Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki powołał na stanowiska nowych wiceministrów obrony. Sekretarzem stanu w MON został Sebastian Chwałek, a podsekretarzem Marek Łapiński. Premier odwołał jednocześnie dotychczasowych wiceministrów: Bartosza Kownackiego, Dominika Smyrgałę i Bartłomieja Grabskiego.
Wiceminister Sebastian Chwałek będzie odpowiadał za modernizację armii oraz za wojskową służbę zdrowia. Będzie też nadzorował spółki sektora zbrojeniowego.
Szef resortu obrony Mariusz Błaszczak wręczył dzisiaj nominacje swoim nowym współpracownikom. Wiceministrami MON zostali Sebastian Chwałek i Marek Łapiński. Jednocześnie z resortem obrony narodowej pożegnało się trzech wiceministrów: Bartosz Kownacki, Dominik Smyrgała i Bartłomiej Grabski. Na stanowisku pozostaje dotychczasowy podsekretarz stanu Tomasz Szatkowski, który zajmuje się sprawami międzynarodowymi.
Wiceminister Sebastian Chwałek będzie odpowiadał za modernizację armii oraz za wojskową służbę zdrowia. Będzie też nadzorował spółki sektora zbrojeniowego. Nowy sekretarz stanu w MON ma 41 lat. Ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz otworzył przewód doktorski na Wydziale Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego w Warszawie.
W listopadzie 2015 roku został powołany na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, a w maju 2017 roku objął funkcję sekretarza stanu w MSWiA. Został też pełnomocnikiem rządu do spraw repatriacji. W MSWiA zajmował się sprawami administracji publicznej, nadzorował wojewodów oraz współpracował z samorządami. Odpowiadał także za kwestie prawne i legislacyjne oraz problematykę dotyczącą wyznań religijnych i mniejszości narodowych. Nadzorował resortową służbę zdrowia oraz pracę Departamentu Obywatelstwa i Repatriacji.
Marek Łapiński będzie odpowiadał w MON za strategię obronną, budżet i sprawy socjalne. Ma 55 lat, jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz absolwentem Europejskiego Studium Problematyki Przestępczości na Uniwersytecie Łódzkim. W 2004 roku ukończył aplikację kontrolerów Najwyższej Izby Kontroli.
Marek Łapiński będzie odpowiadał w MON za strategię obronną, budżet i sprawy socjalne.
Od 1993 roku (z przerwami) jest związany zawodowo ze Strażą Graniczną. W grudniu 2015 roku został powołany na komendanta głównego SG, a w maju 2017 otrzymał nominację na stopień generała brygady SG. Pracował w Najwyższej Izbie Kontroli jako główny specjalista w Departamencie Komunikacji i Systemów Transportowych. Pełnił też służbę w Urzędzie Ochrony Państwa. Pod koniec lat 90. był zastępcą generalnego inspektora celnego i współtworzył policję celną. Organizował i nadzorował pion operacyjny, dochodzeniowy, kontrolny, ewidencji i archiwum oraz laboratorium kryminalistyczne. Był przewodniczącym Resortowej Komisji Orzekającej w sprawach o Naruszenie Dyscypliny Finansów Publicznych przy MSWiA. Jest współautorem projektu reformowania Gruzji, w tym sektora bezpieczeństwa, spraw wewnętrznych oraz kontroli celnej i podatkowej, który przygotowywał w latach 2002–2003.
W ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki powołał na stanowisko jeszcze jednego wiceministra MON. Został nim 39-letni Tomasz Zdzikot, który do resortu obrony przeszedł z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Poprzednio zajmował stanowisko sekretarza stanu w MSWiA oraz był pełnomocnikiem rządu do spraw przygotowania organów administracji państwowej do współpracy z systemem informacyjnym Schengen oraz wizowym systemem informacyjnym. Tomasz Zdzikot jest radcą prawnym, absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Wiceminister Zdzikot zajmie się w MON nadzorem nad Departamentem Prawnym oraz sprawami związanymi z teleinformatyką, infrastrukturą oraz wyższym szkolnictwem wojskowym.
autor zdjęć: por. Robert Suchy / CO MON
komentarze