moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Moro-we panny są wśród nas

Co dziesiąty żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej jest kobietą, dlaczego służba w piątym rodzaju sił zbrojnych cieszy się takim powodzeniem wśród pań? Dlaczego w WOT jest dwa razy więcej kobiet niż w innych rodzajach sił zbrojnych? Przede wszystkim decyduje o tym forma pełnionej służby, która jest doskonałym balansem między życiem osobistym, a służbą wojskową.

 

Specyfika służby w WOT umożliwia paniom podjęcie wyzwania, pozostawiając możliwość wypełniania swoich obowiązków domowych i zawodowych. To co przekonuje kobiety do wstąpienia do służby, to możliwość szkoleń i późniejszego działania na miejscu, tam gdzie jest ich dom. Oczekiwania kobiet są spełnione w idei terytorialności, która jest główną zasadą Wojsk Obrony Terytorialnej.  

Motywacja i zdeterminowanie do ukończenia szkolenia 16 dniowego, złożenie przysięgi wojskowej i późniejsza służba są bardzo wysokie. Wśród pań są młode mężatki, singielki i kobiety dojrzałe. Przedział wiekowy jest pełny – od 18 do ok. 50 roku życia.

Szer. Magda Danielczyk, ma 48 lat i pracuje w małym oddziale Poczty Polskiej pod Warszawą. Ze swoimi stałymi klientami zawsze zamienia parę zdań a teraz do tematów rozmów dochodzą opowieści o wojsku i bezpieczeństwie. Magda jest kobietą ambitną i niezważającą na stereotypy, mimo że znajomi dziwili się, iż chce jej się „w tym wieku” jeździć na poligony, ona wyszła poza swoją strefę komfortu i wstąpiła do WOT.  

Szer. Sandra Kruk, pięściarka, ma 29 lat, wicemistrzyni świata z 2012 r., mistrzyni Unii Europejskiej, wielokrotna mistrzyni Polski w boksie, dziesięciokrotna w kick – boxingu. Jej mąż Ariel także jest żołnierzem WOT, prywatnie jej trenerem.

Szer. Basia Jóźwik, jest mamą 4 dzieci, najmłodsze ma 7 lat. Basia jest bardzo ambitna i z pomocą męża oraz starszych dzieci, potrafi realizować się dodatkowo w służbie wojskowej. Szkolenie  szesnastodniowe tak bardzo ją zainspirowało, że zdała egzaminy i realizuje kurs oficerski dla Żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej.

Takich pań w Wojskach Obrony Terytorialnej jest wiele. Nabierają one kompetencji typowych dla żołnierza, ale w tym samym czasie w domu ich obowiązki muszą przejąć mężowie czy starsze dzieci.

Młoda mężatka szer. Monika Pawlik,  podczas swojego szkolenia podstawowego córeczkę zostawiła pod opieką męża, który w domu przy dziecku przechodził swój własny „poligon” w ojcostwie, będąc zdanym tylko na siebie.

Misja WOT w pełni odpowiada wrażliwości i istocie współczesnej kobiecości. Służba w OT to doskonały sposób na samorealizację i rozwój zawodowy, który jednocześnie kształtuje tak potrzebne dziś wartości, cenione przez kobiety jak: odpowiedzialne i bezinteresowne wspieranie społeczeństwa, szacunek dla państwa i symboli narodowych, oraz – w wymiarze czysto ludzkim, szacunek dla drugiej osoby.

W tym dniu powinniśmy pamiętać też o żonach, narzeczonych i matkach żołnierzy - mężczyzn, bez Waszego wsparcia nie byłaby możliwa ich służba. 

W dowództwie WOT, podobnie jak w innych rodzajach sił zbrojnych utworzono stanowisko pełnomocnika ds. kobiet WOT, obecnie obowiązki te pełni szer. Maria Kołtunowska, żołnierz TSW 5. Mazowieckiej Brygady OT.

Wojska Obrony Terytorialnej, piaty rodzaj sił zbrojnych obok wojsk lądowych, powietrznych, specjalnych i marynarki wojennej stanowią uzupełnienie i jednocześnie są komplementarną częścią potencjału obronnego Polski.

Źródło: ppłk Marek Pietrzak

red. PZ

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
 
103 lata Sztabu Generalnego
Time for Miecznik
AZOR – podwodny specjalista
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Zbrodnia bez kary
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Szczury Torbuku
Kobiety a pokój
UE o wspólnym bezpieczeństwie
KFOR: wyższy stopień gotowości
Inwestycje Stoczni Wojennej
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Drzwi do JWK otwiera selekcja
Będą podwyżki dla żołnierzy
Szef MON odwiedził USA
Raki dla podhalańczyków
Course on Diplomacy
Duch Invictus jest, czas na formę
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
B-1B znów na polskim niebie. W eskorcie Jastrzębi
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Żołnierze bez testów z WF-u
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Żołnierze poszkodowani na granicy
Afganistan. Czas wracać do domu
W jedynym słusznym kierunku
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Legia Akademicka po raz piąty
Wilk na poligonie
Star Army
Dron dla hydrografów
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Czy będą podwyżki?
Emerytura wypłacana w … karmie
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
O bezpieczeństwie państw NATO
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Saper robi przejście
Polityka nie znosi próżni
Ogień na alpejskich szczytach
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Wybierz się na wojskowe studia
Kraby dla podhalańczyków
Ciemne strony Facebooka
Napięta sytuacja na granicy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO