moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kolejni dowódcy brygad OT powołani

Znani są już wszyscy dowódcy brygad trzeciego etapu formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. Podobnie jak podczas wyznaczeń sprzed kilku dni, tak i teraz dowódcami brygad obrony terytorialnej zostali oficerowie z bogatym dorobkiem w służbie na stanowiskach w kraju i poza granicami.

Pomorskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, świętokrzyskie, małopolskie, wielkopolskie oraz śląskie to województwa, na terenie których 15 stycznia rozpocznie się formowanie brygad obrony terytorialnej. Formalnie ruszy kolejny – trzeci etap budowy WOT, który obejmuje utworzenie siedmiu jednostek w Polsce centralnej.

Nowo wyznaczeni dowódcy posiadają kwalifikacje i doświadczenie zdobyte podczas wieloletniej służby na stanowiskach dowódczych i sztabowych w jednostkach sił specjalnych czy wojsk lądowych. To najlepsza gwarancja, że profesjonalnie przygotują oni brygady obrony terytorialnej do współdziałania z wojskami operacyjnymi i wpiszą je w misję sił zbrojnych.

Pierwsze zadania nowo wyznaczonych oficerów to sformowanie dowództw brygad oraz pierwszych batalionów lekkiej piechoty tak, aby przełomie 2018 i 2019 roku przystąpić do szkolenia ochotników.

Budowa piątego rodzaju sił zbrojnych rozpoczęła się na początku 2017 roku. W pierwszym etapie sformowano Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej oraz trzy brygady na terenie Podlasia, Lubelszczyzny i Podkarpacia. W tych jednostkach przeszkolono już około 6,5 tys. żołnierzy terytorialnej służby wojskowej. W maju 2017 roku po wyznaczeniu dowódców trzech brygad, w tym dwóch na Mazowszu oraz jednej na Warmii i Mazurach, rozpoczął się drugi etap formowania WOT. Brygady w tych województwach w pierwszym i drugim kwartale br. rozpoczną szkolenie pierwszych ochotników.

Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej pełni służbę niemal 8 tys. żołnierzy, w tym około 6,5 tys. żołnierzy terytorialnej służby wojskowej.

Docelowo Wojska Obrony Terytorialnej będą liczyły 53 tys. żołnierzy w siedemnastu brygadach. W 2018 roku uruchomione zostanie Centrum Szkolenia WOT w Siedlcach.

Dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej - płk Grzegorz Kaliciak

Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej im. T. Kościuszki, uczestnik czterech misji w Iraku i Afganistanie, szef sztabu 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu.
Dowódca walk o City Hall w Karbali w 2004 roku. Momentem, który był jego największym zawodowym wyzwaniem było dowodzenie kompanią rozpoznawczą podczas II zmiany PKW i największego w tym czasie starcia z rebeliantami. Obrona City Hall pokazała jak wiele znaczy dobre wyszkolenie i zgranie pododdziału, a przede wszystkim jak ważne jest wzajemne żołnierskie zaufanie, kiedy swoje życie trzeba złożyć w rękach kolegów, kiedy jest zadanie do zrealizowania, kiedy w domu czeka rodzina. Dowódca, który swoją postawą pokazał żołnierzom, że zwycięstwo jest możliwe.
Przed nim nowe wyzwanie, kontynuacja formowania brygady obrony terytorialnej w województwie mazowieckim. Ochotnicy mogą spodziewać się dobrego wyszkolenia, a w najtrudniejszych momentach wsparcia. Takie podmiotowe podejście do podwładnych wpisuje się w pełni w zasady panujące w Wojskach Obrony Terytorialnej. „Zawsze gotowi, zawsze blisko” - dobrze wyszkolony i zgrany bojowo zespół, to będzie chciał zagwarantować swoim żołnierzom.

Dowódca 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej - płk Krzysztof Stańczyk

Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Rakietowych i Artylerii w Toruniu, uczestnik pięciu misji poza granicami kraju. Urodzony i zamieszkały w województwie kujawsko – pomorskim, gdzie obejmuje dowództwo.
Podczas XVIII zmiany PKW, dowodził plutonem odwodu sił dowódcy UNDOF, generała Franciszka Gągora i szkolił żołnierzy.


Realizował szkolenia oraz codzienną działalność patrolową w strefie odpowiedzialności sił obserwująco – rozjemczych. W ramach trzech misji PKW ISAF budował system szkoleń żołnierzy oraz sztabu 3 brygady Afgańskiej w prowincji Ghazni.

Wywodzi się z dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej, gdzie zajmuje stanowisko szefa oddziału rodzaju wojsk w zarządzie operacyjnym.

 

Dowódca 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej - płk Krzysztof Goncerz

Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Tadeusza Kościuszki, swoją karierę wojskową zaczynał w 6. brygadzie desantowo-szturmowej, uczestniczył w tworzeniu wojsk specjalnych. Na misji w Afganistanie koordynował działanie sił specjalnych w działaniach bojowych.

Umiejętności nawiązywania współpracy nabyte w czasie służby z podmiotami zewnętrznymi na styku wojsk specjalnych, lądowych, a także władz lokalnych, rządowych, będą niezwykle pomocne w tworzeniu nowego rodzaju sił zbrojnych - Wojsk Obrony Terytorialnej na terenie Małopolski.

Umie dostrzec rozwiązania, gdzie inni ich nie widzą, wielokrotnie udowadniał, że rozwiązanie problemu jest możliwe kiedy inni mówili, że się nie da.
Wywodzi się z dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej, gdzie zajmuje stanowisko szefa zarządu operacyjnego.

 


Dowódca 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej - ppłk Rafał Miernik

Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. Szef szkolenia 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu, dowódca kompanii bojowej podczas misji polskich żołnierzy w Iraku, dowódca batalionu w Afganistanie.

Największe wyzwanie zawodowe podjął dowodząc zgrupowaniem bojowym Alfa i bazą Ghazni podczas IX zmiany PKW Afganistan. Dowodził blisko tysięcznym batalionem manewrowym w dyżurze Grupy Bojowej Unii Europejskiej. W kraju miał przywilej przez 5 lat dowodzić elitarnym 7 Batalionem Strzelców Konnych Wielkopolskich. W formowaniu wielkopolskiej brygady na pewno wykorzysta olbrzymie doświadczenie wyniesione z dotychczasowej służby wojskowej.

Widzi olbrzymi potencjał w kandydatach do Wojsk Obrony Terytorialnej, zamierza czerpać z ich przywiązania do regionu, umiejętności zawodowych i doświadczenia. To na nich zamierza budować tożsamość wielkopolskiej brygady, którą będzie mocno opierał na fundamentach tradycji, chwalebnych czynach z przeszłości i współczesnych wyjątkowych przymiotów społeczności Wielkopolan.

Dowódca 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej - płk Tomasz Białas

Wywodzi się z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, urodzony w Będzinie w rodzinie z górniczymi tradycjami, swoje życie rodzinne i zawodowe związał z rejonem Śląska, gdzie wraca z doświadczeniem wyniesionym z formowania mazowieckiej brygady.

Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu, był uczestnikiem trzech misji poza granicami kraju oraz szefem pionu szkolenia Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu. To człowiek wyznaczający standardy, a nie biernie wpisujący się w już istniejące.
Teraz będzie dowodził Śląską Brygadą Obrony Terytorialnej – doświadczony żołnierz z pustyń Iraku i Afganistanu, żołnierz Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu, instruktor spadochronowy.

Budował niemal od zera policję antyterrorystyczną w Ghazni, do walki z terrorystami szkolił Irakijczyków i Afgańczyków, osiągnął sukces. Zastanawiał się, czy kiedykolwiek w kraju będzie mógł wykorzystywać te cenne doświadczenia. Teraz nadarzyła się taka okazja, jest w Wojskach Obrony Terytorialnej i to jest ten czas. Ślązakom da to, co najlepsze.

Tekst: Maria Kołtunowska

red. PZ

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


„Dragon’19” od kuchni
 
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Ankona – samodzielna polska operacja
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
Wkręceni w skoki
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Gotowi na F-35?
F-35 wylądowały w Powidzu
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Brytyjska „pamiątka”
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Rivalry on Closed Sea
Raki dla zawiszaków
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Misja specjalna „Projektu Wojownik”
Formowanie 19 Brygady
Bomby dla Jastrzębi produkowane w Polsce
Zgarnęli złoto w Dolinie Krzemowej!
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Polscy żołnierze wracają do Libanu
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Polsko-francuska szkoła uczuć
Kolejna szabla AFN zdobyta
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
Kolejne drony dla WOT-u
NATO silniejsze z rezerwistami
The Chariots of Jihad
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
Polska historia w Norwegii
Zdobądź stopień naukowy doktora na WAT
Desant na czeskich spadochronach
Od konfliktu do zgody
Rozdarty subkontynent
Żołnierze WOT wesprą harcerzy
Weterani zapraszają kolegów z USA i Mołdawii
Kierunek: Afganistan
Obrady Rady Unii Europejskiej
Moja „bazówka”
Sojusze na fali
Obława pełna białych plam
Działalność firm na rzecz obronności
„Pułaski” wrócił do kraju
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Rozpoczynamy nową erę
Sport nie dzieli, sport łączy
Zmiany w przepisach mundurowych
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Nowi szturmani w JW Agat
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Stawiamy na rozwój
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Tak umierał Wołyń
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Nowe nakolanniki
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO