moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Węgierski kierunek PGZ

Na wiosnę PGZ otworzy swoje przedstawicielstwo na Węgrzech – zapowiedział prezes Błażej Wojnicz. Narodowy holding chce sprzedać tamtejszej armii m.in. systemy artyleryjskie Rak i Krab oraz rakiety przeciwlotnicze Grom/Piorun. – Sprzedaż uzbrojenia do takich krajów jak Węgry może być doskonałą okazją do odbudowy pozycji naszej zbrojeniówki na rynkach zagranicznych – skomentował plany PGZ wiceminister Bartosz Kownacki.

Pomysł zacieśnienia współpracy z Węgrami mocno wspiera Ministerstwo Obrony Narodowej. Przedstawiciele resortu wielokrotnie wskazywali, że jeżeli polski przemysł zbrojeniowy ma być liczącym się graczem na arenie międzynarodowej, to nie może budować swojej oferty wyłącznie na potrzeby polskiej armii. – Rynek krajowy, bez względu na to jak byłby chłonny, ma swoje limity i szczególnie w dłuższej perspektywie nie powinien stanowić najważniejszego źródła dochodów – komentuje wiceminister Bartosz Kownacki, odpowiedzialny w resorcie za zakupy sprzętu i uzbrojenia wojskowego. Mocniejsze postawienie na eksport widać już w wynikach holdingu. W ciągu dwóch lat sprzedaż za granicę wzrosła o ponad 50%.

Jednym z kierunków ekspansji PGZ są Węgry. W ostatnich miesiącach odbyło się wiele dwustronnych spotkań. Z możliwościami naszej zbrojeniówki zapoznawali się nie tylko przedstawiciele tamtejszej armii – jesienią w Polsce był dr Gáspár Maróth, dyrektor ds. uzbrojenia sił zbrojnych Węgier, lecz również przemysłu, w tym największego węgierskiego koncernu zbrojeniowego HM Arzenal. – Węgrów najbardziej interesują nasze systemy artyleryjskie, kołowe transportery opancerzone oraz systemy wyposażenia indywidualnego żołnierzy, czyli broń osobista, broń przeciwpancerna i przeciwlotnicza tego szczebla, a także środki łączności – wyjaśnia Błażej Wojnicz.

REKLAMA

Podczas zakończonej w tym tygodniu wizyty premiera Mateusza Morawieckiego na Węgrzech prezes PGZ zapowiedział, że grupa otworzy nad Dunajem swoje przedstawicielstwo. Polski holding chce bowiem nie tylko sprzedawać swoje produkty Węgrom, lecz również tam inwestować. – Inwestycje są oczywistością, gdyż chcąc budować znaczącą pozycję na rynku zagranicznym, musimy pokazać, że zależy nam na partnerstwie i utrzymaniu standardów, które prezentujemy podczas wizyt delegacji zagranicznych w naszym kraju. Naszym zdaniem, w tamtejszym przemyśle zbrojeniowym istnieje spory potencjał, który da się wykorzystać do realizacji celów wyznaczonych przez Budapeszt. Wierzymy, że wspólnie uda się nam osiągnąć sukces i wspomóc węgierskie siły zbrojne w procesie ich modernizacji – mówił Wojnicz.

– Cieszy to, że przemysł patrzy w przyszłość. Sprzedaż uzbrojenia do takich krajów jak Węgry może być doskonałą okazją do odbudowy pozycji naszej zbrojeniówki na rynkach zagranicznych, a stała obecność przedstawicieli PGZ nad Dunajem z pewnością będzie stanowić ważny element tego procesu – komentuje Bartosz Kownacki.

Polska Grupa Zbrojeniowa składa się z ponad 60 spółek obronnych i stoczniowych oraz tzw. nowych technologii. Jest zaliczana do dziesięciu największych koncernów zbrojeniowych w Europie. Jej roczne przychody to ponad 5 mld zł.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. szer. Bartosz Różański

dodaj komentarz

komentarze

~krosno
1524590520
,,Narodowy holding chce sprzedać tamtejszej armii m.in. rakiety przeciwlotnicze Grom/Piorun"- Czyli zostanie zniesiony zakaz eksportu Piorunów? Jeśli tak to mam nadzieje, że nie sprzedamy tego sprzętu np. Ukrainie. Oby te cacuszka nie wpadły by w niepowołane ręce.
30-84-79-51
~asd
1515592440
Wszystko co interesuje Węgrów to w 90% produkt zagraniczny, spolonizowany jedynie.
88-23-A5-80

PGZ i Leonardo chcą zbudować Kruka
Frontowe miasta Legionów Polskich
Armia zyskała 323 nowych oficerów
Pancerne starcie w Orzyszu
„Sophia”: druga zmiana po certyfikacji
Cel: bezpieczne lotnisko
Powitanie kuwejckiego kontyngentu
„Kościuszko” na oceanie
MON na lato dla dzieci żołnierzy
Inwestycje w Pionki
Terytorialsi w urzędach
Płonący tor przeszkód
Unitarka terytorialsów
Posłowie o „Wiśle” i PGZ
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Polak znaczy skazaniec
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
Polityka fałszywego uśmiechu
Dwa medale kajakarki na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy
Sukces Trumpa czy Kima?
„Milion zza oceanu”, czyli Polacy w armii USA
Szkoła Orląt będzie Akademią
System dowodzenia dla wojsk lądowych
Terytorialsi na kursie dla ratowników wodnych
Powietrzny pokaz Orlików i Harvardów
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Piłkarze z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Prezydent i szef MON-u na Łotwie
Kawaleryjskie święto w Hrubieszowie
Czarna Dywizja najlepsza na spartakiadzie
Pierwszy nowoczesny okręt II Rzeczypospolitej
Szkolenie Legii Akademickiej we Wrocławiu
Trump: „Polska nie jest zakładnikiem”
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Polska delegacja w drodze do Brukseli
„Kormoran” opuścił Bałtyk
„Walka czołgów” – kolejne starcie
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Groty na rynku cywilnym
Sojusz jak wspólna pięść
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
Jak nas widzą, czyli Polska w oczach żołnierzy US Army
Wojownicy nad morzem
Eastern Flank Pillar
WOT zmodyfikuje zasady organizacji ćwiczeń poza poligonami
16–31 lipca – polskie oddziały na rosyjskiej ziemi
34 medale żołnierzy na mistrzostwach Polski
Francja inwestuje w obronność
Sukcesy lekkoatletów w Pucharze Świata i Diamentowej Lidze
Polskie Bryzy nad Afryką
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Pamięci Polaków pomordowanych na Wołyniu
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Spadochroniarze skakali po medale
Pożegnanie pilota MiG-a-29

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO