Autobusy elektryczne wyprodukowane przez Autosan, firmę wchodzącą w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, trafią do Niemiec w pierwszym kwartale 2018 roku. To pierwszy od lat eksportowy kontrakt dla tej firmy. Spółka z Sanoka w ostatnich kilku miesiącach sprzedała ponad 100 autobusów.
Autosan sprzedał cztery 12-metrowe, niskopodłogowe, klimatyzowane autobusy Sancity 12 LF. Kontrakt zakłada możliwość rozszerzenia sprzedaży do 12 sztuk. – To pierwszy kontrakt obejmujący w pełni ekologiczne autobusy elektryczne – zaznacza Michał Stachura, prezes spółki Autosan. Pojazdy trafią do niemieckiej firmy ebe Europa, która specjalizuje się we wdrażaniu kompleksowych systemów transportu publicznego z wykorzystaniem pojazdów napędzanych silnikami elektrycznymi.
– Podpisana umowa eksportowa to bardzo ważny dzień w historii spółki, której obecny dynamiczny rozwój umożliwiło włączenie w struktury Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Bardzo się cieszę, że po latach stagnacji Autosan wraca na rynki europejskie. Jestem przekonany, że sfinalizowana dzisiaj transakcja to tylko początek tej drogi – mówi Błażej Wojnicz, prezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
Błażej Wojnicz w wywiadzie dla TVP Info podkreślał, że umowa na dostawę autobusów do Niemiec, to pierwszy od wielu lat kontrakt eksportowy sanockiego Autosana. – Pierwszy raz w historii spółka wchodzi na rynek, który jest bardzo wymagający, który stawia na jakość, rzetelność wykonania, precyzję. Konkurujemy cenowo na równym poziomie jakości – mówił w studiu telewizyjnym. Podkreślił także, że sanocka spółka prowadzi obecnie rozmowy z innymi kontrahentami zagranicznymi. – Inwestycja w Autosan była inwestycją przewidzianą. Miała być ukierunkowana na takie działanie: odbudowanie pozycji na polskim rynku, a później skierowanie na działalność eksportową – dodał prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
Robert Papliński, rzecznik prasowy PGZ, potwierdza, że Autosan bardzo intensywnie pracuje i rozwija swoją ofertę. – Mam nadzieję, że do końca tego roku będziemy mogli pochwalić się kolejnymi zagranicznymi kontraktami – mówi Papliński. – Najważniejsze dla nas jest to, że firma, która jeszcze dwa lata temu praktycznie nie prowadziła działalności produkcyjnej i której przepowiadano upadek, teraz wygrywa przetarg zagraniczny. To wymierny efekt pracy, która w ostatnim czasie została włożona w tę spółkę – przyznaje rzecznik PGZ.
Spółka z Sanoka w ciągu ostatnich trzech miesięcy podpisała kilka umów z firmami cywilnymi i z wojskiem. We wrześniu Autosan podpisał kontrakt z armią na dostawę 12 kabin przeznaczonych do zabudowy ruchomych węzłów łączności cyfrowej. Firma dostarczy także 28 sztuk autobusów dla 2 Regionalnej Bazy Logistycznej z Warszawy. Umowy z sanocką spółką na dostawę autobusów miejskich podpisały także władze Starogardu Gdańskiego, Rzeszowa, Stalowej Woli i Przemyśla. W sumie zakontraktowano sprzedaż ponad 100 pojazdów.
Autosan jest częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej od kwietnia 2016 roku. Udziałowcami spółki są Huta Stalowa Wola oraz PIT-Radwar. Głównym profilem działalności jest produkcja autobusów miejskich, podmiejskich, międzymiastowych i specjalnego przeznaczenia.
autor zdjęć: PGZ
komentarze