moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Drugi dzień obrad NATO w Brukseli

Polska włączy się w natowski program, którego celem jest opracowanie samolotu rozpoznania morskiego i zwalczania okrętów podwodnych. List intencyjny w tej sprawie podpisał w czwartek w Brukseli wiceminister Tomasz Szatkowski. Podczas spotkania szefów obrony Sojuszu Północnoatlantyckiego rozmawiano także o rozpoczęciu nowej misji szkoleniowej w Iraku.


Współpracę państw członkowskich NATO w sprawie pozyskania morskich samolotów wielozadaniowych zapoczątkowały w ubiegłym roku Francja, Niemcy, Grecja, Włochy, Hiszpania i Turcja. Inicjatywa wynika z tego, że okres eksploatacji większość samolotów patrolowych, które prowadzą działania na rzecz Sojuszu, skończy się w latach 2025–2035. Rose Gottemoeller, zastępca sekretarza generalnego NATO, przyznała, że konieczne jest „opracowanie nowych rozwiązań, aby zdolność do reagowania Sojuszu na pojawiające się zagrożenia mogła zostać zachowana”. – Potrzebujemy samolotów nowej generacji, ale wcześniej musimy opracować wymagania, jakie te maszyny powinny spełniać – mówiła Rose Gottemoeller. – Współpraca sojuszników ma doprowadzić do wdrożenia nowej floty, która zapewni bezpieczeństwo na morzu – dodała. Inicjatywa nosi nazwę Maritime Multimission Aircraft M3A.

Dziś podsekretarz stanu Tomasz Szatkowski podpisał list intencyjny, w którym zadeklarował, że Polska przyłączy się do projektu. Podobny dokument sygnowała Kanada.

Udział w projekcie dotyczącym samolotu rozpoznania morskiego i zwalczania okrętów podwodnych – jak poinformowało w komunikacie Ministerstwo Obrony Narodowej – „daje Polsce możliwość dostępu do wiedzy oraz doświadczeń innych krajów dotyczących misji rozpoznania morskiego i zwalczania okrętów podwodnych, co może być szczególnie przydatne w procesie modernizacji technicznej Sił Zbrojnych, definiowana narodowych wymagań operacyjnych oraz ich harmonizacji i kompatybilności ze zdolnościami budowanymi w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego”. Jednocześnie resort obrony zastrzegł, że podpisanie dokumentu ,,nie wpływa na narodowe projekty i nie zobowiązuje strony polskiej ani pozostałych sygnatariuszy do uczestnictwa w ewentualnych kolejnych etapach projektu”.

Ministrowie obrony rozmawiali dziś także o zaangażowaniu w walkę z terroryzmem oraz w operacje zapewniania bezpieczeństwa poza granicami NATO. Jens Stoltenberg, sekretarz Sojuszu, zapowiedział zwiększenie aktywności sił Sojuszu w Iraku. Obecnie żołnierze NATO szkolą irackie siły bezpieczeństwa, prowadzą też loty patrolowe z samolotów AWACS. – 98 procent terytorium, które zajmowało ISIS w Iraku i Syrii zostało wyzwolone. Spod ucisku terrorystów uwolniono siedem i pół miliona osób – przypomniał Jens Stoltenberg. – Wszyscy widzimy potrzebę zwiększenia szkoleń dla irackich sił, bo odchodzimy od operacji bojowych w koalicji do budowania lokalnych zdolności, umożliwiających Irakijczykom zapewnienie stabilności kraju – mówił sekretarz NATO.

Stoltenberg wyjaśnił, że chodzi na przykład o utworzenie wojskowych akademii dla Irakijczyków. Zapewnił także, że wszelkie działania NATO są uzgadniane z rządem irackim, Organizacją Narodów Zjednoczonych i Unią Europejską.

Spotkanie w Kwaterze Głównej NATO rozpoczęło się wczoraj. Pierwszego dnia obrad szefowie resortów obrony rozmawiali między innymi o strukturze dowodzenia Sojuszu, a także zadecydowali o utworzeniu nowych dowództw, które miałyby odpowiadać za usprawnienie procesów logistycznych związanych z przemieszczaniem się wojsk NATO. Decyzja o tym, kiedy i gdzie rozpoczną działalność nowe dowództwa, ma zapaść podczas lipcowego szczytu w Brukseli.

REKLAMA

MM

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Cisi bohaterowie
Słowacka Tarcza z udziałem Polaków
Obchody 1 września na Westerplatte jednak z udziałem wojska
16–30 września 1918 – rozstrzygająca operacja na zachodnim froncie
Zmiany w dodatkach służbowych
Polscy spadochroniarze z kawalerii na najwyższym podium
„Projekt Wojownik” we Wrocławiu
SERE w Bieszczadach
Dni NATO w czeskiej Ostrawie
Awanse terytorialsów
Podchorążowie z Dęblina z odznakami „Combat Swimmer”
M3D Browning. Broń polskich specjalsów
Kapral Marcin Lewandowski o krok od diamentów
Defendery 2018: Nagrody za innowacyjność
„Sophia”: powrót do domu
Zmiany w ustawie o weteranach
W Sejmie o systemie obronnym Polski
Szkoła Orląt będzie Akademią
MMA w Sokołowie Podlaskim
MSPO 2018 – serwis Polski Zbrojnej
Rząd za kluczowymi zmianami
PKW Orlik od nowego roku z F-16
Trzeci wróg
Burza wokół rocznicowych uroczystości na Westerplatte
Trump: „Polska nie jest zakładnikiem”
Mieliśmy oko nad Irakiem
Ekstremalny bieg na poligonie jednostki specjalnej
Namejs ’18 – łotewskie manewry z międzynarodową obsadą
DracoX: hybryda samolotu i wielowirnikowca
Reprezentanci Wojska Polskiego 15 razy na podium
Ruszyła budowa ORP „Albatros”
Prezydent Duda w Białym Domu
„Kościuszko” wyruszył po szczątki admirała
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Gwardziści z USA w Krzesinach
Strzały z Procy
Prawda o 17 września jest częścią naszej historii
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Ruszyły prace nad reformą dowodzenia
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Polscy weterani trenują przed igrzyskami
Szef MON odwiedził polskie kontyngenty
The United States of America Have It Their Way
Fantastyczny finisz kaprala Lewandowskiego
Nowy dowódca w szczecińskim Korpusie
Całe podium MP w półmaratonie dla żołnierzy
Czarna Dywizja zdobywa Ypres
Daring Raid
Mastery wylądowały w Krzesinach
Terytorialsi w urzędach
Sukcesy żołnierzy z bydgoskiego Wojskowego Zespołu Sportowego
Wojska lądowe świętują
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Poznaj dzieje wojskowego Szpitala Ujazdowskiego
Będę walczył z czerwonymi aż do ostatniego tchnienia

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO