moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pierwsze paszporty przyznane!

Przez niemal rok pod okiem żołnierzy ćwiczyli musztrę, nawiązywanie łączności czy walki wręcz. Członkowie 18 organizacji proobronnych ukończyli szkolenia w ramach programu MON pt. „Paszport”. Certyfikaty wręczył liderom minister Antoni Macierewicz. Absolwenci szkolenia mogą teraz starać się o przyjęcie do wojsk obrony terytorialnej, a w przyszłości wojsk operacyjnych. Program Ministerstwa Obrony Narodowej pt. „Paszport” to cykl szkoleń, które dla członków organizacji proobronnych prowadzili zawodowi żołnierze m.in. z Żandarmerii Wojskowej, Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu oraz Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych. Wzięło w nim udział ponad 500 osób z 18 organizacji proobronnych, m.in.: Związku Strzeleckiego „Strzelec”, Legii Akademickiej, Gwardii Narodowej oraz Stowarzyszenia FIA.  W sobotę ich liderzy odebrali certyfikaty, czyli zaświadczenia ukończenia wszystkich ćwiczeń ujętych w „Minimum programowym dla organizacji proobronnych” opracowanym przez MON.

– Szkolenie obejmowało 13 jednodniowych ćwiczeń oraz siedem 3- i 5-dniowych. Teraz jesteście zdolni do współdziałania z armią, z jednostkami operacyjnymi – mówił minister Antoni Macierewicz wręczając certyfikaty w Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim. Przypomniał, że uczestnicy programu „Paszport” razem z żołnierzami brali udział w ćwiczeniach „Dragon '17”. Proobronni podkreślali, że dzięki wspólnym szkoleniom dowiedzieli się, jak działają wojskowe procedury. – Program „Paszport” zapewnił nam to minimum, którego bardzo potrzebowaliśmy, by móc szkolić się z żołnierzami – mówili.Minister Macierewicz zapowiedział podczas uroczystości, że członkowie organizacji, którzy przeszli szkolenie w ramach programu „Paszport” mogą starać się o przyjęcie do wojsk obrony terytorialnej, a w przyszłości także do wojsk operacyjnych. Docenił również rolę organizacji proobronnych w łączeniu armii ze społeczeństwem: – Ich wysiłek owocuje w przekształcaniu polskiej armii tak, żeby była niezwyciężoną i żeby była na zawsze związana ze społeczeństwem – mówił szef MON.

Antoni Macierewicz obejrzał również pokaz wyszkolenia proobronnych. – Szczególnie walka wręcz robiła duże wrażenie – przyznawał minister. Instruktorami w tym przypadku byli żołnierze z Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej. Jednak proobronni w ciągu roku szkolili się również z musztry, terenoznawstwa, podstaw rozpoznania, zasad nawiązywania łączności, nawigacji oraz medycyny pola walki. Przed rozpoczęciem ćwiczeń uczestnicy programu otrzymali „Vademecum Strzelca” przygotowane przez Biuro do spraw Proobronnych MON. Podręcznik zawiera podstawowe definicje wojskowe, opisy sprzętu, a także zagadnienia z zakresu międzynarodowego prawa humanitarnego oraz psychologii.

Informacja o osobach, które zdobyły certyfikat w ramach programu „Paszport” zostanie teraz przekazana przez Biuro ds. Proobronnych MON dowództwom rodzajów sił zbrojnych oraz jednostkom wojskowym, które współpracują z organizacjami proobronnymi.


Film: MON

Program „Paszport do współpracy pododdziałów organizacji proobronnych z jednostkami wojskowymi Sił Zbrojnych RP rozpoczął się 28 stycznia 2017 roku. Wzięło w nim udział 505 osób z 18 organizacji proobronnych. Dzięki szkoleniom ich członkowie mają być gotowi do współdziałania z jednostkami sił zbrojnych. 

Ministerstwo Obrony Narodowej planuje już kolejną edycję programu.

Ewa Korsak

autor zdjęć: por. Robert Suchy / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
 
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Kolejne NUR-y do modernizacji
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Morska Bryza w pobliżu Krymu
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Przysięga śląskich terytorialsów
A Torn Subcontinent
Sprawdzają Brutusa
Rivalry on Closed Sea
Przez krew zdobyty Śląsk
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Wojna wywiadów
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Warszawa walczy, wracamy
Zielonka dla Patriotów
Piknik ze smakiem
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Wielofunkcyjny scyzoryk
Spełniliśmy swój obowiązek
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
„Pułaski” wrócił do kraju
A Wave of Alliances
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Amerykańska przyszłość WZL
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Wozy amunicyjne do Raków
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Cienka niebieska linia
Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Śląskie obchody wojskowego święta
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Jedna misja, jeden zespół
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Irańskie szachy
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Rozpoczynamy nową erę
Obrady Rady Unii Europejskiej
Śladami Pierwszej Pancernej
Desant z transportowca-giganta
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
High Confidence Operations
Najpierw „Sonda”, później promocja
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Czarny odchodzi do cywila
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO