych
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
Step ahead in a different world
Niezwykłe spotkanie weteranów afgańskiej misji
„Gra o tron”, sezon I – Dymitriada
Mistrzynie z Glasgow w szeregach armii
Generała Andersa akces do NATO
Kampania wyborcza poza armią
Artylerzyści na „Dynamic Front ‘19”
General Anders Joins NATO
W Brukseli o bezpieczeństwie
Jastrzębie dyscyplinują rosyjskie myśliwce
Fuzja w ramach PGZ
Wybieramy mistrzów sportu powszechnego w 2018 roku
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
19 medali żołnierzy
Szef NATO w Warszawie
PGZ wyremontuje ORP „Czernicki”
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Polacy dzielą się doświadczeniem logistycznym
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Brunssum, or welcome to the Netherlands
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
„Northern Sojourn ’19” z Polakami
Wizja marszałka prysła w Rydze
Nowi generałowie w Wojsku Polskim
Żołnierz poprowadził reprezentację lekkoatletów do triumfu w mistrzostwach Europy
Jak uzdrowić zbrojeniówkę?
12 Brygada 20 lat w NATO
Podwyżki dla pracowników wojska
Odwiedź „kuźnię generałów”
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Okrętowa grupa zadaniowa ćwiczyła na Bałtyku
Drugie życie Wilczego Szańca

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO