moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Eksperci o bezpieczeństwie i zarządzaniu

Jak zarządzać w przedsiębiorstwach branży obronnej, czy bezpieczeństwo publiczne wpływa na wzrost gospodarczy i jak wykorzystać szansę, jaką daje transfer nowoczesnych technologii zbrojeniowych? O tego rodzaju dylematach dyskutowali uczestnicy międzynarodowej konferencji Public Management 2017, zorganizowanej przez Akademię Sztuki Wojennej w Warszawie.

Siódma edycja konferencji Public Management była poświęcona współczesnym problemom zarządzania, obronności i bezpieczeństwa. Dwudniowe spotkanie, zorganizowane przez Wydział Zarządzania i Dowodzenia Akademii Sztuki Wojennej, odbyło się w Ryni pod Warszawą. – Nasza konferencja to doskonała okazja do wymiany poglądów i doświadczeń dotyczących rozwoju zarządzania organizacjami sektora publicznego, prywatnego i non profit, szczególnie tych, których dotyczą zagadnienia szeroko rozumianego bezpieczeństwa i obronności – mówi płk dr hab. Tadeusz Zieliński, profesor ASzWoj, dziekan Wydziału Zarządzania i Dowodzenia. I dodaje, że główną zaletą Public Management 2017 jest to, że biorą w nim udział zarówno teoretycy, jak i praktycy. Ci ostatni to przedstawiciele firm zbrojeniowych, m.in. z Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Z kolei wśród teoretyków byli naukowcy z uniwersytetów: Marii Curie-Skłodowskiej, Warszawskiego, Ekonomicznego w Poznaniu, Humanistyczno-Przyrodniczego w Siedlcach, a także Politechniki Śląskiej i warszawskiej Społecznej Akademii Nauk. Wojskowe szkolnictwo reprezentowały Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych oraz akademie: Marynarki Wojennej i Wojsk Lądowych. W sumie na konferencję przyjechali przedstawiciele 10 zagranicznych ośrodków naukowych oraz 37 krajowych.

O czym dyskutowali goście Public Management 2017? W pierwszym dniu wykłady dotyczyły m.in. problemów zarządzania publicznego i nowoczesnych trendów w zarządzaniu organizacją. Natomiast dziś rozmawiano o tym, jak bezpieczeństwo publiczne wpływa na wzrost gospodarczy, w jaki sposób zarządzać ryzykiem w przedsiębiorstwie zbrojeniowym oraz o tym, jak usprawnić zarządzanie na rzecz obronności i bezpieczeństwa przy wykorzystaniu narzędzia e-gospodarki. Poruszono również kwestie budowy potencjału przemysłowego Polski w obszarze cyberbezpieczeństwa, a także szans dla krajowego przemysłu obronnego związanych z transferem nowoczesnych technologii zbrojeniowych za pomocą offsetu oraz zagrożeń z tym związanych.

REKLAMA

Dr hab. Aneta Wysokińska-Senkus, prorektor ds. naukowych ASzWoj, dodaje, że mocnym punktem okazał się panel dyskusyjny praktyków. Zostali do niego zaproszeni prezesi i dyrektorzy najważniejszych spółek przemysłu obronnego, m.in. PGZ, Wojskowego Centralnego Biura Konstrukcyjno-Technologicznego, Teldatu, PCO, Instytutu Transportu Samochodowego, Wojskowego Instytutu Techniki Pancernej i Samochodowej, a także szefowie departamentów Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Ministerstwie Rozwoju oraz Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim. Dyskusja dotyczyła w głównej mierze perspektyw rozwoju sektora zbrojeniowego.

Popularnością cieszyły się warsztaty, np. dotyczące praktyki zamówień publicznych w świetle nowych przepisów czy budowania komunikacji wewnętrznej w przedsiębiorstwie. – To pokazuje, że siła tej konferencji tkwi w integrowaniu naukowców i teoretyków oraz praktyków – mówi prorektor ds. naukowych ASzWoj.

Dwa panele poświęcone obronie i bezpieczeństwu w różnych kontekstach prowadzili goście zza granicy. Z wykładami wystąpili naukowcy m.in. z Uniwersytetu Aleksandra Stulginskisa, Litewskiej Akademii Wojskowej im. gen. Jonasa Žemaitisa, Uniwersytetu Obrony w Brnie, Uniwersytetu Karola w Pradze, Baltic Defence College w Estonii oraz rumuńskiej uczelni sił powietrznych. Do Ryni przyjechali też naukowcy z Węgier i Turcji. Wykłady były poświęcone m.in. wpływowi sektora obronnego na bezpieczeństwo narodowe oraz planowaniu strategicznemu w organizacji publicznej.

Paulina Glińska

autor zdjęć: arch. ASzWoj

dodaj komentarz

komentarze


Co z kierowcami pojazdów uprzywilejowanych?
Większa flota Szkoły Orląt
Antoni Macierewicz w Kanadzie o rosyjskiej agresji
Misja z komplikacjami
Prezydent podpisał ustawę budżetową na 2018 rok
Pedro ze Stalowej Woli
Terror na Majorce
Minister obrony na spotkaniu w Rumunii
Wojska specjalne świętują
Operacja „Ku wolności”, czyli Abwehra kręci w Polsce film
Afgańska misja z nowymi siłami
Polacy na straży pokoju na Półwyspie Koreańskim
Na jakich zasadach powrót do armii?
Kolejna zmiana żołnierzy leci do Afganistanu
Centralne obchody Dnia Weterana
Francja inwestuje w obronność
Specjalsi świętują!
Powstańcza Noc Muzeów
40 lat misji UNIFIL
NATO i USA – dwa filary bezpieczeństwa Polski
Nowy polski samolot
„Zoom na proobronność” rozstrzygnięty
Jak kupować skutecznie i szybko
Pierwszy maraton biegłam z Polą
Trzy medale żołnierzy w mistrzostwach zapaśników
Pomnik katyński w Jersey City. Prawda historyczna kontra polityczna poprawność
Gala konkursu o żołnierzach wyklętych
Tygrysy nad Poznaniem
Cadet Camp w wojskowej uczelni
Ustawa degradacyjna przyjęta przez rząd
Siedmiotonowy polski w boju
Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City
Huta celuje w miliard
Bryza już lata nad Morzem Śródziemnym
Warszawa miejscem debaty o przyszłości NATO
Lotnicze tradycje
Polska – przegrani zwycięzcy
Wzajemne wsparcie
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Kpr. Marcin Lewandowski trzeci w Szanghaju
Europejska Harpia?
Umowa na Air Show 2018 podpisana
Drugi dzień obrad NATO w Brukseli
Dziewczyny na medal
Pod Monte Cassino walczyli o Polskę
Weterani na macie
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Argentyńska zagadka
Bojowa operacja u brzegów Estonii
Udana misja tygrysów
Powinność państwa
„Kabul VIII” – gotowi do misji
16-31 maja 1918 – Amerykanie przystępują do walki
108 twardzieli na mecie Ultramaratonu Kaszubskiego
ORP „Piorun” w pogoni za „Bismarckiem”
Będzie więcej dróg o znaczeniu obronnym
Bliski Wschód – definicja chaosu
Atak terrorystyczny w Radomiu

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO