moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Specjaliści z WAT opracowali system inteligentnych granic

Wojskowa Akademia Techniczna brała udział w opracowaniu projektu usprawniającego kontrolę na granicach. Zaproponowane przez polskich naukowców rozwiązania umożliwiają natychmiastową weryfikację danych biometrycznych z paszportu. System  Smart Borders  wpisuje się w koncepcję tzw. inteligentnych granic, mających zwiększyć bezpieczeństwo Unii Europejskiej.

Koncepcja Smart Borders (ang. inteligentne granice) została przyjęta kilka lat temu przez Komisję Europejską. Zakłada ona prowadzenie efektywniejszych kontroli granic, szczególnie zewnętrznych, Unii Europejskiej. Chodzi o zatrzymywanie osób, które posługując się fałszywymi paszportami, próbują przedostać się na teren któregoś z państw unijnych. Aby kontrole były skuteczne, służby graniczne muszą dysponować nowoczesnymi systemami informatycznymi, które pozwalają na szybkie weryfikowanie danych podróżnych oraz sprawdzenie, czy nie są poszukiwani przez policję.

Polski projekt Smart Borders wpisuje się w koncepcję określoną przez Komisję Europejską. Prace nad nim prowadziło konsorcjum, w skład którego weszły: Instytut Optoelektroniki Wojskowej Akademii Technicznej (jako lider grupy) oraz firmy Gemalto sp. z o.o. i Jas technologie sp. z o.o. System kosztował 5 mln 460 tys. zł, ale w 95% został sfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. – W ciągu 34 miesięcy opracowaliśmy dwa produkty zgodne z wytycznymi Unii Europejskiej, przeznaczone do odprawy na granicach lądowych, powietrznych i morskich. Pierwsze z urządzeń to demonstrator systemu Smart Borders, wykorzystujący technikę biometrii, czyli automatycznego rozpoznawania ludzi na podstawie ich cech fizycznych. W tym przypadku chodzi o odcisk palca i identyfikację twarzy na podstawie zdjęcia – tłumaczy prof. dr. hab. inż. Mieczysław Szustakowski z Instytutu Optoelektroniki WAT, kierownik projektu.

Urządzenie umożliwia w pełni automatyczną odprawę. – System sczyta wszelkie dane z paszportu biometrycznego i zidentyfikuje, czy dokument rzeczywiście należy do danego człowieka. Funkcjonariusz od razu będzie też wiedział czy dana osoba nie jest poszukiwania, a także czy nie przekroczyła, na przykład, okresu pobytu wizowego. Cały system poza identyfikacją osób przekraczających granice jest w stanie odnotować także datę oraz miejsce wjazdu i wyjazdu – dodaje ppłk dr hab. inż. Norbert Pałka, główny wykonawca demonstratora. 

W skład demonstratora wchodzi też urządzenie mobilne złożone m.in. z terminala operatora, kamery oraz czytników: odcisków palca i dokumentów. – Zasady działania są takie same jak w przypadku wersji stacjonarnej. Tu jednak rozwiązanie jest o tyle wygodniejsze, że strażnik graniczny będzie mógł, na przykład, odprawić podróżnych znajdujących się w samochodach, autokarach czy pociągu, a także osobę spotkaną w okolicach granicy państwa – dodaje ppłk Pałka.

Drugim produktem jest system szkolno-treningowy wykorzystujący wirtualną rzeczywistość. Jest on przeznaczony do szkolenia funkcjonariuszy Straży Granicznej zajmujących się odprawami granicznymi. Oprogramowanie tego urządzenia przewiduje kilka scenariuszy szkoleniowych, np. symulację przejścia granicznego na lotnisku, a także odprawy mobilnej w przedziale pociągu. – Funkcjonariusz będzie się szkolił w rzeczywistości wirtualnej za pomocą specjalnych okularów. Prowadzący szkolenie będzie ustalał z osobą szkolącą się, jaką sytuację mają przećwiczyć mówi ppłk dr inż. Marek Piszczek, główny wykonawca systemu.

Nie wiadomo jeszcze, czy propozycje specjalistów z WAT-u będą wdrożone. Na razie system uzyskał siódmy poziom gotowości technologicznej (do wdrożenia z pełną funkcjonalnością potrzebny jest poziom dziewiąty). Naszym zadaniem było opracowanie projektu. Teraz zgodnie z umową demonstrator zostanie u nas. Wszystko inne, w tym dokumentacja, patenty, majątkowe prawa własności, przekażemy do MON. Resort obrony z kolei przekaże je gestorowi zamówienia, a więc Straży Granicznej, podlegającej Ministerstwu Spraw Wewnętrznych – tłumaczy dr inż. Jarosław Młyńczak, który opracował dokumentację projektu. – Z pewnością integracja demonstratora z systemem Straży Granicznej pozwoliłaby w pełni zautomatyzować proces odprawy granicznej. Sam system szkolno-treningowy, będący nowatorskim rozwiązaniem, przyczyniłby się z kolei do efektywniejszego szkolenia funkcjonariuszy – ocenia kierownik projektu.

Paulina Glińska

autor zdjęć: WAT

dodaj komentarz

komentarze

~Seba
1509042420
Mam takie gogle w PS4. Dobry sprzęt
27-CA-EB-C1

„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
 
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Chciałem walczyć z Niemcami
Podziemna potęga
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
F-35 – polska Harpia
Klasy wojskowe po nowemu
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Ważka bliżej
Laureat Buzdygana znów najlepszy!
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Double Eagle po nowemu
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Iran uderza w USA
Własne interesy Europy
Nowy wiceminister w MON
Czerwoni w odwrocie
Obradowała Rada Gabinetowa
Centrum dla Viperów w Łodzi?
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Gen. Kukuła: jesteśmy w połowie drogi
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Defense Without Politics
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
They Train Together, They Fight Together
O Patriotach na WAT
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
We Are All Darfur
USA nie zacznie wojny z Iranem
Darłowo czeka na śmigłowce
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
„Leonidas”, czyli szkolenie dowódców WOT
Umowa na Harpie podpisana!
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Krwawe walki o Monte Cassino
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Nauka zimowego pływania
Szturmani na Lipie
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Żyj zdrowiej
Arsenał Iranu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO