moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polska w grze o amerykańską brygadę

Polska jest brana pod uwagę jako miejsce stacjonowania żołnierzy amerykańskiej brygady artylerii rakietowej – potwierdza ppłk Anna Pęzioł-Wójtowicz z Ministerstwa Obrony Narodowej. Wcześniej Amerykanie mieli wątpliwości, czy taka lokalizacja nie łamie ustaleń Aktu Stanowiącego NATO-Rosja.

Informację o amerykańskiej brygadzie, która miałaby stacjonować na Starym Kontynencie jako pierwszy podał 18 września portal defence24.pl. Z informacji przekazanych przez Dowództwo Wojsk Amerykańskich w Europie wynikało jednak, że Polska nie jest brana pod uwagę jako miejsce jej lokalizacji. Powód? Amerykanie mieli wątpliwości, czy takie rozwiązanie nie narusza zapisów Aktu Stanowiącego. W 1997 roku przedstawiciele NATO podpisali z Rosją dokument, w którym zobowiązali się, że w nowo przyjętych krajach nie zostanie rozmieszczona broń nuklearna, ani „stałe znaczące siły bojowe”. Z drugiej jednak strony eksperci nie byli zgodni, jak dokładnie definiować owo sformułowanie. W dodatku obecny sekretarz obrony James Mattis podczas sierpniowej wizyty na Ukrainie przyznał, że to strona rosyjska narusza umowy.

Pięć dni po pierwszym komunikacie, amerykańskie dowództwo wydało kolejny. Tym razem nie było już w nim kategorycznego stwierdzenia wykluczającego Polskę jako miejsce dyslokacji brygady. – Sprawa bezpieczeństwa w regionie była przedmiotem rozmów, które minister Antoni Macierewicz podczas wizyty w USA przeprowadził z sekretarzem Mattisem. W ich wyniku stanowisko Departamentu Obrony uległo pewnej modyfikacji – przyznaje ppłk Anna Pęzioł-Wójtowicz, rzecznik szefa MON.

REKLAMA

Oczywiście droga do ewentualnego przerzucenia do Polski kolejnych amerykańskich żołnierzy jest jeszcze daleka. Na razie zwiększenie obecności wojsk USA w Europie zarekomendował Departament Dowództwa Armii. W tej części świata na stałe miałyby zostać rozlokowane dwa bataliony wyposażone w wyrzutnie rakiet MLRS, batalion obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu oraz kompania zajmująca się zaopatrzeniem. Koncepcja musi jednak zostać zatwierdzona przez Departament Obrony. Jeśli tak się stanie, Amerykanie zaczną rozważać konkretną lokalizację. Zdaniem defence24.pl ciągle największe szanse mają kraje zachodniej Europy, gdzie armia Stanów Zjednoczonych posiada rozbudowaną infrastrukturę. Polska jednak przez cały czas jest w grze. – Liczymy na to, że współpraca z wojskami amerykańskimi zostanie jeszcze pogłębiona – zaznacza ppłk Pęzioł-Wójtowicz. – Stanowisko USA potwierdza, że Polska jest pełnoprawnym członkiem NATO. Polityka wzmacniania naszego bezpieczeństwa będzie kontynuowana, a współdziałanie z USA jest tego najlepszym wyrazem – przekonuje.

US Army jest obecna w Polsce od dłuższego czasu. W styczniu misję na wschodniej flance NATO rozpoczęła ABCT, czyli Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa. Żołnierze stacjonują w Żaganiu, Bolesławcu, Skwierzynie i Świętoszowie, zaś ich obecność to element operacji „Atlantic Resolve”. W tej chwili trwa rotacja. W ramach drugiej zmiany do Polski ściągają żołnierze 2 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej 1 Dywizji Piechoty z Fort Riley w Kansas. Łącznie będzie ich 3300. Do tego dochodzi 2500 sztuk sprzętu, w tym czołgi M1 Abrams, haubice Paladin i wozy bojowe Bradley.

Prócz tego na wschodzie Polski rozlokowana została batalionowa grupa bojowa NATO, której trzon również stanowią Amerykanie. Z kolei pod koniec ubiegłego tygodnia dobiegła końca kolejna zmiana Aviation Detachment. W bazie na poznańskich Krzesinach stacjonowało sześć amerykańskich F-16 i kilkudziesięciu żołnierzy: pilotów i specjalistów od obsługi technicznej. Samoloty odleciały już do Niemiec, wkrótce jednak w ich miejsce pojawią się kolejne. Podstawą obecności Amerykanów na polskich lotniskach jest umowa podpisana jeszcze w 2011 roku.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: US Army

dodaj komentarz

komentarze


Prezydent i szef MON-u na Łotwie
„Sophia”: druga zmiana po certyfikacji
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
Strzał ze śmigłowca
Powitanie kuwejckiego kontyngentu
Groty na rynku cywilnym
16–31 lipca – polskie oddziały na rosyjskiej ziemi
34 medale żołnierzy na mistrzostwach Polski
Sukces Trumpa czy Kima?
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
PGZ i Leonardo chcą zbudować Kruka
Polityka fałszywego uśmiechu
Spadochroniarze skakali po medale
Eastern Flank Pillar
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Unitarka terytorialsów
„Kościuszko” na oceanie
Pancerne starcie w Orzyszu
Płonący tor przeszkód
Sukcesy lekkoatletów w Pucharze Świata i Diamentowej Lidze
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
„Kormoran” opuścił Bałtyk
Czarna Dywizja najlepsza na spartakiadzie
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Serbskie Homary i Kryle
„Walka czołgów” – kolejne starcie
Cel: bezpieczne lotnisko
Szkolenie Legii Akademickiej we Wrocławiu
Kawaleryjskie święto w Hrubieszowie
Jak nas widzą, czyli Polska w oczach żołnierzy US Army
WOT zmodyfikuje zasady organizacji ćwiczeń poza poligonami
Armia zyskała 323 nowych oficerów
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Polskie Bryzy nad Afryką
MON na lato dla dzieci żołnierzy
WOT: zacieśniamy współpracę z Estonią
Powietrzny pokaz Orlików i Harvardów
Polak znaczy skazaniec
Polska delegacja w drodze do Brukseli
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Pożegnanie pilota MiG-a-29
Francja inwestuje w obronność
Inwestycje w Pionki
Ankona – samodzielna operacja 2 Korpusu
Frontowe miasta Legionów Polskich
Motywacja przez sport
Terytorialsi w urzędach
Pierwszy nowoczesny okręt II Rzeczypospolitej
Szkoła Orląt będzie Akademią
Trump: „Polska nie jest zakładnikiem”
„Milion zza oceanu”, czyli Polacy w armii USA
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Dwa medale kajakarki na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy
Sojusz jak wspólna pięść
Posłowie o „Wiśle” i PGZ

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO