moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pierwsze paszporty przyznane!

Przez niemal rok pod okiem żołnierzy ćwiczyli musztrę, nawiązywanie łączności czy walki wręcz. Członkowie 18 organizacji proobronnych ukończyli szkolenia w ramach programu MON pt. „Paszport”. Certyfikaty wręczył liderom minister Antoni Macierewicz. Absolwenci szkolenia mogą teraz starać się o przyjęcie do wojsk obrony terytorialnej, a w przyszłości wojsk operacyjnych. Program Ministerstwa Obrony Narodowej pt. „Paszport” to cykl szkoleń, które dla członków organizacji proobronnych prowadzili zawodowi żołnierze m.in. z Żandarmerii Wojskowej, Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu oraz Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych. Wzięło w nim udział ponad 500 osób z 18 organizacji proobronnych, m.in.: Związku Strzeleckiego „Strzelec”, Legii Akademickiej, Gwardii Narodowej oraz Stowarzyszenia FIA.  W sobotę ich liderzy odebrali certyfikaty, czyli zaświadczenia ukończenia wszystkich ćwiczeń ujętych w „Minimum programowym dla organizacji proobronnych” opracowanym przez MON.

– Szkolenie obejmowało 13 jednodniowych ćwiczeń oraz siedem 3- i 5-dniowych. Teraz jesteście zdolni do współdziałania z armią, z jednostkami operacyjnymi – mówił minister Antoni Macierewicz wręczając certyfikaty w Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim. Przypomniał, że uczestnicy programu „Paszport” razem z żołnierzami brali udział w ćwiczeniach „Dragon '17”. Proobronni podkreślali, że dzięki wspólnym szkoleniom dowiedzieli się, jak działają wojskowe procedury. – Program „Paszport” zapewnił nam to minimum, którego bardzo potrzebowaliśmy, by móc szkolić się z żołnierzami – mówili.Minister Macierewicz zapowiedział podczas uroczystości, że członkowie organizacji, którzy przeszli szkolenie w ramach programu „Paszport” mogą starać się o przyjęcie do wojsk obrony terytorialnej, a w przyszłości także do wojsk operacyjnych. Docenił również rolę organizacji proobronnych w łączeniu armii ze społeczeństwem: – Ich wysiłek owocuje w przekształcaniu polskiej armii tak, żeby była niezwyciężoną i żeby była na zawsze związana ze społeczeństwem – mówił szef MON.

Antoni Macierewicz obejrzał również pokaz wyszkolenia proobronnych. – Szczególnie walka wręcz robiła duże wrażenie – przyznawał minister. Instruktorami w tym przypadku byli żołnierze z Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej. Jednak proobronni w ciągu roku szkolili się również z musztry, terenoznawstwa, podstaw rozpoznania, zasad nawiązywania łączności, nawigacji oraz medycyny pola walki. Przed rozpoczęciem ćwiczeń uczestnicy programu otrzymali „Vademecum Strzelca” przygotowane przez Biuro do spraw Proobronnych MON. Podręcznik zawiera podstawowe definicje wojskowe, opisy sprzętu, a także zagadnienia z zakresu międzynarodowego prawa humanitarnego oraz psychologii.

Informacja o osobach, które zdobyły certyfikat w ramach programu „Paszport” zostanie teraz przekazana przez Biuro ds. Proobronnych MON dowództwom rodzajów sił zbrojnych oraz jednostkom wojskowym, które współpracują z organizacjami proobronnymi.


Film: MON

Program „Paszport do współpracy pododdziałów organizacji proobronnych z jednostkami wojskowymi Sił Zbrojnych RP rozpoczął się 28 stycznia 2017 roku. Wzięło w nim udział 505 osób z 18 organizacji proobronnych. Dzięki szkoleniom ich członkowie mają być gotowi do współdziałania z jednostkami sił zbrojnych. 

Ministerstwo Obrony Narodowej planuje już kolejną edycję programu.

Ewa Korsak

autor zdjęć: por. Robert Suchy / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Jakie podwyżki dla żołnierzy?
 
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Amunicja i miny dla armii
Przyznano nagrody im. Rejewskiego
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Nowe laboratorium WAT
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Artyleryjska interoperacyjność
Paczki dla kresowiaków
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Kto zostawia ślady w sieci
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
Gotowi na misję
Kontenery dla Wisły
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Los Polski naszym losem
Terytorialsi za oceanem
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Gorące obrady NATO w Londynie
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Unwanted Treaty
Trudna droga
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Leopardy na Podkarpaciu
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
Szwedzki baypass przed „Orką”
Klucz do dobrych relacji
Z archiwum „Szarego”
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
„Paszporty Ładosia” ratowały życie
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
The Army Enters the Frame
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Razem się szkolą, razem walczą
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Defense Without Politics
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Polska pod kontrolą armii
Błyskawiczna reakcja
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Ostre strzelanie artylerzystów
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Zbrojeniówka pod nowym nadzorem
Wybory do gremiów przedstawicielskich
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Sojusznicy przy wigilijnym stole
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Pierwszy poległy pilot Września ’39
Klasy wojskowe po nowemu
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Wirtualna batalia w obronie sojusznika

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO