moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Narew” za dwa lata

Minister obrony Antoni Macierewicz spotkał się dziś z kadrą dowódczą 3 Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej oraz z przedstawicielami Polskiej Grupy Zbrojeniowej. – Pierwsza wersja systemu „Narew” może być dostarczona do polskich sił zbrojnych w ciągu dwóch lat – zapowiedział szef MON w bazie w Sochaczewie.

3 Warszawska Brygada to jedyna jednostka tego szczebla, która odpowiada za obronę powietrzną kraju. Podczas wizyty w Sochaczewie minister Antoni Macierewicz obejrzał mobilne stanowisko dowodzenia wojsk rakietowych obrony powietrznej SAMOC oraz zapoznał się z najnowocześniejszymi rozwiązaniami, które mogą w przyszłości stać się elementami systemu przeciwrakietowego krótkiego zasięgu „Narew” (ok. 25 km). Chodzi przede wszystkim o radary dalekiego zasięgu P-18PL, radary pasywne PCL, (prace badawcze nad tymi produktami są zaawansowane), a także radary kierowania ogniem Sajna czy stanowiska dowodzenia. Wszystkie te konstrukcje oferuje należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółka Pit-Radwar.

– Pierwsza wersja systemu „Narew” może zostać dostarczona do polskich sił zbrojnych nawet w ciągu 24 miesięcy – poinformował minister Antoni Macierewicz. – Wówczas dysponowalibyśmy własnym systemem obrony krótkiego zasięgu jeszcze przed wprowadzeniem lub równolegle z wprowadzeniem pierwszych baterii rakiet Patriot – mówił szef MON. Minister zaznaczył, że termin ten dotyczy początkowej fazy wdrażania „Narwi”. Pełna wersja systemu będzie bowiem gotowa za 5–7 lat.

Antoni Macierewicz poinformował również, że pocisk, który ma zostać wykorzystany w systemie, będzie prawdopodobnie produkcji brytyjskiej, nie zmienia to jednak faktu, iż resort chciałby, aby obrona naszego kraju opierała się „na polskich systemach, polskich zdolnościach i polskich zakładach”.

Podczas spotkania dziennikarze dopytywali ministra, czy cena amerykańskich systemów przeciwrakietowych Patriot, które Polska chce kupić, nie jest zbyt wygórowana. Minister wyjaśnił, że 10,5 mld dolarów to górny pułap, a nie ostateczna kwota, którą Polska ma zapłacić. – Cena za Patrioty będzie zależała od zdolności, technologii i konfiguracji, które nasz kraj wybierze – podkreślał Antoni Macierewicz. Szef MON dodał, że osoba odpowiedzialna za przeprowadzenie negocjacji z USA ma duże doświadczenie, gdyż negocjowała już zakup systemów rakietowych. – Wówczas cena ostateczna była o prawie 50 procent niższa niż ustalona wcześniej górna granica. Myślę, że tym razem będzie podobnie – uspokajał szef MON.

Podczas spotkania w Sochaczewie płk Mariusz Soczyński z Inspektoratu Uzbrojenia wręczył Błażejowi Wojniczowi, prezesowi PGZ, oświadczenia o zakończeniu badań kwalifikacyjnych interrogatora (systemu identyfikacji „swój–obcy”) średniego i dalekiego zasięgu o nazwie Kwisa. Koncern został także zaproszony do negocjacji w postępowaniu na dostawę trójwspółrzędnych radarów TRS-15M Odra. – To zaproszenie jest dla nas bardzo ważne. Już dziś zaczniemy analizować dokumenty, aby niezwłocznie przystąpić do negocjacji – zapowiedział Błażej Wojnicz, prezes PGZ.

– Szansa na to, że w najbliższych latach Polska będzie skutecznie chroniona przez najnowocześniejsze systemy antyrakietowe, przeciwlotnicze naprawdę jest duża – podsumował szef MON.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Śląskie obchody wojskowego święta
 
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Warszawa walczy, wracamy
„Pułaski” wrócił do kraju
Rozdarty subkontynent
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Desant z transportowca-giganta
Igrzyska dla Polonusów
Spełniliśmy swój obowiązek
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Przez krew zdobyty Śląsk
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Obrady Rady Unii Europejskiej
Morska Bryza w pobliżu Krymu
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Najpierw „Sonda”, później promocja
Sprawdzają Brutusa
Zielonka dla Patriotów
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Śladami Pierwszej Pancernej
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
A Wave of Alliances
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
A Torn Subcontinent
Wozy amunicyjne do Raków
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
High Confidence Operations
Jedna misja, jeden zespół
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Cienka niebieska linia
Przysięga śląskich terytorialsów
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Czarny odchodzi do cywila
Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego
Wielofunkcyjny scyzoryk
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Kolejne NUR-y do modernizacji
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Piknik ze smakiem
Rozpoczynamy nową erę
Amerykańska przyszłość WZL
Rivalry on Closed Sea
F-35 wylądowały w Powidzu
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Wojna wywiadów
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Irańskie szachy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO