moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przyjedź na święto podkarpackich terytorialsów!

Na rzeszowskim rynku 500 żołnierzy wojsk obrony terytorialnej wypowie w niedzielę słowa roty. Uroczysta przysięga odbędzie się m.in. w obecności ponad 2,5 tys. żołnierzy 3 Podkarpackiej Brygady. – Chcemy pokazać, że jesteśmy siłą, na którą można liczyć – mówi por. Witold Sura, oficer prasowy 3 Brygady. Ceremoniał poprzedzi sobotni capstrzyk, apel pamięci i msza święta.

Wojska obrony terytorialnej są coraz liczniejsze. W trzech brygadach na wschodzie kraju służy w sumie około 7,5 tys. żołnierzy. – Te liczby mówią same za siebie, w pół roku od pierwszej przysięgi terytorialsów jesteśmy już trzecim pod względem wielkości rodzajem sił zbrojnych w Polsce – zaznacza ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej. Podkreśla, że dotychczasowy odzew społeczeństwa przerósł oczekiwania dowództwa WOT. – Nie narzekamy na brak chętnych. W tym roku przeszkoliliśmy znacznie więcej ochotników niż wcześniej planowaliśmy – dodaje ppłk Pietrzak.

Tylko na Podkarpaciu służy obecnie ponad 3 tys. terytorialsów, a niedzielna przysięga będzie już ósmą taką uroczystością w tym regionie. – Wichry historii nie oszczędzały Podkarpacia, dlatego wielu tutejszych ochotników wynosi mocno zakorzeniony patriotyzm z domu i chętnie wstępuje w nasze szeregi – zaznacza por. Witold Sura, rzecznik prasowy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

REKLAMA

Dotychczas terytorialsi ślubowali w Rzeszowie, Dębicy, Jarosławiu, Nisku, Sanoku, Przemyślu i Krośnie. Teraz żołnierze WOT-u znów pojawią się w Rzeszowie. W niedzielę na rynku, w obecności wszystkich terytorialsów z Podkarpacia, słowa roty wypowie kolejnych pięciuset ochotników. Ceremonia rozpocznie się w samo południe. Uroczystą przysięgę żołnierze będą składać na sztandar bojowy żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Rzeszów. Swoją obecność zapowiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, przyjadą władze samorządowe, rodziny ochotników i mieszkańcy miasta.

Goście będą mogli odwiedzić punkt promocyjny, który 3 Brygada wraz z miejscową Wojskową Komendą Uzupełnień wystawią na rzeszowskim rynku. Będzie tu można dowiedzieć się na czym polega specyfika terytorialnej służby wojskowej. A także obejrzeć wystawę nowoczesnego wyposażenia terytorialsów, m.in. karabinki MSBS, sprzęt noktowizyjny czy najnowsze kamizelki kuloodporne. Nie zabraknie wojskowej grochówki.

Rzeszowska przysięga zbiega się w czasie ze 104. rocznicą urodzin płk. Łukasza Cieplińskiego „Pługa” – patrona 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jej dowództwo już wystąpiło do MON, by 26 listopada uznano świętem jednostki. Tegoroczne świętowanie rozpocznie się już dzień wcześniej, o godz. 16 zostanie odprawiona msza w kościele pw. Świętego Józefa, potem przy pomniku Żołnierzy Wyklętych w Rzeszowie odbędzie się uroczysty capstrzyk i apel pamięci. Zostanie on odczytany w obecności wojskowej asysty honorowej wystawionej przez 3 Brygadę.

Weekendowe uroczystości zamykają kolejny etap formowania Podkarpackiej Brygady. Tutejsze pododdziały są już skompletowane prawie w 80 procentach. Żołnierze, którzy będą składać przysięgę mają za sobą szesnastodniowe szkolenie podstawowe, prowadzone we wszystkich podkarpackich batalionach: w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu i Sanoku. Poznali tam zasady wojskowego rzemiosła, uczyli się budowy i użycia broni, przeszli zajęcia taktyczne w terenie i ćwiczenia ogniowe na strzelnicy. Szkolenie zakończyła dwudniowa pętla taktyczna. – To był sprawdzian wiedzy i zdobytych umiejętności. Z meldunków dowódców batalionów wynika, że wypadł bardzo dobrze – zapewnia por. Sura, oficer prasowy 3 PBOT.

Poza Podkarpacką działa już pięć brygad WOT: podlaska, lubelska, warmińsko-mazurska oraz dwie mazowieckie. Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej zakłada, że do końca roku będzie w nich służyło około 7,8 tys. żołnierzy.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: 3 Podkarpacka Brygada WOT

dodaj komentarz

komentarze

~Kruk
1511469900
Szacun dla Ochotników, uznanie dla Dowództwa WOT i Gen. Kukuły! Niemożliwe staje się możliwe!
7E-0B-14-3E

Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
 
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Prezydent Duda jedzie do USA
Polskie porty bardziej otwarte
Informacja Prasowa
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Most do współpracy
Zbiegowie z innego świata
Kolejne Groty dla wojska
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Ofensywa Tuchaczewskiego
Online z mistrzami sportu
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
16 sekund Liberatora
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Powstaną kolejne strzelnice
Ochotnicy na ratunek
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Testament Polski Walczącej
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Laserowa artyleria US Army
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Minister Błaszczak dziękuje medykom
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Rakiety z Mesko w F-35
Kraby w Bolesławcu
Współzawodnictwo rozwija
Nowa strategia z podpisem prezydenta
„Defender” – pracowity poligon saperów
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Fordy, a nie Nissany
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Ogromne zainteresowanie Soną
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Amerykanie odmładzają F-16
Brawurowe zagony motorowe
Wojsko przeciw wirusowi
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Na misjach święta inne niż zwykle
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Terytorialsi nie stracą dodatku
F-16 kończą misję w Estonii
Żołnierze w sztafecie pomocy
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Groty z granatnikiem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO