moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pożegnanie ofiar stalinizmu

Przywołujemy ich nazwiska, imiona, pamięć, by Polacy wiedzieli, jak wielką cenę ich przodkowie zapłacili za wolność – mówił minister Antoni Macierewicz w trakcie uroczystości ku czi trzech oficerów marynarki wojennej – ofiar stalinowskich represji. Jutro odbędzie się pogrzeb kmdr. por. Zbigniewa Przybyszewskiego, kmdr. Jerzego Staniewicza i kmdr. Stanisława Mieszkowskiego.


Oficerowie marynarki wojennej byli ofiarami czystek, jakie w Wojsku Polskim rozpoczęły się po okrzepnięciu komunistycznego reżimu. Choć wcześniej dostali zgodę na wstąpienie w szeregi „ludowego wojska”, po 1950 roku ściągnęli na siebie uwagę aparatu bezpieczeństwa. Powodem objęcia ich represjami było rozpoczęcie służby wojskowej w II RP. Na podstawie sfałszowanych dowodów i wymuszonych torturami zeznań kmdr por. Zbigniew Przybyszewski, kmdr Jerzy Staniewicz i kmdr Stanisław Mieszkowski zostali oskarżeni o przygotowywanie zbrojnego zamachu stanu. Sąd wydał drakońskie wyroki – kary śmierci. Wykonano je w 1952 roku. Cztery lata później, na fali odwilży, zostali zrehabilitowani.

Przez wiele lat nie było znane miejsce pochówku oficerów. Dopiero w 2014 roku zespół prof. Krzysztofa Szwagrzyka z Instytutu Pamięci Narodowej odnalazł ich szczątki na kwaterze „Ł” na warszawskich Powązkach Wojskowych. Jutro spoczną w Kwaterze Pamięci na Cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni.


Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się w piątek w Helu. W tamtejszym kościele pw. Bożego Ciała wystawione zostały trumny ze szczątkami oficerów. Po mszy świętej gen. bryg. Jarosław Kraszewski, dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi BBN wręczył bliskim kmdr. Staniewicza i kmdr. Mieszkowskiego, przyznane przez prezydenta Andrzeja Dudę, Krzyże Oficerskie Orderu Odrodzenia Polski.

Następnie przed przed pomnikiem Obrońcom Helu odbyła się uroczystość patriotyczna z udziałem Antoniego Macierewicza, ministra obrony narodowej. – Przywołujemy ich nazwiska, imiona, pamięć, by Polacy wiedzieli, jak wielką cenę ich przodkowie zapłacili za wolność. Stanowią symbol naszej niepodległości – mówił szef MON.

Antoni Macierewicz przypomniał, że helskie uroczystości mają wyjątkowy charakter, bo są symbolicznym końcem drogi trzech oficerów. – Drogi, jaką przeszli po tym dniu, kiedy zaczęli obronę ojczyzny tutaj, w najbardziej na północ wysuniętej twierdzy Rzeczpospolitej, broniąc jej przed niemieckim barbarzyństwem. Przed zalewem germańskim, który miał zniszczyć Polskę i wraz z Sowietami raz na zawsze wymazać nasze polskie imię z mapy historii – mówił minister.


Minister przywołał losy komandorów jako przykład właściwej postawy w służbie Polsce. Nazwał ich symbolem bohaterstwa polskich marynarzy i wskazał jako wzór ludzi, którzy swoim życiem poświadczyli o gotowości do pracy dla ojczyzny bez względu na okoliczności. Zaznaczył też, że poza odbudową siły Wojska Polskiego i rodzimego przemysłu konieczna jest także odbudowa „siły polskiego ducha” oficerów, żołnierzy i przedstawicieli władz. – Bo godność Polaka poznajemy wtedy, gdy mamy pewność, że ci którzy reprezentują naród polski zachowują się z odpowiednią godnością – dodał minister.

Spod pomnika trumny przewieziono do portu w Helu. Zostały wniesione na pokłady okrętów marynarki wojennej, które jutro przewiozą je do Gdyni, gdzie zostaną uroczyście pogrzebane.

MC , PAP

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
 
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Deklaracja partnerstwa – Raytheon angażuje się w zapewnienie Polsce przewagi w powietrzu
Serwis AW101 w Łodzi
Nowy wiceminister w MON
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Ropą Polska stała
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
„Mewa” po służbie
Arsenał Iranu
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Benemerenti 2020
Klasy wojskowe po nowemu
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Wolny Niemiec dla wolnej Polski
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Ostatni cichociemny skończył 99 lat!
Przeciw trzem wrogom
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Powstał nowy portal o zbrodni katyńskiej
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Obradowała Rada Gabinetowa
Tak narodziło się kłamstwo katyńskie
They Train Together, They Fight Together
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Nowe śmigłowce specjalsów
Za wolność naszą i waszą
Wesprzyj weteranów walk o niepodległość
Rekordowy budżet MON
Następcy Wstęg poszukiwani
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Misje na dłużej
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Beagle dla żołnierzy?
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Kobieta technikiem pokładowym Casy
Iran uderza w USA
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
Wszystkie zbrodnie Jasienicy
Terytorialsi za oceanem
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
We Are All Darfur
USA nie zacznie wojny z Iranem
Posłowie o sytuacji w Iraku
Kajak idealny dla komandosa
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Polskie okręty w operacji „Pustynna Burza”
Defense Without Politics
Kondor wystartował
Ranking dowódców kampanii wrześniowej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO