moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Drugi dzień obrad NATO w Brukseli

Polska włączy się w natowski program, którego celem jest opracowanie samolotu rozpoznania morskiego i zwalczania okrętów podwodnych. List intencyjny w tej sprawie podpisał w czwartek w Brukseli wiceminister Tomasz Szatkowski. Podczas spotkania szefów obrony Sojuszu Północnoatlantyckiego rozmawiano także o rozpoczęciu nowej misji szkoleniowej w Iraku.


Współpracę państw członkowskich NATO w sprawie pozyskania morskich samolotów wielozadaniowych zapoczątkowały w ubiegłym roku Francja, Niemcy, Grecja, Włochy, Hiszpania i Turcja. Inicjatywa wynika z tego, że okres eksploatacji większość samolotów patrolowych, które prowadzą działania na rzecz Sojuszu, skończy się w latach 2025–2035. Rose Gottemoeller, zastępca sekretarza generalnego NATO, przyznała, że konieczne jest „opracowanie nowych rozwiązań, aby zdolność do reagowania Sojuszu na pojawiające się zagrożenia mogła zostać zachowana”. – Potrzebujemy samolotów nowej generacji, ale wcześniej musimy opracować wymagania, jakie te maszyny powinny spełniać – mówiła Rose Gottemoeller. – Współpraca sojuszników ma doprowadzić do wdrożenia nowej floty, która zapewni bezpieczeństwo na morzu – dodała. Inicjatywa nosi nazwę Maritime Multimission Aircraft M3A.

Dziś podsekretarz stanu Tomasz Szatkowski podpisał list intencyjny, w którym zadeklarował, że Polska przyłączy się do projektu. Podobny dokument sygnowała Kanada.

Udział w projekcie dotyczącym samolotu rozpoznania morskiego i zwalczania okrętów podwodnych – jak poinformowało w komunikacie Ministerstwo Obrony Narodowej – „daje Polsce możliwość dostępu do wiedzy oraz doświadczeń innych krajów dotyczących misji rozpoznania morskiego i zwalczania okrętów podwodnych, co może być szczególnie przydatne w procesie modernizacji technicznej Sił Zbrojnych, definiowana narodowych wymagań operacyjnych oraz ich harmonizacji i kompatybilności ze zdolnościami budowanymi w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego”. Jednocześnie resort obrony zastrzegł, że podpisanie dokumentu ,,nie wpływa na narodowe projekty i nie zobowiązuje strony polskiej ani pozostałych sygnatariuszy do uczestnictwa w ewentualnych kolejnych etapach projektu”.

Ministrowie obrony rozmawiali dziś także o zaangażowaniu w walkę z terroryzmem oraz w operacje zapewniania bezpieczeństwa poza granicami NATO. Jens Stoltenberg, sekretarz Sojuszu, zapowiedział zwiększenie aktywności sił Sojuszu w Iraku. Obecnie żołnierze NATO szkolą irackie siły bezpieczeństwa, prowadzą też loty patrolowe z samolotów AWACS. – 98 procent terytorium, które zajmowało ISIS w Iraku i Syrii zostało wyzwolone. Spod ucisku terrorystów uwolniono siedem i pół miliona osób – przypomniał Jens Stoltenberg. – Wszyscy widzimy potrzebę zwiększenia szkoleń dla irackich sił, bo odchodzimy od operacji bojowych w koalicji do budowania lokalnych zdolności, umożliwiających Irakijczykom zapewnienie stabilności kraju – mówił sekretarz NATO.

Stoltenberg wyjaśnił, że chodzi na przykład o utworzenie wojskowych akademii dla Irakijczyków. Zapewnił także, że wszelkie działania NATO są uzgadniane z rządem irackim, Organizacją Narodów Zjednoczonych i Unią Europejską.

Spotkanie w Kwaterze Głównej NATO rozpoczęło się wczoraj. Pierwszego dnia obrad szefowie resortów obrony rozmawiali między innymi o strukturze dowodzenia Sojuszu, a także zadecydowali o utworzeniu nowych dowództw, które miałyby odpowiadać za usprawnienie procesów logistycznych związanych z przemieszczaniem się wojsk NATO. Decyzja o tym, kiedy i gdzie rozpoczną działalność nowe dowództwa, ma zapaść podczas lipcowego szczytu w Brukseli.

MM

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Śmierć „Zapory”
Okrętowa grupa zadaniowa ćwiczyła na Bałtyku
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
„Zoom na proobronność”
Rusza program „cyber.mil z klasą”
Pogromcy czołgów poszukiwani
Brąz Rudyka w mistrzostwach świata w kolarstwie torowym
Jak ORP „Piorun” walczył o Clydebank
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
12 Brygada 20 lat w NATO
Hunt for “the Butcher of Vukovar”
Artylerzyści na „Dynamic Front ‘19”
Jak uzdrowić zbrojeniówkę?
„Dysk” – kobieca strona Armii Krajowej
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
„Spirit of Ostra Brama” już na Cytadeli
Otwarte drzwi
Drugie życie Wilczego Szańca
Getting on an Even Keel
Kampania wyborcza poza armią
W Brukseli o bezpieczeństwie
Pokonać strach przed ogniem
201 maratonów w 201 krajach
Generała Andersa akces do NATO
Panie bez taryfy ulgowej
Polacy dzielą się doświadczeniem logistycznym
19 medali żołnierzy
Odwiedź „kuźnię generałów”
Wybieramy mistrzów sportu powszechnego w 2018 roku
Szef NATO w Warszawie
Niezwykłe spotkanie weteranów afgańskiej misji
Nowi generałowie w Wojsku Polskim
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
To był realny plan odbudowy Polski
Grupa V4 uczciła rocznicę wejścia do Paktu
Fuzja w ramach PGZ
W poszukiwaniu fregat ekspedycyjnych
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
Cel – bezpieczna Europa
Trzecia Setka Komandosa
Żołnierz poprowadził reprezentację lekkoatletów do triumfu w mistrzostwach Europy
Iceman Challenge. Do złota zabrakło niewiele
„Gra o tron”, sezon I – Dymitriada
Mistrzynie z Glasgow w szeregach armii
Jastrzębie dyscyplinują rosyjskie myśliwce
Co dalej w relacjach z Iranem po konferencji bliskowschodniej?
PGZ wyremontuje ORP „Czernicki”
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Trening na wieżowcu i nad wodą
„Northern Sojourn ’19” z Polakami
MON uspokaja: „Wisła” zgodnie z harmonogramem
Pancerna walka w mieście
Jastrzębie widzą w ciemności
Żołnierze gotowi do misji „Sophia”
MP5: pierwszy z NATO
Szczyt USA–Korea bez porozumienia
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Wizja marszałka prysła w Rydze

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO