moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polska w grze o amerykańską brygadę

Polska jest brana pod uwagę jako miejsce stacjonowania żołnierzy amerykańskiej brygady artylerii rakietowej – potwierdza ppłk Anna Pęzioł-Wójtowicz z Ministerstwa Obrony Narodowej. Wcześniej Amerykanie mieli wątpliwości, czy taka lokalizacja nie łamie ustaleń Aktu Stanowiącego NATO-Rosja.

Informację o amerykańskiej brygadzie, która miałaby stacjonować na Starym Kontynencie jako pierwszy podał 18 września portal defence24.pl. Z informacji przekazanych przez Dowództwo Wojsk Amerykańskich w Europie wynikało jednak, że Polska nie jest brana pod uwagę jako miejsce jej lokalizacji. Powód? Amerykanie mieli wątpliwości, czy takie rozwiązanie nie narusza zapisów Aktu Stanowiącego. W 1997 roku przedstawiciele NATO podpisali z Rosją dokument, w którym zobowiązali się, że w nowo przyjętych krajach nie zostanie rozmieszczona broń nuklearna, ani „stałe znaczące siły bojowe”. Z drugiej jednak strony eksperci nie byli zgodni, jak dokładnie definiować owo sformułowanie. W dodatku obecny sekretarz obrony James Mattis podczas sierpniowej wizyty na Ukrainie przyznał, że to strona rosyjska narusza umowy.

Pięć dni po pierwszym komunikacie, amerykańskie dowództwo wydało kolejny. Tym razem nie było już w nim kategorycznego stwierdzenia wykluczającego Polskę jako miejsce dyslokacji brygady. – Sprawa bezpieczeństwa w regionie była przedmiotem rozmów, które minister Antoni Macierewicz podczas wizyty w USA przeprowadził z sekretarzem Mattisem. W ich wyniku stanowisko Departamentu Obrony uległo pewnej modyfikacji – przyznaje ppłk Anna Pęzioł-Wójtowicz, rzecznik szefa MON.

Oczywiście droga do ewentualnego przerzucenia do Polski kolejnych amerykańskich żołnierzy jest jeszcze daleka. Na razie zwiększenie obecności wojsk USA w Europie zarekomendował Departament Dowództwa Armii. W tej części świata na stałe miałyby zostać rozlokowane dwa bataliony wyposażone w wyrzutnie rakiet MLRS, batalion obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu oraz kompania zajmująca się zaopatrzeniem. Koncepcja musi jednak zostać zatwierdzona przez Departament Obrony. Jeśli tak się stanie, Amerykanie zaczną rozważać konkretną lokalizację. Zdaniem defence24.pl ciągle największe szanse mają kraje zachodniej Europy, gdzie armia Stanów Zjednoczonych posiada rozbudowaną infrastrukturę. Polska jednak przez cały czas jest w grze. – Liczymy na to, że współpraca z wojskami amerykańskimi zostanie jeszcze pogłębiona – zaznacza ppłk Pęzioł-Wójtowicz. – Stanowisko USA potwierdza, że Polska jest pełnoprawnym członkiem NATO. Polityka wzmacniania naszego bezpieczeństwa będzie kontynuowana, a współdziałanie z USA jest tego najlepszym wyrazem – przekonuje.

US Army jest obecna w Polsce od dłuższego czasu. W styczniu misję na wschodniej flance NATO rozpoczęła ABCT, czyli Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa. Żołnierze stacjonują w Żaganiu, Bolesławcu, Skwierzynie i Świętoszowie, zaś ich obecność to element operacji „Atlantic Resolve”. W tej chwili trwa rotacja. W ramach drugiej zmiany do Polski ściągają żołnierze 2 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej 1 Dywizji Piechoty z Fort Riley w Kansas. Łącznie będzie ich 3300. Do tego dochodzi 2500 sztuk sprzętu, w tym czołgi M1 Abrams, haubice Paladin i wozy bojowe Bradley.

Prócz tego na wschodzie Polski rozlokowana została batalionowa grupa bojowa NATO, której trzon również stanowią Amerykanie. Z kolei pod koniec ubiegłego tygodnia dobiegła końca kolejna zmiana Aviation Detachment. W bazie na poznańskich Krzesinach stacjonowało sześć amerykańskich F-16 i kilkudziesięciu żołnierzy: pilotów i specjalistów od obsługi technicznej. Samoloty odleciały już do Niemiec, wkrótce jednak w ich miejsce pojawią się kolejne. Podstawą obecności Amerykanów na polskich lotniskach jest umowa podpisana jeszcze w 2011 roku.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: US Army

dodaj komentarz

komentarze


USA nie zacznie wojny z Iranem
 
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Strykery znów na Mazurach
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Iran uderza w USA
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Misja wojownika
Mobilne moździerze dla armii
Benemerenti 2020
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
Beagle dla żołnierzy?
Pomagali z narażeniem życia
Arsenał Iranu
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Kobieta technikiem pokładowym Casy
Bohaterskie Orlęta
We Are All Darfur
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Aby pamięć o Monte Cassino była zawsze żywa
Kajak idealny dla komandosa
Komandos postrzelony podczas ćwiczeń
Klasy wojskowe po nowemu
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Upamiętnijmy generała Andersa i zdobywców Monte Cassino
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Wojsko wzywa na kwalifikację
Nowy wiceminister w MON
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Misje na dłużej
Weterani trenują MMA
Ostatni samochód Marszałka
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Projekt MON dla szkół
Obradowała Rada Gabinetowa
Terytorialsi za oceanem
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Ottokar-Brzoza będzie kołowy?
Dragoni na poligonie
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Polsko-łotewska „Zima”
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Podoficer po nowemu
Powstanie bez sukcesu
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
To nie mogło się udać, ale…
They Train Together, They Fight Together
Ferie z WOT: ruszyła kolejna edycja
Defense Without Politics
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Głosuj na wojskowego sportowca roku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO