moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Eksperci o bezpieczeństwie i zarządzaniu

Jak zarządzać w przedsiębiorstwach branży obronnej, czy bezpieczeństwo publiczne wpływa na wzrost gospodarczy i jak wykorzystać szansę, jaką daje transfer nowoczesnych technologii zbrojeniowych? O tego rodzaju dylematach dyskutowali uczestnicy międzynarodowej konferencji Public Management 2017, zorganizowanej przez Akademię Sztuki Wojennej w Warszawie.

Siódma edycja konferencji Public Management była poświęcona współczesnym problemom zarządzania, obronności i bezpieczeństwa. Dwudniowe spotkanie, zorganizowane przez Wydział Zarządzania i Dowodzenia Akademii Sztuki Wojennej, odbyło się w Ryni pod Warszawą. – Nasza konferencja to doskonała okazja do wymiany poglądów i doświadczeń dotyczących rozwoju zarządzania organizacjami sektora publicznego, prywatnego i non profit, szczególnie tych, których dotyczą zagadnienia szeroko rozumianego bezpieczeństwa i obronności – mówi płk dr hab. Tadeusz Zieliński, profesor ASzWoj, dziekan Wydziału Zarządzania i Dowodzenia. I dodaje, że główną zaletą Public Management 2017 jest to, że biorą w nim udział zarówno teoretycy, jak i praktycy. Ci ostatni to przedstawiciele firm zbrojeniowych, m.in. z Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Z kolei wśród teoretyków byli naukowcy z uniwersytetów: Marii Curie-Skłodowskiej, Warszawskiego, Ekonomicznego w Poznaniu, Humanistyczno-Przyrodniczego w Siedlcach, a także Politechniki Śląskiej i warszawskiej Społecznej Akademii Nauk. Wojskowe szkolnictwo reprezentowały Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych oraz akademie: Marynarki Wojennej i Wojsk Lądowych. W sumie na konferencję przyjechali przedstawiciele 10 zagranicznych ośrodków naukowych oraz 37 krajowych.

O czym dyskutowali goście Public Management 2017? W pierwszym dniu wykłady dotyczyły m.in. problemów zarządzania publicznego i nowoczesnych trendów w zarządzaniu organizacją. Natomiast dziś rozmawiano o tym, jak bezpieczeństwo publiczne wpływa na wzrost gospodarczy, w jaki sposób zarządzać ryzykiem w przedsiębiorstwie zbrojeniowym oraz o tym, jak usprawnić zarządzanie na rzecz obronności i bezpieczeństwa przy wykorzystaniu narzędzia e-gospodarki. Poruszono również kwestie budowy potencjału przemysłowego Polski w obszarze cyberbezpieczeństwa, a także szans dla krajowego przemysłu obronnego związanych z transferem nowoczesnych technologii zbrojeniowych za pomocą offsetu oraz zagrożeń z tym związanych.

REKLAMA

Dr hab. Aneta Wysokińska-Senkus, prorektor ds. naukowych ASzWoj, dodaje, że mocnym punktem okazał się panel dyskusyjny praktyków. Zostali do niego zaproszeni prezesi i dyrektorzy najważniejszych spółek przemysłu obronnego, m.in. PGZ, Wojskowego Centralnego Biura Konstrukcyjno-Technologicznego, Teldatu, PCO, Instytutu Transportu Samochodowego, Wojskowego Instytutu Techniki Pancernej i Samochodowej, a także szefowie departamentów Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Ministerstwie Rozwoju oraz Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim. Dyskusja dotyczyła w głównej mierze perspektyw rozwoju sektora zbrojeniowego.

Popularnością cieszyły się warsztaty, np. dotyczące praktyki zamówień publicznych w świetle nowych przepisów czy budowania komunikacji wewnętrznej w przedsiębiorstwie. – To pokazuje, że siła tej konferencji tkwi w integrowaniu naukowców i teoretyków oraz praktyków – mówi prorektor ds. naukowych ASzWoj.

Dwa panele poświęcone obronie i bezpieczeństwu w różnych kontekstach prowadzili goście zza granicy. Z wykładami wystąpili naukowcy m.in. z Uniwersytetu Aleksandra Stulginskisa, Litewskiej Akademii Wojskowej im. gen. Jonasa Žemaitisa, Uniwersytetu Obrony w Brnie, Uniwersytetu Karola w Pradze, Baltic Defence College w Estonii oraz rumuńskiej uczelni sił powietrznych. Do Ryni przyjechali też naukowcy z Węgier i Turcji. Wykłady były poświęcone m.in. wpływowi sektora obronnego na bezpieczeństwo narodowe oraz planowaniu strategicznemu w organizacji publicznej.

Paulina Glińska

autor zdjęć: arch. ASzWoj

dodaj komentarz

komentarze


Obchody 1 września na Westerplatte jednak z udziałem wojska
Życzenia Polaków dla Ojczyzny
Szef MON odwiedził polskie kontyngenty
Fantastyczny finisz kaprala Lewandowskiego
Szkoła Orląt będzie Akademią
Robert Korzeniowski: kocham sport, jest on treścią mojego życia
Sukces Trumpa czy Kima?
Burza wokół rocznicowych uroczystości na Westerplatte
Misja na południowej flance NATO
Treningowy zamach
Strzały z Procy
Spadochroniarze ćwiczą skoki na wodę
Święto Wojska Polskiego z warszawiakami
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Gwardziści z USA w Krzesinach
Jastrzębie w walce radioelektronicznej
Razem w życiu, razem na ringu
Himarsy na polskim poligonie
Wirtualny lot M-346
Konkurs dla pasjonatów wojska
Terytorialsi w urzędach
Military Doctor 2018
Francuski żołnierz przyszłości 2.0
Saperskie Dni Dobrosąsiedztwa
Armia dostała kolejną partię nowych mundurów
Ponad tysiąc zawodników na mecie Biegu Katorżnika
Wielka Defilada Niepodległości
Cisi bohaterowie
Siedmiu wspaniałych – pierwszy patrol Wojska Polskiego
Nowe stare śmigłowce dla US Army
Armia Krajowa na pomoc płonącej Warszawie
Na Bałtyku tonął jacht. Z pomocą ruszyli żołnierze
Polscy weterani już częścią rodziny Invictus Games
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
PKW „Sophia” zaczyna II zmianę
Wojsko pamięta o lotnikach
Serbskie Homary i Kryle
Strzał ze śmigłowca
Walka była naszym obowiązkiem
Homar od nowa
Powitanie kuwejckiego kontyngentu
Tysiące kilometrów dla poległych kolegów
Pierwszy lot pamiętam stale…
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Cywile z szansą na kaprala
Polska delegacja w drodze do Brukseli
Powietrzne szkolenie zwiadowców
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Trump: „Polska nie jest zakładnikiem”
Menak spiskuje, czyli manewry na Morzu Czarnym
16–31 sierpnia 1918 – Pierwsze sukcesy ofensywy stu dni
Zakochany w mundurze
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
MON na lato dla dzieci żołnierzy
Armia Ochotnicza ostatniej szansy
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Żołnierze na podium mistrzostw Europy
Pamiętać – to mój żołnierski obowiązek

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO