moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Saperzy szkolą się przed misją

Trzy sekcje rozminowania z 5 Kresowego Batalionu Saperów rozpoczną w czerwcu misję w Afganistanie. Pierwszy sprawdzian przed wyjazdem żołnierze mają już za sobą. Musieli udowodnić, że potrafią wykryć zamaskowany ładunek wybuchowy, znają metody konstruowania i detonowania min pułapek przez terrorystów, a nawet, że – w razie potrzeby – mogą zastąpić obsługę granatnika.

Sprawdzian z wiedzy minerskiej zorganizowano w jednostce w Krośnie Odrzańskim. Saperzy, którzy go zdadzą, zostaną włączeni w skład przygotowujących się do misji plutonów ochrony, jeden z 17 Brygady Zmechanizowanej, dwa – z 34 Brygady Kawalerii Pancernej.   

– Najbardziej skrupulatnie sprawdzaliśmy, czy członkowie sekcji znają zasady Counter-IED, czyli przeciwdziałania atakom z użyciem improwizowanych urządzeń wybuchowych – mówi mjr Krzysztof Wojtas, zastępca dowódcy – szef sztabu 5 Batalionu Saperów. 

REKLAMA

Czujne wąsy

Jedno z zadań przygotowanych dla żołnierzy brzmiało: przeprowadzić procedurę 5/25. Chodzi o sprawdzenie miejsca w strefie niebezpiecznej, w którym zatrzyma się wojskowy pojazd. Taką kontrolę saperską wykonuje się według ustalonych zasad, zaczynając od miejsc pod pojazdem z sukcesywnym rozszerzaniem strefy sprawdzania do 5 metrów wokół wozu, następnie 25 metrów dookoła miejsca zatrzymania.

Żołnierze musieli udowodnić, że potrafią wykryć w strefie zdarzenia dobrze zamaskowany ładunek wybuchowy i wdrożyć niezbędną w tej sytuacji procedurę 4C. Polega ona m.in. na rozpoznaniu rodzaju ładunku, poinformowaniu przełożonych o znalezisku i zabezpieczeniu okolicy, aby ewentualna detonacja nie wyrządziła nikomu krzywdy.

To podstawowe zadania saperów na misji. Podczas patrolu to właśnie minerzy pieszo torują drogę kolegom. Dwaj z nich, idąc po obu stronach drogi, wypatrują podejrzanych pakunków, anten radiowych detonatorów, kabli wyprowadzających elementy zapalników poza zasięg zagłuszarek zamontowanych na transporterach. Takie działanie nazywa się w żołnierskim żargonie wystawianiem wąsów. Żołnierze w ten sposób sprawdzają nie tylko trasę, lecz także jej pobocze, mosty i przepusty. Są narażeni na bezpośredni ostrzał i ryzyko, że ulokowany w pobliżu ładunek wybuchowy zostanie zdalnie zdetonowany przez terrorystów.

– Mamy świadomość zagrożenia. Dlatego w składzie mojego zespołu są ludzie doświadczeni, którzy byli uczestnikami wielu misji zagranicznych – mówi st. sierż. Tomasz Tatara, dowódca sekcji rozminowania, która wejdzie w skład plutonu ochrony z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

Nie tylko zdolności saperskie

Podczas certyfikacji sprawdzano także wiedzę żołnierzy o nowych metodach budowy ładunków przez afgańskich terrorystów, sposobach ich podkładania i detonowania. Informacje na ten temat saperzy na bieżąco otrzymują od kolegów przebywających na misji.

Żołnierze musieli się wykazać również umiejętnością udzielania pierwszej pomocy, maskowania, nawiązywania łączności, działania w terenie skażonym.

Poza trzema czteroosobowymi zespołami w certyfikacji wzięło udział dodatkowo trzech saperów, którzy w razie potrzeby będą pełnić rolę zmienników. Sekcja st. sierż. Tomasza Tatary z zadaniami poradziła sobie dobrze – żołnierze dostali czwórkę z plusem.

Służba sapera na misji nie kończy się jednak na umiejętnościach minerskich. Podkomendni st. sierż. Tatary przeszli m.in. kurs obsługi granatnika Mk 19, mogą też w razie potrzeby pełnić funkcję tzw. gunera – celowniczego obsługującego wielkokalibrowy karabin maszynowy w wieżyczce transportera.

Saperzy z Krosna Odrzańskiego nadal będą ćwiczyć wojskowe umiejętności, tym razem już szkoląc się przed wyjazdem do Afganistanu w ramach plutonów ochrony.

W czerwcu żołnierze wyjadą do Afganistanu razem z VIII zmianą Polskiego Kontyngentu Wojskowego. NATO-wska misja „Resolute Support” ma charakter doradczo-szkoleniowy.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: szer. Katarzyna Pac-Nowak

dodaj komentarz

komentarze


Nowa strategia z podpisem prezydenta
 
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Wojsko przeciw wirusowi
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Co z tegorocznym MSPO?
Płk Górka zadba o piątą domenę operacyjną
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Patrioty z polskimi przyczepami
NATO walczy z koronawirusem
Podchorążowie za sterami Bielików
Na zakupy do sklepu AMW
Partyzanci rozgromili ubeków
Specjalsi świętują
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Pracowity tydzień flotylli
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Widzieć i nie być widzianym
Pilot F-16 oślepiony laserem
Polskie porty bardziej otwarte
Na misjach święta inne niż zwykle
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Sukcesy sportowców w mundurach
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Terytorialsi nie stracą dodatku
Army of Medics
Zwiadowcy trenują na Mazurach
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
MBDA w walce o „Narew”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Rozbicie obozu NKWD w Rembertowie
Obradowała Rada Gabinetowa
ORP „Orzeł”. Jak zaginął?
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Nowy tor przeszkód zawiszaków
Przeciwlotnicza Sona
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Nowy wiceminister w MON
Amerykanie odmładzają F-16
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Online z mistrzami sportu
Agent w generalskich szlifach
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Poszukiwania Magneto
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Rubiny w walce z epidemią
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Gotowi na „Defendera”
F-16 kończą misję w Estonii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO