moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Dragon ’17”: wojsko ćwiczy poza poligonem

340 żołnierzy z 6 Brygady Powietrznodesantowej wylądowało dziś na lotnisku w Szymanach. Na miejscu czekali na nich żołnierze wojsk obrony terytorialnej. Ich zadaniem było przygotowanie miejsca desantu i wprowadzenie spadochroniarzy do walki. Był to kolejny epizod ćwiczeń „Dragon ’17” – największych tegorocznych manewrów wojskowych w Polsce.

Początkowo planowano, że żołnierze skoczą na spadochronach z dwóch samolotów C-130 Hercules i sześciu C-295M CASA, które wystartowały z podkrakowskich Balic. – Plany pokrzyżowała nam pogoda. Wiatr jest zbyt silny, by można było bezpieczne wykonać skoki – mówi por. Aneta Niemyjska, oficer prasowy 6 Brygady Powietrznodesantowej. – Odbył się tak zwany zrzut lądujący i 340 żołnierzy wylądowało na płycie lotniska – dodaje rzeczniczka. Na ziemi czekali już na nich żołnierze wojsk obrony terytorialnej. – Zadaniem terytorialsów było przyjęcie żołnierzy z 6 Brygady i wprowadzenie ich, jako sił głównych, do walki – wyjaśnia ppłk Marek Pietrzak, rzecznik wojsk obrony terytorialnej.

Jednak wspólne działanie rozpoczęło się już dzień wcześniej. Wczoraj w Dzierzkach, wsi niedaleko Szyman, żołnierze OT przyjęli grupę spadochroniarzy 6 Brygady Powietrznodesantowej – tzw. grupę awangardową. Zadaniem skoczków było rozpoznanie terenu przed głównym zrzutem, nawiązanie łączności z dowódcą brygady i przygotowanie lądowiska pod zrzut. Żołnierze WOT-u nie tylko przygotowali miejsce desantowania żołnierzy, zdobyli też informacje, które wykorzystano w planowaniu operacji. – Trzeba pamiętać, że zgodnie ze scenariuszem teren, na który desantowali się skoczkowie, został wcześniej zajęty przez wojska przeciwnika – wyjaśnia ppłk Marek Pietrzak. – Terytorialsi pozostali jednak za linią frontu w swoich stałych rejonach odpowiedzialności i jako wojska lokalne na miejscu działali wśród mieszkańców oraz zdobywali informacje o położeniu przeciwnika – dodaje. Oficer przypomina też, że WOT są przeznaczone właśnie do tego typu zadań, czyli rozpoznania i zbierania informacji na terenie, który doskonale znają.

W tym epizodzie ćwiczeń „Dragon ’17” wzięło udział 36 żołnierzy terytorialnej służby wojskowej. Służbę w tej formacji rozpoczęli w maju tego roku. – Na tych ćwiczeniach chcemy zweryfikować sposób, w jaki wpiszemy się w system dowodzenia operacją połączoną. Chodzi też o przećwiczenie wybranych scenariuszy taktycznych – mówi gen. bryg. Wiesław Kukuła, dowódca WOT. – Moją ambicją jest również pokazanie potencjału żołnierzy terytorialnej służby wojskowej. To niezwykle zmotywowani ochotnicy – dodaje.

Wspólne ćwiczenie na cywilnym lotnisku było dla żołnierzy WOT-u ważnym doświadczeniem. – Właśnie takich miejsc bronić będą wojska obrony terytorialnej, a 6 Brygada Powietrznodesantowa będzie walczyć, by je odzyskać. Udział w ćwiczeniu w takiej lokalizacji jest dla nas absolutnie rewelacyjny – mówił gen. Kukuła. Gen. bryg. Grzegorz Hałupka, dowódca 6 BPD podkreślił natomiast, że wspólne ćwiczenia to dla obu formacji sposób na doskonalenie procedur.

EK, MM

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


Rywalizacja strzelców wyborowych
 
Darłowo czeka na śmigłowce
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
For the Right Cause
Iran uderza w USA
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Arsenał Iranu
Obradowała Rada Gabinetowa
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Czerwoni w odwrocie
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Żyj zdrowiej
Jałta była zdradą naszych sojuszników
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Własne interesy Europy
Krwawe walki o Monte Cassino
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Double Eagle po nowemu
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Umowa na Harpie podpisana!
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Chciałem walczyć z Niemcami
They Train Together, They Fight Together
Ważka bliżej
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
O Patriotach na WAT
Podziemna potęga
Symulatory strzelań Rosomaków
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Defense Without Politics
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Szturmani na Lipie
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
USA nie zacznie wojny z Iranem
Nowy wiceminister w MON
Klasy wojskowe po nowemu
We Are All Darfur
Nauka zimowego pływania
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO