moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Drugi dzień obrad NATO w Brukseli

Polska włączy się w natowski program, którego celem jest opracowanie samolotu rozpoznania morskiego i zwalczania okrętów podwodnych. List intencyjny w tej sprawie podpisał w czwartek w Brukseli wiceminister Tomasz Szatkowski. Podczas spotkania szefów obrony Sojuszu Północnoatlantyckiego rozmawiano także o rozpoczęciu nowej misji szkoleniowej w Iraku.


Współpracę państw członkowskich NATO w sprawie pozyskania morskich samolotów wielozadaniowych zapoczątkowały w ubiegłym roku Francja, Niemcy, Grecja, Włochy, Hiszpania i Turcja. Inicjatywa wynika z tego, że okres eksploatacji większość samolotów patrolowych, które prowadzą działania na rzecz Sojuszu, skończy się w latach 2025–2035. Rose Gottemoeller, zastępca sekretarza generalnego NATO, przyznała, że konieczne jest „opracowanie nowych rozwiązań, aby zdolność do reagowania Sojuszu na pojawiające się zagrożenia mogła zostać zachowana”. – Potrzebujemy samolotów nowej generacji, ale wcześniej musimy opracować wymagania, jakie te maszyny powinny spełniać – mówiła Rose Gottemoeller. – Współpraca sojuszników ma doprowadzić do wdrożenia nowej floty, która zapewni bezpieczeństwo na morzu – dodała. Inicjatywa nosi nazwę Maritime Multimission Aircraft M3A.

Dziś podsekretarz stanu Tomasz Szatkowski podpisał list intencyjny, w którym zadeklarował, że Polska przyłączy się do projektu. Podobny dokument sygnowała Kanada.

Udział w projekcie dotyczącym samolotu rozpoznania morskiego i zwalczania okrętów podwodnych – jak poinformowało w komunikacie Ministerstwo Obrony Narodowej – „daje Polsce możliwość dostępu do wiedzy oraz doświadczeń innych krajów dotyczących misji rozpoznania morskiego i zwalczania okrętów podwodnych, co może być szczególnie przydatne w procesie modernizacji technicznej Sił Zbrojnych, definiowana narodowych wymagań operacyjnych oraz ich harmonizacji i kompatybilności ze zdolnościami budowanymi w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego”. Jednocześnie resort obrony zastrzegł, że podpisanie dokumentu ,,nie wpływa na narodowe projekty i nie zobowiązuje strony polskiej ani pozostałych sygnatariuszy do uczestnictwa w ewentualnych kolejnych etapach projektu”.

Ministrowie obrony rozmawiali dziś także o zaangażowaniu w walkę z terroryzmem oraz w operacje zapewniania bezpieczeństwa poza granicami NATO. Jens Stoltenberg, sekretarz Sojuszu, zapowiedział zwiększenie aktywności sił Sojuszu w Iraku. Obecnie żołnierze NATO szkolą irackie siły bezpieczeństwa, prowadzą też loty patrolowe z samolotów AWACS. – 98 procent terytorium, które zajmowało ISIS w Iraku i Syrii zostało wyzwolone. Spod ucisku terrorystów uwolniono siedem i pół miliona osób – przypomniał Jens Stoltenberg. – Wszyscy widzimy potrzebę zwiększenia szkoleń dla irackich sił, bo odchodzimy od operacji bojowych w koalicji do budowania lokalnych zdolności, umożliwiających Irakijczykom zapewnienie stabilności kraju – mówił sekretarz NATO.

Stoltenberg wyjaśnił, że chodzi na przykład o utworzenie wojskowych akademii dla Irakijczyków. Zapewnił także, że wszelkie działania NATO są uzgadniane z rządem irackim, Organizacją Narodów Zjednoczonych i Unią Europejską.

Spotkanie w Kwaterze Głównej NATO rozpoczęło się wczoraj. Pierwszego dnia obrad szefowie resortów obrony rozmawiali między innymi o strukturze dowodzenia Sojuszu, a także zadecydowali o utworzeniu nowych dowództw, które miałyby odpowiadać za usprawnienie procesów logistycznych związanych z przemieszczaniem się wojsk NATO. Decyzja o tym, kiedy i gdzie rozpoczną działalność nowe dowództwa, ma zapaść podczas lipcowego szczytu w Brukseli.

REKLAMA

MM

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Drugi dzień obrad NATO w Brukseli
Bliski Wschód – definicja chaosu
Polska – przegrani zwycięzcy
Warszawa miejscem debaty o przyszłości NATO
Weterani na macie
Atak terrorystyczny w Radomiu
Misja z komplikacjami
Prezydent podpisał ustawę budżetową na 2018 rok
Co z kierowcami pojazdów uprzywilejowanych?
Większa flota Szkoły Orląt
NATO i USA – dwa filary bezpieczeństwa Polski
Huta celuje w miliard
Polacy na straży pokoju na Półwyspie Koreańskim
ORP „Piorun” w pogoni za „Bismarckiem”
Kpr. Marcin Lewandowski trzeci w Szanghaju
Wojska specjalne świętują
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
40 lat misji UNIFIL
Tygrysy nad Poznaniem
Bojowa operacja u brzegów Estonii
Specjalsi świętują!
108 twardzieli na mecie Ultramaratonu Kaszubskiego
Gala konkursu o żołnierzach wyklętych
Antoni Macierewicz w Kanadzie o rosyjskiej agresji
Argentyńska zagadka
Kolejna zmiana żołnierzy leci do Afganistanu
Dziewczyny na medal
Centralne obchody Dnia Weterana
Powinność państwa
Nowy polski samolot
Pierwszy maraton biegłam z Polą
Trzy medale żołnierzy w mistrzostwach zapaśników
Terror na Majorce
Udana misja tygrysów
Pedro ze Stalowej Woli
Minister obrony na spotkaniu w Rumunii
Będzie więcej dróg o znaczeniu obronnym
Europejska Harpia?
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
16-31 maja 1918 – Amerykanie przystępują do walki
Francja inwestuje w obronność
Bryza już lata nad Morzem Śródziemnym
Pod Monte Cassino walczyli o Polskę
Jak kupować skutecznie i szybko
Afgańska misja z nowymi siłami
Lotnicze tradycje
Ustawa degradacyjna przyjęta przez rząd
Wzajemne wsparcie
Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City
Siedmiotonowy polski w boju
Pomnik katyński w Jersey City. Prawda historyczna kontra polityczna poprawność
W Sejmie międzynarodowa debata o bezpieczeństwie
Na jakich zasadach powrót do armii?
Cadet Camp w wojskowej uczelni
„Kabul VIII” – gotowi do misji
Operacja „Ku wolności”, czyli Abwehra kręci w Polsce film

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO