moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Eksperci o bezpieczeństwie i zarządzaniu

Jak zarządzać w przedsiębiorstwach branży obronnej, czy bezpieczeństwo publiczne wpływa na wzrost gospodarczy i jak wykorzystać szansę, jaką daje transfer nowoczesnych technologii zbrojeniowych? O tego rodzaju dylematach dyskutowali uczestnicy międzynarodowej konferencji Public Management 2017, zorganizowanej przez Akademię Sztuki Wojennej w Warszawie.

Siódma edycja konferencji Public Management była poświęcona współczesnym problemom zarządzania, obronności i bezpieczeństwa. Dwudniowe spotkanie, zorganizowane przez Wydział Zarządzania i Dowodzenia Akademii Sztuki Wojennej, odbyło się w Ryni pod Warszawą. – Nasza konferencja to doskonała okazja do wymiany poglądów i doświadczeń dotyczących rozwoju zarządzania organizacjami sektora publicznego, prywatnego i non profit, szczególnie tych, których dotyczą zagadnienia szeroko rozumianego bezpieczeństwa i obronności – mówi płk dr hab. Tadeusz Zieliński, profesor ASzWoj, dziekan Wydziału Zarządzania i Dowodzenia. I dodaje, że główną zaletą Public Management 2017 jest to, że biorą w nim udział zarówno teoretycy, jak i praktycy. Ci ostatni to przedstawiciele firm zbrojeniowych, m.in. z Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Z kolei wśród teoretyków byli naukowcy z uniwersytetów: Marii Curie-Skłodowskiej, Warszawskiego, Ekonomicznego w Poznaniu, Humanistyczno-Przyrodniczego w Siedlcach, a także Politechniki Śląskiej i warszawskiej Społecznej Akademii Nauk. Wojskowe szkolnictwo reprezentowały Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych oraz akademie: Marynarki Wojennej i Wojsk Lądowych. W sumie na konferencję przyjechali przedstawiciele 10 zagranicznych ośrodków naukowych oraz 37 krajowych.

O czym dyskutowali goście Public Management 2017? W pierwszym dniu wykłady dotyczyły m.in. problemów zarządzania publicznego i nowoczesnych trendów w zarządzaniu organizacją. Natomiast dziś rozmawiano o tym, jak bezpieczeństwo publiczne wpływa na wzrost gospodarczy, w jaki sposób zarządzać ryzykiem w przedsiębiorstwie zbrojeniowym oraz o tym, jak usprawnić zarządzanie na rzecz obronności i bezpieczeństwa przy wykorzystaniu narzędzia e-gospodarki. Poruszono również kwestie budowy potencjału przemysłowego Polski w obszarze cyberbezpieczeństwa, a także szans dla krajowego przemysłu obronnego związanych z transferem nowoczesnych technologii zbrojeniowych za pomocą offsetu oraz zagrożeń z tym związanych.

REKLAMA

Dr hab. Aneta Wysokińska-Senkus, prorektor ds. naukowych ASzWoj, dodaje, że mocnym punktem okazał się panel dyskusyjny praktyków. Zostali do niego zaproszeni prezesi i dyrektorzy najważniejszych spółek przemysłu obronnego, m.in. PGZ, Wojskowego Centralnego Biura Konstrukcyjno-Technologicznego, Teldatu, PCO, Instytutu Transportu Samochodowego, Wojskowego Instytutu Techniki Pancernej i Samochodowej, a także szefowie departamentów Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Ministerstwie Rozwoju oraz Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim. Dyskusja dotyczyła w głównej mierze perspektyw rozwoju sektora zbrojeniowego.

Popularnością cieszyły się warsztaty, np. dotyczące praktyki zamówień publicznych w świetle nowych przepisów czy budowania komunikacji wewnętrznej w przedsiębiorstwie. – To pokazuje, że siła tej konferencji tkwi w integrowaniu naukowców i teoretyków oraz praktyków – mówi prorektor ds. naukowych ASzWoj.

Dwa panele poświęcone obronie i bezpieczeństwu w różnych kontekstach prowadzili goście zza granicy. Z wykładami wystąpili naukowcy m.in. z Uniwersytetu Aleksandra Stulginskisa, Litewskiej Akademii Wojskowej im. gen. Jonasa Žemaitisa, Uniwersytetu Obrony w Brnie, Uniwersytetu Karola w Pradze, Baltic Defence College w Estonii oraz rumuńskiej uczelni sił powietrznych. Do Ryni przyjechali też naukowcy z Węgier i Turcji. Wykłady były poświęcone m.in. wpływowi sektora obronnego na bezpieczeństwo narodowe oraz planowaniu strategicznemu w organizacji publicznej.

Paulina Glińska

autor zdjęć: arch. ASzWoj

dodaj komentarz

komentarze


Bezpieczny powrót myśliwców
WIW częścią obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości
Holendrzy w hołdzie maczkowcom
Gorzki finisz wielkiej wojny
Bądźmy razem dla niepodległej Polski
Rząd za kluczowymi zmianami
Liceum im. Milewicza wyróżnione Medalem „Pro Patria”
Polska Casa nad Irakiem
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Cel – Fort Trump
Żołnierz zwyciężył w tegorocznym Biegu Niepodległości
Prezydent złożył podpis pod reformą dowodzenia
Testament geopolityczny prezydenta
„Anakonda” w Orzyszu
Przełajowcy z 12 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi
Kto zbiera burzę
Wybitni Polacy odznaczeni Orderem Orła Białego
Sarex na Mazurach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Polsko-amerykańskie negocjacje
The United States of America Have It Their Way
Sto lat niepodległości
Film Frames from the War Front
Wojsko szuka pielęgniarek
He Who Awaken Poles to Arms
Morskie kły na „Anakondzie”
Kolejne Jelcze dla armii
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
„Pułaski” wrócił do Gdyni
Mistrz sztangi
Finał „Anakondy” na drawskim poligonie
Invictus Games Sydney 2018 zakończone!
Our efforts passed muster
Wyjątkowe Święto Niepodległości
Kawalerzyści na górskich trasach
Trzy medale dżudoczek na wojskowych mistrzostwach świata
Europejski Fundusz Obronny, czyli pieniądze (nie) do wzięcia?
Generalskie gwiazdki na 11 listopada
„Niepodległą mamy we krwi”: czas na nagrody
Więcej miejsc na studiach wojskowych
Obronne wyzwania fotoniki
Luzowanie na „Anakondzie”
Nothing Can Stop Our Tanks
Konwój dotarł do celu
Wolna Polska na gruzach starego świata
Zmiany w ustawie o weteranach
Konwój idzie przez Bałtyk
Inwestycje w wewnętrzne bezpieczeństwo
Celowniki holograficzne dla terytorialsów
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Rakiety Homara
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Wyślij paczkę do PKW
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
„Wostok”, czyli pokaz sztuczek wojennych
Polki mistrzyniami świata w maratonie
„Ślązak” na morskiej próbie
We Build the World of Details
Gen. Sokołowski: Służba na misjach procentuje

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO