moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Autosan sprzedaje autobusy do Niemiec

Autobusy elektryczne wyprodukowane przez Autosan, firmę wchodzącą w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, trafią do Niemiec w pierwszym kwartale 2018 roku. To pierwszy od lat eksportowy kontrakt dla tej firmy. Spółka z Sanoka w ostatnich kilku miesiącach sprzedała ponad 100 autobusów.

Autosan sprzedał cztery 12-metrowe, niskopodłogowe, klimatyzowane autobusy Sancity 12 LF. Kontrakt zakłada możliwość rozszerzenia sprzedaży do 12 sztuk. – To pierwszy kontrakt obejmujący w pełni ekologiczne autobusy elektryczne – zaznacza Michał Stachura, prezes spółki Autosan. Pojazdy trafią do niemieckiej firmy ebe Europa, która specjalizuje się we wdrażaniu kompleksowych systemów transportu publicznego z wykorzystaniem pojazdów napędzanych silnikami elektrycznymi.

– Podpisana umowa eksportowa to bardzo ważny dzień w historii spółki, której obecny dynamiczny rozwój umożliwiło włączenie w struktury Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Bardzo się cieszę, że po latach stagnacji Autosan wraca na rynki europejskie. Jestem przekonany, że sfinalizowana dzisiaj transakcja to tylko początek tej drogi – mówi Błażej Wojnicz, prezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Błażej Wojnicz w wywiadzie dla TVP Info podkreślał, że umowa na dostawę autobusów do Niemiec, to pierwszy od wielu lat kontrakt eksportowy sanockiego Autosana. – Pierwszy raz w historii spółka wchodzi na rynek, który jest bardzo wymagający, który stawia na jakość, rzetelność wykonania, precyzję. Konkurujemy cenowo na równym poziomie jakości – mówił w studiu telewizyjnym. Podkreślił także, że sanocka spółka prowadzi obecnie rozmowy z innymi kontrahentami zagranicznymi. – Inwestycja w Autosan była inwestycją przewidzianą. Miała być ukierunkowana na takie działanie: odbudowanie pozycji na polskim rynku, a później skierowanie na działalność eksportową – dodał prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Robert Papliński, rzecznik prasowy PGZ, potwierdza, że Autosan bardzo intensywnie pracuje i rozwija swoją ofertę. – Mam nadzieję, że do końca tego roku będziemy mogli pochwalić się kolejnymi zagranicznymi kontraktami – mówi Papliński. – Najważniejsze dla nas jest to, że firma, która jeszcze dwa lata temu praktycznie nie prowadziła działalności produkcyjnej i której przepowiadano upadek, teraz wygrywa przetarg zagraniczny. To wymierny efekt pracy, która w ostatnim czasie została włożona w tę spółkę – przyznaje rzecznik PGZ.

Spółka z Sanoka w ciągu ostatnich trzech miesięcy podpisała kilka umów z firmami cywilnymi i z wojskiem. We wrześniu Autosan podpisał kontrakt z armią na dostawę 12 kabin przeznaczonych do zabudowy ruchomych węzłów łączności cyfrowej. Firma dostarczy także 28 sztuk autobusów dla 2 Regionalnej Bazy Logistycznej z Warszawy. Umowy z sanocką spółką na dostawę autobusów miejskich podpisały także władze Starogardu Gdańskiego, Rzeszowa, Stalowej Woli i Przemyśla. W sumie zakontraktowano sprzedaż ponad 100 pojazdów.

Autosan jest częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej od kwietnia 2016 roku. Udziałowcami spółki są Huta Stalowa Wola oraz PIT-Radwar. Głównym profilem działalności jest produkcja autobusów miejskich, podmiejskich, międzymiastowych i specjalnego przeznaczenia.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: PGZ

dodaj komentarz

komentarze


XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
 
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Zielonka dla Patriotów
Jedna misja, jeden zespół
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Rivalry on Closed Sea
Rozpoczynamy nową erę
Śladami Pierwszej Pancernej
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Sprawdzają Brutusa
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Igrzyska dla Polonusów
Kolejne NUR-y do modernizacji
Wielofunkcyjny scyzoryk
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Najpierw „Sonda”, później promocja
Śląskie obchody wojskowego święta
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Piknik ze smakiem
„Pułaski” wrócił do kraju
A Torn Subcontinent
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Czarny odchodzi do cywila
Rozdarty subkontynent
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Spełniliśmy swój obowiązek
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Przez krew zdobyty Śląsk
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Cienka niebieska linia
Amerykańska przyszłość WZL
Warszawa walczy, wracamy
Desant z transportowca-giganta
High Confidence Operations
Obrady Rady Unii Europejskiej
Irańskie szachy
A Wave of Alliances
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Przysięga śląskich terytorialsów
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Wozy amunicyjne do Raków
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego
F-35 wylądowały w Powidzu
Wojna wywiadów
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO