moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Proobronni na „Dragonie”

Na co dzień wykładowca, członek zarzą du, student,  po pracy – dobrze wyszkolony działacz organizacji proobronnej. Trzystu najlepszych z całego kraju mogło sprawdzić swoje wojskowe umiejętności w manewrach „ Dragon  ’17”. Ci, kt ó rzy stawili się na poligonie w Drawsku, prowadzili rozpoznanie, patrolowali rejon, udzielali pierwszej pomocy medycznej.

Do Drawska Pomorskiego przyjechali na zaproszenie Biura ds. Proobronnych MON. Na poligonie zameldowali się m.in. członkowie stowarzyszeń: FIA „Wierni w Gotowości pod Bronią”, Pro Partia, Gwardia Narodowa ze Szczecina, ObronaNarodowa.pl oraz jednostek strzeleckich z całego kraju. W sumie kilkadziesiąt osób. Na co dzień to studenci, pracownicy biur, sprzedawcy, wykładowcy, członkowie zarządów czy nauczyciele, którzy swój wolny czas poświęcają na zdobywanie umiejętności wojskowych. 

– Każdy ma jakiegoś bzika – żartuje Marek Olczyk. Przekroczył już pięćdziesiątkę, był nauczycielem, teraz zajmuje się biznesem. Jednocześnie jest członkiem szydłowskiego stowarzyszenia Jednostka Strzelecka „Obrona Wybrzeża”. — Tak naprawdę jednak to pasja, która odrywa nas od codziennej pracy, pozwala się sprawdzić i przede wszystkim daje świadomość, że jesteśmy użyteczni, służymy krajowi tak, jak potrafimy. Bo tego naprawdę chcemy – dodaje Olczyk.

Proobronni swój obóz rozłożyli w rejonie Jaworza i jeziora Głębokie, tam bowiem stacjonowała goszcząca ich kompania logistyczna 2 Brygady Zmechanizowanej z Choszczna.

Podczas najważniejszych w tym roku manewrów sił zbrojnych dostali kilka zadań. – Odciążaliśmy regularne wojsko z niektórych obowiązków – mówi Jacek Grzybiński, prezes stowarzyszenia Jednostka Strzelecka 4018. – Prowadziliśmy rozpoznanie, patrole, ochranialiśmy konwoje z zaopatrzeniem i przeładunki.

Ale to nie wszystko. Proobronni stworzyli w lesie obóz z całym zabezpieczeniem, ustawili posterunki, przygotowali zasadzki na przeciwnika. Musieli też szybko przeprowadzić odwrót z terenu „zaatakowanego przez wroga”, udzielić pierwszej pomocy medycznej i przetransportować rannego z pola walki. Po raz pierwszy w tak dużych manewrach mieli okazję sprawdzić umiejętności, które zdobywają podczas szkoleń organizowanych przez stowarzyszenia. – Rewelacyjni ludzie, zdyscyplinowani i bardzo zaangażowani. Tworzyli wspaniały kolektyw, który dawał sobie radę na każdym etapie szkolenia – mówi kpt. Marek Sikorski, który dowodził grupą proobronnych na drawskim poligonie. – Przez wszystkie elementy maratonu, który im zorganizowałem, przechodzili bez narzekania, dali sobie radę z bytowaniem w lesie, psychologicznym torem przeszkód, nurkowaniem czy pomocą przedmedyczną – dodaje.

Ćwiczący przyznają, że „Dragon” był dla nich wyzwaniem. – Realizm działań, jaki mieliśmy na poligonie, jest nieporównywalnie większy, niż ten stworzony podczas naszych szkoleń – przyznaje Olczyk. Proobronni jednak na pierwszy rzut oka niewiele różnili się od żołnierzy. Ich umundurowanie i wyposażenie nieznacznie bowiem odbiegało od regulaminowego wojskowego wyposażenia. – Wszystko, co mamy, np. części umundurowania, kupujemy sobie sami i kompletujemy – wyjaśnia Marek Olczyk.

W sumie, w ćwiczeniach „Dragon ’17” na różnych poligonach (Drawsko Pomorskie, okolice Dęblina i Orzysza) brało udział ok. 300 członków organizacji proobronnych.

Marcin Górka

autor zdjęć: por. Paulina Popiel

dodaj komentarz

komentarze


Klasy wojskowe po nowemu
 
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Podziemna potęga
Centrum dla Viperów w Łodzi?
O Patriotach na WAT
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
We Are All Darfur
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Własne interesy Europy
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Double Eagle po nowemu
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Defense Without Politics
Żyj zdrowiej
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
They Train Together, They Fight Together
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Darłowo czeka na śmigłowce
Nowy wiceminister w MON
Symulatory strzelań Rosomaków
For the Right Cause
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Arsenał Iranu
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Krwawe walki o Monte Cassino
Iran uderza w USA
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Rywalizacja strzelców wyborowych
Chciałem walczyć z Niemcami
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Nauka zimowego pływania
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Obradowała Rada Gabinetowa
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Czerwoni w odwrocie
Umowa na Harpie podpisana!
Ważka bliżej
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
USA nie zacznie wojny z Iranem
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Szturmani na Lipie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO