moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowi wiceministrowie obrony

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki powołał na stanowiska nowych wiceministrów obrony. Sekretarzem stanu w MON został Sebastian Chwałek, a podsekretarzem Marek Łapiński. Premier odwołał jednocześnie dotychczasowych wiceministrów: Bartosza Kownackiego, Dominika Smyrgałę i Bartłomieja Grabskiego.


Wiceminister Sebastian Chwałek będzie odpowiadał za modernizację armii oraz za wojskową służbę zdrowia. Będzie też nadzorował spółki sektora zbrojeniowego.

Szef resortu obrony Mariusz Błaszczak wręczył dzisiaj nominacje swoim nowym współpracownikom. Wiceministrami MON zostali Sebastian Chwałek i Marek Łapiński. Jednocześnie z resortem obrony narodowej pożegnało się trzech wiceministrów: Bartosz Kownacki, Dominik Smyrgała i Bartłomiej Grabski. Na stanowisku pozostaje dotychczasowy podsekretarz stanu Tomasz Szatkowski, który zajmuje się sprawami międzynarodowymi.

Wiceminister Sebastian Chwałek będzie odpowiadał za modernizację armii oraz za wojskową służbę zdrowia. Będzie też nadzorował spółki sektora zbrojeniowego. Nowy sekretarz stanu w MON ma 41 lat. Ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz otworzył przewód doktorski na Wydziale Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

W listopadzie 2015 roku został powołany na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, a w maju 2017 roku objął funkcję sekretarza stanu w MSWiA. Został też pełnomocnikiem rządu do spraw repatriacji. W MSWiA zajmował się sprawami administracji publicznej, nadzorował wojewodów oraz współpracował z samorządami. Odpowiadał także za kwestie prawne i legislacyjne oraz problematykę dotyczącą wyznań religijnych i mniejszości narodowych. Nadzorował resortową służbę zdrowia oraz pracę Departamentu Obywatelstwa i Repatriacji.

Marek Łapiński będzie odpowiadał w MON za strategię obronną, budżet i sprawy socjalne. Ma 55 lat, jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz absolwentem Europejskiego Studium Problematyki Przestępczości na Uniwersytecie Łódzkim. W 2004 roku ukończył aplikację kontrolerów Najwyższej Izby Kontroli.


Marek Łapiński będzie odpowiadał w MON za strategię obronną, budżet i sprawy socjalne.

Od 1993 roku (z przerwami) jest związany zawodowo ze Strażą Graniczną. W grudniu 2015 roku został powołany na komendanta głównego SG, a w maju 2017 otrzymał nominację na stopień generała brygady SG. Pracował w Najwyższej Izbie Kontroli jako główny specjalista w Departamencie Komunikacji i Systemów Transportowych. Pełnił też służbę w Urzędzie Ochrony Państwa. Pod koniec lat 90. był zastępcą generalnego inspektora celnego i współtworzył policję celną. Organizował i nadzorował pion operacyjny, dochodzeniowy, kontrolny, ewidencji i archiwum oraz laboratorium kryminalistyczne. Był przewodniczącym Resortowej Komisji Orzekającej w sprawach o Naruszenie Dyscypliny Finansów Publicznych przy MSWiA. Jest współautorem projektu reformowania Gruzji, w tym sektora bezpieczeństwa, spraw wewnętrznych oraz kontroli celnej i podatkowej, który przygotowywał w latach 2002–2003.

W ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki powołał na stanowisko jeszcze jednego wiceministra MON. Został nim 39-letni Tomasz Zdzikot, który do resortu obrony przeszedł z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Poprzednio zajmował stanowisko sekretarza stanu w MSWiA oraz był pełnomocnikiem rządu do spraw przygotowania organów administracji państwowej do współpracy z systemem informacyjnym Schengen oraz wizowym systemem informacyjnym. Tomasz Zdzikot jest radcą prawnym, absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Wiceminister Zdzikot zajmie się w MON nadzorem nad Departamentem Prawnym oraz sprawami związanymi z teleinformatyką, infrastrukturą oraz wyższym szkolnictwem wojskowym.

MKS

autor zdjęć: por. Robert Suchy / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


A Biting and Tracking Commando
Wnioski z „Anakondy ‘18”
Jastrzębie dyscyplinują rosyjskie myśliwce
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
„Gra o tron”, sezon I – Dymitriada
Co dalej w relacjach z Iranem po konferencji bliskowschodniej?
Steering Awareness
Drugie życie Wilczego Szańca
Niezwykłe spotkanie weteranów afgańskiej misji
Podwyżki dla pracowników wojska
12 Brygada 20 lat w NATO
Step ahead in a different world
MON uspokaja: „Wisła” zgodnie z harmonogramem
Szczyt USA–Korea bez porozumienia
Rok intensywnych ćwiczeń
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
„Northern Sojourn ’19” z Polakami
Artylerzyści na „Dynamic Front ‘19”
Okrętowa grupa zadaniowa ćwiczyła na Bałtyku
Panie bez taryfy ulgowej
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Kraby na służbie w Sulechowie
201 maratonów w 201 krajach
Chemicy z Polski i USA przygotowują się do wspólnych ćwiczeń
75 lat od wielkiej ucieczki
Wizja marszałka prysła w Rydze
Pogromcy czołgów poszukiwani
Premier odwiedził GROM
Polacy dzielą się doświadczeniem logistycznym
Szef NATO w Warszawie
Urodziny „Zo”– napisz scenariusz o życiu generał Zawackiej
Cel – bezpieczna Europa
Żołnierz poprowadził reprezentację lekkoatletów do triumfu w mistrzostwach Europy
Jastrzębie widzą w ciemności
Generała Andersa akces do NATO
Żołnierze gotowi do misji „Sophia”
PGZ wyremontuje ORP „Czernicki”
US Army od kuchni
Brunssum, or welcome to the Netherlands
Dodatkowe szkolenie pilotów Gulfstreamów
MP5: pierwszy z NATO
Mistrzynie z Glasgow w szeregach armii
Będą testy pocisków zakazanych traktatem INF
General Anders Joins NATO
To był realny plan odbudowy Polski
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Brąz Rudyka w mistrzostwach świata w kolarstwie torowym
W poszukiwaniu fregat ekspedycyjnych
Trzecia Setka Komandosa
Trening na wieżowcu i nad wodą
„Zoom na proobronność”
Wybieramy mistrzów sportu powszechnego w 2018 roku
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Kpr. Jakub Tynka uhonorowany „Nagrodą specjalną”
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Kampania wyborcza poza armią
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
Pancerna walka w mieście
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO