16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana obchodzi 98. rocznicę powstania. W planach obchodów uroczysty capstrzyk, apel przed Ratuszem Staromiejskim, defilada pododdziałów oraz festyn na Starym Mieście w Elblągu. Będzie to ostatnie święto jednostki obchodzone w Elblągu. Do końca października dywizja zmieni lokalizację i przeniesie się do Białobrzegów pod Warszawą.
16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana stacjonuje w Elblągu od 1949 roku. Dziś jednostka obchodzi 98. rocznicę powstania. Z tej okazji odbędzie się msza święta, a po niej capstrzyk na placu Króla Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu. – Z kolei na jutro zaplanowaliśmy przed Ratuszem Miejskim uroczysty apel połączony z defiladą pododdziałów. O dwunastej zapraszamy mieszkańców na Stare Miasto. Przy Bramie Targowej odbędzie się festyn żołnierski – mówi ppor. Karol Frankowski, rzecznik prasowy 16 Dywizji.
W programie imprezy przewidzianych jest wiele atrakcji. Będą pokazy działania pododdziałów rozpoznawczych, prezentacje sprzętu wojskowego oraz koncert Orkiestry Wojskowej z Elbląga. – Swoje stoiska będą miały miasta, w których stacjonują podległe nam jednostki. Nie zabraknie wydarzeń kulturalnych, wystąpią zespoły ośrodków kultury, będą zawody, konkursy i zabawy dla dzieci – dodaje rzecznik.
Kolejne święto już w Białobrzegach
Będzie to ostatnie święto 16 Dywizji obchodzone w Elblągu. – Zgodnie z decyzją przełożonych zmieniamy miejsce służby. Do końca października dowództwo dywizji zostanie przeniesione do Białobrzegów pod Warszawą. Wszyscy żołnierze z dowództwa będą pełnić służbę w nowym miejscu – mówi ppor. Frankowski.
Relokacja dowództwa 16 Dywizji związana jest z utworzeniem w lipcu tego roku w Elblągu dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód. To jedna z ważniejszych jednostek Sojuszu, której zadaniem jest koordynowanie działań batalionowych grup bojowych rozlokowanych na wschodniej flance NATO: w Estonii, na Łotwie, Litwie i w Polsce. W Elblągu służą żołnierze z m.in. Czech, Węgier i USA. Docelowo dowództwo ma liczyć około 300 żołnierzy z 14 państw. Pełną gotowość operacyjną natowska jednostka ma osiągnąć w grudniu 2018 roku.
Sztaby dowództw nie powinny działać w jednym miejscu, dlatego 16 Dywizja musi zmienić miejsce stacjonowania. – Przemieszczenie w wojsku jest czymś normalnym, a dowódca każdego szczebla musi potrafić dowodzić z każdego miejsca. Największym wyzwaniem podczas przeprowadzki jest zachowanie ciągłości dowodzenia. Nie możemy sobie pozwolić na przerwę związaną z przeprowadzką. Mamy jednak wszystko dokładnie zaplanowane – uspokaja gen. bryg. Stanisław Kaczyński, zastępca dowódcy 16 Dywizji.
W Białobrzegach dobiegają końca prace nad przygotowaniem niezbędnej infrastruktury dla żołnierzy z Elbląga. Już za kilkanaście dni odbędzie się tam uroczysty apel inaugurujący funkcjonowanie 16 Dywizji w Białobrzegach. W nowym miejscu dowództwo 16 DZ rozpocznie działalność od listopada.
Misje i ćwiczenia
W skład 16 Dywizji Zmechanizowanej wchodzą jednostki rozlokowane w północno-wschodniej Polsce. Są to: 1 Warszawska Brygada Pancerna, 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana, 9 Braniewska Brygada Kawalerii Pancernej , 20 Bartoszycka Brygada Zmechanizowana, 15 Gołdapski Pułk Przeciwlotniczy i 11 Węgorzewski Pułk Artylerii. W wyposażeniu jednostek 16 DZ znajdują się m.in. czołgi Leopard, PT-91, armatohaubice Krab, wyrzutnie Langusta , a także BWP-1.
Głównym tegorocznym przedsięwzięciem 16 DZ były ćwiczenia „Dragon”. Ponadto Dywizja przygotowywała I zmianę PKW Łotwa, pod koniec roku żołnierze Dywizji rozpoczną służbę w ramach II zmiany tego kontyngentu. W październiku żołnierze 16 Dywizji brali też udział w usuwaniu skutków podtopień, jakie wystąpiły w Elblągu oraz rejonie Żuław Wiślanych na skutek ulewnych opadów deszczu.
Tradycje 16 DZ sięgają II RP i 16 Pomorskiej Dywizji Piechoty. Jednostki wchodzące w skład Dywizji dziedziczą i kultywują tradycje jednostek kawalerii i artylerii. Na przykład 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana dziedziczy tradycje m.in. 2 Pułku Zmechanizowanego oraz 15 Pułku Artylerii Lekkiej.
autor zdjęć: szer. Dawid Sofiński
komentarze