moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przyjedź na święto podkarpackich terytorialsów!

Na rzeszowskim rynku 500 żołnierzy wojsk obrony terytorialnej wypowie w niedzielę słowa roty. Uroczysta przysięga odbędzie się m.in. w obecności ponad 2,5 tys. żołnierzy 3 Podkarpackiej Brygady. – Chcemy pokazać, że jesteśmy siłą, na którą można liczyć – mówi por. Witold Sura, oficer prasowy 3 Brygady. Ceremoniał poprzedzi sobotni capstrzyk, apel pamięci i msza święta.

Wojska obrony terytorialnej są coraz liczniejsze. W trzech brygadach na wschodzie kraju służy w sumie około 7,5 tys. żołnierzy. – Te liczby mówią same za siebie, w pół roku od pierwszej przysięgi terytorialsów jesteśmy już trzecim pod względem wielkości rodzajem sił zbrojnych w Polsce – zaznacza ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej. Podkreśla, że dotychczasowy odzew społeczeństwa przerósł oczekiwania dowództwa WOT. – Nie narzekamy na brak chętnych. W tym roku przeszkoliliśmy znacznie więcej ochotników niż wcześniej planowaliśmy – dodaje ppłk Pietrzak.

Tylko na Podkarpaciu służy obecnie ponad 3 tys. terytorialsów, a niedzielna przysięga będzie już ósmą taką uroczystością w tym regionie. – Wichry historii nie oszczędzały Podkarpacia, dlatego wielu tutejszych ochotników wynosi mocno zakorzeniony patriotyzm z domu i chętnie wstępuje w nasze szeregi – zaznacza por. Witold Sura, rzecznik prasowy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Dotychczas terytorialsi ślubowali w Rzeszowie, Dębicy, Jarosławiu, Nisku, Sanoku, Przemyślu i Krośnie. Teraz żołnierze WOT-u znów pojawią się w Rzeszowie. W niedzielę na rynku, w obecności wszystkich terytorialsów z Podkarpacia, słowa roty wypowie kolejnych pięciuset ochotników. Ceremonia rozpocznie się w samo południe. Uroczystą przysięgę żołnierze będą składać na sztandar bojowy żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Rzeszów. Swoją obecność zapowiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, przyjadą władze samorządowe, rodziny ochotników i mieszkańcy miasta.

Goście będą mogli odwiedzić punkt promocyjny, który 3 Brygada wraz z miejscową Wojskową Komendą Uzupełnień wystawią na rzeszowskim rynku. Będzie tu można dowiedzieć się na czym polega specyfika terytorialnej służby wojskowej. A także obejrzeć wystawę nowoczesnego wyposażenia terytorialsów, m.in. karabinki MSBS, sprzęt noktowizyjny czy najnowsze kamizelki kuloodporne. Nie zabraknie wojskowej grochówki.

Rzeszowska przysięga zbiega się w czasie ze 104. rocznicą urodzin płk. Łukasza Cieplińskiego „Pługa” – patrona 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jej dowództwo już wystąpiło do MON, by 26 listopada uznano świętem jednostki. Tegoroczne świętowanie rozpocznie się już dzień wcześniej, o godz. 16 zostanie odprawiona msza w kościele pw. Świętego Józefa, potem przy pomniku Żołnierzy Wyklętych w Rzeszowie odbędzie się uroczysty capstrzyk i apel pamięci. Zostanie on odczytany w obecności wojskowej asysty honorowej wystawionej przez 3 Brygadę.

Weekendowe uroczystości zamykają kolejny etap formowania Podkarpackiej Brygady. Tutejsze pododdziały są już skompletowane prawie w 80 procentach. Żołnierze, którzy będą składać przysięgę mają za sobą szesnastodniowe szkolenie podstawowe, prowadzone we wszystkich podkarpackich batalionach: w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu i Sanoku. Poznali tam zasady wojskowego rzemiosła, uczyli się budowy i użycia broni, przeszli zajęcia taktyczne w terenie i ćwiczenia ogniowe na strzelnicy. Szkolenie zakończyła dwudniowa pętla taktyczna. – To był sprawdzian wiedzy i zdobytych umiejętności. Z meldunków dowódców batalionów wynika, że wypadł bardzo dobrze – zapewnia por. Sura, oficer prasowy 3 PBOT.

Poza Podkarpacką działa już pięć brygad WOT: podlaska, lubelska, warmińsko-mazurska oraz dwie mazowieckie. Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej zakłada, że do końca roku będzie w nich służyło około 7,8 tys. żołnierzy.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: 3 Podkarpacka Brygada WOT

dodaj komentarz

komentarze

~Kruk
1511469900
Szacun dla Ochotników, uznanie dla Dowództwa WOT i Gen. Kukuły! Niemożliwe staje się możliwe!
7E-0B-14-3E

Żołnierze na podium lekkoatletycznych mistrzostw
 
„Albatros” już na wodzie
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Rescue Like You Would in a War
„Operacja Wuhan”: Strzelectwo
Thin Blue Line
Silesian Life Pictures
„Operacja Wuhan”: Boks, judo kobiet i zapasy
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Nowy rok akademicki w szpitalu na Szaserów
Jubileuszowa Armia Fight Night w Lublinie
„Operacja Wuhan”: Badminton, łucznictwo, tenis
Stan poszkodowanych saperów jest poważny
Wypadek saperów
Ostatni bój wojny obronnej
Iranian Chess Game
Nowa misja i nowy sprzęt
Niezwyciężeni znowu trenują
Klasy wojskowe po nowemu
Rozpoczynamy nową erę
Polska nie pozostanie osamotniona
Groty i VIS-y dla armii
Raki strzelały na Bałkanach
Jani, cudem ocalony
Nowy wiceminister w MON
Bożeny do modyfikacji
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Gavia na Atlantyku
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Sosnkowski przywrócony
JWK i podchorążowie, czyli trening przed misją
Lotem przeciw bolszewikom
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Cienka niebieska linia
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
„Operacja Wuhan”: Kolarstwo i triatlon
Niechciany traktat
„Operacja Wuhan”: Pięciobój nowoczesny i szermierka
68W znaczy ratownik
Żołnierze dzieciom
Snajper walczy także z wiatrem
Nowe odrzutowce dla pogotowia lotniczego
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Nóż komandosa zdobyty
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Kolejne Raki dla wojska
Fort zagłady
Rusza budowa szpitala w Legionowie
Trening medyczny przed misją
68W Means Lifesaver
Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO