moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pożegnanie ofiar stalinizmu

Przywołujemy ich nazwiska, imiona, pamięć, by Polacy wiedzieli, jak wielką cenę ich przodkowie zapłacili za wolność – mówił minister Antoni Macierewicz w trakcie uroczystości ku czi trzech oficerów marynarki wojennej – ofiar stalinowskich represji. Jutro odbędzie się pogrzeb kmdr. por. Zbigniewa Przybyszewskiego, kmdr. Jerzego Staniewicza i kmdr. Stanisława Mieszkowskiego.


Oficerowie marynarki wojennej byli ofiarami czystek, jakie w Wojsku Polskim rozpoczęły się po okrzepnięciu komunistycznego reżimu. Choć wcześniej dostali zgodę na wstąpienie w szeregi „ludowego wojska”, po 1950 roku ściągnęli na siebie uwagę aparatu bezpieczeństwa. Powodem objęcia ich represjami było rozpoczęcie służby wojskowej w II RP. Na podstawie sfałszowanych dowodów i wymuszonych torturami zeznań kmdr por. Zbigniew Przybyszewski, kmdr Jerzy Staniewicz i kmdr Stanisław Mieszkowski zostali oskarżeni o przygotowywanie zbrojnego zamachu stanu. Sąd wydał drakońskie wyroki – kary śmierci. Wykonano je w 1952 roku. Cztery lata później, na fali odwilży, zostali zrehabilitowani.

Przez wiele lat nie było znane miejsce pochówku oficerów. Dopiero w 2014 roku zespół prof. Krzysztofa Szwagrzyka z Instytutu Pamięci Narodowej odnalazł ich szczątki na kwaterze „Ł” na warszawskich Powązkach Wojskowych. Jutro spoczną w Kwaterze Pamięci na Cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni.


Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się w piątek w Helu. W tamtejszym kościele pw. Bożego Ciała wystawione zostały trumny ze szczątkami oficerów. Po mszy świętej gen. bryg. Jarosław Kraszewski, dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi BBN wręczył bliskim kmdr. Staniewicza i kmdr. Mieszkowskiego, przyznane przez prezydenta Andrzeja Dudę, Krzyże Oficerskie Orderu Odrodzenia Polski.

Następnie przed przed pomnikiem Obrońcom Helu odbyła się uroczystość patriotyczna z udziałem Antoniego Macierewicza, ministra obrony narodowej. – Przywołujemy ich nazwiska, imiona, pamięć, by Polacy wiedzieli, jak wielką cenę ich przodkowie zapłacili za wolność. Stanowią symbol naszej niepodległości – mówił szef MON.

Antoni Macierewicz przypomniał, że helskie uroczystości mają wyjątkowy charakter, bo są symbolicznym końcem drogi trzech oficerów. – Drogi, jaką przeszli po tym dniu, kiedy zaczęli obronę ojczyzny tutaj, w najbardziej na północ wysuniętej twierdzy Rzeczpospolitej, broniąc jej przed niemieckim barbarzyństwem. Przed zalewem germańskim, który miał zniszczyć Polskę i wraz z Sowietami raz na zawsze wymazać nasze polskie imię z mapy historii – mówił minister.


Minister przywołał losy komandorów jako przykład właściwej postawy w służbie Polsce. Nazwał ich symbolem bohaterstwa polskich marynarzy i wskazał jako wzór ludzi, którzy swoim życiem poświadczyli o gotowości do pracy dla ojczyzny bez względu na okoliczności. Zaznaczył też, że poza odbudową siły Wojska Polskiego i rodzimego przemysłu konieczna jest także odbudowa „siły polskiego ducha” oficerów, żołnierzy i przedstawicieli władz. – Bo godność Polaka poznajemy wtedy, gdy mamy pewność, że ci którzy reprezentują naród polski zachowują się z odpowiednią godnością – dodał minister.

Spod pomnika trumny przewieziono do portu w Helu. Zostały wniesione na pokłady okrętów marynarki wojennej, które jutro przewiozą je do Gdyni, gdzie zostaną uroczyście pogrzebane.

MC , PAP

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
 
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Czarny odchodzi do cywila
Śladami Pierwszej Pancernej
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Wojna wywiadów
Najpierw „Sonda”, później promocja
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Jedna misja, jeden zespół
Sprawdzają Brutusa
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Cienka niebieska linia
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Zielonka dla Patriotów
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Wozy amunicyjne do Raków
Łask ponownie z dyżurem bojowym
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
A Torn Subcontinent
„Pułaski” wrócił do kraju
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Irańskie szachy
Wielofunkcyjny scyzoryk
Przez krew zdobyty Śląsk
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Od sojusznika do kata
Obrady Rady Unii Europejskiej
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Amerykańska przyszłość WZL
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Desant z transportowca-giganta
Spełniliśmy swój obowiązek
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Przysięga śląskich terytorialsów
Piknik ze smakiem
Warszawa walczy, wracamy
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Preselekcja u komandosów
Rivalry on Closed Sea
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Rozpoczynamy nową erę
Blitzkrieg na stepach Mongolii
A Wave of Alliances
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
High Confidence Operations
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO