moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Siła ognia

Z jednej strony nowoczesny sprzęt, taki jak raki, kraby i langusty, z drugiej – przestarzałe goździki i tylko trochę młodsze dany. Jaki jest stan polskiej artylerii i w jakim kierunku powinna iść jej modernizacja? „Polska Zbrojna” zorganizowała na ten temat debatę z udziałem wojskowych specjalistów oraz przedstawicieli przemysłu zbrojeniowego.

Redakcja „Polski Zbrojnej” do udziału w dyskusji zaprosiła ekspertów zajmujących się wojskami rakietowymi i artylerią. Wśród gości byli m.in.: płk dypl. Waldemar Janiak, płk dr inż. Przemysław Kupidura, ppłk dr inż. Wojciech Furmanek, ppłk Wojciech Dalka, ppłk dr inż. Jacek Kijewski oraz Bartłomiej Zając, członek zarządu Huty Stalowa Wola. Specjaliści rozmawiali o największych wyzwaniach stojących przed artylerią, tendencjach rozwoju tego rodzaju wojsk i najnowszych inwestycjach w siłach zbrojnych. Debatę prowadzili dziennikarze: Krzysztof Wilewski i Tadeusz Wróbel. Relację ze spotkania publikujemy w grudniowym numerze miesięcznika „Polska Zbrojna”.

Bartłomiej Zając, dyrektor rozwoju Huty Stalowa Wola przekonywał, że na świecie można zaobserwować powrót do klasycznych systemów artyleryjskich, lufowych i rakietowych. – Cztery lata temu na spotkaniach byłem pytany przede wszystkim o działa laserowe, o generatory wielkich mocy. Dziś wszyscy pytają nas o raki – zapewniał podczas debaty. Według niego minęła już bezkrytyczna fascynacja najnowszymi technologiami. Podobne spostrzeżenia miał płk dr inż. Przemysław Kupidura z Wojskowej Akademii Technicznej. Zauważył on, że technologie kosmiczne będą stosowane dopiero w sprzęcie artyleryjskim nowej generacji, a więc za kilkadziesiąt lat.

Płk dypl. Waldemar Janiak z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych zwracał zaś uwagę na pułapkę, w jaką można wpaść goniąc za nowoczesnością. – Nie chcemy być całkowicie uzależnieni od elektroniki, automatyki i komputerów balistycznych. My zachowujemy sprzęt, optykę i sprawdzone metody, by móc strzelać, gdy padnie elektronika. Myślimy też o przywróceniu i zmodyfikowaniu przyrządów optycznych i przyrządów kierowania ogniem”. Zaufanie do jednej technologii jest słabością systemu – podkreślał.

Zdaniem uczestników debaty jedną z tendencji, jakie można zaobserwować na Zachodzie, jest skupienie się na precyzji – z dokładnością nawet do metra – i dużym zasięgu. Ppłk Wojciech Dalka z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych przekonywał, że aby to osiągnąć, niezbędne są: rozpoznanie, wielosensorowe satelity, radary, bezzałogowce i wojska specjalne. – Precyzja ważna jest w odniesieniu do celów znajdujących się na dużych i średnich dystansach. Na bliższych odległościach nadal ważna jest zdolność do rażenia celów powierzchniowych, takich jak zgrupowania wojsk czy też punkty oporu – dodał ppłk Dalka.

Pełną relację z debaty można przeczytać w grudniowym numerze „Polski Zbrojnej”.

Opracowanie: Tadeusz Wróbel , Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Bartosz Różański

dodaj komentarz

komentarze

~czytając internet
1512758160
Przykład że precyzja jest totalnie potrzebna z uwagi na możliwość przypadkowych ofiar: link: https://www.tvn24.pl/strzelanina-w-centrum-handlowym-cwiczenie-australijskiego-wojska,797043,s.html Może być tak że ów przeciwnika trzeba będzie zniszczyć artylerią. Granatnik nie załatwi wszystkiego.
C1-E1-63-02
~nie jestem złośliwy
1512756720
Oczom nie wierzę że coś takiego czytam. Przykład? proszę F 16 nie oderwie się od ziemi bez elektroniki. Całe wojsko stoi noktowizorami i termowizorami. Elektronika padnie? Chyba jedynie po impulsie elektromagnetycznym /ale wtedy to broń już nie będzie potrzebna. A ciekawe jak strzela się w nocy ? Przeciwnik z latarką to godny cel? Jest to doskonała wymówka dla braku technologii. Oczywiście nadal można strzelać z kompasem /busolą/ i mapą. Ciekawe tylko podpisze się pod rozkazem do otwarcia ognia jeśli nie będzie można zagwarantować skuteczności . Jeśli nastąpi cień ryzyka że odłamki mogą sięgnąć cywili czy wojsk własnych.
C1-E1-63-02
~wz.34
1512750360
te "trochę młodsze dany" to sprzęt do którego Czesi proponują całkiem niezłe pakiety modernizacyjne - skoro w MON doszli do wniosku że można aby modernizować T-72/PT-91(co jest dobrym pomysłem zarówno jeśli chodzi o czołg podstawowy jak i wóz wsparcia ogniowego ) to warto by i nad tym się zastanowić.
5C-8A-2D-BF
~ja
1512741180
"My zachowujemy sprzęt, optykę i sprawdzone metody, by móc strzelać, gdy padnie elektronika. Myślimy też o przywróceniu i zmodyfikowaniu przyrządów optycznych i przyrządów kierowania ogniem”. " Bardzo mądre myślenie. Są jeszcze w wojsku mądrzy, myślący ludzie. Tylko ważne jest wdrażanie, a nie pobożne życzenia. A z tym bywa różnie chociaż trzeba przyznać, że w wojskach artyleryjskich coś pozytywnego "drgnęło".
58-21-AA-74

Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
 
Obradowała Rada Gabinetowa
Więcej żołnierzy pomaga walczyć z epidemią
Dowodzę najlepszymi
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Bezpłatne turnusy dla weteranów
PGZ pomaga w walce z epidemią
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Sukcesy sportowców w mundurach
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Poprad w kolejnej jednostce
Rozkaz – „rozładować” więzienia
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Saperzy w walce z Covid-19
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Certyfikacja na „Tarczowni”
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
USA nie zacznie wojny z Iranem
Iran uderza w USA
Edukacja na platformie
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Trzy cele na ścieżce
Studia on-line w Szkole Orląt
Logistycy transportują środki ochronne
Koronawirus na wojskowej uczelni
Policja i wojsko kontra COVID-19
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Proobronni na froncie walki z COVID-19
We Are All Darfur
Ochotnik do Polski
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Wojskowi i cywilni medycy we Włoszech
Nowy wiceminister w MON
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Wojskowi medycy w gotowości
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Rakiety w celu
Defense Without Politics
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Terytorialsi nie stracą dodatku
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Invictus Games – jeden cel, różne motywacje
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom
Zryw kościuszkowski
Dwa oblicza agenta wywiadu
„Gwiezdne wojny” Reagana
Medycy WOT kontra COVID-19
Arsenał Iranu
Testy radarów dla Wisły
Starcie hubalczyków pod Huciskiem
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Następca RPG-7
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Sześć dekad pod wirnikiem
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO