moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Specjaliści z WAT opracowali system inteligentnych granic

Wojskowa Akademia Techniczna brała udział w opracowaniu projektu usprawniającego kontrolę na granicach. Zaproponowane przez polskich naukowców rozwiązania umożliwiają natychmiastową weryfikację danych biometrycznych z paszportu. System  Smart Borders  wpisuje się w koncepcję tzw. inteligentnych granic, mających zwiększyć bezpieczeństwo Unii Europejskiej.

Koncepcja Smart Borders (ang. inteligentne granice) została przyjęta kilka lat temu przez Komisję Europejską. Zakłada ona prowadzenie efektywniejszych kontroli granic, szczególnie zewnętrznych, Unii Europejskiej. Chodzi o zatrzymywanie osób, które posługując się fałszywymi paszportami, próbują przedostać się na teren któregoś z państw unijnych. Aby kontrole były skuteczne, służby graniczne muszą dysponować nowoczesnymi systemami informatycznymi, które pozwalają na szybkie weryfikowanie danych podróżnych oraz sprawdzenie, czy nie są poszukiwani przez policję.

Polski projekt Smart Borders wpisuje się w koncepcję określoną przez Komisję Europejską. Prace nad nim prowadziło konsorcjum, w skład którego weszły: Instytut Optoelektroniki Wojskowej Akademii Technicznej (jako lider grupy) oraz firmy Gemalto sp. z o.o. i Jas technologie sp. z o.o. System kosztował 5 mln 460 tys. zł, ale w 95% został sfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. – W ciągu 34 miesięcy opracowaliśmy dwa produkty zgodne z wytycznymi Unii Europejskiej, przeznaczone do odprawy na granicach lądowych, powietrznych i morskich. Pierwsze z urządzeń to demonstrator systemu Smart Borders, wykorzystujący technikę biometrii, czyli automatycznego rozpoznawania ludzi na podstawie ich cech fizycznych. W tym przypadku chodzi o odcisk palca i identyfikację twarzy na podstawie zdjęcia – tłumaczy prof. dr. hab. inż. Mieczysław Szustakowski z Instytutu Optoelektroniki WAT, kierownik projektu.

Urządzenie umożliwia w pełni automatyczną odprawę. – System sczyta wszelkie dane z paszportu biometrycznego i zidentyfikuje, czy dokument rzeczywiście należy do danego człowieka. Funkcjonariusz od razu będzie też wiedział czy dana osoba nie jest poszukiwania, a także czy nie przekroczyła, na przykład, okresu pobytu wizowego. Cały system poza identyfikacją osób przekraczających granice jest w stanie odnotować także datę oraz miejsce wjazdu i wyjazdu – dodaje ppłk dr hab. inż. Norbert Pałka, główny wykonawca demonstratora. 

W skład demonstratora wchodzi też urządzenie mobilne złożone m.in. z terminala operatora, kamery oraz czytników: odcisków palca i dokumentów. – Zasady działania są takie same jak w przypadku wersji stacjonarnej. Tu jednak rozwiązanie jest o tyle wygodniejsze, że strażnik graniczny będzie mógł, na przykład, odprawić podróżnych znajdujących się w samochodach, autokarach czy pociągu, a także osobę spotkaną w okolicach granicy państwa – dodaje ppłk Pałka.

Drugim produktem jest system szkolno-treningowy wykorzystujący wirtualną rzeczywistość. Jest on przeznaczony do szkolenia funkcjonariuszy Straży Granicznej zajmujących się odprawami granicznymi. Oprogramowanie tego urządzenia przewiduje kilka scenariuszy szkoleniowych, np. symulację przejścia granicznego na lotnisku, a także odprawy mobilnej w przedziale pociągu. – Funkcjonariusz będzie się szkolił w rzeczywistości wirtualnej za pomocą specjalnych okularów. Prowadzący szkolenie będzie ustalał z osobą szkolącą się, jaką sytuację mają przećwiczyć mówi ppłk dr inż. Marek Piszczek, główny wykonawca systemu.

Nie wiadomo jeszcze, czy propozycje specjalistów z WAT-u będą wdrożone. Na razie system uzyskał siódmy poziom gotowości technologicznej (do wdrożenia z pełną funkcjonalnością potrzebny jest poziom dziewiąty). Naszym zadaniem było opracowanie projektu. Teraz zgodnie z umową demonstrator zostanie u nas. Wszystko inne, w tym dokumentacja, patenty, majątkowe prawa własności, przekażemy do MON. Resort obrony z kolei przekaże je gestorowi zamówienia, a więc Straży Granicznej, podlegającej Ministerstwu Spraw Wewnętrznych – tłumaczy dr inż. Jarosław Młyńczak, który opracował dokumentację projektu. – Z pewnością integracja demonstratora z systemem Straży Granicznej pozwoliłaby w pełni zautomatyzować proces odprawy granicznej. Sam system szkolno-treningowy, będący nowatorskim rozwiązaniem, przyczyniłby się z kolei do efektywniejszego szkolenia funkcjonariuszy – ocenia kierownik projektu.

Paulina Glińska

autor zdjęć: WAT

dodaj komentarz

komentarze

~Seba
1509042420
Mam takie gogle w PS4. Dobry sprzęt
27-CA-EB-C1

Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
 
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Wojsko wróciło do Lublina
Nowa misja i nowy sprzęt
Preselekcja u komandosów
Brunatno-czerwona zmowa
A Torn Subcontinent
Desant z transportowca-giganta
Wozy amunicyjne do Raków
Czarny odchodzi do cywila
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Świętuj z wojskiem na piknikach!
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Strzelać nauczyłem się sam
„Pułaski” wrócił do kraju
Od sojusznika do kata
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Piknik ze smakiem
Rozpoczynamy nową erę
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Wojna wywiadów
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Sprawdzają Brutusa
Śladami Pierwszej Pancernej
Wielofunkcyjny scyzoryk
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Najpierw „Sonda”, później promocja
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Irańskie szachy
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Rivalry on Closed Sea
Zielonka dla Patriotów
Amerykańska przyszłość WZL
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
High Confidence Operations
Jedna misja, jeden zespół
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Najpierw czekanie, potem pośpiech
Przysięga śląskich terytorialsów
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Cienka niebieska linia
A Wave of Alliances
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Spełniliśmy swój obowiązek
Przez krew zdobyty Śląsk
Szukamy następcy Herculesa
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Obrady Rady Unii Europejskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO