moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Drugi dzień obrad NATO w Brukseli

Polska włączy się w natowski program, którego celem jest opracowanie samolotu rozpoznania morskiego i zwalczania okrętów podwodnych. List intencyjny w tej sprawie podpisał w czwartek w Brukseli wiceminister Tomasz Szatkowski. Podczas spotkania szefów obrony Sojuszu Północnoatlantyckiego rozmawiano także o rozpoczęciu nowej misji szkoleniowej w Iraku.


Współpracę państw członkowskich NATO w sprawie pozyskania morskich samolotów wielozadaniowych zapoczątkowały w ubiegłym roku Francja, Niemcy, Grecja, Włochy, Hiszpania i Turcja. Inicjatywa wynika z tego, że okres eksploatacji większość samolotów patrolowych, które prowadzą działania na rzecz Sojuszu, skończy się w latach 2025–2035. Rose Gottemoeller, zastępca sekretarza generalnego NATO, przyznała, że konieczne jest „opracowanie nowych rozwiązań, aby zdolność do reagowania Sojuszu na pojawiające się zagrożenia mogła zostać zachowana”. – Potrzebujemy samolotów nowej generacji, ale wcześniej musimy opracować wymagania, jakie te maszyny powinny spełniać – mówiła Rose Gottemoeller. – Współpraca sojuszników ma doprowadzić do wdrożenia nowej floty, która zapewni bezpieczeństwo na morzu – dodała. Inicjatywa nosi nazwę Maritime Multimission Aircraft M3A.

Dziś podsekretarz stanu Tomasz Szatkowski podpisał list intencyjny, w którym zadeklarował, że Polska przyłączy się do projektu. Podobny dokument sygnowała Kanada.

Udział w projekcie dotyczącym samolotu rozpoznania morskiego i zwalczania okrętów podwodnych – jak poinformowało w komunikacie Ministerstwo Obrony Narodowej – „daje Polsce możliwość dostępu do wiedzy oraz doświadczeń innych krajów dotyczących misji rozpoznania morskiego i zwalczania okrętów podwodnych, co może być szczególnie przydatne w procesie modernizacji technicznej Sił Zbrojnych, definiowana narodowych wymagań operacyjnych oraz ich harmonizacji i kompatybilności ze zdolnościami budowanymi w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego”. Jednocześnie resort obrony zastrzegł, że podpisanie dokumentu ,,nie wpływa na narodowe projekty i nie zobowiązuje strony polskiej ani pozostałych sygnatariuszy do uczestnictwa w ewentualnych kolejnych etapach projektu”.

Ministrowie obrony rozmawiali dziś także o zaangażowaniu w walkę z terroryzmem oraz w operacje zapewniania bezpieczeństwa poza granicami NATO. Jens Stoltenberg, sekretarz Sojuszu, zapowiedział zwiększenie aktywności sił Sojuszu w Iraku. Obecnie żołnierze NATO szkolą irackie siły bezpieczeństwa, prowadzą też loty patrolowe z samolotów AWACS. – 98 procent terytorium, które zajmowało ISIS w Iraku i Syrii zostało wyzwolone. Spod ucisku terrorystów uwolniono siedem i pół miliona osób – przypomniał Jens Stoltenberg. – Wszyscy widzimy potrzebę zwiększenia szkoleń dla irackich sił, bo odchodzimy od operacji bojowych w koalicji do budowania lokalnych zdolności, umożliwiających Irakijczykom zapewnienie stabilności kraju – mówił sekretarz NATO.

Stoltenberg wyjaśnił, że chodzi na przykład o utworzenie wojskowych akademii dla Irakijczyków. Zapewnił także, że wszelkie działania NATO są uzgadniane z rządem irackim, Organizacją Narodów Zjednoczonych i Unią Europejską.

Spotkanie w Kwaterze Głównej NATO rozpoczęło się wczoraj. Pierwszego dnia obrad szefowie resortów obrony rozmawiali między innymi o strukturze dowodzenia Sojuszu, a także zadecydowali o utworzeniu nowych dowództw, które miałyby odpowiadać za usprawnienie procesów logistycznych związanych z przemieszczaniem się wojsk NATO. Decyzja o tym, kiedy i gdzie rozpoczną działalność nowe dowództwa, ma zapaść podczas lipcowego szczytu w Brukseli.

REKLAMA

MM

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Interoperacyjność Jaśmina
Płk Molenda: Mamy cyberplan dla polskiej armii!
Prof. Odziemkowski: Polska była skazana na wojnę z bolszewicką Rosją
Diabły po Żelaznych Koniach
Ramię w ramię z pogranicznikami
O honor Polski walczącej
19 medali żołnierzy
Pożegnanie żołnierzy przed wyjazdem do Iraku
Rozbiegany podporucznik z Krakowa
Jubileuszowy Półmaraton Komandosa z rekordami
Więcej miejsc dla przyszłych cyberżołnierzy
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
IPN zidentyfikował ofiary UPA
HIMARS: broń dalekiego zasięgu
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Krew na śniegu – początek bitwy o Monte Cassino
The holy mission
Obrady NATO w Brukseli
„Jastrzębie” przechwyciły rosyjski samolot
Podwójne zamrożenie
Macedonia Północna w drodze do NATO
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Wypływamy na prostą
WOT na szklanym ekranie
77 lat temu powstała Armia Krajowa
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Breakdown? Do not panic
Peaceful Pretexts of Putin
Szer. rez. Kamila Żuk wicemistrzynią świata juniorek w biatlonie
Na wyciągnięcie ręki
Rozejm w Trewirze zakończył wielkopolski zryw
Prezydenckie odznaczenia da pracowników WIM
Cel – bezpieczna Europa
Patagonia Does not Forgive Mistakes
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Sukces kaprala Marcina Lewandowskiego
Podchorążowie na zimowym survivalu
„Pułaski” wraca do zespołu NATO
W Brukseli o bezpieczeństwie
Zadbają o groby polskich żołnierzy na Wschodzie
Zgrupowanie bojowe pancerniaków
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Zwiad w miejskiej dżungli
Deputowani z USA murem za NATO
Zwiadowcy w głębokim śniegu
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Panie bez taryfy ulgowej
Mike Pompeo spotkał się z żołnierzami NATO
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
W środę kontrakt na dostawę HIMARS-ów
Nurkowie ćwiczą pod lodem
Kontrakt na HIMARS-y podpisany
Triumf szpadzistek w zawodach o Puchar Świata
Więcej Polski w Eurokorpusie
Pokonać strach przed ogniem
Neptuny wchodzą do służby
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Zimowe szkolenie spadochroniarzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO