moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Drugi dzień obrad NATO w Brukseli

Polska włączy się w natowski program, którego celem jest opracowanie samolotu rozpoznania morskiego i zwalczania okrętów podwodnych. List intencyjny w tej sprawie podpisał w czwartek w Brukseli wiceminister Tomasz Szatkowski. Podczas spotkania szefów obrony Sojuszu Północnoatlantyckiego rozmawiano także o rozpoczęciu nowej misji szkoleniowej w Iraku.


Współpracę państw członkowskich NATO w sprawie pozyskania morskich samolotów wielozadaniowych zapoczątkowały w ubiegłym roku Francja, Niemcy, Grecja, Włochy, Hiszpania i Turcja. Inicjatywa wynika z tego, że okres eksploatacji większość samolotów patrolowych, które prowadzą działania na rzecz Sojuszu, skończy się w latach 2025–2035. Rose Gottemoeller, zastępca sekretarza generalnego NATO, przyznała, że konieczne jest „opracowanie nowych rozwiązań, aby zdolność do reagowania Sojuszu na pojawiające się zagrożenia mogła zostać zachowana”. – Potrzebujemy samolotów nowej generacji, ale wcześniej musimy opracować wymagania, jakie te maszyny powinny spełniać – mówiła Rose Gottemoeller. – Współpraca sojuszników ma doprowadzić do wdrożenia nowej floty, która zapewni bezpieczeństwo na morzu – dodała. Inicjatywa nosi nazwę Maritime Multimission Aircraft M3A.

Dziś podsekretarz stanu Tomasz Szatkowski podpisał list intencyjny, w którym zadeklarował, że Polska przyłączy się do projektu. Podobny dokument sygnowała Kanada.

Udział w projekcie dotyczącym samolotu rozpoznania morskiego i zwalczania okrętów podwodnych – jak poinformowało w komunikacie Ministerstwo Obrony Narodowej – „daje Polsce możliwość dostępu do wiedzy oraz doświadczeń innych krajów dotyczących misji rozpoznania morskiego i zwalczania okrętów podwodnych, co może być szczególnie przydatne w procesie modernizacji technicznej Sił Zbrojnych, definiowana narodowych wymagań operacyjnych oraz ich harmonizacji i kompatybilności ze zdolnościami budowanymi w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego”. Jednocześnie resort obrony zastrzegł, że podpisanie dokumentu ,,nie wpływa na narodowe projekty i nie zobowiązuje strony polskiej ani pozostałych sygnatariuszy do uczestnictwa w ewentualnych kolejnych etapach projektu”.

Ministrowie obrony rozmawiali dziś także o zaangażowaniu w walkę z terroryzmem oraz w operacje zapewniania bezpieczeństwa poza granicami NATO. Jens Stoltenberg, sekretarz Sojuszu, zapowiedział zwiększenie aktywności sił Sojuszu w Iraku. Obecnie żołnierze NATO szkolą irackie siły bezpieczeństwa, prowadzą też loty patrolowe z samolotów AWACS. – 98 procent terytorium, które zajmowało ISIS w Iraku i Syrii zostało wyzwolone. Spod ucisku terrorystów uwolniono siedem i pół miliona osób – przypomniał Jens Stoltenberg. – Wszyscy widzimy potrzebę zwiększenia szkoleń dla irackich sił, bo odchodzimy od operacji bojowych w koalicji do budowania lokalnych zdolności, umożliwiających Irakijczykom zapewnienie stabilności kraju – mówił sekretarz NATO.

Stoltenberg wyjaśnił, że chodzi na przykład o utworzenie wojskowych akademii dla Irakijczyków. Zapewnił także, że wszelkie działania NATO są uzgadniane z rządem irackim, Organizacją Narodów Zjednoczonych i Unią Europejską.

Spotkanie w Kwaterze Głównej NATO rozpoczęło się wczoraj. Pierwszego dnia obrad szefowie resortów obrony rozmawiali między innymi o strukturze dowodzenia Sojuszu, a także zadecydowali o utworzeniu nowych dowództw, które miałyby odpowiadać za usprawnienie procesów logistycznych związanych z przemieszczaniem się wojsk NATO. Decyzja o tym, kiedy i gdzie rozpoczną działalność nowe dowództwa, ma zapaść podczas lipcowego szczytu w Brukseli.

REKLAMA

MM

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
Trzy medale dżudoczek na wojskowych mistrzostwach świata
Inwestycje w wewnętrzne bezpieczeństwo
Kto zbiera burzę
Rząd za kluczowymi zmianami
We Build the World of Details
Our efforts passed muster
Nothing Can Stop Our Tanks
Bezpieczny powrót myśliwców
Kawalerzyści na górskich trasach
Przełajowcy z 12 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi
The United States of America Have It Their Way
Polska Casa nad Irakiem
Morskie kły na „Anakondzie”
Cel – Fort Trump
„Wostok”, czyli pokaz sztuczek wojennych
WIW częścią obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości
„Ślązak” na morskiej próbie
Zmiany w ustawie o weteranach
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Konwój dotarł do celu
Bądźmy razem dla niepodległej Polski
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Gorzki finisz wielkiej wojny
Wybitni Polacy odznaczeni Orderem Orła Białego
Testament geopolityczny prezydenta
Rakiety Homara
Wojsko szuka pielęgniarek
Generalskie gwiazdki na 11 listopada
Celowniki holograficzne dla terytorialsów
Luzowanie na „Anakondzie”
„Niepodległą mamy we krwi”: czas na nagrody
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Konwój idzie przez Bałtyk
Żołnierz zwyciężył w tegorocznym Biegu Niepodległości
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Gen. Sokołowski: Służba na misjach procentuje
Sto lat niepodległości
Invictus Games Sydney 2018 zakończone!
Wyślij paczkę do PKW
Kolejne Jelcze dla armii
Wolna Polska na gruzach starego świata
„Anakonda” w Orzyszu
Obronne wyzwania fotoniki
Europejski Fundusz Obronny, czyli pieniądze (nie) do wzięcia?
Polsko-amerykańskie negocjacje
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Liceum im. Milewicza wyróżnione Medalem „Pro Patria”
Polki mistrzyniami świata w maratonie
Prezydent złożył podpis pod reformą dowodzenia
Finał „Anakondy” na drawskim poligonie
Mistrz sztangi
„Pułaski” wrócił do Gdyni
Sarex na Mazurach
Wyjątkowe Święto Niepodległości
He Who Awaken Poles to Arms
Film Frames from the War Front

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO