moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Więcej wojskowych mieszkań

W tym roku mieszkania wybudowane przez Agencję Mienia Wojskowego dostanie ponad 100 żołnierskich rodzin. Nowe M odbiorą wojskowi w Słupsku, a w Poznaniu już się meblują. – Cały czas budujemy – mówi Małgorzata Weber, rzecznik AMW. W Gdyni właśnie ruszyła inwestycja dotycząca 89 lokali.

Wojskowe osiedle w Gdyni powstaje przy ul. Kopernika 137. Na działce o powierzchni ponad 12 tysięcy metrów kwadratowych kiedyś znajdowały się wojskowe koszary. Dziś teren należy do Agencji Mienia Wojskowego. Nieruchomość jest atrakcyjnie położona, znajduje się w sąsiedztwie rezerwatu przyrody Kępa Redłowska, blisko lasów i morza, a jednocześnie niedaleko od centrum miasta.

– Budowa osiedla ruszyła 20 listopada. Będzie prowadzona w trzech etapach. Najpierw powstanie budynek A i przebudowana zostanie droga dojazdowa do osiedla. Potem przyjdzie czas na kolejne trzy budynki – mówi Małgorzata Weber, rzecznik prasowy AMW.

W sumie na całym osiedlu staną cztery pięciopiętrowe bloki. Znajdzie się w nich 89 mieszkań, przeważnie trzypokojowych z kuchnią. Lokale będą miały powierzchnię od 58 do 70 metrów kwadratowych. Zostaną wykończone pod klucz. Agencja zadba też o infrastrukturę i odpowiednią adaptację najbliższego otoczenia, powstaną m.in. miejsca parkingowe, chodniki oraz plac zabaw dla dzieci.

Zgodnie z planami budowa ma się zakończyć w lipcu 2020 roku. – Na osiedlu zamieszkają żołnierze pełniący służbę w Gdyni. To, z których konkretnie jednostek, będziemy wiedzieli później, w miarę postępów w realizacji poszczególnych etapów inwestycji – wyjaśnia Małgorzata Weber.

Mieszkania w Słupsku i Poznaniu

Z nowych wykończonych pod klucz mieszkań mogą już się cieszyć żołnierze z powiatu słupskiego. AMW właśnie przekazała do użytkowania nowy budynek mieszkalny przy ulicy Kosynierów Gdyńskich 3. – Jest w nim 30 mieszkań, głównie trzypokojowych. W przedpokoju, kuchni i łazience podłogi wyłożono płytkami, a w pokojach panelami. Lokale zostały wyposażone w kuchenki elektryczne oraz zlewozmywaki, a w łazienkach zainstalowano umywalki, wanny i toalety. Żołnierze będę musieli zadbać jedynie o meble – mówi rzecznik AMW. Do każdego mieszkania przypisana jest też komórka lokatorska oraz miejsce parkingowe w hali garażowej. Budynek został wyposażony w windy oraz miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych. Inwestycja w Słupsku trwała dwa lata, a jej koszt to ponad 7 mln 809 tys. złotych.

W listopadzie klucze do wojskowych M otrzymali żołnierze służący w Poznaniu. AMW przekazała bowiem do użytku nowy budynek mieszkalny przy ul. Dojazd 10B. Tu na wojskowych czekały 24 lokale, w tym 10 kwater internatowych,o łącznej powierzchni użytkowej ponad 1300 metrów kwadratowych. – Pierwszych pięć rodzin już się wprowadziło. Pozostałe mieszkania czekają na nowych lokatorów – dodaje rzecznik AMW. Realizacja przedsięwzięcia – od podpisania umowy na prace budowlane do ich zakończenia – zajęła zaledwie 12 miesięcy. Łączny koszt inwestycji wyniósł 4 mln  800 tys. zł. 

Plany mieszkaniowe

W 2017 roku Agencja Mienia Wojskowego wybudowała poza mieszkaniami w Poznaniu i Słupsku 30 lokali w Szczecinie i 18 w Żaganiu. Jeśli AMW nie dysponuje gruntami pod budowę, wynajmuje mieszkania lub je kupuje. W planach na ten rok Agencja ma jeszcze zakup 176 lokali.

W 2018 roku z kolei AMW chce wybudować 183 mieszkania, a pięć kupić (liczby te mogą się jeszcze zmienić).

Pieniądze na zakup, wynajem lub budowę mieszkań dla żołnierzy pochodzą ze sprzedaży przez AMW nieruchomości, które są wojsku zbędne (prace budowlane Agencja zleca podwykonawcom).

Paulina Glińska

autor zdjęć: AMW

dodaj komentarz

komentarze


Nauka zimowego pływania
 
F-35 – polska Harpia
Szturmani na Lipie
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Defense Without Politics
Obradowała Rada Gabinetowa
„Strategia Bezpieczeństwa Morskiego” konieczna do rozwoju marynarki wojennej
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Czerwoni w odwrocie
Darłowo czeka na śmigłowce
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Chciałem walczyć z Niemcami
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Gen. Kukuła: jesteśmy w połowie drogi
We Are All Darfur
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Iran uderza w USA
Nowy wiceminister w MON
Jak gra dowódca, grają wszyscy
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
O Patriotach na WAT
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Arsenał Iranu
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Klasy wojskowe po nowemu
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Double Eagle po nowemu
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Żyj zdrowiej
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
They Train Together, They Fight Together
USA nie zacznie wojny z Iranem
Podziemna potęga
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Krwawe walki o Monte Cassino
Umowa na Harpie podpisana!
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Własne interesy Europy
„Leonidas”, czyli szkolenie dowódców WOT
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Ważka bliżej
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Laureat Buzdygana znów najlepszy!
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO